Προς το περιεχόμενο

Vangelis - Pulstar (live, 1979)


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

εκείνο το event στην πλωτή σκηνή στην Ολλανδία στα '90s ήταν απολύτως playback

Ήταν κατά το ήμισυ playback. Και ήταν η πρώτη και τελευταία φορά που έπαιξε ημι-playback, και αυτό ήταν εκ των προτέρων γνωστό. Αν δεις παρασκήνια από το live θα καταλάβεις τι ήταν live και τι όχι. Στα lives του Παπαθανασίου δεν έπαιζε ποτέ playback, μπορώ να στο διαβεβαιώσω αυτό, έχω πολλά bootleg και δεν φαντάζεσαι τι έπαιζε ο τύπος, πέρα από τις δικές του συνθέσεις. Πέρα από κάποιες γνωστές του συνθέσεις, ο Παπ. έπαιζε ό,τι του κατέβαινε στο μυαλό. Πάρε ένα παράδειγμα παρακάτω για το τι μπορούσες να ακούσεις στα lives του, το παρακάτω κομμάτι ήταν μια ιδέα της στιγμής.

 

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
3 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

το παρακάτω κομμάτι

Ακούγεται σαν απο αυτά που βάζουν για μπακράου στα παγοδρόμια στους ολυμπιακούς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, κάποιοι από εμάς (και εγώ μέσα) είμαστε πορωμένοι, αλλά αφήνοντας αυτό στην άκρη.. καλά έκανε και δε δημοσίευε τα πάντα... τα πιο πολλά δεν προσθέτανε τίποτε στα όσα ξέρουμε γι' αυτόν. Θα μπορούσε να έχει τριπλάσιο αριθμό δίσκων, και Live και απ' όλα (όπως έκανε ο Κλάους Σούλτζε) αλλά τότε θα είχε γεμίσει τη δισκογραφία του με σαβούρα (όπως ο Κλάους Σούλτζε).

 

Καλύτερα λιγότερα και προσεκτικά επιλεγμένα, kudos.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Ακούγεται σαν απο αυτά που βάζουν για μπακράου στα παγοδρόμια στους ολυμπιακούς..

Αυτό παρατήρησες εσύ? Η όλη ενορχήστρωση και το παίξιμο δεν σου έκαναν εντύπωση? Μιλάμε για κάτι που δεν ήταν προγραμματισμένο να παιχτεί, ξέρεις πολλούς που θα μπορούσαν να παίξουν έτσι στα synths το συγκεκριμένο κομμάτι? Εγώ αδυνατώ να σκεφτώ κάποιον πάντως. Αυτό που με κάνει να απορώ είναι ότι, ακόμη και μουσικοί-πληκτράδες αδυνατούν να καταλάβουν την τρομακτική δυσκολία της επιτόπου ενορχήστρωσης πάνω σε καμιά 10ριά synths, κάτι που -πλην Παπαθανασίου- δεν βλέπεις να γίνεται με άλλους πληκτράδες.

 

6 ώρες πριν, trolley είπε

καλά έκανε και δε δημοσίευε τα πάντα... τα πιο πολλά δεν προσθέτανε τίποτε στα όσα ξέρουμε γι' αυτόν.

Κακώς έκανε, γιατί έχει αφήσει ακυκλοφόρητα απίστευτα έργα, lives, soundtracks για ταινίες και ντοκιμαντέρ. Τι να πρωτοαναφέρω. "Mutiny On The Bounty", το live στο Κατάρ, την πρώτη live εκτέλεση του Mythodea τo 1993, το "Bitter Moon", το...12ωρο ambient έπος "The Tegos Tapes", το "Missing" κ.α. Για το Blade Runner μόνο είχε ηχογραφήσει πάνω από 8 ώρες μουσικής.

 

 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης
5 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Αυτό παρατήρησες εσύ? Η όλη ενορχήστρωση και το παίξιμο δεν σου έκαναν εντύπωση? Μιλάμε για κάτι που δεν ήταν προγραμματισμένο να παιχτεί, ξέρεις πολλούς που θα μπορούσαν να παίξουν έτσι στα synths το συγκεκριμένο κομμάτι? Εγώ αδυνατώ να σκεφτώ κάποιον πάντως. Αυτό που με κάνει να απορώ είναι ότι, ακόμη και μουσικοί-πληκτράδες αδυνατούν να καταλάβουν την τρομακτική δυσκολία της επιτόπου ενορχήστρωσης πάνω σε καμιά 10ριά synths, κάτι που -πλην Παπαθανασίου- δεν βλέπεις να γίνεται με άλλους πληκτράδες.

Δεν χρειάζομαι διαφήμιση για να λατρεύω Vangelis. Απο τότε που τον άκουσα πρώτη φορά όταν ήμουν 10 χρονών, τον ακολουθώ μανιωδώς και αδιαλείπτως στα πάντα του μέχρι σήμερα. Απλώς δεν λέω τίποτα γιατι βλέπω οτι ξέρουμε τα ίδια (με τη διαφορά οτι εσύ έχεις ΚΑΙ πολλές φωτογραφίες). Έχω ψάξει/βρεί/ακούσει υπερβολικά πολλά και σπάνια ηχογραφήματα και γνωρίζω πολύ καλά τί ήταν ικανός να κάνει και πώς το έκανε και πλέον, το μόνο που με απασχολεί όταν βρίσκω κάτι που δεν ήξερα και το ακούω πρώτη φορά, είναι αν/να ακούγεται καλά, διότι ξέρω οτι απέκρυπτε το μεγαλύτερο όγκο των ηχογραφήσεών του και όσα τέτοια ευρήματα υπάρχουν έχουν συνήθως κακή ποιότητα. Μη νομίζεις οτι μειώνω ή οτι δεν αντιλαμβάνομαι το μουσικό του ανάστημα. O Vangelis ήταν το 1/3 των λόγων που ασχολήθηκα με τη μουσική στη ζωή μου. Τα άλλα 2/3 είναι οι Tangerine Dream και ο Jarre.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου