Προς το περιεχόμενο

Βαρέθηκα πια στη Γερμανια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
21 λεπτά πριν, cos_dr είπε

οι άπληστοι ιδιώτες και μερικές ολιγαρχικού τύπου οικογένειες. 🤣

 Εγώ θα το σπουδάσω, θα το πείσω να μπει στο ΔΗΜΟΣΙΟ να πάρει την εμπειρία και άμα θέλει μετά ας πάει να δουλέψει για ιδιώτη να παίρνει πιο πολλά και λέγε με λοβοτομημένο. αχαχαχ Να είμαι μπιου μπιού πρρρρ ταταταττατατα🤪

 

Γιατι δηλαδή πρέπει να γίνει υπάλληλος το παιδί σώνει και καλά;

Κι αν έχει όνειρα... να μάθει μια τέχνη, να προσφέρει υπηρεσίες και μετά να δημιουργήσει κάτι δικό του... απο μαγαζάκι δίσκων, εξαγωγή τεχνογνωσίας μέχρι βιομηχανία αυτοκινήτων. Τι τον σταματάει;

Ο εαυτός του σίγουρα όχι.

Το περιβάλλον που δημιουργούν οι αρνητές της επιχειρη(πραγ)ματικότητας όμως;

  • Like 2
  • Μπερδεύτηκα 1
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Wedding ή Lichtenberg πλέον ΚΒ και ΝΚ είναι για μπρουκληδες.

Δεν υπάρχει πρόβλημα πάντως φτάνει να ξέρεις καλά αραβικά.

 

Η Γερμανία σε κάποια πράγματα είναι μία τραγωδία και στο Βερολίνο αναδεικνύονται όλες οι παθογένειες.

 

Από το χάιδεμα στους  ψυχοπαθείς αυτόκλητους σωτήρες του πλανήτη που κολλάνε τα χέρια τους στο δρόμο, μέχρι ότι  αντί ο πολυπολιτισμός να σημαίνει ισορροπία και πολιτισμική ζύμωση μεταξύ των εθνοτήτων στην πόλη,έχουν γκετοποιηθεί ολόκληρες συνοικίες και περπατάς χωρίς να βλέπεις έστω έναν Γερμανό.

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Γιατι δηλαδή πρέπει να γίνει υπάλληλος το παιδί σώνει και καλά;

Κι αν έχει όνειρα... να μάθει μια τέχνη, να προσφέρει υπηρεσίες και μετά να δημιουργήσει κάτι δικό του... απο μαγαζάκι δίσκων, εξαγωγή τεχνογνωσίας μέχρι βιομηχανία αυτοκινήτων. Τι τον σταματάει;

Ο εαυτός του σίγουρα όχι.

Το περιβάλλον που δημιουργούν οι αρνητές της επιχειρη(πραγ)ματικότητας όμως;

Nα κάνει αυτό που θέλει. Εγώ θα του πω αυτά που πιστεύω και ας γίνει ότι γουστάρει αν μπορέσει.

 Και μέσα από το ΔΗΜΟΣΙΟ όπως είπα μπορεί να πάρει όλα τα εφόδια αν αποφασίσει ακόμα και να κάνει κάτι δικό του. Το να δουλεύεις για μεγάλους δημόσιους οργανισμούς, αν ενδιαφέρεσαι κιόλας να προχωρήσεις μέσα τους είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ, μαθαίνεις σχεδόν τα πάντα και δεν συγκρίνεσαι με κανέναν άλλο έξω. Γι αυτό σου λέω είναι περιζήτητοι, ακόμα και εγώ περιζήτητος είμαι😃 και άντε να βγάλει και ο εθνάρχης τον ΑΣΕΠ σιγά σιγά. Άντε να προχωράμε❤️❤️❤️προχώρα Κυριάκο❤️❤️❤️❤️🙏

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου, αν και μόνο 2 χρόνια όξω.

 

Σίγουρα τα πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά. Οι κοντινοί μου φίλοι είναι Λονδίνο και δε συζητάνε να γυρίσουν πριν τη σύνταξη (λείπουν ήδη 3 έως 5 χρόνια), αλλά γνώρισα και άτομα εδώ που δε μπορούσαν να ζήσουν χωρίς φρέντο και μπουζούκι, τα οποία γύρισαν με το που τελείωσαν σπουδές ή πρακτική.

 

Το θέμα γυναίκα και παιδιά επίσης πολύ σοβαρό. Εγώ είμαι με ντόπια εδώ και πάμε να συγκατοικήσουμε soon, οπότε καλώς ή κακώς δε μπορώ να μπω στη θέση του ζευγαριού Ελλήνων που ζει έξω.

 

That said, ούτε για μένα τίθεται συζήτηση. Η ποιότητα ζωής μου έχει εκτοξευτεί εδώ. Τι εννοώ:

- Ησυχία, τάξη και ασφάλεια. Ακούω κόρνα 2-3 φορές τη βδομάδα, μπορώ να προγραμματίσω τη μέρα μου με ακρίβεια λεπτού, ξυπνάω το πρωί και ακούω πουλάκια, κλπ. Σημειωτέον ότι δε ζω σε κάνα χωριό, είμαι καρακέντρο Άμστερνταμ.

- Κεφάλαιο δουλειά. Ξεκινάμε από το ότι το επάγγελμά μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά πες ότι αυτό είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Πέραν αυτού, η εξέλιξη που έχω εδώ, οι προοπτικές, ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν τα αφεντικά μου, η εργασιακή κουλτούρα, αλλά και ο μισθός, καθιστούν οποιαδήποτε σύγκριση με πίσω το λιγότερο κωμικοτραγική. Ξέχασα να αναφέρω τα ωράρια. Αυστηρά 8ωρο, αν δουλεύεις παραπάνω σε καθίζουν κάτω και σε ρωτάνε τι δεν πάει καλά, αν χρειάζεσαι βοήθεια κλπ. Για να κλείσω τα της δουλειάς, στο γραφείο πάω όποτε θέλω (1-2 φορές τη βδομάδα) και δουλεύω τόσο ώστε τα projects που τρέχω να είναι up to date. Δεν ενδιαφέρει κανέναν πόσο δουλεύω, από πού, ή πώς βγαίνει η δουλειά, το μόνο που κοιτάνε είναι το αποτέλεσμα.

- Διασκέδαση/αναψυχή. Περπατάω 5 λεπτά και έχω πρόσβαση σε jazz clubs, μπουντρούμια techno, καταπράσινα πάρκα. Κάνω ποδήλατο σε ένα οδικό δίκτυο που με έχει ως προτεραιότητα με αντίστοιχους κανόνες αλλά και υποδομές. Πάλι, μη μπούμε σε συγκρίσεις...

- Κοινωνική ζωή. Πολύ πιο εύκολοι άνθρωποι, ανοιχτοί αν δείξεις ενδιαφέρον να ενσωματωθείς, ξέρουν να περνάνε καλά και κυρίως, είναι ειλικρινείς. Ξέρεις τι παίρνεις, δεν έχουν αυτή την κουτοπονηριά του Έλληνα που αναφέρθηκε μερικές σελίδες πίσω. Δεν έχω βιώσει κανένα ρατσισμό σε καμία διάσταση της ζωής μου, ίσα ίσα που λατρεύουν την Ελλάδα για τον ήλιο και τη χωριάτικη.

 

Ας μην τα πολυλογώ, ούτε σκέψη δεν υπάρχει για πίσω. Μου λείπουν οι γονείς και οι στενοί φίλοι, αλλά και η ανεμελιά των φοιτητικών χρόνων που ούτε βρακί δεν έπλενα, αλλά η ζωή που έχω εδώ δεν ανταλλάζεται με τίποτα. Ελπίζω ο OP να βρει μια λύση και να μην ταλαιπωρείται.

  • Like 6
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Να βάλω κι εγώ τον οβολό μου, αν και μόνο 2 χρόνια όξω.

 

Σίγουρα τα πράγματα είναι καθαρά υποκειμενικά. Οι κοντινοί μου φίλοι είναι Λονδίνο και δε συζητάνε να γυρίσουν πριν τη σύνταξη (λείπουν ήδη 3 έως 5 χρόνια), αλλά γνώρισα και άτομα εδώ που δε μπορούσαν να ζήσουν χωρίς φρέντο και μπουζούκι, τα οποία γύρισαν με το που τελείωσαν σπουδές ή πρακτική.

 

Το θέμα γυναίκα και παιδιά επίσης πολύ σοβαρό. Εγώ είμαι με ντόπια εδώ και πάμε να συγκατοικήσουμε soon, οπότε καλώς ή κακώς δε μπορώ να μπω στη θέση του ελληνικού ζευγαριού που ζει έξω.

 

That said, ούτε για μένα τίθεται συζήτηση. Η ποιότητα ζωής μου έχει εκτοξευτεί εδώ. Τι εννοώ:

- Ησυχία, τάξη και ασφάλεια. Ακούω κόρνα 2-3 φορές τη βδομάδα, μπορώ να προγραμματίσω τη μέρα μου με ακρίβεια λεπτού, ξυπνάω το πρωί και ακούω πουλάκια, κλπ. Σημειωτέον ότι δε ζω σε κάνα χωριό, είμαι καρακέντρο Άμστερνταμ.

- Κεφάλαιο δουλειά. Ξεκινάμε από το ότι το επάγγελμά μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά πες ότι αυτό είναι πολύ συγκεκριμένη περίπτωση. Πέραν αυτού, η εξέλιξη που έχω εδώ, οι προοπτικές, ο τρόπος που με αντιμετωπίζουν τα αφεντικά μου, η εργασιακή κουλτούρα, αλλά και ο μισθός, καθιστούν οποιαδήποτε σύγκριση με πίσω το λιγότερο κωμικοτραγική. Ξέχασα να αναφέρω τα ωράρια. Αυστηρά 8ωρο, αν δουλεύεις παραπάνω σε καθίζουν κάτω και σε ρωτάνε τι δεν πάει καλά, αν χρειάζεσαι βοήθεια κλπ. Για να κλείσω τα της δουλειάς, στο γραφείο πάω όποτε θέλω (1-2 φορές τη βδομάδα) και δουλεύω τόσο ώστε τα projects που τρέχω να είναι up to date. Δεν ενδιαφέρει κανέναν πόσο δουλεύω, από πού, ή πώς βγαίνει η δουλειά, το μόνο που κοιτάνε είναι το αποτέλεσμα.

- Διασκέδαση/αναψυχή. Περπατάω 5 λεπτά και έχω πρόσβαση σε jazz clubs, μπουντρούμια techno, καταπράσινα πάρκα. Κάνω ποδήλατο σε ένα οδικό δίκτυο που με έχει ως προτεραιότητα με αντίστοιχους κανόνες αλλά και υποδομές. Πάλι, μη μπούμε σε συγκρίσεις...

- Κοινωνική ζωή. Πολύ πιο εύκολοι άνθρωποι, ανοιχτοί αν δείξεις ενδιαφέρον να ενσωματωθείς, ξέρουν να περνάνε καλά και κυρίως, είναι ειλικρινείς. Ξέρεις τι παίρνεις, δεν έχουν αυτή την κουτοπονηριά του Έλληνα που αναφέρθηκε μερικές σελίδες πίσω. Δεν έχω βιώσει κανένα ρατσισμό σε καμία διάσταση της ζωής μου, ίσα ίσα που λατρεύουν την Ελλάδα για τον ήλιο και τη χωριάτικη.

 

Ας μην τα πολυλογώ, ούτε σκέψη δεν υπάρχει για πίσω. Μου λείπουν οι γονείς και οι στενοί φίλοι, αλλά και η ανεμελιά των φοιτητικών χρόνων που ούτε βρακί δεν έπλενα, αλλά η ζωή που έχω εδώ δεν ανταλλάζεται με τίποτα. Ελπίζω ο OP να βρει μια λύση και να μην ταλαιπωρείται.

 

Να συμπληρώσω (ειδικά για το Amsterdam) τα coffee shops.

Τα οποία δεν ανέφερε καθόλου ο Bill.🚭

Γιατί τα ξέχασες αυτά? 🚭

Ε Bill?

Γιατί? :classic_tongue:

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Να συμπληρώσω (ειδικά για το Amsterdam) τα coffee shops.

Τα οποία δεν ανέφερε καθόλου ο Bill.🚭

Γιατί τα ξέχασες αυτά? 🚭

Ε Bill?

Γιατί? :classic_tongue:

Το πρόγραμμα είναι family friendly. 🤣

  • Χαχα 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos_dr :           - Βαρέθηκα στο ΔΗΜΟΣΙΟ......

Synadelfos:     - Ένα ΓΙΑΤΡΟ ρε παιδιά, ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

 

 χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Το πρόγραμμα είναι family friendly. 🤣

 

Ελπίζω η κοπέλα να μην είναι αλλεργική στις γάτες ...

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Cos_dr :           - Βαρέθηκα στο ΔΗΜΟΣΙΟ......

Synadelfos:     - Ένα ΓΙΑΤΡΟ ρε παιδιά, ΓΡΗΓΟΡΑ!!!

 

 

Allos Synadelfos:   - Ποιο γιατρό ρε? Βαρεθήκανε στο δημόσιο και δεν έμεινε κανένας στον ΕΦΚΑ. Να τον πάτε σε ιδιώτη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ελπίζω η κοπέλα να μην είναι αλλεργική στις γάτες ...

Ένας λόγος που πάω να το κάνω το άλμα (δεν έχω μείνει ούτε με φίλο αφότου έφυγα από το σπίτι των γονιών) είναι η σχέση που έχει με τις γάτες μου. Μέγιστο green flag 🟩 που λένε κι εδώ. 

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Ας μην τα πολυλογώ, ούτε σκέψη δεν υπάρχει για πίσω. Μου λείπουν οι γονείς και οι στενοί φίλοι, αλλά και η ανεμελιά των φοιτητικών χρόνων που ούτε βρακί δεν έπλενα, αλλά η ζωή που έχω εδώ δεν ανταλλάζεται με τίποτα. Ελπίζω ο OP να βρει μια λύση και να μην ταλαιπωρείται.

 

Από αυτούς που έχουν μεταναστεύσει την τελευταία 10ετία,ηλικίας 25-40,που δουλεύουν σε ότι σπούδασαν στην Ελλάδα, έμαθαν την τοπική γλώσσα και έχουν ενταχθεί στην κοινωνία, σχεδόν όλοι διατυπώνουν απόψεις σαν τη δική σου.

 

Αντίθετα το γυρισμό σκέφτονται όσοι ήρθαν και παραμένουν ανειδίκευτοι.

Όσοι δεν έμαθαν τη γλώσσα, δεν νταραβερίζονται με τον τοπικό πληθυσμό, αλλά πηγαίνουν μόνο στα ελληνικά στέκια και δουλεύουν σε συνθήκες γαλέρας σε καμιά ελληνική ταβέρνα.

 

Στα της Γερμανίας τώρα, για να μην υπάρχουν ψευδαισθήσεις..

Πάρα πολλές δουλειές, είναι κακοπληρωμένες σε βαθμό που δε θα το πιστεύετε.

Υπάρχει ιστορικό υψηλό σε απεργίες και κινητοποιήσεις από πάρα πολλές επαγγελματικές ομάδες.

Τις προάλλες σαν επιβατικό κοινό, γλιτώσαμε 50ωρη!!! απεργία των ΜΜΜ, που απλά μάλλον θα συμβεί κάπου μέσα στο καλοκαίρι.

Η δυνατότητα αποταμίευσης ολοένα και περιορίζεται.

Όσο για αγορά ακινήτων, δεν αφορά πλέον το λαό.

Πολιτισμικά ζούμε σαν ήπειρος στον αστερισμό του τραπ,του woke και των 70 διαφορετικών φύλων(τόσα έχουν αναγνωριστεί επίσημα στη Γερμανία).

Υπάρχει μια γενική φτωχοποίηση, τόσο οικονομική, όσο και πολιτισμική..

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου