Προς το περιεχόμενο

Επιλογή TFT Monitor


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα και καλη χρονια :)

 

Bρισκομαι σε ερευνα αγορας για νεα οθονη για τον υπολογιστη μου και θα με ενδιεφεραν οι αποψεις σας. Oι απαιτήσεις ειναι καπως συγκεκριμενες, αλλα ευμεταβλητες αν υπαρχει κατι που απο αγνοια δεν εχω υπολογισει :

 

22-24" wide

εισοδος/-οι HDMI για συνδεση με Xbox 360

συμπάθεια στις LG και Samsung

κόστος γύρω στα 250€

 

Θα με ενδιεφερε ενας γενικος μπουσουλας γυρω απο εγγυησεις zero-pixel και τεχνικα χαρακτηριστικα για βελτιστο αποτελεσμα οσον αφορα τη χαμηλη καταναλωση, την ποιοτητα της εικονας για dvd και games, το ποσο ξεκουραστη ειναι μια οθονη στα ματια μετα απο πολυωρη χρηση και αλλα συναφη ζητηματα.

 

Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και καλη χρονια :)

 

καλησπερα και καλη χρονια και απο μενα!

 

 

 

εισοδος/-οι HDMI για συνδεση με Xbox 360

 

κολαση!

δεν νομιζω να υπαρχει καποια διαφορα με την τηλεοραση, παντως με το hdmi η διαφορα ειναι απιστευτη!

 

γυρω απο εγγυησεις zero-pixel

 

νομιζω πως η σαμσουνγκ δινει (αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος)

 

 

 

(ξερω πως δεν ημουν ιδιαιτερη βοηθεια, αλλα επρεπε να πω πως το εξμποξ και το ειτσντιεμαι ειναι κολαση.........)

πανελιστας και ανταρτομαχητης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η LG δίνει zero pixel εγγύηση, φρόντισε απλά ότι πάρεις να το αναφέρει ότι έχει.

 

Για καλή απόδοση σε games και video γενικά σε ενδιαφέρει χαμηλό response rate, έχει καιρό να κοιτάξω αλλά τα 2ms-5ms ήταν ήδη δεδομένα στις περισσότερες.

 

Παρεπιπτόντως θεωρώ πως ΔΕΝ υπάρχει οθόνη εντελώς ξεκούραστη μετά από ΠΟΛΥΩΡΗ χρήση. Σίγουρα από τις CRT (ναι ακόμα τέτοια έχω) πιο ξεκούραστες είναι όλες οι καινούριες.

 

Γενικά πλέον οι οθόνες που κυκλοφορούν είναι όλες σε πολύ καλές προδιαγραφές.

 

Εγώ δε θα ήθελα απαραίτητα τόσο μεγάλη 22" και πάνω, αλλά επιλογή σου (Επίσης δυστυχώς οι 4:3 δεν έχουν πιάσει πολύ και τις προτιμώ, αλλά πάσο, αν θες wide πάρε wide.) Η τόσο μεγάλη διαγώνιος ανεβάζει και τις τιμές, όσο έψαχνα εγώ υπήρχε αξιοπρεπέστατο πράγμα στα 150ε, αλλά μιλάμε σε 19" άντε 21".

 

Επίσης αν δεν κάνω λάθος πλέον όλες οι οθόνες που κυκλοφορούν είναι με HDMI, αλλά δεν εγγυώμαι κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και καλη χρονια και απο μενα!

 

 

 

κολαση!

δεν νομιζω να υπαρχει καποια διαφορα με την τηλεοραση, παντως με το hdmi η διαφορα ειναι απιστευτη!

 

νομιζω πως η σαμσουνγκ δινει (αλλα και παλι δεν ειμαι σιγουρος)

 

 

 

(ξερω πως δεν ημουν ιδιαιτερη βοηθεια, αλλα επρεπε να πω πως το εξμποξ και το ειτσντιεμαι ειναι κολαση.........)

 

 

Με πρόλαβαν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνιτορς υπολογιστή με hdmi... λίγο δύσκολο. Τηλεοράσεις σε αυτές τις ίντσες, φουλ χαϊντέφ, με χουντουμουί... παίζουν.

 

(αν το παρακάτω θεωρείται διαφήμιση, σβήστε το)

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.156566

 

23", FullHD, HDMI/DVI... δέκτης DVb/t, μια χαρά νομίζω

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαταρχην σας ευχαριστω για το χρονο σας :)

 

Τελικα, η αγνοια που λεγαμε κανει κακο  :-[

Νομιζα οτι ολα τα 360 εχουν HDMI εξοδο και φαγωθηκα να βρω αντιστοιχη οθονη. Τελικα το δικο μου (το πηρα μεταχειρισμενο και ειναι παλιο) δεν εχει, οποτε δεν χρειαζομαι HDMI. Η αναζητηση της οθονης συνεχιζεται και θα ηθελα να δω καποιες προτασεις.

 

Προσωρινα εχω καταληξει σε αυτη :

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-W2453SQ-PF-TFT-Monitor-24-W2453SQ-PF.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To XBOX σου έχει VGA έξοδο? Γιατί αυτή η οθόνη έχε μόνο vga.

 

Αν θες κάτι με DVi, τότε πας αλλού (π.χ. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.169124 ή http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/LG-23-W2361V-PF.htm

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' ότι εχω καταλαβει γινεται συνδεση μεσω αυτού

 

Η Asus φαινεται ενδιαφερουσα, αλλα δεν εχω γνωμη για τα προϊόντα της. Την εχει δοκιμασει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα πας για vga. Μην περιμένεις βέβαια hd σήμα, το vga είναι αναλογικό (αλλά σαφώς ανώτερο από το scart/av της τηλεόρασης...)

 

Όσο για τα Asus, τα notebooks που έχει είναι καλά. Για οθόνη θα διάλεγα κάτι πιο επώνυμο.

RANDOMIZE USR 0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά charangoφάγε! 0-pixel δίνει απ'όσο ξέρω μόνο η LG, αλλά αυτό δε λέει και τόσο πολλά κατά τη γνώμη μου. Προσωπικά πήρα μια 21.5" Samsung και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Θα σου προτείνω το ίδιο. Σκέψου και την πιθανότητα να πάρεις monitor/tv. Λίγο χειρότερα χαρακτηριστικά αλλά μπορείς να πετάξεις πάνω και μια κεραία και να έχεις και tv αν θες να δεις κάτι. Όχι ότι το έχω κάνει έστω και ένα λεπτό μέσα στον ένα μήνα που έχω την οθόνη, αλλά κακό δεν κάνει.

 

HDMI να κοιτάξεις να έχει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ (πολλές LG μάλιστα έχουν 2, οπότε αν πας για LG εγώ θα κοιτούσα μόνο εκείνα τα μοντέλα) και φρόντισε να έχει και DVI και VGA.

 

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-P2370H-TFT-Monitor-23-SM-P2370H.htm (ή την αντίστοιχη που έχει και tv)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου