Προς το περιεχόμενο

"moving on", ενα κλιπάκι και από μένα.


NicolasAth72

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα κομματάκι και από μένα. Θα με ενδιέφερε να το ακούσετε. Πρόκειται για την πρώτη μου προσπάθεια να ηχογραφήσω μουσική που έγινε πέρυσι με αφορμή μια έκθεση ζωγραφικής. Ηχογραφήσαμε τότε με τη βοήθεια μιας φίλης, 4 κομμάτια στον υπολογιστή που θα συνόδευαν ένα βιντεάκι με λεπτομέρειες από τους πίνακες ζωγραφικής. Αναζητώντας λοιπόν ένα μουσικό χαλί για το οπτικό υλικό, γράφτηκε ένα ατμοσφαιρίκό pad στο synth. Έπειτα προστέθηκε η κιθάρα και το ρυθμικό μέρος. Λόγω χρονικής πίεσης δεν υπήρχαν περιθώρια για αλλαγές. Στο κομμάτι δεν υπάρχει μπάσο, ενώ τα τύμπανα είναι φυσικά copy – paste. Για compression, mastering κλπ ούτε που συζητάμε καθότι τότε ήταν άγνωστες λέξεις. Πιστεύω ότι θα έπρεπε να ξαναγραφτεί από την αρχή λόγω έλλειψη σοβαρής δομής, μουσικών θεμάτων , παραγωγής κλπ, όμως ομολογώ ότι μου αρέσει αρκετά έτσι όπως είναι, για μουσικό υπόβαθρο τουλάχιστον. Ελπίζω να σας αρέσει και εσάς. Αν όχι , κράξτε με, αλλά με το γάντι σας παρακαλώ γιατί είμαι ανασφαλής!

 

Θα το βρείτε εδώ (8.35ΜΒ, 128kbps)

http://savefile.com/projects/808535069

 

καθώς και εδώ (4.17ΜΒ, 64kbps) :

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/NicolasAth72/04virus_64kbps.mp3

θενκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε σείς!!! "Έσκασε" ο Γκίλμουρας στο noiz. :lol: :lol: :lol:

 

Πέραν της πλάκας, νομίζω ότι είναι πολύ κατάλληλο για το σκοπό που το έφτιαξες. Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε και φωτογραφίες από τους πίνακες που συνόδευε. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γκι..γκιλμουρ?? μα ποιός είναι αυτός επιτέλους? never heard of him! :o :lol: :lol:

ευχαριστώ harilatron. Κάτι θα κάνω για τις φωτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

well done Nicolas!...εκτος απο gilmour μου φερνει στο μυαλο και κατι απο steve hillage(στην προ-"μπλιμπλικια" εποχη του). Το γεγονος οτι στο συγκεκριμενο δεν υπαρχει μπασο θα ελεγα οτι μου αρεσε...(εισαι ψυχεδελατος τελικα!) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω, ειναι ηδη στη μεση και σου γραφω.

Μπραβο ρε.

Αυτο ειναι το νοημα της μουσικης για μενα, "εκφραση συναισθηματων - περιγραφη εικονων με ηχο".

Μη βαλεις τις φωτογραφιες, τις εχω δει.

Θα μου το χαλασεις.

Συνεχισε να γραφεις ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είχα πει και όταν το πρωτοάκουσα, είναι όμορφο θέμα.

¶μα στρώσεις και τον κώλο σου κάτω θα γράψεις ακόμα καλύτερα ρεε! :lol: ¶ντε να μαζευτούμε για κανένα jam/recording γιατί σκουριάσαμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου