Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής ακουστικής με μπαταρία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Ρίξε μια ματιά σ' αυτά.

 

https://guitaristnextdoor.com/how-to-power-a-guitar-amp-outdoors/

 

 

 

Αυτός που το έγραψε δεν το έχει δοκιμάσει. Η απλή μπαταρία αυτοκινήτου μόλις αδειάσει 6-7-10 -15 φορές παπαλα.Χρειαζεται μπαταρία με πολλούς κύκλους επαναφορτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Αυτός που το έγραψε δεν το έχει δοκιμάσει. Η απλή μπαταρία αυτοκινήτου μόλις αδειάσει 6-7-10 -15 φορές παπαλα.Χρειαζεται μπαταρία με πολλούς κύκλους επαναφορτισης.

 

Το θέμα είναι να μην την αφήσεις να εκφορτιστεί τελείως, γιατί καταστρέφεται.

Για το παραπάνω που γράφεις δεν έχω άποψη, γιατί δεν ξέρω.

 

Όπως και να έχει, αν το σημείο πόνου του OP είναι τα 500 ευρώ, και χρειάζεται περίπου τα μισά για παροχή ενέργειας, δεν το βλέπω εύκολο.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

 

Το θέμα είναι να μην την αφήσεις να εκφορτιστεί τελείως, γιατί καταστρέφεται.

Για το παραπάνω που γράφεις δεν έχω άποψη, γιατί δεν ξέρω.

Οι μπαταρίες αυτοκινήτου είναι για να δίνουν στιγμιαία πολύ μεγάλη ενέργεια ώστε να πάρει μπρος ο κινητήρας. 

Οι βαθιάς εκφόρτισης που χρησιμοποιούνται στα φωτοβολταϊκά αλλά και για να παρέχουν ενέργεια σε μικρές ηλεκτρικές συσκευές έχουν μέχρι και 2000 κύκλους φόρτισης εκφόρτισης. Και φυσικά επιτρέπουν την εκφόρτιση μέχρι τέρμα χωρίς κανένα πρόβλημα. Όπως αυτές των κινητών τηλεφώνων. Αρκεί να μην το παρακάνεις βέβαια καλό είναι να αφήνεις ένα 10% κάθε φορά.Απλα είναι λίγο πιο ακριβές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον κβαντικό εδώ. Οι απλές μολύβδου δεν είναι για τέτοιες δουλειές. Κατα την εκφόρτιση δε, η τάση τους πέφτει αισθητά. Δηλαδή μια 12άρα ξεκινάει με 12,κάτι, κι όσο ξεφορτίζει πέφτει, πέφτει, πέφτει, μπορεί να φτάσει και κάτω από 9 βόλτ. Κι αν μπορεί κάποιος να πάρει μια μολύβδου 12v 72Ah με κανα 80άρι, αν θέλει συνεχή χρήση, με σταθερή τάση ανεξάρτητα από το επίπεδο φόρτισης (12 βόλτ ξερά από το 100% μέχρι να τα φτύσει) και μακροζωία, θέλει μια LiFePo4 γύρω στο 500άρι, που πάει μέχρι 2.000 κύκλους φόρτισης. Ή να αγοράζεις καινούργια μολύβδου κάθε φορά που ψοφάει η προηγούμενη. Αυτό το αποφασίζει ο νοικοκύρης σύμφωνα με την τσέπη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε παιδιά, αλλά όταν ο άλλος λέει μέχρι 500 βαριά για ενισχυτή, αν είναι να πάρει 200 ευρώ μπαταρία, 150 ευρώ power inverter, και κανένα 60άρι φορτιστή, θα καταλήξει με mini pignose ενισχυτή στο τέλος.

 

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ναι βρε παιδιά, αλλά όταν ο άλλος λέει μέχρι 500 βαριά για ενισχυτή, αν είναι να πάρει 200 ευρώ μπαταρία, 150 ευρώ power inverter, και κανένα 60άρι φορτιστή, θα καταλήξει με mini pignose ενισχυτή στο τέλος.

 

Σίγουρα. Γι'αυτό το θίγουμε το ζήτημα, μήπως πάει σε κάποια λύση που έχει ήδη μέσα κάποια επαναφορτιζόμενη μπαταρία, ή μπορεί να λειτουργεί με συμβατικές μπαταρίες. Ομολογώ ότι ούτε εγώ έχω ασχοληθεί με το θέμα φορητότητας για τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Εκεί που το φτάσαμε το θέμα, δεν παίρνεις ένα φορητό φωτοβολταϊκό σύστημα? :classic_tongue:

Είσαι ωραίος χαχαχαχα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου