Προς το περιεχόμενο

BOSS GM-800 και άλλα περιφερειακά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΚ, GK5+GM-800 = πολυυυυυυυ λιγότερα θέματα με false triggerings, ghost notes, dying mouse sounds etc από το GK3/GR20 combo (το είχα 2 φορες, σε 2 διαφορετικές κιθάρες)...

 

Το είχα ψιλοεπιβεβαιώσει εδω και μερικές εβδομαδες με προχειρες δοκιμες (σε άλλη κιθαρα που είχε και τα θεματάκια της), σήμερα που μπηκε ο μαγνητης στην τελική κιθάρα (σεταρισμενη καθαρά για τον GK5) το λέω με σιγουριά.

 

Υπάρχει κομμάτι μου με τιγκα μιντοκιθάρες που ενώ κανονικά παιζεται με μια και μόνο κιθάρα, τότε με το GR20/GK3 επρεπε να περασω πολλά "μονοχορδα" parts γιατι τα θέματα ηταν απειρα. Με το GM800/GK5 μπορω νσ το παιξω όπως θα το επαιζα κανονικά στην κιθάρα με πολύ λιγα θέματα.

 

Φυσικά τα εγγενή θεματάκια με των midi μαγνητων (εκτος των άλλων και latency στις μπασες χορδες) συνεχιζουν και υπαρχουν και θα υπαρχουν για πάντα, nature of the beast.

 

Πολυ καλός editor btw, μπορεις να κανεις τα πάντα (ακόμα και System settings) από εκει.

 

ΥΓ: και προφανως όοοολα αυτα εξαρτώνται και απο το όργανο/ήχο που εχεις επιλέξει, ασχοληθηκα κυριως με τα πιάνα και βιολιά.

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 4

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειές Νικόλα ...

Μας έχεις βγάλει τα μάτια με τα εργαλεία σου ρε φίλε ...

Από που να πιάσω ..

Parker, FM-9, και τώρα αυτό ...

  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Μεγειές Νικόλα ...

Μας έχεις βγάλει τα μάτια με τα εργαλεία σου ρε φίλε ...

Από που να πιάσω ..

Parker, FM-9, και τώρα αυτό ...

 

Να είσαι καλά Στράτο, τα εργαλεία είναι ένα πράγμα, το τι κάνεις με αυτά ειναι το θέμα, lol (ζητουνται χέρια)...

 

Επρεπε να το παρω, αλλιως θα επρεπε να παρω για τριτη φορα το GR20/GK3, να τα μισουσα και να τα ξαναπουλαγα.

 

Το χρειαζομαι γιατι έχω και ολόκληρα κομμάτια μόνο με ορχηστρικούς ήχους οπότε για μένα ειναι σημαντικο.

 

Δεν παει πουθενα πάντως αυτό, εχει και πάμπολες ρυθμισεις για να κάνεις compensate τα παικτικα "θεματάκια" του οπότε εδώ θα μείνει μέχρι τέλους.

  • Like 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α και το πιο σημαντικο...

 

viber_image_2023-10-11_20-47-29-990.thumb.jpg.3cc47f3d66942270880e684acb9d6f95.jpg

 

Εγκρινει και ο Τζίνο...

 

...εκτός αν "παιξω" ήχους από σκυλους και γάτες (ναι, εχει και τέτοια), οπότε φέυγει αεροπορία assούμε... 🤩

  • Like 3
  • Χαχα 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι action την έχεις την κιθάρα Νίκο?

Ρωτάω γιατί δεν πρέπει να είναι πολύ χαμηλά για να ακούει καλά ο μαγνήτης (για τους παλαιότερους GK μιλάω).

Μήπως ο GK5 είναι αλλιώς?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Με τι action την έχεις την κιθάρα Νίκο?

Ρωτάω γιατί δεν πρέπει να είναι πολύ χαμηλά για να ακούει καλά ο μαγνήτης (για τους παλαιότερους GK μιλάω).

Μήπως ο GK5 είναι αλλιώς?

 

Το πας σε τερμα χαμηλο action = overtones που θα μπερδευουν τον μαγνητη και θα τριγκάρονται άλλα των άλλων?

 

Να πω την αλήθεια δεν θυμαμαι ποτε να ενδιεφερε την Boss/Roland το action. Τους ενδιαφερει η αποσταση των χορδων απο τον μαγνητη οπότε σου δίνουν ώς best practice το 1mm διακενο μεταξυ χορδης και μαγνητη, με πατημενη την χορδη στο τελευταιο ταστο.

 

Αυτη η κιθαρα σεταριστηκε καθαρά για τον GΚ5 οπότε έχουμε ελαχιστοτατο relief (κάπου στο 0.05mm αντι για το 0.10-0.15mm που συνηθως προτιμω στις "κανονικες" μου κιθαρες), 8άρες χορδές (αντι για 10αρες ή 9άρες), κανονικό κουρδισμα (αντι για το standard D που εχω σε ολα τα οργανα μου, αλλα με το GM-800 κανω transpose real time -2 steps). Δεν αλλαξα το μαμά action δεν χρειάστηκε, δεν ειναι τερμα χαμηλό παντως.

 

Υπερβολικα χαμηλό action δεν προτιμώ σε καμιά κιθάρα μου ούτως ή άλλως (με δυσκολευει στα bends, ότι τάστα και να έχουν).

 

 

  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου