Προς το περιεχόμενο

balance σε stereo σήμα που προέρχεται απο midi ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Ναι το εχω ως midi controller.

Το β3χ μετα απο 10 χρονια εξελιξης ειναι ηχητικα σε ιδιο ή καλύτερο επιπεδο απο το σκ2 και εχει πολυ περισσοτερες επιλογες. Αλλωστε suzuki ειναι.

Όχι δεν είναι καλύτερο, και δεν είναι Suzuki/Hammond, απλά κυκλοφόρησε σε συνεργασία με την Hammond. 

Το Leslie sim του είναι καλύτερο, και αυτό κάνει τη διαφορά. Το SK2 συνδεδεμένο σε κάποιο σοβαρό Leslie sim ή κανονικό Leslie δεν πιάνεται. Αν θες να κάνεις συγκριτικό θα πρέπει να πάρεις σκέτες/dry τις δύο sound engines, να τις περάσεις ακριβώς από τα ίδια εφέ/Leslie sim/ και να τα ακούσεις από το ίδιο ηχητικό σύστημα (ή το ίδιο Leslie).

Όλες οι άλλες συγκρίσεις (SK2 με το δικά του Leslie sim & εφέ vs ΒΧ3 με τα δικά του Leslie sim & εφέ) είναι άσκοπες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Όχι δεν είναι καλύτερο, και δεν είναι Suzuki/Hammond, απλά κυκλοφόρησε σε συνεργασία με την Hammond. 

Το Leslie sim του είναι καλύτερο, και αυτό κάνει τη διαφορά. Το SK2 συνδεδεμένο σε κάποιο σοβαρό Leslie sim ή κανονικό Leslie δεν πιάνεται. Αν θες να κάνεις συγκριτικό θα πρέπει να πάρεις σκέτες/dry τις δύο sound engines, να τις περάσεις ακριβώς από τα ίδια εφέ/Leslie sim/ και να τα ακούσεις από το ίδιο ηχητικό σύστημα (ή το ίδιο Leslie).

Όλες οι άλλες συγκρίσεις (SK2 με το δικά του Leslie sim & εφέ vs ΒΧ3 με τα δικά του Leslie sim & εφέ) είναι άσκοπες.

 

Για μένα που τα έχω δίπλα δίπλα και τα δοκιμάζω καθημερινά είναι τουλάχιστον "συγκρίσιμα". Που σημαίνει: πολλές φορές ξεχνάω ποιό παίζει.

Τώρα το αν είναι "πρεπον" να κοτσάρεις ένα sk2 μπροστά από ένα vst, δεν με απασχολεί, άλλωστε το δίνει ως επιλογή, όπως και για xk.

το integration είναι τέλειο, και τα μενού μέσω του vst είναι πολύ πιό βολικά από τον 2line editor του sk και σου δίνουν πολύ περισσότερες δυνατότητες

α. στο leslie και τις παραμετροποιήσεις του

β. στα πετάλια που μπορεις να βάλεις μετά (roland chorus, ts9, wah, spring reverb, eq

γ. outboard limiter, eq, reverb

δ. 2 τύπους Α100 και 2 Β3

 

και γενικά παρα πολλά που μπορείς να επιλέξεις εάν θέλεις κάτι περισσότερο από αυτό που ήδη έχεις.

 

Προσωπικά το να έχω και να ηχογραφώ με midi είναι απαραίτητο, διότι πάντα θα πρέπει να αλλάξω 2 ακόρντα και 10 νότες μέχρι να ολοκληρωθεί το κομμάτι που φτιάχνω.

Ή να θέλω να αλλάξω κάποια παράμετρο αργότερα. Δεν μπορώ να διανοηθώ να ηχογραφήσω audio (πλέον).

 

 

σου είπα, ισως κάποια στιγμή θα κάνω συγκριτικό.

Όταν λεω συγκριτικό εννοώ συγκριτικό. Όχι μήλα με πορτοκάλια.

Το πότε, και εάν παίζεται

 

 

(και τελευταίο, που το είπα πιό πάνω. Εγώ το hardware ψωνισα. Και αυτό κάνει τα λεφτά. Τα 2 manuals και το interface με τα κουμπιά, drawbars όλο το πακέτο). Από soft...δόξα να χει ο πανάγαθος

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω εγώ κάτι κ θα φριξει ο καταρράκτης

 

Αν στα αυτιά σου αυτά τα δύο είναι συγκρίσιμα (δεν έχω καμμία άποψη περί τούτου) τότε αυτό που σου προσφέρει το όργανο είναι το , waterfall keyboard σωστά?

 

Γιατί αν είσαι σίγουρος πως σου ακούγονται συγκρίσιμα δεν το πουλάς (εύκολα απ'ότι κατάλαβα κ σε τιμή ίδια με την ευκαιρία που το βρήκες), να πάρεις κάποιο nord με waterfall που προσφέρει αλλά από το όργανο?

 

Δεν είναι overkill να το έχεις, από τη στιγμή που δε θα παίξεις λαηβ πχ, ενώ το vst είναι συγκρίσιμο στα αυτιά σου?

 

Το nord δε θα σου προσφέρει κάτι διαφορετικό σε ήχους, αλλά συγχρόνως το waterfall keyboard να παίζεις με πιο "αυθεντικό" τρόπο το vst ? (που ηχητικά σου κάνει απ'ότι κατάλαβα)

Επεξεργασμένο από vrasidas27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vrasidas27 είπε

Θα πω εγώ κάτι κ θα φριξει ο καταρράκτης

 

Αν στα αυτιά σου αυτά τα δύο είναι συγκρίσιμα (δεν έχω καμμία άποψη περί τούτου) τότε αυτό που σου προσφέρει το όργανο είναι το , waterfall keyboard σωστά?

 

Γιατί αν είσαι σίγουρος πως σου ακούγονται συγκρίσιμα δεν το πουλάς (εύκολα απ'ότι κατάλαβα κ σε τιμή ίδια με την ευκαιρία που το βρήκες), να πάρεις κάποιο nord με waterfall που προσφέρει αλλά από το όργανο?

 

Δεν είναι overkill να το έχεις, από τη στιγμή που δε θα παίξεις λαηβ πχ, ενώ το vst είναι συγκρίσιμο στα αυτιά σου?

 

Το nord δε θα σου προσφέρει κάτι διαφορετικό σε ήχους, αλλά συγχρόνως το waterfall keyboard να παίζεις με πιο "αυθεντικό" τρόπο το vst (που ηχητικά σου κάνει απ'ότι κατάλαβα)

μόνο αυτός θα φρίξει?

τι λες βρε...🙀

απο που κι ως που κόλλησε το nord στην υπόθεση?

Αν ήθελα nord θα έπαιρνα ένα και θα το είχε άμεσα (πιο αξιοποιήσιμο) κι η θυγατέρα. Τα πλήκτρα του nord και όλο το interface δεν έχει καμμία σχέση με hammond, όπως τουλάχιστον έχουν τα viscount ή crumar τα οποία είναι τα βαρειά πυροβολικά μετά τη μάνα. 

Το nord θα το πάρεις μόνο αν θες να είσαι μέσα στο mainstream και άντε ολίγον από vintage.

Εγώ ήθελα ακριβώς το αντίθετο.

 

και να συμπληρώσω

όλο η ...αυλα αυτού του οργάνου είναι το hardware.

Ναι κι ο ήχος. Αλλά σήμερα πολλά vst τον φτάνουν και από ανταγωνιστές και από vst

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Εγώ το hardware ψωνισα.

To συγκεκριμένο hardware συνοδεύεται και από ένα ενσωματωμένο software, το οποίο για να εξελιχθεί και να φτάσει εκεί που είναι σήμερα χρειάστηκαν καμιά 30ριά χρόνια. Αν ήθελες hardware λύση για να "οδηγείς" το BX3 υπήρχε, και waterfall controllers και drawbar controllers, δεν χρειαζόταν να αγοράσεις Hammond. Και μια και παίζεις/ηχογραφείς έτσι που λες,  ούτε waterfall keybed χρειαζόσουν.

Η sound engine του BX3 απ'οτι ξέρω είναι virtual, η Hammond engine είναι συνδυασμός virtual και sampling. Ο πυρήνας των Hammond είναι sampled, έχουν σαμπλάρει δηλαδή ένα προς ένα τα tonewheels ενός B3/C3/A100 και έχουν φτιάξει την engine τους στηριζόμενοι πάνω σε αυτά. Στα πιο σύγχρονα μοντέλα της SK/XK σειράς μάλιστα αναγράφουν και τους συριακούς αριθμούς των vintage B3/C3/A100 που έχουν σαμπλάρει, και τους βλέπεις μόλις διαλέγεις organ profile/type. Η σύγκριση λοιπόν με οποιοδήποτε software Hammond μοντέλο πρέπει να γίνει με dry sound engines, και με σκοπό μάλλον να δούμε κατά πόσο κοντά το soft πέφτει/"μιμείται" τον ήχο ενός real Hammond, και στην περίπτωση μας τα sampled Hammond μοντέλα της ίδιας της Hammond.

Μια άλλη σύγκριση μπορεί να γίνει με τα SK & BX3 vs ενός vlintage B3/C3, περασμένα όλα dry από το ίδιο Leslie. Εκεί κάτι θα δούμε, αν και τέτοιες συγκρίσεις πάλι ψιλοάκυρες είναι καθώς όλα τα vintage Hammond δεν ακούγονται ακριβώς το ίδιο. Μπορούμε να δούμε όμως πόσο κοντά μπορεί να φτάσουν οι sound engines των SK/BX3 με λίγο "πείραγμα". 
Εκεί να θεωρείς δεδομένο ότι το SK θα είναι ο νικητής, μια και το BX3 αποκλείεται να μπορεί να κάνει edit σε κάθε tonewheel (96 όλα μαζί) ξεχωριστά, όπως κάνουν όλα τα σύγχρονα Hammond μοντέλα. Άσε τα συγκριτικά λοιπόν γιατί δεν γίνονται με τον τρόπο που φαντάζεσαι.

Πρόταση: πούλα το SK2 και αγόρασε μια νέα κιθάρα,☝️  αφού έτσι κι αλλιώς πάλι με το BX3 παίζεις, κρίμα είναι να έχεις ένα Hammond σαν controller για οποιοδήποτε soft κλώνο. Ντροπή ωρέ, ντροπή, μας βλέπει κι ο Laurens από κει πάνω και τι θα λέει....😌

 

image.jpeg.d0c98c2c6d12d04be4027f93980cfd2d.jpeg

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μόνο αυτός θα φρίξει?

τι λες βρε...🙀

απο που κι ως που κόλλησε το nord στην υπόθεση?

Αν ήθελα nord θα έπαιρνα ένα και θα το είχε άμεσα (πιο αξιοποιήσιμο) κι η θυγατέρα. Τα πλήκτρα του nord και όλο το interface δεν έχει καμμία σχέση με hammond, όπως τουλάχιστον έχουν τα viscount ή crumar τα οποία είναι τα βαρειά πυροβολικά μετά τη μάνα. 

Το nord θα το πάρεις μόνο αν θες να είσαι μέσα στο mainstream και άντε ολίγον από vintage.

Εγώ ήθελα ακριβώς το αντίθετο.

 

και να συμπληρώσω

όλο η ...αυλα αυτού του οργάνου είναι το hardware.

Ναι κι ο ήχος. Αλλά σήμερα πολλά vst τον φτάνουν και από ανταγωνιστές και από vst

Το Nord δεν κυκλοφορει μοντελα με waterfall?

Αν στα δικα σου αφτια το χαμοντ με το vst ειναι συγκρισιμα, το μονο εξτρα που προσφερει το χαμοντ δεν ειναι το κημπορντ?

 

Στο δευτερο δεν εχω αποψη dim. Τα δικα σου λεγομενα σχολιαζω.

 

Αν εχω καταλαβει καλα κ δεν υπαρχει καποιο απωθημενο στη μεση με το οργανο (το οποιο ειναι απολυτως κατανοητο) τοτε με ενα waterfall πληκτρο ως midi κ ηχους απο vst δε θα ησουν εξισου ικανοποιημενος?

 

Αν λοιπον δεν το εχω χασει μεχρι εδω, εδω κολλαει το nord. Εχει waterfall που θες για να παιζεις το πλαγκιν (που ειναι συγκρισιμο) κ εχει κ αλλους ηχους

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

 

Πρόταση: πούλα το SK2 και αγόρασε μια νέα κιθάρα,☝️ 

τρελλός παππάς σε βάφτισε μου φαίνεται....

το Β3Χ έχει σαμπλάρει τα εξής

1971 Α100 #38899

1960 Α-100 #4444

1956 Β-3 #63822

1955 Β-3 #59466

 

Αντε τα αντεγραψα ένα ένα...

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K mk2 είπε

Παω για ποτά, δεν αντέχεστε άλλο leme....😌

to the good to go...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

τρελλός παππάς σε βάφτισε μου φαίνεται....

το Β3Χ έχει σαμπλάρει τα εξής

1971 Α100 #38899

1960 Α-100 #4444

1956 Β-3 #63822

1955 Β-3 #59466

 

Αντε τα αντεγραψα ένα ένα...

 

ΠΩΣ τα εχει σαμπλαρει είναι το θεμα. Tonewheel by tonewheel ή απλά το συνολικό ήχο, όπως κάνουν ολοι πλην Hammond? Εεεεεεε? Εδω σε έχω....😌

(πάω εξω για ποτα λέω.....)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου