Προς το περιεχόμενο

"Taming" an amp?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βοηθήστε λίγο τον αδαή ρε παλικάρια.

Οι τύποι στο ενδιαφέρον αυτό βίντεο λένε το εξής. Με ενισχυτές τύπου Hot Rod Deluxe (i.e. τεράστιο headroom), ανεβάζεις την ένταση πάνω απ' το 2 και σκοτώνεις την ακοή σου σε περιβάλλον σπιτιού. Πέφτεις απ' το 2 και χάνεις όλο το νόημα του να έχεις λαμπάτο ενισχυτή, δεν "ανοίγει". Δουλεύει καλά ο ενισχυτής σε live, ωστόσο. Στο βίντεο δείχνουν αρκετούς και ενδιαφέροντες τρόπους να εξημερώσεις το τέρας.

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής: 1) Πόσο σημαντικό ρόλο παίζει το wattage στα καθαρά. Παίζω με Fender Bassbreaker 30r άνετα σπίτι. Ανοίγω την ένταση στο 4 και δε κουφαίνεται κανένας. Στο καθαρό κανάλι επαναλαμβάνω. Τόσο τεράστια διαφορά έχουν τα 10 watt;

2) Σε όλους τους λαμπατους ισχύει αυτό με το "άνοιγμα"; Ότι δηλαδή από μια ένταση και παραπάνω ακούγονται ωραία; Τα πιο ωραία καθαρά που έχω ακούσει ήταν με έναν blackface Princeton Reverb, αλλά η ένταση ήταν στο 3 και όχι μόνο δεν κουφαινομουν, αλλά άκουγα και τους διπλανούς μου τι έλεγαν άνετα. Άρα σε τέτοιου τύπου ενισχυτές το "κάτω απ' το 2 ένταση" είναι σα να λέμε στο off. Αντιστρόφως, ανέβασε τον πάνω απ' το 4 και σπάει, ειδικά με humbuckers. Άρα με ενισχυτές τύπου Princeton, το headroom σου παίζει 2 - 4.5 μόνο; Και αυτό είναι σχετικά περιοριστικό. Σε βγάζει σπίτι-στούντιο-μικρά live. 

3) Η όλη φάση κάνει την επιλογή λαμπάτου ενισχυτή σχεδόν επιστήμη. Δεν παίζει να είμαι ο μόνος που ψάχνει έναν ενισχυτή τύπου Princeton με πιο μοντέρνα χαρακτηριστικά αλλά να μη σπάει τόσο γρήγορα  

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται απο τον σχεδιασμο του κυκλωματος, το αν υπαρχει μαστερ βολιουμ κλπ. Το 30αρης απο μονο του δε λεει τιποτα. Ευτυχως υπαρχει ιντερνετ κ βρισκουμε πληροφοριες για οποιον ενισχυτη θελουμε

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Εξαρταται απο τον σχεδιασμο του κυκλωματος, το αν υπαρχει μαστερ βολιουμ κλπ. Το 30αρης απο μονο του δε λεει τιποτα. Ευτυχως υπαρχει ιντερνετ κ βρισκουμε πληροφοριες για οποιον ενισχυτη θελουμε

Στον hot rod δεν υπάρχει, σκέτο volume λέει. Στο δικό μου έχει volume και 3-band-eq

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω έναν 50αρη bugera και εάν τα βάλω όλα στην μέση, στο καθαρό κανάλι, παίζω χαλαρά σπίτι. Έχει master volume.

 

Εάν κάνω το ίδιο με κάτι άλλους ενισχυτές 10-20 watt, θα πονάνε τα αυτιά μου. Και εννοείται ότι ο v55 έχει πολλή περισσότερο headroom εάν τον "ανοίξω". Είναι θέμα σχεδίασης του κυκλώματος.

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nekkon είπε

Δεν παίζει να είμαι ο μόνος που ψάχνει έναν ενισχυτή τύπου Princeton με πιο μοντέρνα χαρακτηριστικά αλλά να μη σπάει τόσο γρήγορα 

Δεν είσαι. Μάλλον, γι' αυτό θέλει να τον φτιάξει ο Friedman.

Στο 14:25.

 

 

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Flotzen είπε

Δεν είσαι. Μάλλον, γι' αυτό θέλει να τον φτιάξει ο Friedman.

Στο 14:25.

 

 

Έλα ρε! Θα ήταν ο τελευταίος μπουτικάς που περίμενα να κάνει κάτι τέτοιο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ισχύς του ενισχυτή δεν παίζει από μόνη της μεγάλο ρόλο στην ένταση. Για να διπλασιάσεις την ένταση στο ίδιο κύκλωμα και με την ίδια καμπίνα και μεγάφωνο, πρέπει να δεκαπλασιάσεις την ισχύ (αν αντέχει το μεγάφωνο). Το αντίθετο για να την μειώσεις στο μισό. 

 

Από 'κει και πέρα, τα κυκλώματα των ενισχυτών αλλά και τα μεγάφωνα έχουν το καθένα το δικό τους sweet spot. Υπάρχουν άπειροι πεντακάθαροι ενισχυτές με αδιανόητο volume, όπως υπάρχουν και μεγάφωνα με τεράστιο headroom. Το πρόβλημα είναι ότι πολλά από αυτά ακούγονται πιο κρύα κι από ψυγεία και τα διάφορα drives ή fuzzes ακούγονται λες και τα παίζεις με μπουζούκι καρφί στο PA. Το οποίο βέβαια σε κάποιους αρέσει.

 

Μετά υπάρχουν και ενισχυτές με μηδενικό headroom. Βάζεις επάνω μια κιθάρα με humbuckers και απ' το 2 αρχίζει η βρώμα, άρα τα καθαρά σου απλά δεν υπάρχουν όταν προσπαθείς να παίξεις εκτός σπιτιού.

 

Και φυσικά έχουν σχεδιαστεί τις τελευταίες δυο δεκαετίες και πααααααααααρα πολλοί ενισχυτές με μεσαίο headroom και καλά σχεδιασμένα master volumes και μεγάφωνα τα οποία ακούν σε ένα μεγάλο εύρος έντασης. Κάποιοι έχουν ακόμη και ενσωματωμένα attenuators. Μάλλον κάτι τέτοιο ψάχνεις.

Η πρώτη σκέψη που μου έρχεται στο μυαλό είναι να ρίξεις μια ματιά στους Dr.Z. Δεν είναι οι πιο φθηνοί αλλά ούτε και οι πιο ακριβοί ενισχυτές και γι αυτά που προσφέρουν μιλάμε για ενισχυτές που τους πληρώνεις μια φορά και τελειώνει το ζήτημα. Έχει αρκετούς με Αμερικάνικο voicing και θα βρεις κι Ευρώπη και πολλούς μεταχειρισμένους. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου