Προς το περιεχόμενο

Laptop και θορυβος


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Μα φυσικά όλες οι γειώσεις τελικά καταλήγουν στη γη*. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι πριν οδηγηθούν σε αυτήν δεν μπορεί να δημιουργηθεί ένας βρόχος, ένα σημείο του οποίου οδηγείται στη γή. Στον βρόχο αυτό επάγονται ρεύματα από άλλες συσκευές που δημιουργούν χρονοεξαρτώμενα μαγνητικά πεδία.

Ενδεχομένως οι υπόλοιπες συσκευές μια και είναι audio -oriented να έχουν διαφορετική γη για τα σήματα και διαφορετική για την τροφοδοσία τους.

Στο laptop μπορεί για λόγους οικονομίας να έχουν το αρνητικό του audio συνδεδεμένο στο σασί τους. Και μπορεί το σασί τους να το έχουν συνδεδεμένο με τη γη του τροφοδοτικού τους.

Δεν νομίζω ότι χάνει κανείς τίποτα να δοκιμάσει.... :wink:

 

 

 

*Με εξαίρεση ίσως τη γείωση του pathfinder που κατέληξε στον ¶ρη, άρα έγινε αρείωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να μην μεπρδεύεστε: το τροφοδοτικό του laptop ΔΕΝ έχει γείωση (συνήθως), καθώς καταλήγει σε 2-πολικό βύσμα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...

Το laptop εχει εξωτερικη καρτα ηχου, η οποια τροφοδοτειται απο την USB θυρα της.

Το τροφοδοτικο ηρθε μαζι με τη μαμα και εχει γειωση, οχι βεβαια σαν τριτο "τσουτσουνι" ( με το συμπαθειο ), αλλα με το γνωστο σιδερακι πανω και κατω στην μπριζα.

Το δωματιο εχει περαστει απο ελεγχο για την υπαρξη γειωσης και βεβαια καλης λειτουργιας της, επομενως δεν φταιει η γειωση.

Περα απο αυτο, αν η σιγουρη λυση ειναι ο ελεγχος και η αντικατασταση του τροφοδοτικου, ειμαι διατεθειμενος να την κανω, οσο και να πηγαινει.

Περα απο τον Γιανακοπουλο στον Πειραια, γνωριζει κανεις, κανενα αλλο σοβαρο ηλεκτρονικαδικο στην ιδια περιοχη?

Ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Για να μην μεπρδεύεστε: το τροφοδοτικό του laptop ΔΕΝ έχει γείωση (συνήθως)' date=' καθώς καταλήγει σε 2-πολικό βύσμα. Δεν είναι εκεί το πρόβλημα.[/quote']

 

Έχεις δίκιο, αλλά όχι ότι δεν κυκλοφορούν και κάποια με γείωση. Γι αυτό και ρωτάω άν είναι τέτοιο το καλώδιο του τροφοδοτικού στην αρχή. :wink:

 

EDIT: Νάτα! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικο ηρθε μαζι με τη μαμα και εχει γειωση' date=' οχι βεβαια σαν τριτο "τσουτσουνι" ( με το συμπαθειο ), αλλα με το γνωστο σιδερακι πανω και κατω στην μπριζα.[/quote']

 

Τότε σωστά είπε ο harilatron ότι μπορεί να είναι και ground loop. Αν και

από τη στιγμή που τα έχεις αφαιρέσει όλα και δεν γίνεται loop, μάλλον είναι οι πλάκες.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γερασιμε, αν δοκιμαζα να "αποσυνδεσω" τη γειωση απο την τροφοδοσια, θα "επιανε" το κολπο? Το μονο που εχω να κανω, ειναι να βρω ενα καλωδιο 2 σε 3 pin ( βασικα αυτο που εχω τωρα, και αν τα λεω σωστα, ειναι απο 3 [υπολογιζοντας τη γειωση] σε 3 pin ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια..και τωρα η ερωτηση των 100.000.000Ε ( ε, να ειχαμε τοσα λεει? :P ):

Τετοιο καλωδιο, πουλανε; Μηπως να προσπαθησω να "απομονωσω" με κανα χαρτι ή με αλλο μονομωτικο υλικο το pin της γειωσης; Ή κινδυνευω να πεταξω τον laptop στον αερα? Αν και επι 3 χρονια, δουλευα πολλα πραγματα χωρις γειωση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Το μονο που εχω να κανω' date=' ειναι να βρω ενα καλωδιο 2 σε 3 pin ( βασικα αυτο που εχω τωρα, και αν τα λεω σωστα, ειναι απο 3 [υπολογιζοντας τη γειωση'] σε 3 pin ).

 

 

Εννοείς 3 σε 2. :wink:

 

Για τη δοκιμή, μπορείς να καλύψεις τα γνωστά σιδεράκια πάνω και κάτω στην μπρίζα με λίγη μονωτική ταινία. Μπορείς να την περάσεις ανάμεσα στα 2 τσουτσούνια και να την διπλώσεις στα πλαινά.

 

EDIT: Κέρδισες 100.000.000Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου