Προς το περιεχόμενο

Yamaha Electone STAGEA ELS-02C


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

1. Νομίζω οτι για το GX-1 αξίζει να έχουμε ένα dedicated thread.

2. To Stagea έγω θα το ονόμαζα κυρίως arranger. Ο τύπος που παίζει Μπετόβεν το αποδεικνύει περίτρανα.

3. (να το πώ τώρα; Θα το πώ) Περισσότερο απο το όργανο με εξιτάρει η κοπελίτσα που παίζει.. (το'πα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Απ'ότι βλέπω σε ένα site της Σιγκαπούρης, το STAGEA ELS-02C κοστίζει 18,000 δολάρια Σιγκαπούρης, που μεταφράζεται σε €12,486.😐 Το Pro μοντέλο δεν το έχουν, αλλά τρέχα γύρευε πόσα παραπάνω θα κοστίζει.

 

¥ 1,166,800 περίπου €7.500 (αν δεν κάνω λάθος).

 

https://www.tarotrade.com/shop/electone-1/brand-new-stagea-els-02c-custom-detail

 

Τσάμπα είναι για τέτοιο όργανο.

Όρμα.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

¥ 1,166,800 περίπου €7.500 (αν δεν κάνω λάθος).

Αυτό πρέπει να είναι στοκ ή μεταχειρισμένο, η προτεινόμενη τιμή απ'τη Yamaha ήταν ¥1,200,000 (€7,631). Η τιμή στα καταστήματα ήταν εκεί γύρω στα €12Κ+ όπως είδα σε ένα κατάστημα της Σιγκαπούρης.

Τέσπα, φοβερά όργανα που στα κατάλληλα χέρια κάνουν παπάδες.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό πρέπει να είναι στοκ ή μεταχειρισμένο ...

 

Λέει brand new, και από κάτω έχει και waiting list παραγγελιών.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Λέει brand new, και από κάτω έχει και waiting list παραγγελιών.

Και τα στοκ brand new είναι. Το μοντελο νομίζω ότι έχει αποσυρθεί απ'την αγορά.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Το μοντελο νομίζω ότι έχει αποσυρθεί απ'την αγορά.

 

Όχι ρε γμτ.

Πάνω που είχα ψηθεί ...

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα ΑΡΜΟΝΙΟ. 😃 Arranger με κλασσικά εξελιγμένες δυνατότητες, συνδυάζει το δίσκαλο για μεγαλύτερο εύρος split δυνατοτήτων, μπορεί η ίδια "δουλειά" να γίνει με ένα φθηνότερο και με περισσότερες δυνατότητες arranger και ένα δεύτερο keyboard με midi σε μία διπλή βάση  και ένα ζεύγος καλών ηχείων.Χωρίς βέβαια το foot section που είναι χρήσιμο για οργανίστες αλλά και όσους είναι εξοικειωμένοι.

 

 Δεν με ενθουσιάζει το πιτσιρίκι, ήμουν πολύ καλύτερος στα νιάτα του με ένα απλό αρμόνιο, είμαι πολύ μορφωμένος μουσικά και το μόνο πρόβλημα για να τους ξεφτιλίσω στο παίξιμο είναι να παίξω για να αποκτήσω τη φόρμα μου ξανά. χαχαχαχαχχαχαχαχα😃

 

 Δεν έχει όμως σημασία η κλασσική μου τρολοπεριαυτολογία/χολή λόγω ζήλιας για το performance τους, το ζηλεύω που τα παράτησα κιόλας γιατί βαρέθηκα😃

 

 Σημασία έχει πως ήταν ωραία ιδέα το topic, το όργανο είναι πάρα πολύ καλό, έχει ιστορία και πραγματικά χρησιμεύει για εκμάθηση μουσικής και μάλιστα με πολύ διασκεδαστικό τρόπο αφού συνδυάζει το arranger με το δίσκαλο και έτσι ο μαθητής έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει μεγαλύτερο skill λόγω της απαίτησης coordination με τα πόδια, κάτι που θεωρώ πως είναι πλεονέκτημα για όσους διδάσκονται σε  δίσκαλο.

 

 Και είναι ωραίο για κλασική μουσική και φανφάρες.

 Εγώ που είμαι φανφάρας, δηλαδή αρεσκόμουν στο να παίζω φανφάρες θα το έσκιζα. Είμαι ο καλύτερος. χαχαχαχαχαχαχαχχα🤣🌈

 

 

  • Like 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, cos_dr είπε

το όργανο είναι πάρα πολύ καλό, έχει ιστορία και πραγματικά χρησιμεύει για εκμάθηση μουσικής και μάλιστα με πολύ διασκεδαστικό τρόπο αφού συνδυάζει το arranger με το δίσκαλο και έτσι ο μαθητής έχει τη δυνατότητα να αποκτήσει μεγαλύτερο skill λόγω της απαίτησης coordination με τα πόδια, κάτι που θεωρώ πως είναι πλεονέκτημα για όσους διδάσκονται σε  δίσκαλο.

Cos, αυτό το τέρας Δεν προορίζεται για...εκμάθηση μουσικής.😏 Δεν νομίζω να πιστεύεις ότι θα δεις organs-arrangers των €12Κ σε ωδεία, να παίζουν βαλσάκια πάνω τους 8χρονα πιτσιρίκια.😄 Αυτά τα όργανα απευθύνονται σε Pro οργανίστες που κάνουν παπάδες με αυτά. Στο εξωτερικό γίνονται lives μόνο με τέτοιου τύπου organs, βλέπε Wersi organs και τους διάφορους απίστευτους που παίζουν μ'αυτά, τα Electones κ.α. Μην τα μπερδεύεις με τίποτα Korg PA, Yamaha Tyros & Genos κλπ, τα οποία βέβαια είναι pro οργανάρες, αλλά τα συγκεκριμένα Electone μοντέλα είναι άλλη κλάση. Την vIrtual acoustic engine που κουβαλάνε μην την προσπερνάς, θυμήσου τα πρώτα -και μοναδικά-  vIrtual acoustic synths Yamaha VP1/VL1/VL7 και θα καταλάβεις για τι μιλάμε. Τα synths αυτά βγήκαν στα '90s και δεν πήγαν καλά σε πωλήσεις για διάφορους λόγους (υψηλή τιμή, αδυναμία της εταιρείας να τα προωθήσει/υποστηρίξει κλπ) και ήταν πολύ μπροστά από την τεχνολογία της εποχής, το δε τέρας VP1 πούλησε παγκοσμίως και αν θυμάμαι καλά...3 κομμάτια.😳😛 Με τέτοια τιμή που το είχαν και πολλά πούλησε...😏

Μην τα υποβιβάζεις λοιπόν σε επίπεδο "δίσκαλου αρμονίου"/arranger, γιατί απλά δεν είναι.  

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου