Προς το περιεχόμενο

Greece's Eurovision 2024 - Μια νέα εποχή για το ελληνικό τραγούδι - Μετα-Τραπ εποχή


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, odis13 είπε

Δεν υπαρχει μεσα κατι αμεσα σχετικο με υποχρεωση του κρατους να παρεχει δημοσια/κρατικη τηλεοραση, ποσο μαλλον να την οριζει ως "συστατικο του πολιτευματος".

Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, κάπου το έχω διαβάσει ότι η ενημέρωση δεν πρέπει να είναι αποκλειστικά ιδιωτική, πρέπει να υπάρχουν και δημόσια μέσα σε μια δημοκρατία για την αυτοπροστασία της. Δεν επιμένω γιατί δεν θυμάμαι που το βρήκα αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θυμόμουν καλά. Λανθάνουσα μνήμη.

 Είναι υπόχρεα τα κράτη για θέματα τηλεόρασης αλλά δεν έχουν υποχρέωση για να λειτουργεί δημόσιο κανάλι.

 Το αποσύρω το σχόλιο μου.

 Δεν πειράζει.

 Θα κάνω πράξη νομοθετικού περιεχομένου όταν κάνω χούντα.😀

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό και απαραίτητο να υπάρχει ένα τουλάχιστον εθνικό κανάλι. Για πάρα πολλούς λόγους. Στην περίπτωση της Eurovision, ανέκαθεν οι συμμετοχές καθοριζόντουσαν από επιτροπές των αντίστοιχων εθνικών καναλιών.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Αστεία-αστεία, εσύ τι ζόρι τραβάς (ή εγώ);

Υπάρχει πλαφόν σε αυτά τα πράγματα;

Δώστε μου μίαν εξήγησις.

( Άσε που έχει δίκηο και ο δαιμονισμένος με το ότι κάπου είμεθα υποκριταί. )

 

 

Έτσι έλεγαν κ για τους ολυμπιακούς... Κ θα τους πληρώνουμε μέχρι το 3000μχ

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Άγιος είπε

Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου, κάπου το έχω διαβάσει ότι η ενημέρωση δεν πρέπει να είναι αποκλειστικά ιδιωτική, πρέπει να υπάρχουν και δημόσια μέσα σε μια δημοκρατία για την αυτοπροστασία της. Δεν επιμένω γιατί δεν θυμάμαι που το βρήκα αυτό


Aν το εννοεις σαν γενικη αρχη/διαπιστωση, συμφωνω και επαυξανω - ειμαι γενικα υπερ της υπαρξης κρατικων μεσων, για πολλους και διαφορους λογους, και συμφωνος με την χρηματοδοτηση τους μεσω φορολογικων μεσων. Δεν ειμαι/ημουν δηλαδη υπερ του κλεισιματος της ΕΡΤ, δεν το εγραψα για αυτο το παραπανω - απλα θυμαμαι να μου φαινεται περιεργο τοτε να ακουω παντου σε καναλια, συζητησεις κλπ οτι το Συνταγμα προβλεπει και θεσπιζει κρατικη τηλεοραση και εγω να μη βρισκω τιποτα σχετικο στα αρθρα του, ε και μετα ηρθε και η αποφαση του ΣτΕ και εδεσε.

Επεξεργασμένο από odis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 λεπτά πριν, trolley είπε

Είναι λογικό και απαραίτητο να υπάρχει ένα τουλάχιστον εθνικό κανάλι. Για πάρα πολλούς λόγους.

 

είμαι περίεργος να τους ακούσω (προσωπικά εξαιρώ το ΟΝΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ κανάλι της βουλής που μεταδίδει ζωντανά τις συνεδριάσεις της, ενδιαφέροντα αλμανακ και ενίοτε και ντοκιμαντέρ)...

 

επίσης ειδικά από σένα και τον Νίκο έχω μια απορία που θέλω να μου απαντήσετε ειλικρινά (αν θέλετε φυσικά)...

όταν έγινε το νταβαντούρι με το κλείσιμο της ΕΡΤ ήσασταν υπέρ του κλεισίματος ή στα κάγκελα με την Κωνσταντοπούλου και την Ραχήλ...🤔

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, npap είπε

 

είμαι περίεργος να τους ακούσω (προσωπικά εξαιρώ το ΟΝΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ κανάλι της βουλής που μεταδίδει ζωντανά τις συνεδριάσεις της, ενδιαφέροντα αλμανακ και ενίοτε και ντοκιμαντέρ)...

 

επίσης ειδικά από σένα και τον Νίκο έχω μια απορία που θέλω να μου απαντήσετε ειλικρινά (αν θέλετε φυσικά)...

όταν έγινε το νταβαντούρι με το κλείσιμο της ΕΡΤ ήσασταν υπέρ του κλεισίματος ή στα κάγκελα με την Κωνσταντοπούλου και την Ραχήλ...🤔

Εγώ είμαι υπέρ του να υπάρχει κρατική τηλεόραση αλλά να μη λειτουργεί ρουσφετολογικά, αδιαφανώς και κομματικά και να είναι άνδρο σπατάλης και χρηματοδότησης της εκάστοτε νομενκλατούρας.

 

 Στα κάγκελα δεν πήγα αλλά επειδή δεν μπορούμε ή δε θέλουμε  να το εξυγιάνουμε κάτι, δεν έπεται πως πρέπει να το κλείσουμε. Πρέπει να υπάρχει δημόσια τηλεόραση. Και εγώ λέω ναι!😀

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, npap είπε

επίσης ειδικά από σένα και τον Νίκο έχω μια απορία που θέλω να μου απαντήσετε ειλικρινά (αν θέλετε φυσικά)...

όταν έγινε το νταβαντούρι με το κλείσιμο της ΕΡΤ ήσασταν υπέρ του κλεισίματος ή στα κάγκελα με την Κωνσταντοπούλου και την Ραχήλ

 

Η ΕΡΤ έχει εξαιρετικά προγράμματα και σειρές.

Αλλά έχει και 50 φορές περισσότερους υπαλλήλους από ότι πρέπει.

Η απόλυση όσων δεν κάνουν τίποτα μου αρκούσε,το κλείσιμο ήταν αχρειαστο,αλλά έγινε αφού η απόλυση ΔΥ δεν επιτρέπεται .

Βέβαια αυτό είναι ψίχουλα σε σχέση με το τι μας κοστίζει όλο αυτό το δημόσιο που ουσιαστικά δεν κάνει τίποτα αλλά θα το λουζομαστε για πάντα...

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, npap είπε

είμαι περίεργος να τους ακούσω

 

Είπα ότι πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα κανάλι, όχι απαραιτήτως όπως είναι το δικό μας εθνικό κανάλι. Αν μετά από αυτή τη διευκρίνηση θέλεις ακόμη, μπορώ να γράψω μερικούς λόγους με την επιφύλαξη ότι δεν είμαι ειδικός.

 

12 λεπτά πριν, noe13 είπε

Έτσι έλεγαν κ για τους ολυμπιακούς

 

Δεν θυμάμαι να έλεγαν "έτσι" και δεν ξέρω αν θα τους πληρώνουμε και μέχρι πότε, αλλά παιδιά, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το δίλημμα; Αν είσαι χώρα του λεγόμενου αναπτυσσόμενου δυτικού κόσμου, κάποια στιγμή θα διοργανώσεις και Ολυμπιακούς, κάποια στιγμή θα διοργανώσεις και Eurovision, κάποια στιγμή θα πάρεις και κάτι και θα δώσεις και κάτι. Μακάρι να διοργανώναμε τα πάντα, περιλαμβανομένου και γκραν-πρι. Έτσι παίζεται το παιγχνίδι, μην παριστάνουμε τα ανήλικα.

 

Πραγματικά, δεν είναι κρίμα ότι ελαττώνετε τα πάντα σε λογιστική; Δεν μετριέται έτσι ο κόσμος, ή μάλλον - για να είμαι ακριβολόγος - δεν μετριέται μόνο έτσι. Ένας πατέρας που παντρεύει την κόρη του, δεν ξέρει νομίζετε ότι εκείνη την ώρα πετάει χρήματα; Το ξέρει πολύ καλά, αλλά και τα πετάει και κάποιοι (από φωτογράφο μέχρι κομμώτρια) ζουν από αυτό.

 

Άλλωστε, εκτός αν αμφισβητείτε τα στοιχεία που έδωσε ο SF, εδώ δε φαίνεται να υπάρχει λαμογιά, τζάμπα γκρινιάζετε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

 

 

 

Δεν θυμάμαι να έλεγαν "έτσι" και δεν ξέρω αν θα τους πληρώνουμε και μέχρι πότε, αλλά παιδιά, δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το δίλημμα; Αν είσαι χώρα του λεγόμενου αναπτυσσόμενου δυτικού κόσμου, κάποια στιγμή θα διοργανώσεις και Ολυμπιακούς, κάποια στιγμή θα διοργανώσεις και Eurovision, κάποια στιγμή θα πάρεις και κάτι και θα δώσεις και κάτι. Μακάρι να διοργανώναμε τα πάντα, περιλαμβανομένου και γκραν-πρι. Έτσι παίζεται το παιγχνίδι, μην παριστάνουμε τα ανήλικα.

 

Πραγματικά, δεν είναι κρίμα ότι ελαττώνετε τα πάντα σε λογιστική; Δεν μετριέται έτσι ο κόσμος, ή μάλλον - για να είμαι ακριβολόγος - δεν μετριέται μόνο έτσι. Ένας πατέρας που παντρεύει την κόρη του, δεν ξέρει νομίζετε ότι εκείνη την ώρα πετάει χρήματα; 

 

Φυσικά έτσι έλεγαν.... Δεν υπήρχε όριο στη διοργάνωση... Για τα υπόλοιπα που γράφεις σοβαρά θέλεις ανάλυση? Ολυμπιακούς κάναμε εμείς, ολυμπιακούς έκαναν και οι Άγγλοι... Ψάξε να συγκρίνεις τα μεθεορτια... 

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου