Προς το περιεχόμενο

Vangelis - Pulstar (live, 1979)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17 Μαΐου 1979 ο Βαγγέλης Παπαθανασίου έκανε ένα live στο Cirque Royal στις Βρυξέλλες με συνοδεία συμφωνικής ορχήστρας και χορωδίας. Το live μεταδόθηκε ζωντανά απ'το ραδιόφωνο. Άγνωστο αν ηχογραφήθηκε κανονικά, η παρακάτω ηχογράφηση είναι από bootleg. Στο live παίχτηκε σχεδόν όλο το άλμπουμ "China" καθώς και ακυκλοφόρητη μουσική. Το παρακάτω βίντεο (ήχος μόνο) το ανέβασα πριν λίγα λεπτά στο κανάλι μου στο youtube, είναι το πρώτο κομμάτι του live, μια εκτέλεση/διασκευή του γνωστού "Pulstar". Ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος, είπαμε, bootleg, αλλά η εκτέλεση τα σπάει και αξίζει να ακουστεί.

Ίσως στις επόμενες μέρες ανεβάσω και άλλα αποσπάσματα από το συγκεκριμένο live, θα δω τι μπορεί να ανέβει και βλέπουμε.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Πολύ κακό REC, δυστυχώς. Δεν διακρίνεται ευκρινώς τί έχει παιχτεί απο πλευράς ενορχήστρωσης, αλλά το γενικό mood περνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι καλή αυτή η ηχογράφηση αλλά η αίσθηση παραμένει σε ...... VANGELIκο επίπεδο.

 

 Όλα αυτά που μοναδικά τον χαρακτηρίζουν ως συνθέτη, εκτελεστή και ενορχηστρωτή είναι μέσα.

 Ακόμα και να μην τον ξέρεις καθόλου δηλαδή αυτό που θα ακούσεις θα σου μείνει και θα σου κεντρίσει το ενδιαφέρον.

 

 Αθάνατος, μεγάλος, αλησμόνητος, αξεπέραστος, ανεπανάληπτος Βαγγέλης Παπαθανασίου!!!!!!❤️

 

 Απολαυστικότατο. ❤️

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Πολύ κακό REC, δυστυχώς. 

Ίσως αν το πάρει κάποιος επαγγελματίας του ήχου να μπορέσει να βγάλει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Ίσως κάπου υπάρχει και κάποια official ηχογράφηση, ποιος ξέρει? Ο μακαρίτης ηχογραφούσε τα πάντα αλλά κυκλοφορούσε ελάχιστα. Τι κόλλημα κι αυτό...🙄

Η φωτό παρακάτω από το ίδιο live. Δύο CS80 ρε φίλε το ένα πάνω στο άλλο, 200 κιλά μαζεμένα σε δύο synths.😆

 

image.png.f78df633c20c0cc1d92d6307de6c1af3.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Έβαλα και βλέπω την ταινία "5000 ψέμματα" τώρα, οχι για να δω την ταινία, αλλά για να ακούσω πιό προσεκτικά το soundtrack.. Πρέπει να είναι το 1ο ή το 2ο που έγραψε ποτέ, μαζί με αυτό απο το "Ο αδελφός μου ο τροχονόμος". Έχω φτάσει στο 1ο εικοσάλεπτο και συνειδητοποίησα οτι δεν έχει γράψει μόνο τη μουσική, αλλά και πολλά ηχητικά εφέ με "περιεργοποιημένους" ήχους απο το Hammond, το αλλιώς λεγόμενο "Foley Art". Πόσο επαγγελματίας πιά.. Σε αυτά τα ηχητικά βασίζονται αρκετά χιουμοριστικά πλάνα του έργου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ίσως αν το πάρει κάποιος επαγγελματίας του ήχου να μπορέσει να βγάλει καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα. Ίσως κάπου υπάρχει και κάποια official ηχογράφηση, ποιος ξέρει? Ο μακαρίτης ηχογραφούσε τα πάντα αλλά κυκλοφορούσε ελάχιστα. Τι κόλλημα κι αυτό...🙄

Η φωτό παρακάτω από το ίδιο live. Δύο CS80 ρε φίλε το ένα πάνω στο άλλο, 200 κιλά μαζεμένα σε δύο synths.😆

 

image.png.f78df633c20c0cc1d92d6307de6c1af3.png

 

μιλάμε για γερές βάσεις

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
23 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μιλάμε για γερές βάσεις

Ε βέβαια, τότε ήτανε μασίφ σίδερο κι οχι αυτές οι ανακυκλωμένες αηδίες του σήμερα που δε σηκώνουν ούτε 20 κιλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dimsonic είπε

μιλάμε για γερές βάσεις

Στην πραγματικότητα είναι δύο βάσεις, η μία που ερχόταν μαζί με το CS80 και βίδωνε από κάτω και μια δεύτερη για το πάνω CS80. Η δεύτερη ίσως είναι custom.

 

image.png.2ea44a552e16e97bff39a8cdccb3083e.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Στην πραγματικότητα είναι δύο βάσεις, η μία που ερχόταν μαζί με το CS80 και βίδωνε από κάτω και μια δεύτερη για το πάνω CS80. Η δεύτερη ίσως είναι custom.

 

image.png.2ea44a552e16e97bff39a8cdccb3083e.png

Αυτη παιδί μου σκαλωσια είναι 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Προσέξατε το βινύλιο του China κάτω δεξιά; Απορία: Παίζει να έβαζε τίποτα μέρη του άλμπουμ για playback? Δεύτερη απορία: Δεδομένου οτι το CS-80 δεν είχε arpeggiator, απο πού έπαιζε το arp στο Pulsar που ακούσαμε στο απόσπασμα; Μήπως η καχυποψία μου για προηχογραφημένο playback έχει σχέση και με αυτό; Ελπίζω πως όχι, αλλά εκείνο το event στην πλωτή σκηνή στην Ολλανδία στα '90s ήταν απολύτως playback κι έχει φοβηθεί το μάτι μου αυτί μου με αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου