Προς το περιεχόμενο

Humbucker Single Coil size για Stratocaster bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα . Ηθελα μερικες γνωμες για single coil size humbucker ,για να βαλω στη γεφυρα μιας stratocaster .Αυτην την στιγμη φοραει τους Fender Cs 69 ,οποτε ιδανικα ο humbucker θα πρεπει να εχει ισορροπια με τους αλλους 2 cs69 και να μοιαζει εμφανισιακα με τον Dimarzio  Super Distortion S (να χει δηλαδη  δυο γραμμικους πολους κι οχι 12 κυκλικους) .Επισης δεν γνωριζω αν πρεπει να αλλαξω καποιο pot σε 500k (θα προτιμουσα οχι) .Γενικα δεν παιζω με διπλους και τους θελω για Iron Maiden ,Vai και παρομοια παιξιματα .

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • J's conspiracy changed the title to Humbucker Single Coil size για Stratocaster bridge
  • Moderator

Dimarzio Chopper!

 

Τον έχω στην Τέλε μου εδώ και 4 χρόνια. Πολύ versatile για τις καταστάσεις που θέλεις, πάσχει λίγο στα καθαρά και έχει έντονα μεσαία. Το τελευταίο εμένα μ'αρέσει, σε άλλους ξινίζει.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους CS69 είναι ολιγον τι δύσκολο να ισσοροπίσει ένας single coil sized humbucker με humbucker voicing (αλλιώς απλά πετάς έναν Cruiser και πάπαλα) γιατί παραείναι low output.

 

Σε μια απο τις στρατς μου για ένα μικρό διάστημα είχα neck/middle CS69 και τον Tone Zone S στην γέφυρα, όλα τα pots 250K, και mod το #2 Tone να είναι dedicated για τον Bridge (το #1 shared σε neck και middle)..πολύ γλυκός μαγνήτης με 250Κ (και με 500Κ μια χαρά είναι αλλά θέλει roll off το tone για καθαρά κοκ).

 

Αλλες προτάσεις για γέφυρα με humbucker ηχόχρωμα, o Pro Track (πιο low output απο τον Tone Zone S, προσωπικά τους προτιμώ σε middle και neck γιατί σε bridge ειναι λίγο "λεπτός" για τα δικά μου γούστα) και Air Norton S (ο πίο "φλατ" της παρέας).

 

Μετά πάμε σε high output (Fast Track 2, εμένα μου έπεφτε too much, πολύ output και πολλά αμάζευτα μεσαια) που δεν θα "ταιριάξει" με τιποτα με τους CS69.

 

 

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα έχεις ισορροπία με τόσο low output μαγνήτες σε middle και neck. 

Άλλαξε pickguard με ΗSS και βάλε έναν alnico 5 διπλό, όσο πιο low.output μπορείς.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Μια ιδεα ειναι να εχεις μια αλλη κιθαρα για τετοια παιξιματα.

Για τη 2η κιθαρα προοριζεται .Δεν καιγομαι ιδιαιτερα αλλα μιας κι ο bridge των cs69 σε αυτην δεν με τρελαινει ,σκεφτηκα να πειραματιστω βαζοντας εναν διπλο στην θεση του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

σκεφτηκα να πειραματιστω βαζοντας εναν διπλο στην θεση του .

 

Αν θέλεις να πειραματιστείς, μπορώ να σου πω έναν τρόπο να μην χάσεις τον μονό στην γέφυρα αλλά να έχεις και "διπλό".

Άλλαξε pickguard, και στην γέφυρα, αντί για διπλό, βάλε δύο μονούς.

Αυτοί θα μπορούν να συνδέονται είτε σε σειρά είτε παράλληλα, και να ενεργοποιείς/απενεργοποιείς όποιον από τους δύο θέλεις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το ανέφερε ο fusiongtr, δοκίμασες να συνδέσεις τους μαγνήτες σε σειρά μήπως και σε καλύψει ο ήχος και δεν αλλάξεις τίποτα;

Σε τελε που το έχω ακούσει μου άρεσε σαν ήχος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να κάνω το αντίστροφο στην sire s7, και να βάλω μονό (τον έχω ήδη) αντί διπλό στην θέση bridge. 

Που μπορώ βρω pickguard? ??

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, J's conspiracy είπε

Για τη 2η κιθαρα προοριζεται .Δεν καιγομαι ιδιαιτερα αλλα μιας κι ο bridge των cs69 σε αυτην δεν με τρελαινει ,σκεφτηκα να πειραματιστω βαζοντας εναν διπλο στην θεση του .

Παλια για να μη χαλασω το pickguard στη strat ειχα βαλει εναν JB junior, αλλα καμια σχεση με τον διπλο JB, και εβαλα τον διπλο.
Στο τελος ξαναβαλα παλι τον μονο και οταν ηθελα ηχο διπλου, επαιζα με κιθαρα με διπλους (μια prs)
Και γενικα, τωρα το παρατηρω, σε ολες τις strat μου εχω μονους, διαφορους. Δεν μου παει ο διπλος.
Σε super strat θα εβαζα, αλλα σε standard strat δεν μου παει. Γιαιτι δεν μου παει και το παιξιμο αυτο στο στησιμο του οργανου.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου