Προς το περιεχόμενο

BOSS GM-800 και άλλα περιφερειακά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
3 λεπτά πριν, marathon είπε

 

είσαι προάγγελος κακών...για τη τσέπη μας, καλοκαιριάτικα!!!😜

Εγώ προάγγελος;   Αυτοί το έβγαλαν τώρα 😆

Δεν θέλω να πω μεγάλη κουβέντα αλλά εάν το σύστημα με τον νέο μαγνήτη δεν είναι αρκετά πιό γρήγορο απ'ότι κυκλοφόρησε μέχρι τώρα (βλέπε GR-55), τουλάχιστον σαν το VG, προβλέπω μουρμούρες ή πολύ σύντομα νέο μαγνήτη με χειριστήρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Ναι.

 

Στους GK-3 που ειχαν τον επιλογέα guitar/mix/GK (οπότε μπορουσες να συνδέσεις το output jack της κιθαρας στο GK3) με ενα καλωδιο έκανες την δουλεια (wet, dry, μιξη).

 

Εδω θέλεις, ένα καλωδιο απο το GM800 κάπου (PA, monitors, ενισχυτη κοκ) για το midi και άλλο ένα από το output της κιθάρας στον ενισχυτή σου (ή modeler/monitors κοκ).

 

 

Ετσι περιπου ειναι και στο fishman που εχω. Εχει ποτ μιξης. Αν και ειναι ασύρματο 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Ετσι περιπου ειναι και στο fishman που εχω. Εχει ποτ μιξης. Αν και ειναι ασύρματο 

Ναι το ξέρω, όλα αυτά βγήκαν μετά και είναι κόπιες του Roland GK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Ακριβώς, αν βάλεις τον καινούργιο μαγνήτη GK-5.

Δηλαδη δεχεται και τον παλιο?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το Fishman που έχεις από ταχύτητα πως το βλέπεις;

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Δηλαδη δεχεται και τον παλιο?

Ναι αλλά θα πρέπει να βάλεις τον μετατροπέα που εξήγησα λίγο πιό πάνω.

Το GKC-AD

205 ευρώ συν καλώδιο(α)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Το Fishman που έχεις από ταχύτητα πως το βλέπεις;

 

Καποια patches πανε σφαιρα. Άλλα χάνουν νοτες (μιλαμε για ιδια τεχνικη). Επισης επηρεαζεται απο τον υπολογιστη που εχεις.

Γενικως για live το ξεχνας. Ισως με τη δικη του μοναδα να ειναι πιο αποτελεσματικό.

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Καποια patches πανε σφαιρα. Άλλα χάνουν νοτες (μιλαμε για ιδια τεχνικη). Επισης επηρεαζεται απο τον υπολογιστη που εχεις.

Γενικως για live το ξεχνας. Ισως με τη δικη του μοναδα να ειναι πιο αποτελεσματικό.

Βάλε έναν ήχο πιάνο που δεν έχει καθυστέρηση στην ατάκα και παίξε γρήγορα. Εκεί θα καταλάβεις αν διαβάζει γρήγορα ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Καποια patches πανε σφαιρα. Άλλα χάνουν νοτες (μιλαμε για ιδια τεχνικη). Επισης επηρεαζεται απο τον υπολογιστη που εχεις.

 

Και αυτό είναι και η δική μου παρατήρηση, αυτά που συζητάγαμε με τον @vrasidas27 τις προάλλες.

 

Για το τρακιν και τα ghost notes (βγαζουμε εξω τα παιξίματα ala sloppy joe) δεν ειναι υπευθυνος ο μαγνητης, ειμαι πλεον σχεδον σιγουρος οτι παιζει τεραστιο ρόλο η επεξεργαστική ισχύ του gismo (υπολογιστής, stand alone gismo οπως GR20, GR55, GM800 κοκ).

 

Το GR20 κάτι φλάουτα και κατι πικολα μπορούσες να τα παιξεις αλα Μαλμστην χωρις κανένα προβλημα. Αλλοι ήχοι ήθελαν προδερμ και μπεμπελακ.

 

Και το GM800 φαίνεται οτι είναι τομάρι απο άποψη υπολογιστικής ισχύς.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φλαουτα και πικολα ειναι λογικο να παιζουν καλυτερα, διοτι φλαουτα και πικολα ειναι σε υψηλες οκταβες. Οι μπασες νοτες= λιγοτερα herz= περισσοτερα ms για να ολοκληρωθει ενας κυκλος της κυματομορφης τους= μεγαλυτερη καθυστερηση για να γινει το tracking.

 

 Επισης, ειναι πολυ λογικο να μας φαινονται στο χερι πιο ωραιοι οι ηχοι που απο τη φυση τους εχουν αργη ατακα. Π.χ. τα synth pads, η καποια soft strings, ηχοι δηλαδη που μπορουν να κανουν μισο, η ενα η και παραπανω δευτερολεπτα να ακουστει ολη η ατακα τους. Εκει μερικα ms παραπανω για το tracking δεν κανουν διαφορα, και επιπλεον ετσι και αλλιως τετοιοι ηχοι θελουν αργο παιξιμο.

 

 Τωρα, οσο αφορα τους υπολογιστες: Ειναι γεγονος οτι το latency της καρτας ηχου, που απο μονο του μπορει να μη μας ενοχλει, οταν προστιθεται στο latency του midi tracking παιζει να "χαλασει" τη φαση. Αν δεν εχουμε καποιο hardware synth, εστω για να γραψουμε το παιξιμο και μετα να το αναθεσουμε αν θελουμε σε vst, θα πρεπει να το μειωσουμε οσο γινεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου