Προς το περιεχόμενο

balance σε stereo σήμα που προέρχεται απο midi ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Για το μπαρακι...αν ηταν Χαλκιδα θα σου ελεγα 

Και εμένα τα ίδια μου έκανε.Οταν δέν τα βρίσκαμε άνοιγε την πόρτα και έφευγε.Η ψυχή μου με έπιανε.

Και πήγαινε μετά στην θάλλασα και βουτούσε το χέρι του και το πήγαινε,μια αριστερά,μια δεξιά,μια αριστερά,μια δεξιά...

 

Λεω να πάω και εγώ για μια βουτιά με τα σκυλιά,αν διαβάσετε "κλοπή φαγητού απο σπείρα σε ανυποψίαστους λουόμενους" θα ξαναέχετε νέα μου αυριο απόγευμα που θα έχει οριστεί η δικάσιμος.

 

Επεξεργασμένο από MGs
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τα πλήκτρα του nord και όλο το interface δεν έχει καμμία σχέση με hammond,

 

 

  Αναλογως το nord

 

 

 

 

 

  Παρολα αυτα, δεν εχεις κανενα λογο να αλλαζεις πληκτρο, ειδικα αφου κανεις και μεσω midi ιδανικα τη δουλεια σου. Δεν ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιεις ντε και καλα και το sound engine του. Ισα ισα, αρχισε να ψαχνεσαι και με το να το αξιοποιησεις και σαν controller για αλλου ειδους synth, τα controllers του λογικα στελνουν midi CC, οτι πρεπει για να πειραζεις τα κουμπακια απο τα synth vst σε real time.

 

 Αν παντως αποφευγεις να χρησιμοποιησεις τους ηχους του για λογους midi ευκολιας, αυτο ευκολα ξεπερνιεται με το να αφηνεις την audio ηχογραφηση για την τελευταια στιγμη. Κανεις τον midi προγραμματισμο σου καλα καλα, κανοντας μονο monitoring του πληκτρου, και στο τελος κανεις και την ηχογραφηση σου, κρατωντας το midi για περιπτωση που θα επανερθεις μελλοντικα. Πολλα DAW μαλιστα εχουν modes που διευκολυνουν το integration τετοιου τυπου, αν εισαι cubase χρηστης ας πουμε δες τη λειτουργια external instruments. 

 

 Τελος, οσο αφορα το αρχικο ερωτημα, το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να ισορροπησεις το pan απο τον audio μικτη του DAW, στο audio καναλι του vst. Υπαρχει pan CC controller στο midi πρωτοκολο, αλλα αυτο ειναι καλυτερο αν θελεις να κανεις περα δωθε τον ηχο με καποιο knob, για μια στατικη αλλαγη του pan ειναι προτιμοτερος και ευκολοτερος ο μικτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αλλάζεις vst και παίζει κέντρο,ψαξε το vst(settings) που γέρνει,αν γέρνουν και τα άλλα,ψάξε όλα τα άλλα(DAW,συνδεσημότητα,καλώδια,κάρτα ήχου,drivers) εκτός τα vsts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

  Αναλογως το nord

 

 

 

 

 

  Παρολα αυτα, δεν εχεις κανενα λογο να αλλαζεις πληκτρο, ειδικα αφου κανεις και μεσω midi ιδανικα τη δουλεια σου. Δεν ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιεις ντε και καλα και το sound engine του. Ισα ισα, αρχισε να ψαχνεσαι και με το να το αξιοποιησεις και σαν controller για αλλου ειδους synth, τα controllers του λογικα στελνουν midi CC, οτι πρεπει για να πειραζεις τα κουμπακια απο τα synth vst σε real time.

 

 

Και αναλογως την τσεπη. Εγω ελεγα για νορντ κοινων θνητων.

 

Κατα τα αλλα ετσι ακριβως οπως τα λες κανω και ειμαι ευχαριστημενος με οσα ανακαλύπτω.

Σε real time ό,τι ειναι ρυθμιση Β3 λειτουργεί αψογα. Δεν λεω για extra voices.

 

Τωρα για pan cc δεν ξερω. Αγνωστες λεξεις.

Και δεν θελω να αλλαξω στην καρτα γιατι στο daw καναλι έρχεται και το yt που εχω συνηθως για χαλί οταν εξασκούμαι και θα επηρεασει κι αυτο. Εκτος αν κανω καποιο preset στην rme ειδικα για την περίπτωση 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, manosx είπε

  Για δες εδω αυτες τις ρυθμισεις απο το leslie, μηπως φταινε αυτες.

 

 

hammondb3x_cabs_guitaramps_mixer_lgr@2x.jpg

Τα εχω τσεκάρει. Ολα ιδια. Αλλωστε δοκιμαζω καθαρό ηχο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου