Προς το περιεχόμενο

Humbucker Single Coil size για Stratocaster bridge


Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Παλια για να μη χαλασω το pickguard στη strat ειχα βαλει εναν JB junior, αλλα καμια σχεση με τον διπλο JB, και εβαλα τον διπλο.
Στο τελος ξαναβαλα παλι τον μονο και οταν ηθελα ηχο διπλου, επαιζα με κιθαρα με διπλους (μια prs)
Και γενικα, τωρα το παρατηρω, σε ολες τις strat μου εχω μονους, διαφορους. Δεν μου παει ο διπλος.
Σε super strat θα εβαζα, αλλα σε standard strat δεν μου παει. Γιαιτι δεν μου παει και το παιξιμο αυτο στο στησιμο του οργανου.

α)Αρα μου χει διαφυγει η πληροφορια οτι ενας κανονικος διπλος δεν συγκρινεται με μονο humbucker ή αφορα μονο στον jb?

b)Με κοβω να καθομαι στα αυγα μου εκτος κι αν αποφασισω να εχω , δυο ,ας πουμε ,κιθαρες σε μια δηλαδη ο διπλος θα χρησιμοποιειται μονος αυτος  σε κομματι που θέλω ηχο διπλου και οι μονοι σε κομματι που θελω μονους .Κατι τετοιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καποια επιλογη stacked διπλου οπως οι Hs2 , Hs3 ή SSL-5 ,θα προσφερει κατι (σχετικο με το θεμα) ή απλα ειναι noiseless?

Επεξεργασμένο από J's conspiracy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι noiseless μόνοι ακούγονται πιο πολύ σα μόνοι παρά σα διπλοί. Λίγο πιο στρογγυλοί, σηκώνουν περισσότερο gain, αλλά με χαρακτηριστικά μονού.

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, J's conspiracy είπε

Καποια επιλογη stacked διπλου οπως οι Hs2 , Hs3 ή SSL-5 ,θα προσφερει κατι (σχετικο με το θεμα) ή απλα ειναι noiseless?

Είχα μια partcaster me HS-3 στη γέφυρα πριν 7-8 χρόνια.

 

Δεν είναι ούτε μονός, ούτε διπλός στον ήχο. Ασθενικός για διπλός, too hot για μονός. Είχε όμως φανταστική ατάκα και definition. Σίγουρα ξεχωριστός χαρακτήρας, αλλά όχι αυτό που θα έλεγα "all around" επιλογή.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

α)Αρα μου χει διαφυγει η πληροφορια οτι ενας κανονικος διπλος δεν συγκρινεται με μονο humbucker ή αφορα μονο στον jb?


Γενικα μιλωντας ναι δεν ειναι ακριβως το ιδιο. Καποιοι ερχονται πιο κοντα απο αλλους αλλα και παλι συνηθως εισαι σε ενα "90% Humbucker" σκηνικο. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, J's conspiracy είπε

Καποια επιλογη stacked διπλου οπως οι Hs2 , Hs3 ή SSL-5 ,θα προσφερει κατι (σχετικο με το θεμα) ή απλα ειναι noiseless?

O SSL5αν δεν με απατα η μνημη μου δεν ειναι stacked διπλος. Κανονικος μονος ειναι απλα overwound με περισσοτερα μεσαια.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, fenderiarhs είπε

O SSL5αν δεν με απατα η μνημη μου δεν ειναι stacked διπλος. Κανονικος μονος ειναι απλα overwound με περισσοτερα μεσαια.

Ισχυει για αυτο και τον διαχωρισα με το διαζευτικο ‘ή’ ,αν και μαλλον δεν ηταν ξεκαθαρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου