Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή πορείας....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τερμα τα κόμματα και τα κομματίδια

άμα σε πω πόσους καφέδες πλήρωσα προχτές που περίμενα στο εφκα θα τρομάξεις.

 

και πόσους την άλλη Τρίτη που έχω ξανα ραντεβού

εγώ θέλω να μην μου στεναχωριέσαι.

 Όλοι μαζί εδώ στο noiz, μαζί θα προχωρήσουμε.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποφασίστε στα γρήγορα

α. σουπερ μαρκετ

β. έφκα

γ. άλλο

δ. ΔΓ/ΔΑ

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αποφασίστε στα γρήγορα

α. σουπερ μαρκετ

β. έφκα

γ. άλλο

δ. ΔΓ/ΔΑ

 

 

 

 άλλα 10 ευρώ σε φάρμακα σήμερα.

 Μια γρίπη σου κοστίζει στο ελάχιστο 25 ευρώ και με τσάκισε.

 Ελέγχουν τον καιρό σας λέω και με χλευάζετε. χαχχαχαχααχαχχαχαχαχα🤣

 

 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ ΤΟΥ NOIZ

stalinnoiz.thumb.jpg.f099128c2d4723c03cc8d834e763fdcd.jpg

  • Χαχα 4

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δε βαζουν εκει στην ξαπλωστρα καμια οθονη με ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ, να τη βγαζουμε στο ετσι;

 

 " -Αγαπη μου, θα κανεις καμια βουτια;"

 

" -Κατσε γλυκια μου, δυο διαφημισεις του ΠΑΣΟΚ, μια του ΟΠΑΠ και τρεις με σερβιετες εμειναν και ερχομαι αμεσως"

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

κρίνεις μέσα απο μια γυάλα. Αυτό σου λέω.

Διότι κρίνεις ολόκληρη πορεία δεκαετιών (και όχι επίκαιρα) που μου καταλογίζεις αρνητικά χωρίς να λαμβάνεις υπ'όψη σου το ότι κόσμος μετανάστευε και χρεοκοπούσε τις εποχές που γίναμε απο δυο χωριά στην αγαπημένη μας χώρα και αναπόφευκτα κι εδώ μέσα. 

Κρίνω μια πορεία δεκαετιών όντας μέλος δυο δεκαετίες και την έκρινα και επίκαιρα με καταληκτικό νήμα αυτό το οποίο άνοιξα πριν αποχωρήσω τότε και στο οποίο κατάλαβα από τα σχόλια ότι δε μου ταιριάζει πλέον το νόιζ. Και την κρίνω σήμερα με τα εφόδια που μου δίνονται από τη μόρφωση και την επαγγελματική μου κατάρτιση και την επίσης 25ετη εμπειρία μου σε fora. Με συγχωρείς, αλλά δε θα δεχτώ αυτό το σχόλιο.

 

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Και μου συγκρίνεις το τάδε αμερικάνικο φόρουμ και όχι το μεγαλύτερο Harmony Central ή άλλα ευρωπαικά φόρα που είναι η σκιά του εαυτού τους (εγω εχω και στοιχεία αντιθέτως)

Όσον αφορά το Harmony Central καθόλου εντύπωση δεν κάνει σε όποιον είχε μπει έστω και μια φορά εκεί μέσα. Ένα χάος που θύμιζε κριτικές του Amazon απ' όποιον να 'ναι κι άντε βγάλε άκρη, χωρίς κανέναν έλεγχο, χωρίς σοβαρό moderation. Δεν άλλαξε, δεν πρόσφερε τίποτα, ψόφησε... Αλλά αποκαλείς το Gearspace και το The Gear Page "το τάδε Αμερικάνικο forum?" που ακόμη κι η μισή Ελλάδα ψώνιζε από 'κει πριν το Reverb? ΟΚ...

 

2 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

παρ' ότι η Ελλάδα είναι αυτή με τα 10 χρόνια φαγούρας που δεν άφησε άνθρωπο ανεπηρέαστο και με το δίλημμα του ειδικού μέσου πλην φόρουμ... "εγω τώρα θα μιλάω για μαγνήτες αποκλειστικά και θα κάνω πως δεν τρέχει τίποτα γύρω μου;"

Με τις ανάλογες συνέπειες φυσικά λόγω του ότι δεν λειτουργούσε σε κενό.

Αυτά όμως είναι επιλογές που πρέπει να γίνουν σε ένα ασταθές περιβάλλον. Προφανώς έχεις μια εικόνα και έχω μια άλλη. Τι να κάνουμε τώρα... Τουλάχιστον είμαστε εδω και τα λέμε.

Θα το δεχόμουν αν το Noiz πρόσφερε μια εποικοδομητική πλατφόρμα που μπορούσε να συμπεριλάβει μια τέτοια συζήτηση. Ακριβώς όμως επειδή ήταν ένα χαλαρό φόρουμ, δεν μπορούσε να ανταπεξέλθει στη διαχείριση της τοξικότητας που είχε ο πολιτικός διάλογος της εποχής. Άρα δεν προσέφερε τίποτα, αντίθετα έγινε ένα αντιαισθητικό ριάλιτι. Δε με εξέφραζε, αλλά δικό σου ήταν, δε μου πεφτε και λόγος κι απλά αποχώρησα. 


Θεωρώ ότι ο συνδυασμός της αποθάρρυνσης νέων μελών (για τον οποίο με κουόταρες με νήμα 15ετίας, έκανα δυο σχόλια πάνω σε αυτό και απλά μετά προσπέρασες), μετατροπής του forum σε γενικού ενδιαφέροντος και της ανοχής ενός τοξικού διαλόγου ήταν σημαντικοί παράγοντες για τους οποίους δεν έχει σήμερα ο συγκεκριμένος χώρος το μέγεθος και τη βαρύτητα που θα μπορούσε να έχει.

Αλλά επαναλαμβάνω δική σου φάση ήταν. Ό,τι ήθελες έκανες. Εγώ είχα άλλα sites να συζητάω για πολιτικά, άλλα για ναυτιλία, άλλα για αυτοκίνητα κι άλλα για κατοικίδια. Ήθελα κι ένα μεγάλο και σοβαρό Ελληνικό site για ό,τι μουσικό με απασχολεί. Γιατί με ενδιαφέρει η γνώμη ενός κιθαρίστα για τις Telecaster αλλά καθόλου δε με νοιάζει η άποψη του για την οικονομία, ούτε η άποψή του για τις δίαιτες και τη μαγειρική, τί έφαγε σήμερα ή που κάνουν καλύτερο πεντικιούρ. Προφανώς ούτε εσύ, ούτε η πλειοψηφία των τότε  πιο ενεργών μελών ήθελαν κάτι παρόμοιο. Δεν είναι κακό αυτό. Απλά διαφορετικές απόψεις, συμφωνούμε. Live & let live. 


 



 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ πολιτικό τσακωμό δεν θυμάμαι να έχω κάνει (σε επίπεδο να έχει ξεφύγει από την ευπρεπή ανταλλαγή έστω αντίθετων απόψεων)...

 

από την άλλη θυμάμαι σοβαρά "επεισόδια" σε τεχνικά θέματα στον τομέα μου, κυρίως με κομήτες με νοοτροπία πάλαι ποτέ μικροφωνιάδων, που επέμεναν σε άκυρες (αντικειμενικά πάντα) θέσεις και θιγόντουσαν όταν ευγενικά (αρχικά) προσπαθούσα εγώ (ή άλλος) να τους εξηγήσουμε ότι κάνουν κάποιο λάθος... και τα παιρνα και γινόταν της κακομοίρας μερικές φορές σε βαθμό που έβλεπα κατόπιν τι έγραφα και δεν με αναγνώριζα...😊

 

όμως ουδέν κακόν αμιγές καλού και πλέον φυσάω και την αγελαδίτσα χωρίς λιπαρά εδώ μέσα (και αλλού) και είμαι πολύ προσεκτικός στην έκφρασή μου θεωρώντας εντέλει ότι όλο αυτό με βοήθησε στο να γίνω καλύτερος άνθρωπος εν γένει...

 

κατά τα άλλα ΠΟΛΛΟΙ ήλθαν είδαν και απήλθαν και αρκετοί επανήλθαν όπως σε όλες τις κοινωνικές συνευρέσεις  ανθρώπων σε κάθε μορφή τους... με μια απλή αναγωγή στην βάση της αιτίας τους κάθε φορά όλες έμοιαζαν παρ όλες τις μεγάλες διαφορές στην έκφραση των αιτιατών τους... και ναι η ιστορία γράφεται από παρέες αλλά το θέμα είναι να μην τις γράφει στο τέλος στα @@ της περνώντας τους στην λήθη και η ιστορία, επειδή απλά μπήκαν στον πειρασμό να αγνοήσουν τον σεβασμό που αρμόζει στις καλές και (ειδικά) στις κακές εκφάνσεις της ανθρώπινης μας φύσης όταν διαδρούμε...

 

 

 

ΥΓ. φίλε Δημήτρη προσωπικά αν κάθε που φορά αισθανόμουν  θιγμένος το δήλωνα, θα είχα μεγαλώσει αρκετά τον αριθμό των πράξεων στην ζωή μου για τις οποίες  έχω μετανοιώσει καθώς επί το πλείστον η ψύχραιμη δεύτερη ανάγνωση μου αναδείκνυε μια εν θερμώ θυμική μου υπερβολή...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, npap είπε

 

 

ΥΓ. φίλε Δημήτρη προσωπικά αν κάθε που φορά αισθανόμουν  θιγμένος το δήλωνα, θα είχα μεγαλώσει αρκετά τον αριθμό των πράξεων στην ζωή μου για τις οποίες  έχω μετανοιώσει καθώς επί το πλείστον η ψύχραιμη δεύτερη ανάγνωση μου αναδείκνυε μια εν θερμώ θυμική μου υπερβολή...

 

ο καθένας το βλέπει διαφορετικά.

Δεν αισθάνομαι καλά όταν είμαι θιγμένος.

Ιδίως όταν απλώνω μπροστά τα χαρτιά μου και το δηλώνω και κάποιος εξακολουθεί να επιμένει ότι κάνω λάθος που αισθάνομαι θιγμένος.

 

θιγμένος θα παραμείνω, το λάθος μου ήταν αλλού και το αναγνώρισα στον εαυτό μου.

Γι αυτό είπα θα αλλάξω συνήθειες. Ούτε θα έλθω, ούτε θα απέλθω.

Απλά δεν θα κάνω αυτά που έκανα πιό πριν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και κάτι ακόμα:

 

είχα την αίσθηση ότι το να μοιραστώ αυτά που θεωρώ χρήσιμα στο "μουσικό" κομμάτι του εαυτού μου με τους φίλους μου θα έκανε τον χώρο που φιλοξενούμαι πιό ενδιαφέροντα, πιό ελκυστικό, θα παρότρυνε τους φίλους σε ωραίες συζητήσεις, και θα ενίσχυε αυτό που λέγεται "κοινότητα". Ετσι ώστε αύριο να έρχονται κι άλλοι και η ζωή να συνεχίζεται. Για κάποιο λόγο αυτό παρεξηγήθηκε. Για κάποιο λόγο μου ζητήθηκαν ρέστα.

Συνεπώς δεν υπάρχει λόγος να συνεχιστεί.

 

αλλά....τα είπαμε αυτά....

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

είχα την αίσθηση ότι το να μοιραστώ αυτά που θεωρώ χρήσιμα στο "μουσικό" κομμάτι του εαυτού μου με τους φίλους μου θα έκανε τον χώρο που φιλοξενούμαι πιό ενδιαφέροντα, πιό ελκυστικό, θα παρότρυνε τους φίλους σε ωραίες συζητήσεις, και θα ενίσχυε αυτό που λέγεται "κοινότητα". Ετσι ώστε αύριο να έρχονται κι άλλοι και η ζωή να συνεχίζεται. Για κάποιο λόγο αυτό παρεξηγήθηκε. Για κάποιο λόγο μου ζητήθηκαν ρέστα.

 

 

Επειδή δεν καταλαβαίνω τι εννοείς, θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος σ' αυτό?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θέλω λίγο να θέσω έναν προβληματισμό εντός topic αυτή τη φορά ελπίζω:

Κάποτε, στα πολύ νιάτα μου, έκανε μια συναυλία ένας αριστερός σχηματισμός και μας είχε καλέσει να παίξουμε. Όταν φτάσαμε, μας είπαν ότι είχε εισιτήριο για την είσοδο. Κάποια από τα άλλα μέλη της μπάντας πλήρωσαν, γιατί ήθελαν να συνδράμουν στον σκοπό, όπως είπαν. Εγώ δεν πλήρωσα, θεωρώντας ότι η προσφορά μου ήταν ότι κουβάλησα εξοπλισμό και παίζω αφιλοκερδώς, αλλά -σκέφτηκα- όχι και να πληρώσω από πάνω... Δε μου ζητήθηκε κιόλας βέβαια ως μέλος μπάντας, απλά ήταν λίγο αμήχανο άλλοι να πληρώνουν και άλλος να περνάει έτσι. 

Τώρα βέβαια ως μουσικό εμένα δε με ξέρει ούτε η μάνα μου κι αν δεν ήταν το συγκεκριμένο event πιθανότατα δε θα ερχόταν να με ακούσει κανένας. Άντε, μην είμαι υπερβολικός, ίσως να έρχονταν πέντε φίλοι...

Το ερώτημα εδώ είναι: Έκανα καλά που δεν πλήρωσα; 

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου