Προς το περιεχόμενο

Marshall Studio Vintage Head and 112 Cab - Να βάλω creamback ? Και ποιο από τα τρία;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, argytar είπε

Καινούρια παρατήρηση μετά από δύο live με τον ενισχυτή και αρκετό παίξιμο στο σπίτι:

 

Στα live παρατηρούσα ότι το MXR micro amp ΔΕΝ με έβγαζε μπροστά αλλά πάχαινε τον ήχο και τον βρώμιζε. Ωραία μεν αλλά χωρίς τα dB που χρειαζόμουν για να κόψω στο mix. Το δοκίμασα μετά και στο σπίτι. Μπροστά έσπρωχνε τις προενισχύτριες. Στη λούπα ήταν κανονικό dB boost. Mου έκανε εντύπωση καθώς δεν δούλευαν έτσι οι fender ενισχυτές μου πχ. 

 

Οπότε καταλαβα  αυτό που λέγατε για treble boosters, fuzz κλπ. Θα είναι πολύ ενδιαφέρον, αν και βαριέμαι να αλλάξω το config της πεταλιέρας μου για πριν και μετά την fx loop. Θα το κάνω όμως διότι τα βρωμοπέταλα μπροστά ακούγονται φανταστικά. Στη λούπα όχι τόσο. Επίσης delay και reverb είναι πιο καθαρά και crisp στη λούπα.

To micro amp το εχω για μπροστα και always on, για αυτο ακριβως το λογο "παχαινει τον ήχο" (σε ενταση μεχρι το σημειο που αρχιζει να βρωμιζει).

Για να βγαινω μπροστα στο σολο ειναι το clean booster tc spark mini (clean boost without coloring the sound) τοποθετημενο στο τελος. Εχει μονο το κακο οτι στη λουπα κανει "κλικ" οταν το παταω (μαλλον επειδη ειναι true bypass). Αλλα μεσα στο χαμο δεν ενοχλει.
https://www.tdpri.com/threads/tc-electronic-click.650921/

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Σχετικά δύσκολα θα βρεις τρόπο να δώσεις volume boost, για να βγεις μπροστά σε ένα σόλο.

Το mini spark το κάνει πολύ καλά. Δεν αλλάζει τη χροιά του ήχου και είναι και λες και ανεβασες το volume του ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Το mini spark το κάνει πολύ καλά. Δεν αλλάζει τη χροιά του ήχου και είναι και λες και ανεβασες το volume του ενισχυτή.

 

Δε διαφωνώ για το mini spark. Είναι εξαιρετικό. Για τον ενισχυτή το λέω, καθώς όταν δουλεύει σε συνθήκες λάιβ, το περιθώριο για volume boost είναι μικρό (κάπως έτσι φαντάζομαι ότι το εννοει ο Αργυρης, έτσι είναι και στον origin).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Δε διαφωνώ για το mini spark. Είναι εξαιρετικό. Για τον ενισχυτή το λέω, καθώς όταν δουλεύει σε συνθήκες λάιβ, το περιθώριο για volume boost είναι μικρό (κάπως έτσι φαντάζομαι ότι το εννοει ο Αργυρης, έτσι είναι και στον origin).


Με άλλους ενισχυτές γίνεται. Εδώ ίσως παίζει ρόλο το ότι τον τρέχω με παράλληλα κανάλια (jumped) και βρωμίζει πιο εύκολα; Δεν ξέρω. Παρά ταύτα στη λούπα δίνει πολύ ωραίο μπουστ αλλά κάποια πεταλάκια όντως κάνουν ένα δυνατό ποπ!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο πολύ δουλεύουν οι λάμπες, τόσο λιγότερο volume boost μπορεί να κάνει. Ίσως φταίει που είναι λίγα watt, σε συνδυασμό με το είδος των τελικών λυχνιών (οι οποίες δίδουν gain και αυτές όταν πιέζονται). Εικασίες κάνω, διότι έχω το ίδιο θέμα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως να παίζει ρόλο το ότι τρέχουν παράλληλα τα δύο κανάλια. Θα δοκιμάσω ξεχωρα και τα ξαναλέμε.  Να πω ότι χτες δοκίμασα να έχω στο 75%~80% το πετάλι. Εκεί έδωσε dB και σατσουρέισιο αλλά παλιά αυτό το πετύχαινα με το πετάλι στο 40%.
 

Ξαναδοκιμάζω και ξαναποστάρω.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 21/5/2023 στις 11:47 ΠΜ, J's conspiracy είπε

Τσεκαρε οπωσδηποτε το Friedman Golden Pearl .Ειναι φτιαγμενο για marshall ενισχυτη . Εχω τον sv20 επισης και ειναι σαν προεκταση του .

δεν ανεφερα οτι μου το ειχε συστησει ο @BillTrantos πριν καποια χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Μετά από αρκετές δοκιμές και 5-6 live θα έλεγα ότι τον απολαμβάνω πάρα πολύ τον ενισχυτή έως και επικίνδυνα.

 

Το χτεσινό setup στο Καφωδείο:

 

3320DBCD-FB90-4505-8A74-38E7AED62B72.thumb.jpeg.c4b5f9f5f9fa16f158d9aca5ed35b65e.jpeg
 

Signal Chain:

 

AnalogMan Peppermint Fuzz

MXR script CS phase 90

Dunlop Mini Crybaby

Analogman Ts-9–> TS 808 mod.

1983 ProCo RAT 2

MXR Micro Amp

BOSS PS-5 Super Shifter

KORG Pitch Black tuner

Demeter Tremulator

MXR Carbon Copy Analog Delay

Malekko Spring Chicken.

 

Στο Μπάσο κανάλι και μόνο με τον διακόπτη στα 20 Watt και Creamback. 
Δουλεύανε όλα καταπληκτικά και το καταχάρηκα!!

 

Το πρόβλημα για μένα είναι ότι χρησιμοποιούσα «λάθος» τον ενισχυτή για τις χαμηλές εντάσεις που παίζουμε.

 

Αν μπορούσα να τον ανοίξω πολύ φαντάζομαι τα δύο κανάλια θα είχαν καλύτερο ήχο. 
 

Τώρα όμως είχα ένα super Useful Μπάσο κανάλι που με το Presence και τα Πρίμα στην ώρα 3.00 είχε αρκετό sparkle για να κόβει και τέλεια μπάσα. Τα μπάσα τα είχα 9.00 και τα μεσαία noon.

 

Επίσης αυτό που είπατε για τα φαζζοπέταλα όντως ισχύει , τα αγαπάει πολύ ο αμπ και ειδικά με strat σκοτώνει ο συνδυασμός!

 

Γενικά το Update είναι ότι είμαι πολύ χαρούμενος με τον ενισχυτή  και βέβαια το Creamback είναι όνειρο!

 

 

Επεξεργασμένο από argytar
  • Like 5

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου