Προς το περιεχόμενο

Schoolwave 2007 -- αποψεις γενικά....


NemOOO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ ξεχώρισα carbonated lemonade και entropia ενώ αρκετά μου άρεσαν και τα ξωτικά. Πάντως σίγουρα υπήρχαν και μερικές μπάντες που ήταν να αναρωτιέσαι πως βρέθηκαν εκει...και με ξένισε που σε έναν ουσιαστικά διαγωνισμό έπαιζαν διασκευές (και ενίοτε κακοπαιγμένες). Σε γενικές γραμμές ήταν ενδιαφέρον πάντως και με αρκετά διαφορερικά στυλ, μακάρι να υπήρχε κάτι παρόμοιο όταν ήμουν κι εγώ σχολείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλά σας άρεσαν οι Ska Bangies? Αντιγραφή μέχρι τέλους.

8O ....μα.... διασκευή παίζουν τα παιδιά... το El Vals Del Obrero των Ska-P (από δισκάκι του '96 μάλιστα).

 

Μα το ξέρω το κομάτι, μου αρέσουν πολυ οι Ska-P. Αλλά τα φωνητικά ήταν άσχημα κατα τη γνώμη μου, τα πνευστά επίσης και το κλίμα μου φάνηκε πολύ στημένο. Θα επαναλάβω και πάλι βέβαια ότι θεωρώ εντελώς λάθος να κρίνουμε για ανωριμότητα παιδιά που τώρα ξεκινάνε, το θέμα είναι να μην μείνουν εκεί. Απλά αν κρίνω το τελικό αποτέλεσμα με μουσικά (υποκειμενικά φυσικά) κριτήρια δε μου άρεσαν καθόλου. Το group που πραγματικά μου άρεσε είναι οι Carbonated Lemonade για τους οποίους δε λέω "πολύ καλοί για την ηλικία τους" αλλά "πολύ καλοί", τελεία. ;) Τα παιδιά μουσικά έδωσαν ρέστα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσων αφορα το schoolwave.πιστευω οτι ειναι ενα φεστιβαλ που το χρειαζεται η ελλαδα για να δωσει κινητρο σε μουσικους.εγω με το συγκροτημα που παιζω στειλαμε φετος δν μας πηραν αλλα ουτε ψαχνουμε αιτιες ουτε τπτ μπορει ο διαγωνισμος να μν ειναι αξιοκρατικος αλλα τι ειναι αξιοκρατικο και δικαιο εδω???τωρα οσον αφορα την ποιοτητα των συγροτηματων.δν θα σας πω για τα συγροτηματα που ειναι μετρια αλλα παρολαυτα ειναι ενα ωραιο συνολο...επειδη πολλους απ αυτους τους ειδα στον μυλο σε ενα λαιβ που εγινε προσφατα.οι rosebleed ηταν απλα τελειοι λιγο φαση placebo μου θυμισαν.οι steel blood ειναι φτασμενοι μουσικοι και ο τυπος που τραγουδα εχει απιστευτο ταλεντο.οι looming tities παρολο που παιζουν εφκολη μουσικη τπτ το τρομερο εχουν τιν ικανοτητα να ξεσηκωνου και να πορωνουν το κοινο με τν εμφανιση τους να φανταστειτε βγηκαν με κομπινεζον στο λαιβ του μυλου(δν λεω οτι ειναι καραγκιοζιλικι αλλα...)οι ska bangies μου αρεσαν παρα πολυ τα δικα τους σκα κομματια δεν εμοιζαν με τπτ αλλο.ενταξει τα ξωτικα η musica ficta οπως προτιματε ειναι παρα πολυ καλοι και τα δικα τους τα τραγουδια μου αρεσαν παρα πολυ...οι danger by design αυτο που κανουν το κανουν παρα πολυ καλα αν και τα brutal φωνητικα τους ειναι μετρια και να αναφερω και αλλους που ηταν καλοι carbonated lemonade ta παιδια που στο dvd επαιζαν radiohead η κοπελα ωραια φωνη οι illusion,english handmade must αν και εμοιαζε σαν τον molko ο τυπας που τραγουδουσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια χαρά και γω έστειλα φέτος ένα demo με τη μπάντα μου, αλλά δεν περάσαμε και πιστεύω πως μας αδίκισαν! Αλλά τι είναι αυτό που λέτε όλοι??? "Τίποτα δεν είναι αξιοκρατικό και συνίθισέ το"! Πως το αντέχετε αυτό? Και όχι, εγώ ακόμα και που ήξερα πως δεν θα κατάφερνα τίποτα παραπονέθηκα γιατί ένιωθα αδικιμένος! Νομίζεις με το να κάτσεις με σταυρωμένα τα χέρια είναι καλύτερο από το να στείλεις ένα mail (σιγά τον κόπο) με τις ενστάσεις σου??? Κάθε άλλο!

Εγώ που έστειλα ένα mail με το τι ένιωθα, τους τράβιξα την προσοχή, μέχρι που με πήρε τηλ. ο Ιωαννίδης (αρχισυντάκτης του περιοδικού schooligans)! Και σήμερα μιλούσαμε πάλι στο gagarin και μου είπε πως το συζήτησαν γενικά και τους έκανε εντύπωση!

Πείτε μου τώρα πως θα ήταν καλύτερο να μην είχα κάνει τίποτα! Μπορεί να μην ανέτρεψα την αδικία, αλλά τουλάχιστον έδειξα πως υπάρχω και πώς νιώθω και αυτοί το σκέφτηκαν το θέμα... Ίσως είναι πιο προσεκτικοί του χρόνου... Αν δεν κάνεις κάτι για αυτό που σε αδικεί τότε μπράβο! Καλή ζωή! Μια ζωή λοιπόν θα κάθεσαι να σε αδικούν και θα γυρνάς πλάτη! Πολύ καλό! Και λογικό είναι αν λειτουργούμε όλοι έτσι, χωρίς να δείχνουμε κάποια αντίδραση, να μας γ***νε και να μας αδικούνε ακόμη περισσότερο... Θα μας βλέπουν σαν τα εύκολα θύματα... Και αυτό (θα) είμαστε!!

Εγώ αυτό πιστεύω...

 

Φιλικά πάντα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε drummer_boy, συγγνώμη που θα στη σπάσω αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι έκανες κάτι ουσιαστικό με τη συνομιλία σου με τον αρχισυντάκτη του περιοδικού;

Μακάρι να γίνανε τα πράγματα όπως τα φαντάζεσαι αλλά ένα σενάριο που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα είναι ότι φέτος βαρέθηκαν να τρώνε στη μάπα αλλεπάληλες επιστολές παραπόνων από μαινόμενα συγκροτήματα που πιστεύουν ότι αδικήθηκαν (καλή ώρα) και προτίμησαν να κάνουν λίγο δημόσιες σχέσεις για να κόψουν τις πολλές μουρμούρες και ησυχάσει το κεφάλι τους.

 

Και στην τελική, τι έγινε που σε πήρε τηλέφωνο; Περάσατε στην επόμενη φάση; Αν τους έκανε τόση εντύπωση το demo σας, γιατί σας κόψανε; Μήπως τελικά δεν σας αδικήσανε; Μήπως τράβηξες την προσοχή τους με το mail σου και όχι με τη μουσική σου;

 

Για να μην το κουράσω το θέμα, συμφωνώ ότι αποκλείεται να είναι απόλυτα αξιοκρατικές οι διαδικασίες επιλογής αλλά πρέπει να προβληματιστείς και λίγο.

Αν θέλεις να μιλάς μόνο για γεγονότα (και όχι για τη δική σου γνώμη), δεν υπάρχει το "πιστεύω ότι μας αδίκησαν" σε τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχει μόνο το "μας πετσόκοψαν" στις περιπτώσεις που παίζεις live και ο ηχολήπτης κάνει εμφανώς τα δικά του, και το "μας έκοψαν" όπως έγινε με σας, χωρίς δικαιολογίες.

Στην προκειμένη περίπτωση, τον λόγο για τον οποίο κόπηκες άστον να τον ανακοινώσεις όταν θα τον ξέρεις στα σίγουρα κι εσύ ο ίδιος, γιατί τώρα δεν τον ξέρεις.

 

Όλα τα παραπάνω δεν στα λέω με κακή διάθεση, στα λέω γιατί κι εγώ πέρασα τη φάση που συμμετείχα σε διαγωνισμούς με κάποια μπάντα μου και επειδή μας κόψανε, θεωρήσαμε ότι μας αδίκησαν. Τώρα που τα σκέφτομαι όμως, καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν ήταν έτσι!

 

Φιλικά και με την ελπίδα να κάνω λάθος... 8)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε drummer_boy πως το εννοεις το οτι σας αδικησαν???ακουσες τα demo των παιδιων που περασαν και εκρινες οτι το δικο σας τραγουδι ειναι καλυτερο???βασικα η ηχογραφηση σας ηταν τελεια?γιατι φετος απο οτι μαθαινω απο φιλους οι ηχογραφησεις πολλων συγκροτηματων εγιναν σε επαγγελματικα πρωτοκλασατα στουντιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε drummer_boy' date=' συγγνώμη που θα στη σπάσω αλλά είσαι τόσο σίγουρος ότι έκανες κάτι ουσιαστικό με τη συνομιλία σου με τον αρχισυντάκτη του περιοδικού;

Μακάρι να γίνανε τα πράγματα όπως τα φαντάζεσαι αλλά ένα σενάριο που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα είναι ότι φέτος βαρέθηκαν να τρώνε στη μάπα αλλεπάληλες επιστολές παραπόνων από μαινόμενα συγκροτήματα που πιστεύουν ότι αδικήθηκαν (καλή ώρα) και προτίμησαν να κάνουν λίγο δημόσιες σχέσεις για να κόψουν τις πολλές μουρμούρες και ησυχάσει το κεφάλι τους.

 

Και στην τελική, τι έγινε που σε πήρε τηλέφωνο; Περάσατε στην επόμενη φάση; Αν τους έκανε τόση εντύπωση το demo σας, γιατί σας κόψανε; Μήπως τελικά δεν σας αδικήσανε; Μήπως τράβηξες την προσοχή τους με το mail σου και όχι με τη μουσική σου;

 

Για να μην το κουράσω το θέμα, συμφωνώ ότι αποκλείεται να είναι απόλυτα αξιοκρατικές οι διαδικασίες επιλογής αλλά πρέπει να προβληματιστείς και λίγο.

Αν θέλεις να μιλάς μόνο για γεγονότα (και όχι για τη δική σου γνώμη), δεν υπάρχει το "πιστεύω ότι μας αδίκησαν" σε τέτοιες καταστάσεις. Υπάρχει μόνο το "μας πετσόκοψαν" στις περιπτώσεις που παίζεις live και ο ηχολήπτης κάνει εμφανώς τα δικά του, και το "μας έκοψαν" όπως έγινε με σας, χωρίς δικαιολογίες.

Στην προκειμένη περίπτωση, τον λόγο για τον οποίο κόπηκες άστον να τον ανακοινώσεις όταν θα τον ξέρεις στα σίγουρα κι εσύ ο ίδιος, γιατί τώρα δεν τον ξέρεις.

 

Όλα τα παραπάνω δεν στα λέω με κακή διάθεση, στα λέω γιατί κι εγώ πέρασα τη φάση που συμμετείχα σε διαγωνισμούς με κάποια μπάντα μου και επειδή μας κόψανε, θεωρήσαμε ότι μας αδίκησαν. Τώρα που τα σκέφτομαι όμως, καταλαβαίνω ότι μάλλον δεν ήταν έτσι!

 

Φιλικά και με την ελπίδα να κάνω λάθος... 8)[/quote']

 

Κοίτα δεν έχεις άδικο, αλλά από την άλλη γενικά δεν είμαι τόσο καχύποπτος... Έλεος, αν τους θεωρούσα τόσο ξεφτίλες δεν θα έστελνα από την αρχή το demo...

 

Δεν εννοούσα πως τους έκανε εντύπωση το demo μας, αλλά το πείσμα μου...

 

Γενικά θεωρώ λογικά αυτά που μου λες, αλλά είναι μπλεγμένο θέμα... Απλά ήθελα να πω πως δεν είναι σωστό να βλέπουμε πως μας αδικούν (ή τουλάχιστον να το νιώθουμε) και να μην κανουμε τίποτα... Αυτό ήθελα να πω!

 

 

φιλε RoPe ναι είχα ακούσει demo άλλων παιδιών πολύ χειρότερα από το δικό μας από όποια πλευρά θες: παράτονα φωνιτικά, ελειπής ενορχήστρωση, παραγωγή να κλείνεις τα αυτιά σου, μίξη ότι να 'ναι και άλλα διάφορα... Για αυτό με είχε φάει το παράπονο... Αν απλά δεν είχαμε περάσει δεν θα με πείραζε...

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει ρε συ αν ηταν τοσο χαλια και περασαν ελεος τι να πω...βασικα παιζει ρολο και το ειδος μουσικης...δηλαδη δν μπορουν να παρουν 5 συγκροτηματα με το ιδιο στυλ΄μουσικης θελω να πω οτι μπορει να περασαν χειροτερα συγκροτηματα απλως επειδη παιζαν διαφορετικο στυλ μουσικης...παντως ο ανταγωνισμος εχει ανεβει παρα παρα πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χερετώ σας. Θα συμφωνήσω με τον drummer_boy πως πρέπει να σταματησει αυτο το σύνδρομο ωχαδερφισμου ή αλλιως σταρχιδισμου που διακατεχει τοθς Έλληνες χροοονια τώρα. Πρέπει να προβληματίζεται κάποιοσ για το οτιδήποτε και να μην δεχεται τα πάντα άκριτα και άβουλα, γιατί όπως είπε και ο drummer θα είμαστε πάντα τα θύματα. Όσο για το οτι σε πηρε τηλ, ο Ιωαννιδης να εύχεσαι οτι σε πήρε για το λόγο που πιστεύεις αν και αμφιβάλω.

 

Για τα groups που περάσανε στους "προκριματικους" έχω να πω πως δεν έπαιξε και τόσο μεγάλο ρόλο το τι μούσικη πάιζει το καθε group αλλά πως τh παίζει. Είδα τη λίστα και τα είδη ηταν πολλά διαφορά και κανα 2 είδη που μαλλον που τώρα κανουν τα πρώτα βηματά τους :P. Το θέμα όμως είναι αξίζουν να περάσουν τα groups που πέρασαν? Έχω ακούσει demo απο πολλα groups και θεωρώ πως ο αδερφός μου όταν παίζει drums με τις κατσαρόλες Tefal τησ γιαγιας μου και ηχογραφεί με το PlaySchool το ραδιοφωνάκι κάνει καλιτερα demo :lol: . Δηλώσαμε και το συγκροτημά μου...όχι πως περιμέναμε να περάσουμε απλά έτσι για τη φάση ( ετσι κιαλλιωσ καθήσανε μια χαρα συναυλιες σε μαγαζια κτλ κτλ :D ) αλλά δεν περίμενα τόση αναξιοκρατία και μιλάω οχι για μένα αλλα για φίλους που το κατεχουν και μάλιστα πολύ και μέινανε με το mic στο χέρι.

Όσο για το άκρων άοτον της αναξιοκρατιας για μένα αυτό το φωνάζει λίγο.http://www.theschooligans.gr/news_article.php?id=72.

Δηλαδή όποτε του κ****σει του άλλου βάζει ένα group? Επειδή καναμε λάθος στη βαθμολογία?!?! Δεν ξέρω αλλα μου κάθεται καπως βρε παιδακι μου. Καλή Τύχη σε όλα τα groups (γιατί στο κάτω κάτω περάσανε) και οι Κριτές να νιώσουν λιγουλακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου