Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος χωρίς τον Βαγγέλη Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, manosx είπε

 Τι να λεμε ρε wf, να διαβαζεις και να γραφεις μια γλωσσα μαθαινεται, για να γραφεις ποιηση που "περναει" ομως, με αυτο γεννιεσαι.

Έτσι ακριβώς.👍

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα ήρθε η ώρα να πούμε και μερικές αλήθειες για να είμαστε δίκαιοι .... ευγενικά πάντα ...... 

Η ιδεα των δρόμων της φωτιάς δεν προήλθε από παρθενογέννεση φίλοι. Ηταν μια άλλη εκδοχή της Μενεξεδένιας πολιτείας του Λογαρίδη 

ιδού το μήλον της εριδως

 

 

Ο Λογαρίδης δεν είχε άδικο στη δικαστική διαμάχη. Αυτό το κομμάτι προυπήρχε των δρόμων της φωτιάς.

Τη γνώμη σας παρακαλώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Dimitris Pap είπε

Τη γνώμη σας παρακαλώ.

Έχω γράψει τόσες φορές γι αυτο, σε ντόπιες και ξένες σελιδες, που πραγματικά βαριέμαι και μόνο στη σκέψη να το ξανακάνω.😆 Ο Λογαρίδης έλεγε βλακείες τέλος πάντων, και τις πλήρωσε ακριβά, καλλιτεχνικά και οικονομικά. Το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ το θέμα νομίζω πριν κάποια χρόνια. Anyway, για τους καινούργιους αναγνώστες, και για να μην αφήνουμε υπόνοιες για ένα θέμα που έχει οριστικά λήξει: 

 

Το 1975 ο Σταύρος Λογαρίδης, ο οποίος ήταν παλιός φίλος του Παπ., γράφει τη μουσική για την τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ "Μενεξεδένια Πολιτεία". Το 1981 ο Παπ. κυκλοφορεί το "Chariots Of Fire" και κερδίζει ένα Oscar. To 1987, μετά από 6 χρόνια, o Λογαρίδης και η δισκογραφική εταιρεία στην οποία ανήκε κάνει μήνυση στον Παπ. με το αιτιολογικό ότι το θεμα του C.O.F. είναι κλεμμένο από το θέμα της "Μενεξεδένιας Πολιτείας".

Η original ηχογράφηση της σειράς "Μενεξεδένια Πολιτεία" του 1975 δεν υπάρχει πουθενά. Ο Λογαρίδης ξαναηχογράφησε το θέμα αυτό και το κυκλοφόρησε στο άλμπουμ του "Alchemy" το 1987 (τη χρονιά που είχε και το δικαστήριο με τον Παπαθανασίου) με τον τίτλο "The City Of Violets". Μια πιο "καθαρή" εκδοχή (η version του "Alchemy" ακούγεται πολύ μουντά, "λασπωμένα") υπάρχει στο άλμπουμ "Τα Παιδία Παίζει", αυτή τη φορά με τον Ελληνικό τίτλο "Μενεξεδένια Πολιτεία 1974". Το "Τα Παιδία Παίζει" κυκλοφόρησε κάτω απ'τα ονόματα του Λογαρίδη και του Δημήτρη Πουλικάκου. 

 

Η εκτέλεση στο παραπάνω βίντεο δεν ξέρω από που προέρχεται, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι η original ηχογράφηση των '70s, είναι σύγχρονη ηχογράφηση και είναι προφανές ότι η ενορχήστρωση είναι βασισμένη στο Chariots Of Fire, με λίγα λόγια η εκτέλεση αυτή προσπαθεί να ακουστεί σαν  το Chariots Of Fire. Στο youtube μπορείς να βρεις και τις παλιότερες εκδόσεις του "The City Of Violets" και να τις συγκρίνεις με την παραπάνω. Το μόνο που δεν μπορείς να βρεις είναι την original ηχογράφηση, την οποία ούτε ο Λογαρίδης είχε ποτέ κυκλοφορήσει ή ανεβάσει κάπου (γιατί άραγε?)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να ακούσει τις απαρχές του Chariots Of Fire, δεν έχει παρά να ακούσει το "Wake Up" των Aphrodite's Child από το άλμπουμ "It's Five O'Clock" του 1969, και ιδιαίτερα το "Heaven And Hell, Part 1" (μεταξύ 14:50 και 16:30) από το ομώνυμο άλμπουμ του Παπαθανασίου που κυκλοφόρησε το 1975.
Το να υποστηρίζει κάποιος ότι ο Παπαθανασίου έκλεψε μουσική απ'τον Λογαρίδη είναι το ίδιο παρανοϊκό με το να υποστηρίζει ότι ο Morricone έκλεψε μουσική απ'τον Καρβέλα.😛

 


 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια μελωδια με καποιες παραλλαγες. Μεχρι και στην ενορχηστρωση μοιαζουν(καπου ακουγεται και το China εκει μεσα).

Υπαρχει ομως ηχητικο ντοκουμεντο που να αποδεικνυει οτι ακουστηκε αυτη η συγκεκριμενη μουσικη στη "Μενεξεδενια Πολιτεια" πριν το 1981 δηλαδη;

Γιατι διαβαζω οτι το "City Of Violets" κυκλοφορησε το 1985.

 

(Δεν την  γνωριζα την δικαστικη αυτη διαμαχη.Τωρα τη διαβασα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει συζητηθει εδω πριν εγγραφω και γω. Το ειχα ψαξει ομως

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Το 1975 ο Σταύρος Λογαρίδης, ο οποίος ήταν παλιός φίλος του Παπ., γράφει τη μουσική για την τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ "Μενεξεδένια Πολιτεία"

Εγώ πάντως την έβλεπα τη σειρά και είχε άλλο θέμα, δεν είχε αυτό που μοιάζει με του βαγγέλη, καμία σχέση.

 Θυμάμαι και τη μελωδία. 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Εγώ πάντως την έβλεπα τη σειρά

Πότε γεννήθηκες ωρέ Cos?🤔

12 λεπτά πριν, Panosf1 είπε

Υπαρχει ομως ηχητικο ντοκουμεντο που να αποδεικνυει οτι ακουστηκε αυτη η συγκεκριμενη μουσικη στη "Μενεξεδενια Πολιτεια" πριν το 1981 δηλαδη;

Όχι.

  • Ευχαριστώ 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Πότε γεννήθηκες ωρέ Cos?🤔

χαχαχαχαχαχαχχαχα

 Τη χρονιά που προβλήθηκε η σειρά. 🤣🤣

  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Έχω γράψει τόσες φορές γι αυτο, σε ντόπιες και ξένες σελιδες, που πραγματικά βαριέμαι και μόνο στη σκέψη να το ξανακάνω.😆 Ο Λογαρίδης έλεγε βλακείες τέλος πάντων, και τις πλήρωσε ακριβά, καλλιτεχνικά και οικονομικά. Το είχαμε ξανασυζητήσει εδώ το θέμα νομίζω πριν κάποια χρόνια. Anyway, για τους καινούργιους αναγνώστες, και για να μην αφήνουμε υπόνοιες για ένα θέμα που έχει οριστικά λήξει: 

 

Το 1975 ο Σταύρος Λογαρίδης, ο οποίος ήταν παλιός φίλος του Παπ., γράφει τη μουσική για την τηλεοπτική σειρά της ΕΡΤ "Μενεξεδένια Πολιτεία". Το 1981 ο Παπ. κυκλοφορεί το "Chariots Of Fire" και κερδίζει ένα Oscar. To 1987, μετά από 6 χρόνια, o Λογαρίδης και η δισκογραφική εταιρεία στην οποία ανήκε κάνει μήνυση στον Παπ. με το αιτιολογικό ότι το θεμα του C.O.F. είναι κλεμμένο από το θέμα της "Μενεξεδένιας Πολιτείας".

Η original ηχογράφηση της σειράς "Μενεξεδένια Πολιτεία" του 1975 δεν υπάρχει πουθενά. Ο Λογαρίδης ξαναηχογράφησε το θέμα αυτό και το κυκλοφόρησε στο άλμπουμ του "Alchemy" το 1987 (τη χρονιά που είχε και το δικαστήριο με τον Παπαθανασίου) με τον τίτλο "The City Of Violets". Μια πιο "καθαρή" εκδοχή (η version του "Alchemy" ακούγεται πολύ μουντά, "λασπωμένα") υπάρχει στο άλμπουμ "Τα Παιδία Παίζει", αυτή τη φορά με τον Ελληνικό τίτλο "Μενεξεδένια Πολιτεία 1974". Το "Τα Παιδία Παίζει" κυκλοφόρησε κάτω απ'τα ονόματα του Λογαρίδη και του Δημήτρη Πουλικάκου. 

 

Η εκτέλεση στο παραπάνω βίντεο δεν ξέρω από που προέρχεται, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι η original ηχογράφηση των '70s, είναι σύγχρονη ηχογράφηση και είναι προφανές ότι η ενορχήστρωση είναι βασισμένη στο Chariots Of Fire, με λίγα λόγια η εκτέλεση αυτή προσπαθεί να ακουστεί σαν  το Chariots Of Fire. Στο youtube μπορείς να βρεις και τις παλιότερες εκδόσεις του "The City Of Violets" και να τις συγκρίνεις με την παραπάνω. Το μόνο που δεν μπορείς να βρεις είναι την original ηχογράφηση, την οποία ούτε ο Λογαρίδης είχε ποτέ κυκλοφορήσει ή ανεβάσει κάπου (γιατί άραγε?)

 

Όποιος ενδιαφέρεται να ακούσει τις απαρχές του Chariots Of Fire, δεν έχει παρά να ακούσει το "Wake Up" των Aphrodite's Child από το άλμπουμ "It's Five O'Clock" του 1969, και ιδιαίτερα το "Heaven And Hell, Part 1" (μεταξύ 14:50 και 16:30) από το ομώνυμο άλμπουμ του Παπαθανασίου που κυκλοφόρησε το 1975.
Το να υποστηρίζει κάποιος ότι ο Παπαθανασίου έκλεψε μουσική απ'τον Λογαρίδη είναι το ίδιο παρανοϊκό με το να υποστηρίζει ότι ο Morricone έκλεψε μουσική απ'τον Καρβέλα.😛

 


 

Δεν διαβάζω συχνά στο φορουμ συγχωρέστε με , , αλλά WF επειδή φαίνεσαι αρκετά ενημερωμένος, φαντάζομαι πρέπει να έζησες αυτές τις εποχές και γνωρίζεις σίγουρα κάτι παραπάνω  , εγώ δεν είχα καν γεννηθεί το 75 οπότε δεν εχω δικαίωμα να επιμένω. Αν τα γεγονότα είναι έτσι όπως τα περιγράφεις  για εμένα τουλάχιστον είναι μεγάλη ανακούφηση 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου