Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μεγάλη αγάπη ο Καβάφης.

Πολύ μεγάλη.

Καβάφης ε? Θα έπαιρνα όρκο ότι το είχε γράψει η Εύη Δρούτσα...🤔

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Αυτό το νούμερο πώς προέκυψε; Θα σκάσω αν δε μάθω

Παραλία = 1000

Παππούς = 1000

Καφές = 1000

Φαγητό = 1000

 

  • Ευχαριστώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν τα βάζω στο ζυγι ούτε καν ξέρω τι ίσχυει , απλά θέλω να πω ότι σχεδόν πάντα οι όποιες αποφάσεις μας συμπεριλαμβάνουν , λίγο ή πολύ, και τους άλλους.

Διότι αν ήμασταν όλοι μόνοι σε αυτή τη ζωή.... είτε όντως χωρίς τρίτους είτε αγνοώντας τόυς... όλοι στο Λας Βέγκας θα καταλήγαμε 😁

Έτσι είναι φίλε ακριβώς έτσι. Είναι απλά μια φάση που αρχίζουν κ σφίγγουν τα γάλατα…απλα ψάχνεις να βρεις μια άκρη για να μπορέσεις να γυρίσεις πίσω χωρίς να λιμοκτονήσεις.

δεν έχει σημασία αν υποφέρει ο ένας ή και οι δυο. Σίγουρα δε μπορείς να αγνοείς το τι θέλει κ ο αλλος

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, LK είπε

Όπως σου είπε και ο καταραχτης χρησιμοποιείς αόριστες γενικές έννοιες οι οποίες είναι ασαφείς και σχετικές.

Τι θα πει "ποιότητα ζωής;" 

Τι θα πει "ανθρώπινη πόλη "

Εγώ ας πούμε θεωρώ ότι τα χω και τα δύο στην Κοζάνη και σε καμία περίπτωση δεν θα το χα στην Γερμανία ή οπουδήποτε στο εξωτερικό.

 

Άλλος μπορεί να θεωρεί κάτι άλλο για αυτά.

Τώρα π.χ δεν ξέρω ποιο είναι το σύστημα αστικών συγκοινωνιών στην περιοχή....αλλά δεν χρειάζεται ούτως η άλλως... επαρκές ή μη.

 

ποιότητα ζωής είναι πχ οι no nonsense ραμπες αμεα παντού, χώροι αναψυχής, παρκα με όχι βανδαλισμένα παγκάκια και... σεζ λονγκ, διαβάσεις που σταματάνε τα αυτοκίνητα, φανάρια με ηχητική υποβοήθηση που τα σταματάς εσύ όποτε θες, χώροι στάθμευσης, φορτιστές ηλεκτρικών, ανακύκλωση, μη έκδοση αποδείξεων (μόνο αν τη ζητήσεις), διευρυμένο ωράριο καταστημάτων, καθαριότητα, πεζόδρομοι, ποδηλατόδρομοι (σοβαροί με προτεραιότητα όχι Ζερβαγιαλαντζί), καθαρά μέσα συγκοινωνίας και στην ώρα τους, σωστά ταξί και uber, ντελιβεράδες για τα πάντα, και πολλά άλλα

 

Συγκοινωνίες που πληρώνεις όσες στάσεις πας, ηλεκτρονικές κάρτες, μια κάρτα για όλα τα μέσα, φόρτιση κάρτας απο το κινητό σου, φόρτιση κάρτας στον Μασούτη, λεωφορεία με τηλεματική όχι γιαλαντζί, δυνατότητα διόρθωσης της κάρτας αν κάνεις λάθος και χρεωθείς, πληρωμή με πιστωτική κλπ κλπ

  • Like 6
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ποιότητα ζωής είναι πχ οι no nonsense ραμπες αμεα παντού, χώροι αναψυχής, παρκα με όχι βανδαλισμένα παγκάκια και... σεζ λονγκ, διαβάσεις που σταματάνε τα αυτοκίνητα, φανάρια με ηχητική υποβοήθηση που τα σταματάς εσύ όποτε θες, χώροι στάθμευσης, φορτιστές ηλεκτρικών, ανακύκλωση, μη έκδοση αποδείξεων (μόνο αν τη ζητήσεις), διευρυμένο ωράριο καταστημάτων, καθαριότητα, πεζόδρομοι, ποδηλατόδρομοι (σοβαροί με προτεραιότητα όχι Ζερβαγιαλαντζί), καθαρά μέσα συγκοινωνίας και στην ώρα τους, σωστά ταξί και uber, ντελιβεράδες για τα πάντα, και πολλά άλλα

 

Συγκοινωνίες που πληρώνεις όσες στάσεις πας, ηλεκτρονικές κάρτες, μια κάρτα για όλα τα μέσα, φόρτιση κάρτας απο το κινητό σου, φόρτιση κάρτας στον Μασούτη, λεωφορεία με τηλεματική όχι γιαλαντζί, δυνατότητα διόρθωσης της κάρτας αν κάνεις λάθος και χρεωθείς, πληρωμή με πιστωτική κλπ κλπ

Όλα αυτά προφανώς τα ξέρει και τα έχει ζήσει ο OP, και παρ'όλ'αυτά σκέφτεται σοβαρά να γυρίσει Ελλάδα μετά από 10 χρόνια. Άρα?

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

 

ποιότητα ζωής είναι πχ οι no nonsense ραμπες αμεα παντού, χώροι αναψυχής, παρκα με όχι βανδαλισμένα παγκάκια και... σεζ λονγκ, διαβάσεις που σταματάνε τα αυτοκίνητα, φανάρια με ηχητική υποβοήθηση που τα σταματάς εσύ όποτε θες, χώροι στάθμευσης, φορτιστές ηλεκτρικών, ανακύκλωση, μη έκδοση αποδείξεων (μόνο αν τη ζητήσεις), διευρυμένο ωράριο καταστημάτων, καθαριότητα, πεζόδρομοι, ποδηλατόδρομοι (σοβαροί με προτεραιότητα όχι Ζερβαγιαλαντζί), καθαρά μέσα συγκοινωνίας και στην ώρα τους, σωστά ταξί και uber, ντελιβεράδες για τα πάντα, και πολλά άλλα

 

Συγκοινωνίες που πληρώνεις όσες στάσεις πας, ηλεκτρονικές κάρτες, μια κάρτα για όλα τα μέσα, φόρτιση κάρτας απο το κινητό σου, φόρτιση κάρτας στον Μασούτη, λεωφορεία με τηλεματική όχι γιαλαντζί, δυνατότητα διόρθωσης της κάρτας αν κάνεις λάθος και χρεωθείς, πληρωμή με πιστωτική κλπ κλπ

 

Εργοδότες που σέβονται την νομοθεσία και τους εργαζόμενους, εργαζόμενοι που προσπαθούν να προσφέρουν γιατί ξέρουν ότι δεν θα φάνε εκμετάλλευση δουλεύοντας απλήρωτα και αδήλωτα περισσότερο.

 

Άνθρωποι που δεν θα σε μειώσουν για να φαίνονται καλύτεροι, προσωπικός χρόνος περισσότερος και καλύτερης ποιότητας, για να τον περνάς όπως θέλεις με τους δικούς σου ανθρώπους ή ασχολούμενος με κάποια δραστηριότητα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Όλα αυτά προφανώς τα ξέρει και τα έχει ζήσει ο OP, και παρ'όλ'αυτά σκέφτεται σοβαρά να γυρίσει Ελλάδα μετά από 10 χρόνια. Άρα?

το λέω διότι ήρθαν απ ευθείας τα μειονεκτήματα.

Τα μειονεκτήματα δεν είναι μόνα τους.

Και εγώ δεν ξέρω αν θα μπορούσα να ζήσω εκεί.

Εγώ όμως είμαι ήδη μεγάλος και δυσκολεύομαι να πάρω αποφάσεις. Από την άλλη, όπως είπα, δικό μου σπίτι έχω. Αν δεν είχα θα ήταν διαφορετικά πολλά πράγματα, ακόμα και τώρα ως συνταξιούχος.

 

Εκείνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν μπορούν τα πλεονεκτήματα που ανέφερα που ουσιαστικά είναι αυτονόητα να υπάρχουν και στην Ελλάδα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Άρα?

Άρα, του φαίνεται καλή ιδέα να τα βάλει στην άκρη για να πίνει καφέ με τους φίλους του και να τρώσει μαμίσιο φαγητό και να δει ο παππους το εγγόνι και να πάει βόλτα στην παραλία. Αυτά ανέφερε. Σειρά μου να ρωτήσω "άρα;".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, solega είπε

απλα ψάχνεις να βρεις μια άκρη για να μπορέσεις να γυρίσεις πίσω χωρίς να λιμοκτονήσεις.

 

 

Δεν παίζεις ένα τζόκερ καλύτερα?

Θα έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να κερδίσεις.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου