Προς το περιεχόμενο

Cubase 12 - Πως "κόβω" το φύσημα


broxopios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Γνωρίζει κανείς πως σε ένα αρχείο ήχου που έχει αρκετό φύσημα, μπορούμε αυτό να το κόψουμε - αφαιρέσουμε ώστε να ακούγεται πιο καθαρά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Πάνος Χελιδόνης είπε

Δεν έχει/έχεις κανένα denoiser plug-in? Απλό και αποτελεσματικό.

 

Όχι δεν έχω. Έχεις να προτείνεις κάποιο καλό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, broxopios είπε

Πως λειτουργεί; Είναι δύσκολο;

Μπορείς να δεις αυτό το βίντεο για τη χρήση . Δεν είναι δύσκολο 

 

Εγω προσωπικά χρησιμοποιώ το Denoiser από το Wabelab elements και είναι εξαιρετικό αλλα είναι επι πληρωμής και πρέπει να πάρεις όλη τη σουίτα

https://www.steinberg.net/wavelab/elements/

 

Όμως με το δωρεάν νομίζω πως θα κάνεις τη δουλειά σου άνετα. 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή waves x-noise αν δεν έχεις πρόβλημα με τη waves.

Ή wavelab elements.

Ή spectralayers elements.

 

Εικάζω, δεν είμαι σίγουρος, παρακαλώ @broxopios διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι σε ενδιαφέρει να αφαιρέσεις τελείως έναν θόρυβο που υπάρχει, κι όχι απλά να χρησιμοποιήσεις ένα noise gate. Το noise gate θα κάνει δουλειά αν ο θόρυβος είναι πολύ χαμηλά στην ηχογράφηση, και το σήμα αρκετά ψηλά. Όμως, όταν ανοίξει το gate, πάλι όλο το σήμα θα περνάει, μαζί με το θόρυβο, κι ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να είναι οκ και να περνάει η ηχογράφηση, ή να μην είναι οκ, και να μην περνάει.

 

Αντίθετα, αυτά τα πλαγκιν αφαίρεσης θορύβου που λέμε ο @cos_dr κι εγώ, "μαθαίνουν" τον θόρυβο που υπάρχει (π.χ. στην αρχή ενός αρχείου ήχου, όταν δεν παίζει το όργανο) και τον αφαιρούν από όλη την ηχογράφηση. Αυτό μπορεί να γίνεται σε πραγματικό χρόνο (βαρύ), ή σε δεύτερο χρόνο (περνάς το αρχείο ήχου από το πλαγκιν και σου επιστρέφει ένα καθαρό).

 

(Προσωπικά έχω το spectralayers elements, που κάνει κι άλλα ενδιαφέροντα)

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Εικάζω, δεν είμαι σίγουρος, παρακαλώ @broxopios διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι σε ενδιαφέρει να αφαιρέσεις τελείως έναν θόρυβο που υπάρχει, κι όχι απλά να χρησιμοποιήσεις ένα noise gate. Το noise gate θα κάνει δουλειά αν ο θόρυβος είναι πολύ χαμηλά στην ηχογράφηση, και το σήμα αρκετά ψηλά. Όμως, όταν ανοίξει το gate, πάλι όλο το σήμα θα περνάει, μαζί με το θόρυβο, κι ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να είναι οκ και να περνάει η ηχογράφηση, ή να μην είναι οκ, και να μην περνάει.

 

Σωστά! Αυτό ακριβώς θέλω να κάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου