Προς το περιεχόμενο

Presonus Eris E4.5 Tα στούντιο μόνιτορς του πεινασμένου :-) - Μου άρεσαν ή όχι?


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Spyros Delta βρίσκω χρήσιμο σε αυτή την κατηγορία ηχείων για μαθητές και όχι μόνο την ύπαρξημπροστινής aux εισόδου για να συνδέσουν π.χ, το κινητό η το tablet για ακρόαση, να ακούνε ένα κομμάτι ή να έχουν reference για τη μίξη τους ένα track μέσω αυτών, να μην μπλέκουν να το κάνουν μέσα από τα DAW π.χ. όπως το κάνουμε οι εμπειρότεροι και με πολλές οθόνες κλπ.

 

 Κάνουν και τη δουλειά του μείκτη. 😀

 

 Δεν ξέρω αν αναπαράγουν και από τρεις πηγές ταυτόχρονα δηλαδή και τις trs και rca εισόδους. Από την aux περνάει ταυτόχρονα σίγουρα, από τις άλλες δύο δεν ξέρω. Θα το δοκιμάσω.

 

 Οπότε θα είναι μείκτης 3 σε 1

 Και επειδή βγάζουν και έκδοση με bluetooth άραγε θα περνάει το bluetooth μαζί με τις αναλογικές εισόδους?

 Δεν πήρα τα BT γιατί δεν το χρειαζόμουν σε αυτά. Έχω άλλα😀

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπήκα τώρα στη σελίδα να εγγράψω τα ηχεία και μου έχει πετάξει πολύ software αν και στην αρχή μου έλεγε για έκπτωση στην σουϊτα του studio one και λέω, αυτά είναι τα δώρα? Η έκπτωση. Αλλά μετά έκανα skip αυτό και με έβγαλε στη σελίδα μου που είναι γεμάτη plug-in και VST και το STUDIO ONE μάλλον σε απλή έκδοση. Και πρέπει να έχει πολύ πράγμα γιατί μου έδωσε και άλλα bundles.

 

 Είναι καλή φάση να παιδευτώ με ένα νέο DAW και να δοκιμάσω νέο software, της arturia έχει κάποια.

 Να, έτσι σου ανοίγει η όρεξη. 🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης πάλι έπαιξα σήμερα και πραγματικά η στερεοφωνία και το βάθος και η εναλλαγές φίλτρων - συχνοτήτων ακόμα και σε χαμηλή ένταση βγαίνουν σούπερ στην ακρόαση. Σε patches που έχουν έντονες εναλλαγές και τυχαιότητα και αποτελούνται από 3-4 parts (και τα ξέρω καλά γιατί ξέρω το όργανο και το έχω ακούσει από διάφορα ηχεία και ακουστικά) είναι σίγουρο πως στέκεται αξιοπρεπώς ανάμεσα στα ακριβότερα, της επόμενης κατηγορίας πεντάρια.

 

 Είναι όπως τα λένε τουλάχιστο για τα λεφτά του.

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2023 στις 10:55 ΜΜ, cos_dr είπε

Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες.😀

 

Ως γνωστός και επιτυχημένος🤣 ερασιτέχνης home - στουντιάς  και semi - pro οργανοπαίχτης με από 40 χρόνια και καριέρα μου στη μουσική μιας και  ασχολήθηκα από 6 χρονών μικρούλης, έχω περάσει από πολλά ηχεία και ακουστικά και hi -fi και studio monitors και έχω ακούσει και ακριβά σε στούντιο και σε φίλους και τέλος πάντων έχω μια άλφα άποψη, ειδικός δεν είμαι βέβαια ,  έχω καλό αυτί.... ε! Ντάξ.

 

 Για να μην πολυλογούμε είχα καταλήξει και είχα κάποια χρόνια 2 ηχεία μόνιτορ, τα JBL LSR 305 και κράτησα και τα μικρά M-audio AV-30 (για άλλους μάπα, για εμένα πολύ καλά, ουδέτερα και constant ηχεία για mixing και reference σύμφωνα με το χώρο και τις ανάγκες μου, γιατί παιδιά μου🤣 αυτό που έμαθα μετά από χρόνια ενασχόλησης, παρακολούθησης, διαβάσματος, πειραματισμού, πρακτικής εμπειρίας και συζήτησης με άλλους καλούς και έμπειρους ερασιτέχνες έως και  επαγγελματίες του ήχου είναι πως το καλύτερο δεν είναι και το καλύτερο για εμένα για τις ανάγκες μου, για το χώρο μου, για τα όργανά μου κλπ και αυτά τα καημένα με κάλυψαν τα μικρά και με βοήθησαν γι αυτό τα έχω ακόμα😀)

 

 Είχα μιλήσει ξανά για τα JBL LSR 305, τα δούλεψα πολύ και τα αγάπησα,  πραγματικά θεωρώ πως στην κατηγορία είναι τα καλύτερα αλλά δυστυχώς δεν μου έκαμαν λόγω της τοποθέτησης στο χώρο, έτσι όπως τα είχα δεν ήταν σωστά και από την άλλη δεν ήθελα να διαμορφώσω τον χώρο μου κατάλληλα για να αποδώσουν χωρίς να με κουράζουν. Με κούραζαν, ως near field και τόσο flat και τόσο accurate και τόσο "δυνατά" ακόμα και στις χαμηλότερες εντάσεις για να τα αντέχω, στη θέση που τα ήθελα, δεν και τα έδωσα.

 Με πόνο ψυχής και σε καλή τιμή σκότωμα γιατί τα έδωσα σε καλό φίλο του φόρουμ να τα χαρεί, και το είχα αφήσει το θέμα μέχρι να δω τι θα κάνω γιατί δεν καιγόμουν κιόλας, τελευταία δεν την παίζω και πολύ (την μουσική) λόγω άλλων υποχρεώσεων - ασχολιών.

 

 Αυτές τις μέρες που έχουμε και διάθεση διακοπών και δεν μπορούμε να κάνουμε και πάρα πολλές γιατί με την ακρίβεια πεινάμε🤣....... λοιπόν πολλά λέω με βαρέθηκα να γράφω 🤣

 

 ακούστε, ήμουν μεταξύ των M - Audio BΧ4 και των Presonus Eris E4.5 και αν και ήθελα να πάρω τα BX-4 γιατί στα τέστ μου φαίνονταν πιο φλατ και αυτό το μέγεθος και τα watt θα μου ταίριαζαν στο γραφείο που έχω διαμορφώσει για home studio και θα δειτε στις φωτό αλλά τα reviews από γνωστά κανάλια αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών έλεγε πως τα presonus είναι τα καλύτερα στην κατηγορία των pair home studio - multimedia monitor, πήγα και τα πήρα..

 

 Ευτυχώς στο μαγαζί που πήγα σήμερα μου και θα το αναφέρω λόγω της καλής εξυπηρέτησης ( συνήθως πλακώνομαι όπου πάω να αγοράσω γιατί είμαι περίεργος🤣) και ενημερωτικά όχι σαν διαφήμιση διότι μου βάλανε να τα ακούσω και να τα δοκιμάσω υπομονετικά με διάφορα κομμάτια ( είναι το Athens Pro Audio)  και μου άρεσαν. Τα είχαν τοποθετημένα και στη σωστή θέση εκεί βέβαια σε κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο. Αλλά ήμουν σίγουρος μετά μόλις τα άκουσα πως θα κάτσουν ωραία και στο σπίτι άντε με καμιά ρύθμιση μιας και έχουν τη δυνατότητα να πειράξεις τα low και τα high.

 

 Πείτε μου με γεια λοιπόν για τα καινούργια μου budget ηχεία. Νά τα!χαχαχαχαχαχαχα 🤣🤪🤪1.thumb.jpg.8f6eef28253d85ad31effac9bbe66547.jpg

                                                                      Presonus Eris E4.5 - Τα νέα budget studio monitors του Ανθρώπου με τη Μοναδική Λάμψη

 

Εδώ, στη σειρά μαζί με τα M-Audio που πήγαν δεξιά για να με καλύπτουν για τις multimedia - office -gaming και ενημερωτικές ασχολίες μου. Φαίνεται στα δεξιά και το νέο καλαμάκι από ανοξείδωτο ατσάλι που πήρα από το Jumbo (0,99 η τετράδα μαζί με το βουρτσάκι)  για να πίνω τον σπιτικό freddo cappuccino και να μην βιοδιασπώνται τα χάρτινα πανάκριβα μέσα στο στόμα μου και με σκοτώνουν αργά, προτιμώ να πάω από το ατσάλι σαν τον Van Halen 🤣

 

2.thumb.jpg.33f2581ea0ee70d39f42533ecd265bd7.jpg                                                                  Kαλαμάκι από ανοξείδωτο ατσάλι με βουρτσάκι από Jumbo (0,99 η τετράδα)  Φαίνονται και τα νέα Presonus Eris E4.5 του cos_dr μεταξύ του λοιπού μουσικού κλπ. εξοπλισμού

 

Ακολουθεί ένα μικρό teaser 😀🤣

 

 

 

Και επειδή τα δούλεψα λίγη ωρίτσα πριν γράψω αυτές τις γραμμές,  θα γράψω δυο λόγια για την εμπειρία μου.

 

 Είναι πάρα πολύ καλά και αποδίδουν αυτό που ήθελα και φανταζόμουν στο χώρο παρόλο που δεν είναι δα και όπως θα έπρεπειτοποθετημένα, το αποτέλεσμα είναι άκρως ικανοποιητικό στις default ρυθμίσεις

 

 Ισχύουν όλα όσα έχουν αναφερθεί στα reviews για τα λεφτά τους, πολύ καλή απόδοση, ακούγονται σαν μεγαλύτερο μοντέλο, δηλαδή πλησιάζουν τα αμέσως επόμενα αυτοενισχυόμενα γνωστά πεντάρια τύπου ROCKIT 5, LSR 305, HS 5 κλπ και στην απόδοση του ηχητικού φάσματος και τη στερεοφωνία που αποδίδεται εντυπωσιακά, διακρίνονται οι ήχοι, το μπάσο είναι πολύ καλό, δεν μπορώ να τα ανοίξω τέρμα γιατί δεν θέλω να τα ζορίσω και δεν έχω σκοπό ούτως η άλλως να το κάνω, τα θέλω για nearfield σε συνθήκες δωματίου και να μην ξεσηκώνω τη γειτονιά τα βράδια που συνήθως με πιάνει και δουλεύω και τα βρίσκω πολύ accurate σε κομμάτια που ξέρω και σε δικά μου κομμάτια που επίσης ξέρω ηχητικά ακόμα στη χαμηλή ένταση, οπότε πέτυχα και το ζητούμενο μου γιατί εκεί με ενοχλούσαν προσωπικά τα JBL τα οποία όμως είναι ανώτερα, το θυμάμαι αυτό γιατί έχω ακόμα το ηχητικό τους αποτύπωμα που θα έλεγα με σημάδεψε μέσα στην καρδιά🤔

 

 Είμαι πολύ ευχαριστημένος και ήθελα να ακούσω και σόλο το V-Synth πως βγαίνει που είναι και πολύ επιθετικό θα έλεγα Synth που τα JBL και τα ΜΟΝΙΤΟR ακουστικά μου το "'αντεχαν" και το αναδείκνυαν αλλά τα M-Audio π.χ. τα μικρά σε μεγαλύτερη ένταση έβγαζαν παραμόρφωση και εκεί φοβόμουν τώρα τα καινούργια..... αλλά με ευχάριστη έκπληξη σας ενημερώνω πως βγαίνει πολύ καλά. Τα ηχεία δεν είναι απόλυτα flat, δεν έχουν την "φλατιλα" των LSR και των M-Audio που ήταν διακριτή ακόμα και στον ακατάλληλο χώρο μου και την ακατάλληλη τοποθέτηση, αλλά δεν έχουν  υπερβολικό χρωματισμό, το αντίθετο, έχουν ελάχιστο έχουν και όσο αύξανα ένταση δεν με κούρασαν. Αποδίδει πολύ ευχάριστα τον raw ήχο αυτού του θρυλικού συνθεσαϊζερ😀 και θα έλεγα πολύ σωστά για το μέγεθός τους και τα λεφτά τους και αδημονώ να ακούσω και το triton. Στα πιάνα που έβαλα από VST επίσης. Παραδόξως καλά εκεί που το φοβόμουν και έλεγα τι τα παίρνω, τι θα καταλάβω..................... κι όμως.

 

 Είμαι ευχαριστημένος και κόλλησα να παίζω κιόλας, αυτό τα λέει όλα. Όπως είπα, τελικά τα reviews είχαν δίκιο, τα έχω βάλει σε μικρές βασούλες αυτοσχέδιες με κάτι φτηνιάρικα αλλά αποδοτικά insulation pads για να πετύχω   το σωστό ύψος στα αυτιά (also very important for nearfield studio monitors, as we very well know😀)  και για να μην συντονίζουν στο ξύλο και μέχρι στιγμής και ας είναι νωρίς συστήνω ανεπιφύλακτα αρκεί ο άλλος να καταλάβει τι παίρνει γιατί εγώ όπως είπα πήγα συνειδητοποιημένος και μου βγήκε πέραν των προσδοκιών και αυτό μετράει.

 

 Σας παραθέτω για το καλό και δυο βίντεο με ήχο από το κινητό, δεν θα βοηθήσει να καταλάβετε αλλά για το καλό και τι έγινε δηλαδής, μεταξύ μας είμαστε🤣

 

 Ένα με ένα track της άτακτης αλλά ταλαντούχας Miley😀

 

 

 

Και ένα με πάτσες😀 από το V

 

 

 

Σίγουρα δεν θα καταλάβετε αλλά θα πρέπει να με πιστέψετε😀 πως για την κατηγορία τους όντως ακούγονται σε κάθε περίπτωση πολύ καθαρά, πολύ ισορροπημένα, πολύ ξεκούραστα και έχουν μεγάλη ακρίβεια.

 

 Τα έχω συνδέσει με balanced σύνδεση, έχω διαβάσει κάποια πράγματα με hiss και γενικά πως κάποιοι είχαν πρόβλημα consistency με την απόδοση τους μετά από ώρα, θερμανση, πως έχουν παράσιτα, εγώ δεν βρίσκω τίποτα μέχρι στιγμής, ούτε white noise. Πραγματικά είναι πολύ καθαρά, δηλαδή για τα λεφτά θεαματικά θα έλεγα, ακούγονται για πολύ ακριβότερα.

 

 Ελπίζω να αντέξουν, εγώ έχω μάθει γενικά, προσέχω, έχω κάψει ηχεία και έχω καταστρέψει ακουστικά ευτυχώς από μικρός και έμαθα τι να προσέχω γιατί ότι και να πάρεις είναι βασικό να το ρυθμίζεις σωστά και να κάνεις αυτό που πρέπει για να μην τα παίρνεις στα χέρια και να μην καταστρέφεις και τα αυτιά σου, σωστά?

 

 Ακόμα και το noiz μας είναι γεμάτο με πληροφορίες για αυτά τα θέματα για να γίνει κάποιος μουσικαράς και να αποφύγει λάθη που θα τα μάθει μόνος του ή με λάθος δάσκαλο και χωρίς πληροφοριακό πλουραλισμό με ΚΟΣΤΟΣ. Ζήτω το NOIZ μας.

 

 Αυτά ήθελα να πω.

 Μου άρεσαν λοιπόν για να απαντήσω και στο αρχικό μου ερώτημα στον τίτλο

 

 Θα κατεβάσω και το συνοδευτικό software τους έτσι για να έχω να παίζω, από ότι κατάλαβα έχουν και πολλά VST instuments και effects μέσα που δικαιούμαι να κατεβάσω και αν είδα καλά και ένα DAW για να δουλέψεις μέσα, θα τα δω και θα επανέλθω, έτσι να δουλέψω και με τίποτα καινούργιο να μου ανοίξει η όρεξη😀

 

 Ευχηθείτε μου για την αγορά.

 Καλό μουσικό χειμώνα με υγεία σε όλους, πλούσιους και φτωχούς, παιχταράδες και αρχάριους, να μαστε καλά. 

 

 Ακούω και ΑΠΟΨΗΣ!

 Καλό σας βράδυ!!!!!!!!❤️❤️❤️😍🙏🙏

 

 

 

Τα είχα .Μια χαρά ήταν και τα πούλησα για cash flow.....πολύ ! χαχα

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου