Προς το περιεχόμενο

Hammond XK5 vs Hammond B3


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ρε κουμπάρε, να σε ρωτήξω κάτι, μια και σε βρήκα. Παρατήρησες κάτι περίεργο στα drawbars? Όταν τα μετακινείς αργά καταλαβαίνεις κάτι στον ήχο?

Τι να καταλαβω δηλαδη?

Σαν τι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Έχω μια sexy πράσινη Gabriel στον κάτω όροφο.

Εγώ έχω μια sexy silver sparkle 60s Ludwig στην αποθήκη ενός φίλου 😪

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Τι να καταλαβω δηλαδη?

Σαν τι

E, αν σου πω σαν τι, θα το καταλάβεις αμέσως.😛 Τράβα αργά μπρος-πίσω τα drawbars ενώ έχεις πατημένα κάποια πλήκτρα και άκου. Ακούς κάτι περίεργο?

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

Εγώ έχω μια sexy silver sparkle 60s Ludwig στην αποθήκη ενός φίλου 😪

Ώρα να την πάρεις από κει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

E, αν σου πω σαν τι, θα το καταλάβεις αμέσως.😛 Τράβα αργά μπρος-πίσω τα drawbars ενώ έχεις πατημένα κάποια πλήκτρα και άκου. Ακούς κάτι περίεργο?

 

 

ακούω αυτό που πρέπει να ακούω, Αυξομείωση του ήχου.

Ακουγεται και ένα κλικ καθώς αλλάζουν τα νούμερα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

ακούω αυτό που πρέπει να ακούω, Αυξομείωση του ήχου.

H αυξομείωση της έντασης του ήχου στα drawbars δεν είναι συνεχής, όπως πχ σε κάποιο fader έντασης σε οποιοδήποτε άλλο όργανο ή συσκευή, η ένταση κάθε drawbar αυξομειώνεται σε 8 μέρη (levels) τα οποία είναι ακουστά αν κινήσεις αργά τα drawbars. Η αρίθμηση 1-8 πάνω στα drawbars δεν είναι τυχαία. Έτσι δουλεύουν και ανταποκρίνονται τα μηχανικά drawbars στα vintage μοντέλα, και αυτή την λεπτομέρεια την έχουν μιμηθεί και στα σύγχρονα μοντέλα, αν και για πολλούς είναι μια άχρηστη λεπτομέρεια που θα μπορούσε να λείπει. 

Ξέρεις πόσοι νόμιζαν ότι τα drawbars τους είχαν πρόβλημα χάρη σ'αυτή την λεπτομέρεια, και είχαν πάρει σβάρνα τα διάφορα organ forums ζητώντας βοήθεια?😆 Αυτές τις λεπτομέρειες και πολλές ακόμα θα τις ανακαλύπτεις με τον καιρό, είναι λεπτομέρειες που κάνουν όμως τη διαφορά και διαχωρίζουν το Hammond από άλλα πληκτροφόρα. 

Αν έχεις ένα sustain switch, σύνδεσε το στο SK και κράτα το πατημένο. Πάτα μια νότα, άκου την, και χωρίς να αφήσεις ελεύθερο το switch, ξαναπάτα την, και θα παρατηρήσεις ότι η νότα δεν ξανατριγκάρει όπως γίνεται σε όλα τα synths και γενικά στα υπόλοιπα πληκτροφόρα όργανα.

Το τι ηχο μπορείς να τριγκάρεις με το sustain switch σε αφήνω να το ανακαλύψεις μόνος σου. Έχει σχέση με Lord/Emerson και κάποιους άλλους και τον τρόπο που έπαιζαν το Hammond τους...😌

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά συγχωρήστε με, αλλά κάνει πολύ ζέστη για να είμαι συνέχεια στο pc, είμαι πιο πολύ στο μπαλκόνι.

Γι' αυτό και δεν άκουσα το συγκριτικό.

Όμως υπάρχουν ενδιαφέρουσες πληροφορίες και μου αρέσει η κουβέντα σας.

 

Sexy βρίσκω τα πλήκτρα και το μπάσο.

Δεν χρειάζεται νομίζω να πω πόσο "ζηλεύω" τον dim ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Παιδιά συγχωρήστε με, αλλά κάνει πολύ ζέστη για να είμαι συνέχεια στο pc, είμαι πιο πολύ στο μπαλκόνι.

Στο δικό μου μπαλκόνι έχει άπνοια και πολύ ζέστη, οπότε κάλεσα τη βοήθεια της "αρκούδας". image.gif.66c24b2ddf634c298a7a20e36afef01b.gif

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Στο δικό μου μπαλκόνι έχει άπνοια και πολύ ζέστη, οπότε κάλεσα τη βοήθεια της "αρκούδας". image.gif.66c24b2ddf634c298a7a20e36afef01b.gif

 

Εγώ ντεν έκω αρκούδα καρντιά μου.

Ότι φυσήξει ο ύψιστος.

Έξω είναι καλά, έχει μια δροσερή αύρα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Εγώ ντεν έκω αρκούδα καρντιά μου.

Αν έμενες στο σπίτι μου, θα είχες. Γιατί αν δεν είχες, θα είχες αλλάξει σπίτι. Δεν υπάρχει περίπτωση να κοιμηθείς καλοκαίρι στον όροφο που ζω χωρίς AC. Από πάνω ταράτσα, και αν και έχει ειδική μόνωση η ζέστη κάποιες μέρες δεν παλεύεται. Στην βόρεια πλευρά και στο μπαλκόνι που έχω εκεί είναι πάντα πιο δροσερά, λόγω του διπλανού αλσύλλιου φαντάζομαι, αλλά δεν έχει νόημα να κάτσει κάποιος στο συγκεκριμένο μπαλκόνι, η θέα στη θάλασσα είναι από την νότια/νοτιοανατολική πλευρά, και εκεί κάνει ζέστη. Οπότε...

image.gif.46ba751d0a2d054cdc5ce5063ec751e7.gif

 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου