Προς το περιεχόμενο

πόρτα και στο φουμπου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Μη γραφεις με χρωματιστα. Καποιοι ξέρεις δουλεύουμε dark mode

Και τι να κάνουμε ωρέ Dim ? Να καταργήσουμε τα χρωματιστά γράμματα επειδή εσύ και 5-6 άλλοι σερφάρετε σε dark mode?image.png.0723843e37dc109cf065cc156e130b0c.png

Ώρες ώρες ρε Dim δεν σε πιάνω...😌

6 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Καλά σοβαρά υπάρχει άνθρωπος που θα πληρώσει για  να εχει φβ;Το φβ θα έπρεπε να σε πληρώνει για να έχεις λογαριασμό. 

Κάποιοι επαγγελματίες μπορεί ναι, αν τους δώσουν κάτι εξτρά που να δικαιολογεί την συνδρομή. Η πλειονότητα των χρηστών θα παραμείνει μέσα δωρεάν. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Και τι να κάνουμε ωρέ Dim ? Να καταργήσουμε τα χρωματιστά γράμματα επειδή εσύ και 5-6 άλλοι σερφάρετε σε dark mode?image.png.0723843e37dc109cf065cc156e130b0c.png

Ώρες ώρες ρε Dim δεν σε πιάνω...😌

Κάποιοι επαγγελματίες μπορεί ναι, αν τους δώσουν κάτι εξτρά που να δικαιολογεί την συνδρομή. Η πλειονότητα των χρηστών θα παραμείνει μέσα δωρεάν. 

Εγώ δουλέψει επαγγελματικά με το φβ.Ο επαγγελματίας έτσι κι αλλιώς πληρώνει οπότε δεν μιλάμε για αυτόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εγώ δουλέψει επαγγελματικά με το φβ.Ο επαγγελματίας έτσι κι αλλιώς πληρώνει οπότε δεν μιλάμε για αυτόν. 

Ε, τότε δεν βλέπω κάποιον λόγο να πληρώσει κάποιος. Τις διαφημίσεις ξέχνα τες, ήδη υπάρχουν τρόποι παράκαμψης και θα συνεχίσουν να υπάρχουν. 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το θέμα είναι καθαρά νομικίστικο. Ο τρόπος που οι αμερικανικές εταιρίες χειρίζονται τα δεδομένα χρήστη διαφωνεί με τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θεωρητικά, οι εταιρίες αυτές δε θα μπορούσαν να συνεχίσουν να λειτουργούν έτσι εντός ευρωπαϊκής ένωσης. 

 

Οπότε, οι εταιρίες προσφέρουν αυτή τη λύση (συνδρομή), για να μπορούν να πουν ότι συμμορφώνονται με την ευρωπαϊκή νομοθεσία, κι ότι επαφίεται στο χρήστη αν θέλει τα ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα να προστατεύονται (έναντι αντιτίμου), ή να συνεχίσει χωρίς καμία αλλαγή, όπως ακριβώς ήξερε μέχρι τώρα, αλλά δωρέαν (διαφημίσεις).

 

Τώρα βέβαια είναι αδύνατο να μπορώ εγώ να ξέρω ποιο είναι το πνεύμα του νόμου, κι αν μπορεί ένα αγαθό που προστατεύεται από το νόμο να εκτίθεται σε εκμετάλλευση και να αποποιείται η κυριότητά του με απλή συγκατάθεση του ατόμου. (Δηλαδή σε όποιο φόρουμ του πλανήτη και να μπούμε, αν κάποιος λίγο άπειρος ποστάρει σειριακούς αριθμούς, τηλέφωνα, διευθύνσεις, αριθμούς καρτών και τέτοια, αμέσως κάποιος διαχειριστής τα αφαιρεί για να προστατεύσει το χρήστη από ενέργειες ενδεχόμενου δόλου, άσχετα αν ο ίδιος ο χρήστης έχει ήδη κατα την εγγραφή αναλάβει την πλήρη ευθύνη των γραφομένων του.)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμύριο πιθανότητα να προστατευτουν τα προσωπικα δεδομενα, δεν πα να πληρωσεις 100 μυρια συνδρομη. Το τζινι εχει βγει απο το μπουκαλι, και κανεις δεν μπορει να το ξαναβαλει μεσα.

 

 Να μη σου εμφανιζονται διαφημισεις μπορει, να σε αφησουν εκτος της παγκοσμιας παρακολουθησης και καταγραφης επειδη εδωσες ενα δεκαρικο στον Ζουγκλεμπεργκ με τιποτα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι το θέμα είναι καθαρά νομικίστικο. Ο τρόπος που οι αμερικανικές εταιρίες χειρίζονται τα δεδομένα χρήστη διαφωνεί με τη νομοθεσία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Θεωρητικά, οι εταιρίες αυτές δε θα μπορούσαν να συνεχίσουν να λειτουργούν έτσι εντός ευρωπαϊκής ένωσης.

Αυτό συνέβη. Όποιος ενδιαφέρεται να το ψάξει παραπάνω, μπορεί να διαβάσει για το EU Digital Services Act. Η εξέλιξη αυτή ήταν γνωστή από το καλοκαίρι και είχαν ήδη υπάρξει κάποια επεισόδια μεταξύ EU-Elon Musk για το Twitter.

 

Παράλληλα οι US based tech giants κάνανε κάτι καψόνια σε EU delegations όταν είχαν κληθεί να διαπραγματευτούν και έτσι φτάσαμε σε αποφάσεις του στυλ ''ή συμμορφώνεστε, ή δε θα λειτουργείτε στην Ευρώπη".

 

Η αρχή έγινε με τα Threads του Instagram, τα οποία ως feature δεν είναι διαθέσιμα στην Ευρώπη, γιατί δεν είναι ευθυγραμμισμένα με την Ευρωπαϊκή νομοθεσία περί προσωπικών δεδομένων. Το ίδιο θα ισχύσει και για περιπτώσεις misinformation, κλπ.

 

https://www.politico.eu/article/big-tech-efforts-under-eu-digital-service-act-content-rules/

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 2
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ θα επιμείνω λίγο,

Οι διαφημίσεις, έντυπες ή ηλεκτρονικές, είναι έργα τέχνης και κυριολεκτικά και σε σύγκριση με την κανονική ροή - ύλη-περιεχόμενο ,του όποιου μέσου διακόπτουν ή παρεμβάλλονται σε αυτό.

Με απλά λόγια κοιτάω ΜΟΝΟ τις διαφημίσεις σε ένα περιοδικό, στη ροή της tv, στο fb, insta κ.ο.κ. ......διότι είναι πόρρω καλλίτερες από το "κανονικό" περιεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αν οι διαφημισεις ειναι καλυτερες απο το περιεχομενο αυτου που βλεπεις, τοτε καλο ειναι να σταματησεις να το βλεπεις.

 

 Φυσικα, οσο αφορα το facebook, εννοείται οτι ακομα και διαφημιση απο σερβιετα ειναι καλυτερη απο το περιεχομενο. Και πανω απο ολα ειναι πιο τιμια. Σου λεει "ειμαι διαφημιση σερβιετας", και εχει και καποιο επιπεδο.

 

 Αντιθετα, οι δημοσιεύσεις του καθε πικραμενου στο facebook ειναι και αυτες μεν διαφημισεις, διοτι ολοι το παιζουν κονιορδοι ή αμολανε "δελτια τυπου" για το που θα σπαταλησουν την ανουσια ζωη τους αποψε, αλλα δε σου λενε οτι ειναι διαφημισεις. Θελουν να σε πεισουν οτι κρυβεται καποιος νοημων ανθρωπος απο πισω, πραγμα σπανιοτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
12 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αν οι διαφημισεις ειναι καλυτερες απο το περιεχομενο αυτου που βλεπεις, τοτε καλο ειναι να σταματησεις να το βλεπεις.

 

 Φυσικα, οσο αφορα το facebook, εννοείται οτι ακομα και διαφημιση απο σερβιετα ειναι καλυτερη απο το περιεχομενο. Και πανω απο ολα ειναι πιο τιμια. Σου λεει "ειμαι διαφημιση σερβιετας", και εχει και καποιο επιπεδο.

 

 Αντιθετα, οι δημοσιεύσεις του καθε πικραμενου στο facebook ειναι και αυτες μεν διαφημισεις, διοτι ολοι το παιζουν κονιορδοι ή αμολανε "δελτια τυπου" για το που θα σπαταλησουν την ανουσια ζωη τους αποψε, αλλα δε σου λενε οτι ειναι διαφημισεις. Θελουν να σε πεισουν οτι κρυβεται καποιος νοημων ανθρωπος απο πισω, πραγμα σπανιοτατο.

Το ίδιο λέμε λοιπόν.

Και άσε το FB, και πιάσε την TV.

Και μετά το Insta,, και ΟΠΟΙΟ περιοδικό γουστάρεις....ακόμα και ειδικού τύπου.

Εγώ συνειδητά τα βλέπω όλα αυτά, για τις διαφημίσεις και μόνο,  που μου δίνουν ιδέες από το τι θέλω να πάρω.....μέχρι και για φωτογράφιση (concepts).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια εξελιξη, ας ελπισουμε οτι θα ΚΛΕΙΣΕΙ και ετσι ενας απο τους βασικους παραγοντες της εξαπλωσης της ΒΛΑΚΕΙΑΣ που μοιραια θα καταστρεψει το ανθρωπινο γενος θα εκΣαλιΦθει, ας ελπισουμε να εχουν την ιδια τυχη και τα υπολοιπα σοσιαΛεμΥδια.

  • Συμφωνώ 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου