Προς το περιεχόμενο

Φθηνή Λύση Ηχογράφησης Drums


sentientno6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Θα ήθελα να ηχογραφώ τα τύμπανα μου, έχοντας εναν... αξιοπρεπή ήχο και μπορώντας να επεξεργαστώ την εκάστοτε ηχογράφηση με όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Περισσότερα απ'όλα μ' ενδιαφέρει ο ήχος, καθώς με ηχογραφήσεις "του ποδιου"(δηλαδή με κινητό ή Mp3 Player που ηχογραφεί) τα αποτελέσματα ήταν αίσχος.

  Δεν ψάχνω κάτι επαγγελματικό καθώς η ηχογράφηση με ενδιαφέρει ώστε να μπορώ να ξανακούσω αργότερα αυτό που έπαιξα, να δω τα λάθη μου και να διορθωθώ, και ίσως και να βάλω απο πάνω κάποια μουσική ή εναν ήχο.

 

Σημειωτέον, είμαι αρκετά εώς πολύ αρχάριος στο χώρο της μουσικής, και της ηχογράφησης, αλλά όχι τόσο στο χώρο τον υπολογιστών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να μη χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή σου και κάποιο απλό πρόγραμμα οπως το cool edit αγοράζοντας ένα καλό και φτηνό μικρόφωνο ένα behringer ας πούμε.. πιστεύω πως το αποτέλεσμα θα είναι "decent" και θα μπορείς να προσθέσεις και ότι άλλο θες σε άλλο κανάλι του cool edit

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ και επαυξάνω για το H2. Εξαιρετικό μηχανάκι με καλό ενσωματωμένο μικρόφωνo.

Και με ένα κατοστάρικο παραπάνω, παίρνεις το H4 που δίνει και phantom power (για το H2 δεν είμαι σίγουρος) και αν θέλεις μπορείς αργότερα να συνδέσεις δύο εξωτερικά πυκνωτικά μικρόφωνα, αν και τα δικά του είναι μια χαρά.

 

Οποιοδήποτε απ' τα δύο πάντως, είναι ιδανικό για τη δουλειά που θέλεις.

 

Τα παρακάτω είναι γραμμένα με H4, το πρώτο με τα ενσωματωμένα μικρόφωνα, και το δεύτερο μέσω μίκτη, με μερικά SM57 και ένα D112 (αν θυμάμαι καλά...).    

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι ψάχνω μια φθηνότερη λύση, το πολύ μέχρι 100 ευρώ. Ότι καλύτερο μπορώ να κάνω με τόσα χρήματα.

Mc04043 δώσε κανα link αμα θέλεις.

Εννοείς κάτι σαν και αυτό?

http://www.musicstore.de/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/MusicStore-MusicStoreShop-Site/en_EN/-/EUR/ViewProductDetail-Start;pgid=TOZgS6SfaObm0000000000000000uwnHv1fN?CatalogVideo=&ProductUUID=RGXVqHzmW8kAAAEXa8xgyFi.&CatalogCategoryID=583VqHzl.ywAAAEVSRxWf70R&JumpTo=OfferList

 

Ξέρει κανείς τίποτα για τη συσκευή που παρέθεσα πιο πάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχώς δεν ξέρω πολλά απο μικρόφωνα, αλλά πιστεύω πως αξιοποιόντας τον υπολογιστή σου εξοπλίζοντάς τον με ένα καλο και φτηνό μικρόφωνο (που άλλοι θα σου προτείνουν  :P) και ίσως και με μια καλή και φτηνή κάρτα ήχου, θα σου φέρει ποιοτικά αποτελέσματα με δυνατότητα πλήρους επεξεργασίας αλλά επίσης είναι και σαν επένδυση, δηλαδή μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό σου και για άλλα πράγματα εκτός απο το να ηχογραφείς κατι απλά για να το ακούσεις μετα..

 

ενδεικτικά εγώ χρησιμοποιώ αυτό:

http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=553&osCsid=a44aa7b

για την ηχογράφηση κιθάρας από ενισχυτή και φωνής..

για ντραμς δε ξέρω αν είναι κατάλληλο.. κάποιος γνώστης ας βοηθήσει παρακαλώ

a classic player now...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx, mc04043

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα φθηνό μικρόφωνο για ηχογράφηση drums, καθώς και μια επίσης φθηνή αλλά αξιοπρεπή καρτούλα ήχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλύτερα δώσε τα χρήματα να παρεις ενα καλυτερο κιτ...η ταμπουρο η μαθηματα...και αν θες απλα να ακουσεις αυτα που παιζεις κλεισε μια ώρα προωα σε ένα προβαδικο που τηα την γράψει κίολας και χάλάρωσε...είναι λάθος αν θες να γίνεις μούσικός να κανεις μια τέτοια παράκαμψη...get better...

www.fabliquid.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tnx, mc04043

 

Θα μπορούσε κάποιος να μου προτείνει ένα φθηνό μικρόφωνο για ηχογράφηση drums, καθώς και μια επίσης φθηνή αλλά αξιοπρεπή καρτούλα ήχου

 

Θα σου πρότεινα το SM57 (Shure), που παίζει γύρω στα 100 Ευρώ. Είναι το πλέον κλασικό μικρόφωνο για ντραμς εδώ και χρόνια, και θα σου μείνει ακόμη αν αποφασίσεις να αναβαθμίσεις τον εξοπλισμό σου. Σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, τα τύμπανα, και ειδικά το ταμπούρο, στις εγγραφές που ακούς είναι γραμμένα με 57. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου