Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Ετσι και η συνθεση ηχου: Σου δινει τη δυνατοτητα να φτιαξεις τους δικους σου ηχους, σα να κατασκευαζεις ενα καινουργιο οργανο που δεν  εχει ξαναακουστει,

Αυτό το έχω σκεφτεί πολλές φορές. Το ανησυχητικό είναι ότι δεν πίνω τσιγάρα, αλλά μου έρχονται τέτοιες ιδέες. Δηλαδή, ενώ σκευομορφικά το MIDI είναι μεγάλη υπόθεση και μαγκιά του, σε έναν Editor είμαστε ακόμα κλειδωμένοι σε δύο άξονες x, y, αλλά είναι διακριτές οι βαθμίδες. Δεν μπορώ δηλαδή να πάρω ένα μολυβάκι και να τραβήξω μια γραμμή διαγώνια από το ντο στο άλλο ντο π.χ. και να έχω ένα συνεχές glissando. Πρέπει να γίνει με pitch bend, πάνω σε κάποια νότα, και αν θες να είναι πολυφωνικό θες κι άλλα κανάλια MIDI, ή κάποιο πλαγκιν που κάνει αυτή τη δουλειά.

 

Ενώ εδώ που έχουμε φτάσει, δε θα έπρεπε να υπάρχει λόγος να συμβαίνει αυτό. Αντί για key editor δηλαδή θα μπορούσαμε να έχουμε slide editor (αφού θίξαμε τρομπόνια), ή fretless editor, ή harmonic editor (σαν να κόβεις αρμονικές από ένα πιατίνι επιλεκτικά μιουτάροντας σημεία). Αυτά βέβαια αποφασίστηκε ότι είναι στη "συσκευή", και όχι στη "γλώσσα". Αλλά οκ, λέω τώρα να 'χαμε να λέγαμε. Μια χαρά μπαλίτσα παίζουμε με μίντι. Αλλά είναι η συνύφανση με το πληκτροφόρο τέτοια που πλέον σχεδόν ταυτίζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

δεν είχα καταλάβει για ποιο λόγο είχες φύγει...

Αρά δεν άρχισες να αργείς πρόσφατα, το πρόβλημα υπήρχε από τότε.🤔😄 Δεν έφυγα ωρέ Trolley. Αλλά αυτό είναι μια ιστορία που δεν γράφεται εδώ. Ένα απλό Google Translate πάντως απ'τα Κινέζικα στα Αγγλικά θα σου είχε λύσει την απορία.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali, δεν ξερω αν καταλαβα καλα, αλλα απο αυτα που λες μοιαζει να ταυτιζεις τη συνθεση ηχου με το midi.

 

 Δεν υπαρχει καμια απολυτως συνδεση αυτων των δυο, περα φυσικα του ελεγχου που μπορεις να εχεις με το midi. Αλλα με το midi ελεγχεις και το φωτισμο, δεν ταυτιζεται ομως με το φως, ετσι δεν ειναι;

 

 Σε επιπεδο λοιπον συνθεσης ηχου, φυσικα και μπορεις να εχεις ενα συνεχες glissardo, ειτε με το portamento ειτε με καποιο pitch envelope. Φυσικα μπορεις να κοψεις αρμονικες απο το πιατινι σε συγκεκριμενα σημεια, ελεγχοντας αε πουμε το cutoff του φιλτρου με καποιο step sequencer σε ενα sampled πιατινι. Και με fretless, με μορια δηλαδη κανεις παιχνιδι, οτι παιχνιδι θες, υπαρχουν τα scala αρχεια κε αλλους συγκερασμους, υπαρχει το detune στις γεννητριες, μιλαμε για ΠΟΡΩΣΗ 😆

 

 Αν εννοουσες κατι αλλο sorry που ακουγομαι pedantic, αστο να υπαρχει γενικα το μπλα μπλα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φοβερό thread. 'Οχι τίποτα άλλο τωρα τελευταία παίζω ντραμς και παρότι εντελώς νιούμπης έχω φοβερα παγιωμένες απόψεις. Δυστυχώς όμως δε βρίσκω άλλους ντράμμερς στο noiz να σφαχτώ επιτυχημένα. Μόνο στις κιθάρες και στα πλήκτρα τα καταφέρνω.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

αλλα απο αυτα που λες μοιαζει να ταυτιζεις τη συνθεση ηχου με το midi.

Όχι όχι. Σόρρυ δεν σε έκανα quote στο σωστό σημείο. Λέω ότι σκευομορφικά, επειδή το 90% των συνθίων είναι συνυφασμένα με κάποιο πληκτρολόγιο, και το πρότυπο MIDI οργανώθηκε πληκτροφοροκεντρικά, και κατ επέκτασιν και τα εργαλεία έντιτινγκ στον υπολογιστή. Δηλαδή σκεπτόμαστε "πληκτροκεντρικά" ακόμα κι αν η πηγή (το συνθ ντε), είναι αγνωστικιστικό ως προς αυτό. Σου λέει έλεγξέ με βγάζω ήχο. Θες με μαγνητικό πεδίο, θες με φωτοδίοδο, θες με μιντι; Έλεγξέ με.

 

5 λεπτά πριν, manosx είπε

ειτε με το portamento ειτε με καποιο pitch envelope

Αυτό θέλω να πω. Ότι το πορταμέντο είναι οκ, μεταξύ δύο διακριτών νοτών, το pitch envelope προφανώς(;) θα τριγκάρεται από ένα πλήκτρο (ένα όμως) και θα παίρνει δρόμο είτε με βελόσιτυ είτε με άλλη πηγή μεταβολής προς τα εκεί που πρέπει. Δηλαδή, για να μην το μπουρδουκλώσω παραπάνω, θα μπορούσε το κάθε συνθ να έχει μια άταστη επιφάνεια ελέγχου, επί της οποίας κάθε κίνηση θα επηρρέαζε κάποιες παραμέτρους. (Κάπως σαν το osmose, αλλά είδα κάτι βίντεο που παίζαν πιάνο και πήγαινε το φάλτσο γόνατο, οπότε ίσως να μην είναι και καλή ιδέα τελικά)

 

Δηλαδή θέλω να πω, είναι το συνθ και το πληκτροφόρο κώλος και βρακί. Κι αν δεν θα έπρεπε να είναι απαραίτητα, δεν υπάρχει κάποιος φιλικός προς τον τεμπελχανά τρόπος να το συνδέσει και να το ελέγξει "με κάτι άλλο" εκτός μίντι και υπολογιστή. Τουλάχιστον δεν γνωρίζω εγώ κάποιον τέτοιον τρόπο.

 

18 λεπτά πριν, manosx είπε

Και με fretless, με μορια δηλαδη κανεις παιχνιδι, οτι παιχνιδι θες, υπαρχουν τα scala αρχεια κε αλλους συγκερασμους, υπαρχει το detune στις γεννητριες, μιλαμε για ΠΟΡΩΣΗ 😆

Εδώ θέλω να εξομολογηθώ, ότι μετά από 1 μήνα ντέμο του χάλιον 7, κι αφού άκουσα φοβερά πράγματα μέσα, τι σπέκτραλ σύνθεσις, τι γουέιβτέιμπλ, τι φμ, τι μαύρος χαμός γίνεται εκεί μέσα, ένιωσα όπως τότε που ήμουν 8 χρονών και πήγαινα να παίξω adventure στην amiga χωρίς να ξέρω αγγλικά. Μετά από 1 μήνα ντέμο λοιπόν, τι μου έμεινε; Κάτι αράβικα αρκουδιάρικα που έγραψα. Ντροπή μου.😆😔

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Δυστυχώς όμως δε βρίσκω άλλους ντράμμερς στο noiz να σφαχτώ επιτυχημένα.

Έχω έναν φίλο ντραμίστα. Δεν ξέρω αν διαφωνείτε. Μπορώ αν θες να τον ρωτήσω κάποια πράγματα, και να έρχομαι εδώ να διαστρεβλώνω τις απόψεις του να σφαζόμαστε μαζί. Αν το θες δηλαδή και σου λείπει, εγώ προσφέρομαι!

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dataentry1968 απο το 2009 που ειμαι στο νοιζ εχω διαβασει παμπολους συνθγουωρς εδω μεσα. Οποτε θενξ φορ δε νιουμπι αλλα δε θα παρω. Ειναι σα να βλεπω σ'εσενα τις 180 περιπου απαντησεις σου κ να σε λεω νιουμπι ενω ξερω πως ειχες αλλες 10.016 με το παλιο σου νικ😛 (ελπιζω να το πετυχα). 

Επισης παλια ειχαν πιο πλακα τα γουωρς σας . 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

 

αλλες 10.016 με το παλιο σου νικ😛 (ελπιζω να το πετυχα). 

Confirmed by moderator

APOSTILLE
(Convention de La Haye du 5 octobre 1961)

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Επισης παλια ειχαν πιο πλακα τα γουωρς σας . 

Παλιά είμασταν πιο νέοι, ανυπότακτοι Γαλάται, έβραζε το αίμα μας.✊ Μετά μπήκαμε κι εμείς στο σύστημα, βγάλαμε λεφτά, αγοράσαμε Cayenne και Minimoog(s) και κάπως έτσι άρχισε η κάτω βόλτα. Και τώρα ιδού τα χάλια μας, 21 σελίδες και όλα τα καλσόν άθικτα!🙄  Στην εποχή μου νέε μου θα είχε κλειδωθεί το θρεντ απ'τα μέσα της 2ης σελίδας....😆

  • Χαχα 3

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dataentry1968 είπε

Κι εκεί που συζητάγαμε σοβαρά για 18 ολόκληρες σελίδες εκτός θέματος, μπήκαν οι κιθαρίστες και τα έκαναν μαντάρα...🙄 Οι Mods κοιμούνται??😡

Αξιότιμα μέλη, φίλοι πουρουπουπούδες και λοιποί κανάγιες... Μόλις τώρα ξύπνησα από τη σιέστα μου και είδα το άνωθι. 

Παρακαλούνται αι κιθαρασταί να αποχωρήσουν πάραυτα από το νήμα. Αφήστε τους πληκτράδες να φαγωθούν με την ησυχία τους, χωρίς τις περιττές παρεμβάσεις σας.

Ευχαριστώ.

ΥΓ: Οι παραβάτες εξάχορδοι θα τιμωρηθούν αυστηρά- θα  γράψουν 1000 φορές "αν η tele δεν έχει twang, μην αλλάξεις μαγνήτες, άλλαξε tele".    

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου