Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγγελε να ρωτησω κατι αδιακριτο?

Γονεις υπαρχουν?

Αν ναι πως αντιμετωπιζουν την απομακρυνση σας?

Εσυ πως αντιμετωπιζεις τα γηρατεια τους?

Ρωταω γιατι για μενα ηταν ενας απο τους λογους που πριν 10 χρόνια δεν ηθελα να σκεφτω το εξω. 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Βρες μια πιο ενδιαφερουσα και μεγαλυτερη πολη, νομιζω  οτι τωρα μενεις σε χωριο/μικρη πολη που ετσι κι αλλιως φρικη ειναι και στην Ελλαδα .

Καλημέρα!

Καλά στα λέει ο Νίκ.Η βρές μιά γκόμενα.Προτιμότερο είναι απο το να καταδικάσεις μιά ολόκληρη οικογένεια.

Πώς νιώθεις σήμερα,είσαι καλύτερα,γιατί εχθές έλεγες κάτι τρελά.

 

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, solega είπε

οχι ότι διορθώθηκε η κατάσταση στην Ελλάδα, απλά πιστεύω πως και με λιγότερα μπορεί κάποιος να ζήσει. 

 

η κατασταση ΤΩΡΑ ειναι ΠΟΛΥ καλυτερη απο πριν (ειδικα αν κανεις δουλεια της προκοπης που προσδιΔει ΥΠΕΡΑΞΙΑ και εχει ΖΗΤΗΣΗ δεν προλαβαινεις τις δουλειες στην κυριολεξια....εδω εγω στα 58 αποφασισα να αλλαξω δουλεια και ειχα 6 προτασεις σχεδον την επομενη μερα που αρχισα να αναζητω ,τωρα αν εισαι...θεατρολογος,δικηγορος  ή εχεις σπουδασει φιλοσοφια και ιστορια της τεχνης ε ας προσεχες αλλα και στα σουπερμαρκετ ζητανε πολυ κοσμο στους παγκους κοπης αλλαντικων 🤣 )

 

τα ΔΟΜΙΚΑ ομως προβληματα της χωρας παραμενουν και δυστυχως τα ΜΥΑΛΑ των κατοικων της επισης παραμενουν ΕΝΤΕΛΩΣ κολλημενα στο 1980....με αποτελεσμα να μας ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΣΤΗ ΓΩΝΙΑ σε καμμια 15αρια χρονια ξανα.

 

οποτε ΕΣΥ αποφασιζεις, btw τι δουλεια κανεις (κανει η συζυγος) ?

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@solega

Κανείς δε σε ειρωνεύτηκε. Κάμποσοι άνθρωποι προσπαθούν να καταλάβουν για πιο λόγο θα έφευγες από ένα τόπο (οποιονδήποτε) για να πας κάπου αλλού, όπου θα βγάζεις αισθητά λιγότερα χρήματα, ενώ έχεις οικογένεια.

 

Σε ρωτούν.

 

Απαντάς με μία ομάδα ζητούμενων που ταιριάζουν σε έφηβο. Έχει ενδιαφέρον να ανατρέξει κάποιος και να δει ότι στα ζητούμενα αυτά, ούτε ένα δεν αφορά τη σύζυγο ή τα τέκνα.

 

Αποφασίζουν κάποιοι να εμβαθύνουν: μήπως υπάρχει κάτι που δεν μας λέει ή δεν έχουμε καταλάβει; Δεν γράφει πουθενά ότι θέλει οπωσδήποτε να τελειώσουν τα παιδιά του ελληνικό πανεπιστήμιο, ούτε ότι αποφάσισε να γράψει το επόμενο μεγάλο ελληνικό μυθιστόρημα, ούτε ότι σκέφτεται να γίνει παραγωγός σε ραδιοφωνικό σταθμό, ούτε ότι θα κατέβει για βουλευτής, ούτε ότι έχει άκρη στο Δημόσιο, ούτε στην Αστυνομία, ούτε, ούτε.... τι στην ευχή λοιπόν μπορεί να είναι;

 

Κάποιοι τα λένε και χειρότερα, σου εξηγούν ότι μάλλον θα φας διαζύγιο στο κεφάλι, ότι πιθανό είναι να πεινάσεις, σου επισημαίνουν ότι πρέπει οπωσδήποτε να έχεις σπίτι.

 

Εγώ απλώς τους λέω (και επιμένω) ότι χάνουν το χρόνο τους, ότι έχεις ήδη αποφασίσει και ζυγίζοντάς τα συμπεραίνεις ότι δεν μπορείς να επιστρέψεις. Και για το "θράσος" μου να τα γράψω αυτά (τα οποία δεν διαννοείσαι να αρνηθείς), είμαι κάποιος που "εκτίθεται", αργόσχολος, που γράφει "μαλακίες" και ειρωνείες και "δε νιώθει".

 

Μία τελευταία επισήμανση: επειδή είμαστε άγνωστοι σου τα γράφω ευγενικά, αν είμασταν φίλοι και τα έλεγες όλα αυτά περί επιστροφής κάθε μία από τις παραπάνω προτάσεις θα ξεκίναγε με ένα "Ρε παπάρα...", καθώς αυτό το επίπεδο ευθύτητας περιμένουν οι φίλοι από τους φίλους.

 

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο γενικά λόγια επί του θέματος.

 

Γράψατε κάποιοι για το αν τα κίνητρα συμπεριφοράς έχουν να κάνουν με τον εαυτό κάποιου ή τους άλλους.

Ο άνθρωπος είναι χρησιμοθηρικό ον.

Όλα για τον εαυτό του τα κάνει.

Ακόμα και αυτά που κάνει με γνώμονα τους άλλους, δεν θα τα έκανε αν η ευχαρίστηση/χρησιμότητα που έπαιρνε από αυτά (έστω έμμεσα) δεν ήταν μεγαλύτερη από το όποιο κόστος έχουν.

Σε αυτό συμπεριλαμβάνεται ακόμα και η (αυτό)θυσία κάποιου.

 

Οι βασικοί λόγοι που κατά την γνώμη μου θα ήταν ικανοί να κάνουν κάποιον να θέλει να επιστρέψει είναι οι εξής ...

 

- Δραματική αλλαγή προς το χειρότερο των συνθηκών ζωής/εργασίας

- Μια φοβερή ευκαιρία που βρέθηκε ξαφνικά εδώ γι' αυτόν.

- Σοβαρό θέμα (υγείας, ψυχικής/σωματικής ή ανάλογο) κάποιου αγαπημένου προσώπου ή του ίδιου

- Επιλεκτικά (πάντα κρατάμε τα καλύτερα συναισθήματα από τις αναμνήσεις μας εξωραΐζοντας την πραγματικότητα του παρελθόντος) όμορφες αναμνήσεις από την ζωή εδώ, πράγμα που κάνει πλασματική την σύγκριση με τον τωρινό τρόπο ζωής του.

 

Είναι κι άλλα, αλλά δεν μου έρχονται τώρα.

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 minutes ago, solega said:

τα παιδιά δεν εντάχθηκαν ποτε στο γερμανικό σύστημα, πηγαίνουν σε ελληνικά σχολεία.

 

Με όλο το θάρρος και χωρίς να είναι δική μου-μας δουλειά, εδώ έχετε κάνει φάουλ. Δηλαδή τα παιδιά δεν είναι ήδη δίγλωσσα;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ECC803s είπε

 

Με όλο το θάρρος και χωρίς να είναι δική μου-μας δουλειά, εδώ έχετε κάνει φάουλ. Δηλαδή τα παιδιά δεν είναι ήδη δίγλωσσα;

δεν είναι δουλειά μου να απαντήσω, αλλά νομίζω ότι σ αυτές τις ηλικίες το παιδί ήδη είναι δίγλωσσο από μόνο του, έστω και σε ελληνικό σχολείο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Αγγελε να ρωτησω κατι αδιακριτο?

Γονεις υπαρχουν?

Αν ναι πως αντιμετωπιζουν την απομακρυνση σας?

Εσυ πως αντιμετωπιζεις τα γηρατεια τους?

Ρωταω γιατι για μενα ηταν ενας απο τους λογους που πριν 10 χρόνια δεν ηθελα να σκεφτω το εξω. 

Όταν φύγαμε οι γονείς ήταν να πεθάνουν από τη στεναχώρια τους. Σιγά σιγά το συνήθισαν. Τωρα είναι επιφυλακτικοί για την επιστροφή μας ωστόσο υποστηρικτικοι στο αν δεν αντέχουμε άλλο μόνοι μας έξω.

 

προσφατα  Άσαντ τον πεθερό μου και αυτό ίσως μας ταρακούνησε στο τι γίνεται ρε σύ…χάνουμε στιγμές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ECC803s είπε

 

Με όλο το θάρρος και χωρίς να είναι δική μου-μας δουλειά, εδώ έχετε κάνει φάουλ. Δηλαδή τα παιδιά δεν είναι ήδη δίγλωσσα;

 

Ενταξει αν εχουν γεννηθει στη Γερμανια ειναι διγλωσσα ετσι κι αλλιως δεν φανταζομαι να τα εχουν μαντρωμενα οπως τις γυναικες στην Αστορια το 1920 οι Ελληνες μεταναστες...😅..εξαλλου και στα ελληνικα σχολεια εχουν πολλες ωρες διδασκαλιας της γερμανικης γλωσσας απλα ακουλουθουν το ΤΡΑΓΙΚΟ ελληνικο διδασκαλικο συστημα και την ακομα πιο τραγικη ΥΛΗ ενω εχουν και τους ιδιουςΤΡΑΓΙΚΑ κομματικα διοριΖΜΕΝΟΥς ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, MGs είπε

Καλημέρα!

Καλά στα λέει ο Νίκ.Η βρές μιά γκόμενα.Προτιμότερο είναι απο το να καταδικάσεις μιά ολόκληρη οικογένεια.

Πώς νιώθεις σήμερα,είσαι καλύτερα,γιατί εχθές έλεγες κάτι τρελά.

 


καθόλου τρελά. Απλά με ενόχλησε ο τρόπος του

 

 

19 λεπτά πριν, ECC803s είπε

 

Με όλο το θάρρος και χωρίς να είναι δική μου-μας δουλειά, εδώ έχετε κάνει φάουλ. Δηλαδή τα παιδιά δεν είναι ήδη δίγλωσσα;

Ναι. Στο ελληνικό σχολείο κάνουν μισά μαθήματα στα ελληνικά και μισά  στα γερμανικά.


υπάρχουν απόψεις από όλους για όλους. Και κάνουμε κουβέντα. Απλά δε μπορείς να εκμηδενίζεις την ψυχοσύνθεση κάποιου επειδή παίρνει 2.5 στη τσέπη. Ούτε να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να είναι χαρούμενος και ευτυχισμένος μόνο και μόνο επειδή πληρώνεται.

Δεν είναι οι εποχές πια όπως παλαιότερα παιδιά. 
εγω πληρώνω 1.500 ενοίκιο και 30€ το κεφάλι στο εστιατόριο. Εμείς 4 άτομα για να κατέβουμε στην Ελλάδα για μια βδομαδουλα θελουμε πάνω από 1800€ όταν είναι κλειστά τα σχολεία. Πληρώνουμε 800 ασφάλεια αυτοκινήτου. 
παιρνουμε βέβαια και διπλάσια. Αλλά μην έχετε ψευδαισθήσεις παιδιά.ότι παίρνεις δινεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου