Προς το περιεχόμενο

Η κιθάρα μου ξεκουρδίζει όταν την παίζουν άλλοι


Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

ενώ ο άλλος κάνει dive bombs και βαράει ασυστολα, τότε ειναι λογικό να ξεκουρδιζει.

 

16 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Κάνεις μερικά dive bombs και ξανακουρδιζεις.Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. 

 

ξεχασα να αναφλερω ότι δεν εχω τρέμολο αρμ στις κιθάρες

4 ώρες πριν, Superfunk είπε

ΣΥνεΠος η απάντηση είναι μια:

Πάρε Telecaster να δεις ΦΩΣ

 

Έχω Τελε φυσικά (baja) αλλά δεν την πολυχρησιμοποιώ σε λάιβ (κάνει λίγο θόρυβο και το ρεύμα εκεί που παίζω συνήθως είναι μάπα), σίγουρα από τις πιο σταθερές κιθάρες μου σε κούρδισμα, βράχος.

 

14 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Να σου πω κατι διαφορετικο?

Μη τη δινεις σε καποιον που δε ξερεις οτι εχει παρομοιο παιξιμο μ'εσενα.

 

Πίστεψέ με έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις που δεν θέλω να τις αναφέρω εδώ. 

Αυτά που αναφέρεις περί ιδρώτα κτλ είναι το λιγότερο.

Πολλοί δεν δείχνουν σεβασμό στο όργανο άλλου. Επειδή είναι παικταράδες και ανθυποδιάσημοι, νομίζουν ότι θα βγάλουν όλο το κιθαριστικό άχτι τους πάνω στην κιθάρα σου και σου κάνουν και χάρη κιόλας.

 

Βέβαια για να μην χαλάσω τις σχέσεις με το μαγαζί και για λόγους PR η λύση είναι απλή... partcaster που την εχεις του πεταματού και την δίνεις χωρίς να σε νοιάζει και πολύ. 

18 ώρες πριν, Superfunk είπε

Το 99% των προβλημάτων κουρδίσματος ξεκινάν από το nut.

Από εκεί και πέρα αν ο άλλος σκάβει την κιθάρα και η κιθάρα έχει ελαφριές χορδές ότι και να κάνεις θα ξεκουρδιζεται ειδικά αν ο... εκσκαφέας κάνει και βαρβαρα σηκωματα και η κιθάρα έχει floating tremolo.

 

καταλήγω και εγώ ότι εκεί είναι το πρόβλημα τελικά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Πιστεψέ με έχω βιώσει άσχημες καταστάσεις που δεν θέλω να τις αναφέρω εδώ. 

Αυτά που αναφέρεις περί ιδρώτα κτλ είναι το λιγότερο.

Πολλοί δεν δείχνουν σεβασμό στο όργανο άλλου. 

Σε πιστεύω. Έχω ζήσει άβολες παρόμοιες καταστάσεις προ 20ετειας κ βάλε . Κ σε άτομο που με παρακαλαγε να του δίνω την κιθάρα (κ όλο τον εξοπλισμό) για να βγάλει μεροκάματο. Η κιθάρα μετά .... ήθελε σεταπ. Όταν μια φορά εκτός από σεταπ έπαθε κ ζημιά από χτυπήματα στη σκηνή σε ροκσταριλικι μομεντς είπα 2 πράγματα. Πρώτον καλά να πάθω κ δεύτερο κομμένο το να δίνω κιθάρα αν δε ξέρω πως ο άλλος το πονάει το όργανο (ούτε καν να παίξει

πέντε λεπτά αν το παίξιμο του είναι βάρβαρο)

 

8 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

. Επειδή είναι παικταράδες και ανθυποδιάσημοι, νομίζουν ότι θα βγάλουν όλο το κιθαριστικό άχτι τους πάνω στην κιθάρα σου και σου κάνουν και χάρη κιόλας.

 

 

Ευκαιρία να μάθουν από εσένα πως είναι κ γίδια κ να φάνε ένα ωραίο άκυρο

 

9 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Βέβαια για να μην χαλάσω τις σχέσεις με το μαγαζί και για λόγους PR η λύση είναι απλή... partcaster που την εχεις του πεταματού και την δίνεις χωρίς να σε νοιάζει και πολύ. 

Ποια σχέση με μαγαζί σε υποχρεώνει να υποβαλεις τα δικά σου όργανα σε αυτή τη διαδικασία?

 

Το pr είναι δική σου απόφαση. Όταν το αποφασίζεις τους ανακοινώνεις μια διαφορετική γραμμή που πλέον ακολουθείς (με μπόλικη σάλτσα για να παραμείνει pr)

 

Κ οι παρτκαστερ κιθάρες είναι κ μπορεί να είναι κ σούπερ

 

Συγγνώμη για τη στάση μου στο πως βλέπω το θέμα αλλά τώρα που ξεκαθάρισες κάποια πράγματα μου γύρισε το μάτι με αυτά που διάβασα (όχι μ'εσενα φυσικά) κ θυμήθηκα γιδο-συμπεριφορες που είχα αφαιρέσει από τη μνήμη μου

 

Συμβουλές για το τι να κάνεις στην κιθάρα υπάρχουν στην πρώτη σελίδα αλλά η άποψη μου ειναι πως... Τα ζωα εκπαιδεύονται....Ανακοίνωσε τα νέα μέτρα κ θα δεις

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ επειδή το πιο σοκαριστικό απ'όλα ήταν αυτό που λες για το μαγαζί, μπορείς να πεις στον μάγκα τον μαγαζατορα να πάρει μια ωραιότατη μεταχειρισμένη κιθάρα με όσα κρίνει αυτός να παίζουν τα παληκάρια ή να μας δίνει το αμάξι του να πηγαίνουμε να κάνουμε μπαντιλικια 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vrasidas27 οι σχέσεις μου με τον μαγαζάτορα είναι πολύ καλές και πίστεψέ με τον έχουμε βάλει στην διαδικασία να βάλει το χέρι στην τσέπη  για ντραμς, ηχεία μπάντας κτλ για το μαγαζί του και όντως το έκανε, είναι easy going τύπος (απλά δεν σκαμπάζει πολύ από αυτά). Αν τον πάρω τώρα τηλ. και του ζητήσω να πάρει και κιθάρα για τους τυχόν guests θα το κάνει.

 

Απλά δεν βρίσκω τον λόγο μιας και αυτό συμβαίνει λίγες φορές τον χρόνο με τον συγεκριμένο τύπο που ούτε με αυτόν έχω κάποιο προσωπικό πρόβλημα απλά δεν μου αρέσει το πως φέρεται σε ξένο όργανο. Απλά πήγα με καλό όργανο ενώ ήξερα ότι θα είναι και αυτός στο κοινό, έπαθα και έμαθα και όπως λες και εσύ καλά να πάθω. Αυτό εννοώ με το pr. Όχι να ''γλύψω'' κάποιον. Απλά να μην δώσω έκταση στο θέμα χωρίς να χρειάζεται.

 

Οι partcaster εννοείται ότι είναι σούπερ, απλά δεν θα ''κλάψω'' σε περίπτωση ''ατυχήματος''... απλά θα αλλάξω τα ξύλα και τα parts θα τα βάλω σε άλλα...

 

Το θεμα πάντως δεν το άνοιξα για τον εν λόγω τύπο και για το εν λόγω μαγαζί, αλλά γενικά. Είναι και αυτος βέβαια ένας από αυτούς που είχα κατα νου όταν έγραφα το αρχικό post. Βέβαια ο τύπος είναι παικταράς μεγάλος. Αλλά είναι από αυτούς που ''βαράει'' το όργανο για να βγάλει ήχο, έχει ωραίο ''επιθετικό'' παίξιμο

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Το γενικα στο συγκεκριμένο θέμα είναι αόριστο. Κ η απάντηση μου φυσικά κ κολλάει σε μια γενική τέτοια ερώτηση. Αφού... παθεις δίνεις την κιθάρα μόνο σε άτομα με light ή μετριο touch. Στους άλλους ευγενικές εξηγήσεις. 

 

Αν τώρα η κιθάρα τα παθαίνει αυτά στο δικό σου παίξιμο, οι λύσεις είναι nut, κατάλληλο gauge χορδών -σεταπ, κλπ

 

Έτσι όπως τα είπες στο τελευταίο μήνυμα είναι διαφορετικα απ'ότι φαινόταν στο προηγούμενο. Στο παληκάρι λοιπόν εξηγήσεις κ αν δεν νιώθει... Κόψιμο. 

 

Ή βάλε 13αρες κ σεταπ SRV στην παρτκαστερ που θα ναι εκεί μόνο γι'αυτον (κ τους guest) να βάλουν όλοι μυαλο κ να μην έχεις προβλημα

 

Παρόλα αυτά το να πρέπει εσύ εκεί να έχεις μια παρτκαστερ όπως λες για εξυπηρέτηση των guest μου ακούγεται λίγο... σούπερ εξυπηρετικό για όλους εκτός από εσένα. Οπότε (ένταξει όχι 13αρες) αλλά πιο χοντρό σετ χορδών απ'ότι στις δικές σου κ τέρμα πίσω το τρέμολο (με 5 ελατήρια) είναι μαστ λύση ώστε να μην καταλαβαίνει τιποτα

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Γιατί δεν γίνεται να ξεκουρδίσει κάτι που είναι ξεκούρδιστο. 🙃

 

Και όμως φιλωΟυζ όταν έπαιξες με την tele μου που αντί να έχει action τρεις ΠΟΝΤΟΙ και βαρΓιε χορδΑι όπως οι δικές σου, έχει 010-038 και action ' πΓιο χαμηλά δεν πάει γιατί θα πΓιασουμε εξοκινοβουλεφτικα ποσοστα" και κοπανωντας τηνΑ ωσάν εκοπανησε ο Κούλης τον AL6 😅 ενώ εγώ τη χαΔεβω απαλά και με στοργή....ΔΕΝ ΞΕΚΟΥΡΔΑΗΣΕ... δυστυχώς ΔΕΝ έβγαλα φωτό..

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Έχω Τελε φυσικά ,σίγουρα από τις πιο σταθερές κιθάρες μου σε κούρδισμα, βράχος.

 

Το ΛΕΕΙ ο ΆΝΘΡΩΠας...δεν το λεΓει;

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Γιατί δεν γίνεται να ξεκουρδίσει κάτι που είναι ξεκούρδιστο. 🙃

 

Η δικιά μου φοράει intonated saddles.

Δεν χάνει πουθενά,πΓιανο ινε.

Γατάκι,ε γατάκι.

 

16850226803268265814168869983451.thumb.jpg.4f31501aec45152e43e766062803c25b.jpg

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Την άλλη φορά θα παίξω με τη Gretch. Μ’ αυτή έπαθα πλάκα. 

 

Ούτε αυτή ξεκουρδΑει.

Εδώ δεν ξεκουρδισες τη strat που είναι η πιο gay κιθάρα που έχω (9αρες και action χεβιμεταλα που μόλις έχει κσασει το Μάλι,έχει σεταρει το σπασουαρ και σενιαρει το καλτσονι ενώ αν το τρέμολο της ήταν πΓιο floating θα ιπΤατο)

Και ας βαράς σαν τον Κάσιους τον κΛαιει

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Βέβαια ο τύπος είναι παικταράς μεγάλος. Αλλά είναι από αυτούς που ''βαράει'' το όργανο για να βγάλει ήχο, έχει ωραίο ''επιθετικό'' παίξιμο

Το σνίτσελ και το κιθαρόνι όσο το χτυπάς απλώνει. 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλω να πω, δεν παθαίνουν και τίποτα οι ηλεχτρικές αν κοπανάς δυνατά τις χορδές ή αν κάνεις πολύ βιμπρατο και τέτοια. Το πολύ να παλιώσεις πιο γρήγορα τις χορδές αλλά και πάλι, ακόμα χειρότερο από το να τις κοπανάς δυνατά είναι να έχεις λιγδιασμένα χέρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου