Προς το περιεχόμενο

Martin D-19 & γκουρμε photo-finish


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, shelter είπε

Παρεμπιπτώντως εγώ δεν ειδα κάτι άσχημο στα καπάκια αυτα.

 

 

Αφου εχουν φωτο πριντ, οποτε δε φαινεται η ατελεια

Εννοείς πως δε μπορεις να καταλαβεις πως ειναι φωτο πριντ?

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Αφου εχουν φωτο πριντ, οποτε δε φαινεται η ατελεια

Εννοείς πως δε μπορεις να καταλαβεις πως ειναι φωτο πριντ?

Δεν ειδα κάτι άσχημο στα καπάκια των μπουζουκιών που μου έλεγε ο οργανοποιός. Είδα μερικά και έπαιξα ένα μπουζούκι.

 

Για τις μάρτιν έγραψα ότι ενώ ακούγονται ωραία, κριμα ενα όργανο 4κ να εχει πάνω εκτύπωση. Πόσο άσχημο δηλαδή ήταν το καπάκι μόνο του? Θα ήθελα να ειχα μια εικόνα των καπακιών αυτών για να ξέρουμε για τι μιλάμε.

 

Και παρεμπιπτόντως έχουμε δει και ωραία flamed ελατάκια σε κιθάρες που δεν παίζανε... και κατα τα άλλα μπανάλ εμφανισιακά καπάκια σε κιθάρες  που πυροβολούσαν.

Επεξεργασμένο από shelter
  • Συμφωνώ 2

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, shelter είπε

 

Και παρεμπιπτόντως έχουμε δει και ωραία flamed ελατάκια σε κιθάρες που δεν παίζανε... και κατα τα άλλα μπανάλ εμφανισιακά καπάκια σε κιθάρες  που πυροβολούσαν.

 

Αυτο ακριβως - απ'οσο εχω καταλαβει ως χομπιστας που προσπαθει να παρακολουθει τον χωρο, υπαρχει μια γενικη ομοφωνια σχετικα με το παραπανω. Δεν μπορεις να ξερεις απο πριν με βεβαιοτητα το ποσο καλο θα βγει ενα καπακι. Υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα προφανως που τα αποφευγεις για κατασκευαστικους ρολους, αλλα αφου αποκλεισεις αυτα τα εμφανως ακαταλληλα κομματια, στα υπολοιπα δε μπορεις να κανεις και κατι παραπανω απο ενα educated guesswork.

 

Υπαρχουν καποια χαρακτηριστικα, οπως η ομοιομορφοια τονου/χρωματος, η ευθυτυτα και πυκνοτητα των νερων, η ομαλη διαβαθμιση στο πυκνωμα/αραιωμα των νερων κλπ κλπ τα οποια θεωρουνται επιθυμητα, διοτι συνηθως συνεπαγονται καλο τελικο αποτελεσμα, και εν μερει με βαση αυτων κρινονται κομματια ως ΑΑ, ΑΑΑ, Master Grade ή οπως θες να τα ταξονομησεις. Αλλα δεν ειναι νομος απαραβατος - υπαρχουν κομματια που δειχνουν "μαπα" και καταληγουν να δινουν εξαιρετικο αποτελεσμα και κομματια που δειχνουν εξαιρετικα και βγαινουν ψοφια, c'est la vie.

 

Ειχε βαλει και ο gutter αν δεν απατωμαι προσφατα ενα βιντεο του Τom Sands πανω σε αυτο ακριβως το θεμα. 

 

 

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λες ΣΥΝΗΘΩΣ. Σε συζητήσεις με οργανοποιούς (δεν είχαμε και εδώ μερικούς παλιά? θα ειχε ενδιαφέρον η γνώμη τους) έχω ακούσει ότι ακόμα και αυτό το δήθεν ομοιόμορφο πύκνωμα των νερών δεν είναι κανόνας. Παρεμπιπτόντως αυτό έχει να κάνει με την υγρασία που απορρόφησε το δέντρο σε κάποια χρονική στιγμή της ανάπτυξής του. Το χρώμα το ίδιο.

 

Όλοι έχουν κάποιους εμπειρικούς κανόνες αλλά αν ρωτήσεις πολύ έμπειρους οργανοποιούς (και έχουμε και εμείς στα παραδοσιακά και στις κλασσικές κιθάρες) θα σου πει ότι δεν υπάρχει "συνταγή" μόνο αποφάσεις που έχει πάρει ο εκάστοτε οργανοποιός για τα όργανα που θέλει να φτιάχνει, και ύστερα το ποσοστό επιτυχίας του οργάνου είναι κάπως τυχαίο και σίγουρα δεν αναπτύσσεται αμέσως, αλλά περίπου 10 έτη απο την κατασκευή του... Απλά αυτό που συμβαίνει είναι ότι το τι θεωρεί ο καθένας μας ωραίο ήχο είναι αρκετά υποκειμενικό και έτσι η holy grail κιθάρα μου είναι ο εφιάλτης του @odis13 και αντίστροφα. Επίσης υπάρχει και μάλιστα απο την αρχή της οργανοποιίας influencing, αυλές, μυθολογία και παραφιλολογία.

 

Ξέρεις... ποιος είσαι εσύ που μιλάς για καπάκια, δεν ξέρει η Martin κλπ. Καλή η Martin και ξέρει. Αλλά και οι Ισπανοί με τις κλασσικές και οι Ναπολιτάνοι με τα μαντολίνα τους αλλά και τις κιθάρες τους κάτι έχουν μάθει και αυτοί 200 χρόνια. Και με πιο βαθιά παράδοση οργανοποιού πριν την κιθάρα στην Ευρώπη.

 

Έχω βιβλίο του J.Romanillos για τον Torres που λέει ότι είχε δοκιμάσει ότι ξύλο μπορούσε να βρεί, μέχρι και χαρτόνι στο καπάκι.... Για αυτό λέω ότι δεν ανακάλυψε κανείς τον τροχό.

Επεξεργασμένο από shelter
  • Like 3

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου