Προς το περιεχόμενο

Laptop και θορυβος


ex-freemindgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια...πηραμε ο,τι θελαμε και αρχισαν τα προβληματακια :roll:

Εχω εναν Acer 3100, με την Behringer U-Control UCA202 για καρτα ηχου.

Η καρτα ειναι τρομερη, με πολυ χαμηλο noise floor στο input, ομως στο output βγαζει εναν "ηλεκτρικο" θορυβο.

Παρατηρησα λοιπον, πως οταν το laptop ειναι συνδεδεμενο με το φορτιστη, υπαρχει αυτος ο θορυβος. Οταν το laptop δουλευει με την μπαταρια, εξαφανιζεται τελειως!!

Αλλαξα θεση στο USB της καρτας ηχου, αλλαξα μπριζα για το φορτιστη ( μεχρι και ρευμα απο αλλο δωματιο πηρα, ενω το δοκιμασα και σε στουντιο-προβαδικο ).

Προφανως το προβλημα ειναι καθαρα ηλεκτρικο, ομως οντας ασχετος απο ηλεκτονικα και ηλεκτρολογικα, δεν ξερω ποια θα ηταν η λυση. Περα απο την υποψια της γειωσης ( η οποια ειναι 10000% καλη στο σπιτι μου, οποτε δεν φταιει αυτη ) δεν εχω κατι αλλο κατα νου...Και δυστυχως δεν μπορω να μην δουλεψω σε live το laptop χωρις το φορτιστη!

Ακουω λυσεις και προτασεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολλές φορές χρησιμοποιώ τον φορητό, ως εξωτερικό synth

για να το περνάω από εξωτερικό compressor πρίν το ηχογραφήσω,

και έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα. :evil:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα, αν χρησιμοποιεις καποιο vst hoster, μπορεις να ορισεις στο output σου εναν vst compressor, ωστε να εχεις υψηλη εξοδο, χωρις να μεγαλωνει το θορυβο.

Επισης, δοκιμασα να χρησιμοποιησω ενα DI box, μηπως το un balanced RCA εκανε θορυβο, ομως δεν εγινε τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι μάλλον στις πλάκες του μετασχηματιστή (είναι λίγο χαλαρές). Δεν φτιάχνεται.

 

Προσπάθησε να δοκιμάσεις κάποιο άλλο τροφοδοτικό.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are killing me ( not softly... :P )

Χμ' date=' που θα βρω αντιστοιχο μετασχηματιστη για ACER ομως?[/quote']

 

Και πως ξέρει κανείς αν ο νέος δεν θα έχει το ίδιο πρόβλημα; :roll:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα τι βολτ/αμπέρ δίνει το τροφοδοτικό και βρες ένα ανάλογο, με ίδιο βύσμα όμως. Ίσως δυσκολευτείς, καλύτερα πάρε το τροφοδοτικό σου παραμάσχαλα και πήγαινε σε κάποιο ηλεκτρονικάδικο, αυτοί θα σε διαφωτίσουν.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

freemindgr, το τροφοδοτικό του laptop είναι από αυτά με τη γείωση ή από αυτά με τους 2 ακροδέκτες για 230V μόνο?

 

Δείτε εδώ:

 

http://www.adkproaudio.com/groundhum.cfm

 

Αυτό λέει:

 

The laptop may be isolated from ground between the mains power and the laptop, or between the laptop and the other audio equipment. To isolate using the first method, you will need a 2- to 3-prong power adapter. Plug your computerΆs power supply into the 3-prong end, and then plug the 2-prong end into the power outlet. In this method, the third ground plug of the power supply is not connected to the mains outlet. The ground for the system is then provided by another piece of studio gear, such as the mixer or speakers.

 

 

EDIT: Δηλαδή λέει να ΜΗΝ γειώνεις το τροφοδοτικό. Αν το κέλυφος του υπολογιστή είναι ήδη γειωμένο μέσα από άλλες συσκευές (όπως π.χ. από κάποιο interface το οποίο έχει κοινή γή με το σασί του υπολογιστή και το οποίο πηγαίνει σε κάποια γη (π.χ. της τροφοδοσίας της εξωτερικής συσκευής) τότε το πρόβλημα είναι ground loop. ΜΙΑ γείωση εννοείται ότι πρέπει να υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το κατάλαβα αυτό.

 

Έχω τραβήξει ξεχωριστή γραμμή από τον πίνακα,

και πάνω σε αυτήν έχω όλες τις μουσικές συσκευές.

 

Η γραμμή αυτή είναι γειωμένη και σταθεροποιημένη (βεβαίως – βεβαίως),

οπότε όλες οι συσκευές έχουν την ίδια γείωση.

 

Αυτό προκαλεί loop;

 

Και αν ναι, τότε γιατί δεν εμφανίζεται το ίδιο πρόβλημα και στις άλλες συσκευές

πχ κονσόλα με σύνθια;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου