Προς το περιεχόμενο

Yamaha Electone STAGEA ELS-02C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Cos, αυτό το τέρας Δεν προορίζεται για...εκμάθηση μουσικής.😏 Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα δεις organs-arrangers των €12Κ σε ωδεία, να παίζουν βαλσάκια πάνω τους 8χρονα πιτσιρίκια.😄 Αυτά τα όργανα απευθύνονται σε Pro οργανίστες που κάνουν παπάδες με αυτά. Στο εξωτερικό γίνονται lives μόνο με τέτοιου τύπου organs, βλέπε Wersi organs και τους διάφορους απίστευτους που παίζουν μ'αυτά, τα Electones κ.α. Μην τα μπερδεύεις με τίποτα Korg PA, Yamaha Tyros & Genos κλπ, τα οποία βέβαια είναι pro οργανάρες, αλλά τα συγκεκριμένα Electone μοντέλα είναι άλλη κλάση. Την vIrtual acoustic engine που κουβαλάνε μην την προσπερνάς, θυμήσου τα πρώτα -και μοναδικά-  vIrtual acoustic synths Yamaha VP1/VL1/VL7 και θα καταλάβεις για τι μιλάμε. Τα synths αυτά βγήκαν στα '90s και δεν πήγαν καλά σε πωλήσεις για διάφορους λόγους (υψηλή τιμή, αδυναμία της εταιρείας να τα προωθήσει/υποστηρίξει κλπ) και ήταν πολύ μπροστά από την τεχνολογία της εποχής, το δε τέρας VP1 πούλησε παγκοσμίως και αν θυμάμαι καλά...3 κομμάτια.😳😛 Με τέτοια τιμή που το είχαν και πολλά πούλησε...😏

Μην τα υποβιβάζεις λοιπόν σε επίπεδο "δίσκαλου αρμονίου"/arranger, γιατί απλά δεν είναι.  

Εγώ είπα τη γνώμη μου.

 Δεν το υποβιβάζω, το αντίθετο, αλλά ο σκοπός του αυτό είναι και γι αυτό θα το πάρουν.

 Δεν θα το πάρει κανένας άλλος να κάνει άλλη δουλειά και χιλιάρικο να είχε😃

 Και δεν μπερδεύω τίποτα.

 Τα ξέρω πολύ καλά. χαχαχαχαχχαχαχχχχαχα🤣

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

 

2. To Stagea έγω θα το ονόμαζα κυρίως arranger. Ο τύπος που παίζει Μπετόβεν το αποδεικνύει περίτρανα.

 

 

 

  Αυτο παλι απο που προκυπτει; 😁 Εγω βλεπω μια αντιστοιχια με το εκκλησιαστικο, με τη διαφορα οτι το registration δεν αφορα πλεον τα pipes αλλα τα διαφορα sampled/ modelled ορφανα της ορχηστρας, το arranger που κολλαει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, manosx είπε

Εγω βλεπω μια αντιστοιχια με το εκκλησιαστικο, με τη διαφορα οτι το registration δεν αφορα πλεον τα pipes αλλα τα διαφορα sampled/ modelled ορφανα της ορχηστρας, το arranger που κολλαει;

Έχει και έτοιμους ρυθμούς/accompaniments, και διάφορα άλλα. Η Yamaha τα ονομάζει Electronic Organs. Organs είναι στην ουσία αλλά με πολλά εξτρά. 
Απ'το manual:

«The ELS-02C has an Organ Flutes feature that allows you to create your own organ Voices, giving you access to an unlimited combination of organ sounds. With this function, you can recreate all of the classic organ sounds by adjusting the flute footage levels and the percussive sounds, just like on conventional organs. There are nine flute footage settings, with three additional footage settings for the attack sound.»

Ο ήχος του βασίζεται σε έναν συνδυασμό από sampled και virtual acoustic ήχους. Νομίζω ότι ούτετ το flagship arranger της Yamaha, το Genos, χρησιμοποιεί virtual acoustic engine, και εκτός από τα τρία synths που έγραψα παραπάνω, κανένα synth της Yamaha ως τώρα δεν έχει τέτοια engine.

Αν διαθέτει το νέο Montage θα είναι μεγάλη έκπληξη. Ήδη τα VA synths που ανέφερα έκαναν εξωπραγματικά πράγματα πίσω στα '90s, μπορούσες να "κατασκευάσεις" ακουστικά όργανα κάθε τύπου που δεν θα μπορούσαν ποτέ να υπάρξουν, πχ, μια 95χορδη κιθάρα με 3 μέτρα ξύλινο σώμα...σαξόφωνου, που παίζεται σαν κρουστό.😄 Κάτι τέτοια κουφά μπορούσες να δημιουργήσεις με τα VL/VP synths, και όλα αυτά στα '90s. 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, το όργανο αυτό ξεφεύγει από ένα τυπικό arranger. Παίζει πολύ αυτοματισμός απ'οτι βλεπω, κουμπιά η τύπισα σπάνια ακουμπάει, σετ ήχων, ρυθμοί, ηχητικά εφέ/samples κλπ αλλάζουν αυτόματα ή manual από τους διακόπτες του ενός απ'τα δύο expression pedals. Πρέπει να διαβάζω το manual αλλα βαριέμαι. Κορυφαίο όργανο πάντως, όπως και να το ονομάσουμε.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, manosx είπε

 

 

  Αυτο παλι απο που προκυπτει; 😁 Εγω βλεπω μια αντιστοιχια με το εκκλησιαστικο, με τη διαφορα οτι το registration δεν αφορα πλεον τα pipes αλλα τα διαφορα sampled/ modelled ορφανα της ορχηστρας, το arranger που κολλαει;

είναι όπως το περιέγραψα εγώ και ακριβώς, arranger και είχα ξαναδεί και παλιότερα τα βίντεο και τα περισσότερα arrangers έχουν τις ίδιες και πιο εξελιγμένες δυνατότητες sampling, modelling και γενικά.

 Είναι ένα εξαιρετικό arranger  workstation στη φιλοσοφία του δίσκαλου οργάνου που δίνει δυνατότητα για εξαιρετικό performance.

 Και έχει και όλα τα specs των arrangers συμπεριλαμβανομένων φυσικά και των studio class εφφέ μέσω των  αντίστοιχων τσιπ και αλγορίθμων, ένα εξαιρετικό ΑRRANGER IN A BOX 😃

 

 Και για  να εξηγούμαι πάλι, ο όρος arrangers καθόλου υποτιμητικός δεν είναι.

 Το αντίθετο.

 Μετά το πιάνο, το arranger ήταν το μεγαλύτερο σχολείο προγραμματισμού και  ενορχήστρωσης για εμένα .(PSR )

 Ιδιαίτερα όταν έπαιζα και είχα ρεπερτόριο, έκανα και δικά μου ακομπανιαμέντα, παρέμβαινα στα ακομπανιαμέντα και είναι χρήσιμο και για την ενορχήστρωση αφού συνδυάζεται με DAWs και VST άνετα ένα arranger μέσω του Midi 

 Πόσες εργατοώρες έχω φάει στα arrangers πραγματικά.Δεν παίζω γι αυτό έχω το PSR 550 στην άκρη, που παρόλο που είναι μικρό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και έχει πλήρεις δυνατότητες ενορχήστρωσης και επεκτασιμότητας.

 Σε συνδυασμό του PSR με VST θα βγάλω αποτέλεσμα καλύτερο από το ELECTONE.

 Χρόνο δεν θέλω να δαπανήσω και διάθεση γιατί τα ευχαριστήθηκα μικρός αυτά και τώρα η ζωή μικραίνει για να προγραμματίζεις ακομπανιαμέντα και να παίζεις μόνος σου μπαλάντες ή μπαχ ή άλλες φανφάρες να σε ακούει ο εαυτός σου, δεν έχω να αποδείξω τίποτα προσωπικά ούτε στους άλλους, ούτε στον εαυτό μου. 🤣

 

 Ωραίο όργανο όμως, αλλά όπως είπα, η γνώμη μου είναι πως είναι κυρίως για μικρότερους μαθητές, για μαθητές γενικά και για λάτρεις του να παίζουν με ακομπανιαμέντα, midi songs και τέτοια σε δίσκαλο στυλ γιατί οι άλλοι θα προτιμήσουν τα κλασσικά arrangers που πλεόν στην εποχή μας και το πιο ξεφτιλισμένο🤣 κάνει απίθανα πράγματα και έχει καλούς ήχους και όσο πλερώνεις περισσότερο και δυνατότητες προγραμματισμού και ανοιχτότερης αρχιτεκτονικής στην επεξεργασία δειγμάτων και ήχου. Oh yeah. Καληνύχτα σας φίλοι μου!!!!!

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το συγκεκριμενο performance με το beethoven παντως δεν εχει σχεση με arranger, ειναι σε φαση εκκλησιαστικο, ειναι δηλαδη σαν το παρακατω, μονο που αντι να αλλαζουν οι συνδυασμοι των pipes αλλαζουν τα δειγματα

 

 

 

 Απο εκει και περα ναι, το οργανο εχει και arranger δυνατοτητες, για να μπορεσει καποιος να βγαλει ολη την τυριλα του arranger, που ουτε πιτσα τεσσερα τυρια δεν την εχει, και τυρι για μακαρονια να της ριξεις απο πανω παλι δεν τη φτανεις

 

 

 

 

 

 Καλα ειναι τα arranger για να παρεις μια πρωτη ιδεα απο πληκτρα και απο τη λογικη της ενορχηστρωσης, αλλα οσο νωριτερα τα παρατησεις τοσο καλυτερα, γιατι ουτε πληκτρα μαθαινεις (οι μαλακιες που παιζεις στο αριστερο ειναι ακριβως αυτο: μαλακιες), ουτε ενορχηστρωση ( για να κανεις σοβαρη ενορχηστρωση μονο σε workstation ).

 

 Μιλαω για τη φαση που απλα παιζεις με τα αυτοματα ακορντακια, αν παλι αξιοποιεις ενα καλο arranger ως πληκτρο για εξασκηση η/ και ως κανονικο workstation με το proper 16 part sequencer κλπ, εκει φυσικα εισαι ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομουν να το παρω. Εψαχνα ενα καλο αρμονιο να παιζω Europe

Ειδα αυτο το βιντεο κ απογοητευτηκα

 

 

  • Χαχα 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Σκεφτομουν να το παρω. Εψαχνα ενα καλο αρμονιο να παιζω Europe

Ειδα αυτο το βιντεο κ απογοητευτηκα

 

 

Αυτό είναι για εθνική Ελλάδος ασούμε.

Και το σόλο γαργάρα το έκανε.

Εγώ θέλω να το ακούσω σε Pantera.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό είναι για εθνική Ελλάδος ασούμε.

Και το σόλο γαργάρα το έκανε.

Εγώ θέλω να το ακούσω σε Pantera.

Θες Κοργκ για Παντερα

 

  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου