Προς το περιεχόμενο

Behringer UB-Xa (update)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Εδώ smartphones κάτω των...€80 τρέχουν οκταπύρηνους επεξεργαστές, τι συζητάμε τώρα?

 

Το κόστος ενός είδους, καθορίζεται από τη σχέση προσφοράς και ζήτησης και από ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

 

Θες ένα καινούργιο DX1 το 2023; Ας πούμε ότι θες.

Υπάρχει; Όχι, δεν υπάρχει.

Το θέλεις πολύ; Ε, η τιμή θα ανέβει στα Ουράνια.

 

Ο απολογισμός που κάνετε σε "επεξεργαστική ισχύ" ή οτιδήποτε άλλο τέτοιο, δεν σχετίζεται με το θέμα που συζητάτε. Αν αύριο μειωθεί ο αριθμός των διαθέσιμων smartphones-προς-πώληση, και η ζήτηση παραμείνει ίδια, δεν θα κάνουν 80 ευρώ, αλλά πολύ περισσότερο.

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Aυτο ισχυει στον ιδεατο κοσμο.

 

 Στον πραγματικο κοσμο, και εφοσον μιλαμε για εξειδικευμενα προιοντα και αναγκες, υπαρχει ανελαστικοτητα στην προσφορα και τη ζητηση.

 

 Ουτε απειρες εταιριες υπαρχουν που μπορουν να βγαλουν π.χ. ενα τοσο κομπλαδουρα οργανο σαν το montage, ουτε ο Καταρακτης μπορει να κανει τη δουλεια του montage με ενα moog. 😆

 

 Οποτε, αν θελεις workstation τουμπανο, πληρωνεις κατι (πολυ ) παραπανω. Ποσο μαλλον αν θελεις και το οργανο σου να εχει το σηματακι της moog, της Fender η της Gibson, εκει σκας μπαγιοκο μονο για το σηματακι, σαν την apple και την gucci ενα πραγμα. 😆

 

 Εκτος αν νομιζεις οτι σκανε πεντοχιλιαρα για μια τσαντα επειδη υπαρχει ελλειψη σε τσαντες και σακουλες 😆

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, manosx είπε

Ουτε απειρες εταιριες υπαρχουν που μπορουν να βγαλουν π.χ. ενα τοσο κομπλαδουρα οργανο σαν το montage, ουτε ο Καταρακτης μπορει να κανει τη δουλεια του montage με ενα moog. 😆

 

Σωστά, και αυτό που γράφεις κρατάει την τιμή του Montage στα 214 ευρώ x 18 μήνες (τι περιμένεις Καταρράκτη;). Αν (αν, λέμε) υπήρχαν άπειρες εταιρείες που να μπορούν να βγάλουν ένα Montage (όπως υπάρχουν τόσες που βγάζουν κινητά τηλέφωνα, που αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα), τότε η τιμή θα ήταν διαφορετική. Το ίδιο πράγμα με 'μένα είπες, δεν βλέπω που προέκυψε ο "ιδεατός κόσμος". Και στον ιδεατό, και στον πραγματικό, και στον προηγούμενο, και στον επόμενο, το κόστος ενός προϊόντος ή μίας υπηρεσίας καθορίζεται από τη σχέση προσφοράς και ζήτησης.

 

Ένα καλό παράδειγμα, για το οποίο ακούω καθημερινά, είναι το κόστος στέγης στην Αθήνα. Τα ίδια, άθλια καταγώγια που παριστάνουν τα διαμερίσματα, τώρα στοιχίζουν πολύ ακριβότερα. Ένας φίλος μου έλεγε πως η αδελφή του βρήκε ένα σπίτι στα 200 ευρώ, που είναι μικρότερο από το δωμάτιό του. Τι άλλαξε και ανέβηκαν οι τιμές; Σίγουρα όχι οι "προδιαγραφές" των σπιτιών.

 

 

14 λεπτά πριν, manosx είπε

Ακτος αν νομιζεις οτι σκανε πεντοχιλιαρα για μια τσαντα επειδη υπαρχει ελλειψη σε τσαντες και σακουλες

 

Τώρα το είδα αυτό. Είναι κλασσικό παράδειγμα υπέρ αυτού του αξιώματος που έγραψα, δεν ξέρω αν το αναφέρεις ως εξαίρεση. Δεν σκάνε πεντοχίλιαρα για καμία τσάντα και καμία σακούλα. Η επιθυμία να αποκτήσεις κάτι, δεν υπακούει πάντα σε λογική (αλλιώς δεν θα είχαμε επάγγελμα, αγαπητέ).

Επεξεργασμένο από trolley
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ο ιδεατος κοσμος ειναι αυτο που λες ακριβως:

 

 

9 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν (αν, λέμε) υπήρχαν άπειρες εταιρείες που να μπορούν να βγάλουν ένα Montage (όπως υπάρχουν τόσες που βγάζουν κινητά τηλέφωνα, που αναφέρθηκαν σαν παράδειγμα), τότε η τιμή θα ήταν διαφορετική.

 ΑΝ.

 

 Δεν υπαρχουν ομως, και δεν υπαρχουν ΠΑΡΟΛΟ που το περιθωριο κερδους σε αυτα τα προιοντα ειναι μεγαλο. Επειδη δηλαδη μιλαμε για niche προιοντα, ο καταναλωτης πληρωνει μεν μεγαλο καπελο, αλλα το καπελο αυτο δεν προσελκυει τον επιπλεον αριθμο εκεινο των εταιριων που οταν μπουν στο παιχνιδι θα ριξουν τις τιμες. Διοτι ακριβως ειναι μια niche αγορα, και που να μπλεκεις, καλυτερα να επενδυσεις σε κατι πιο σιγουρο, π.χ. σε ακινητα στην Αθηνα 😆

 

 Οποτε το καπελο παραμενει, και ο Καταρρακτης μενει με το παγωτο.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Οποτε το καπελο παραμενει, και ο Καταρρακτης μενει με το παγωτο.😆

 

Όχι, όντως, τώρα το κοίταγα, με 18 200άρια το παίρνει εγκαίρως για να πει τα κάλαντα.

Έτοιμος ήμουν, προ πενταλέπτου.

Ευτυχώς κτύπησε το τηλέφωνο.

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Έλα ρε συ Κώστας, υπήρξε ποτέ καμιά περίοδος στη synth βιομηχανία που ΔΕΝ έπεφτε σανό με το τσουβάλι;

To σανό υπάρχει -γενικώς- στο εμπόριο από την πρώτη μέρα που ανακαλύφθηκε το εμπόριο. Σανό και εμπόριο πάνε μαζί, το θέμα είναι να σου κόβει λίγο, να είσαι σχετικά ενημερωμένος και να μετριάσεις όσο μπορείς την ποσότητα σανού που καταναλώνεις, γιατί λίγο-πολύ όλοι καταναλώνουμε σανό, τουλάχιστον ας το εμπεδώσουμε κι ας το κάνουμε με την θέληση μας.

Πιο πάνω σου έγραψα για το Iridium ότι «πέρα από τα παραπάνω αρνητικά, παραμένει ένα πανίσχυρο και unique synth και αν μπορούσα άνετα θα το αγόραζα». Θα το αγόραζα λοιπόν σ'αυτή την πολύ υψηλή τιμή ξέροντας εκ των προτέρων ότι είναι overpriced και τρώγοντας κι εγώ το σανό μου. Λίγο σανό που και που δεν βλάπτει, χορταράκι του Θεού είναι, τόσα εκατομμύρια ζώα το τρώνε καθημερινά, έπαθαν κάτι? image.png.d1fbe3ed5c84f7be6817f144cfaf819a.png

Αντιθέτως, η υπερκατανάλωση σανού είναι που πειράζει. Έτσι, το Iridium keyboard στα €2,555 "τρώγεται", το ακριβώς ίδιο synth όμως στην μορφή του Quantum και στα €4,900 δεν τρώγεται με τίποτα. Eκεί δέκα-δέκα να τρως τα Gaviscon και τα Simeco δεν την γλυτώνεις την βαρυστομαχιά.

Ποιες άλλες περιπτώσεις δεν παλεύονται με κανένα αντιόξινο? 3rd Wave (Groove Synthesis) στα €5,600, Super Gemini (UDO Audio) στα €4,080, Mellotron M4000D στα €3,400, Kodamo Mask1 (for the festivals) στα €2,333, οι SE & Platinum εκδόσεις των Korg Wavastate & Opsix, και αρκετά άλλα. Αφήνω έξω τα organs και τα αναλογικά synths, στα πρώτα η αγαπημένη μου Hammond το έχει τερματίσει μεν, αλλά παραμένει leader στον τομέα αυτό, στα δε δεύτερα...από που να αρχίσω και που να τελειώσω?image.gif.529c813430236837b8e846924771e908.gif Leader στον...overprice-μό η M🐮🐮g της καρδιάς μας/σας/τους.image.gif.4de01dcffe5ca891398ab4e7322c1489.gif 

Τα Moog One (16-voice) στα €11,444 και η -863η- ρέπλικα του Minimoog στα €6,000 παραμένουν τα απόλυτα benchmarks overprice-μού. Ακολουθεί το Haken Audio Slim Continuum s70L6x στα €8,200, το Oberheim OB-X8 στα €5,400 (Oberheim πες αλεύρι, ο Uli σε γυρεύει🤣), το Sequential Prophet 5 στα €3,666 και αρκετά άλλα.

Με τόσο σανό ταΐζουμε όλα τα αιγοπρόβατα της Νέας Ζηλανδίας για ένα χρόνο, τουλάχιστον.image.gif.bb213faf9d544308da2ac971dc7df6fd.gif

 

3 ώρες πριν, trolley είπε

Το κόστος ενός είδους, καθορίζεται από τη σχέση προσφοράς και ζήτησης και από ΤΙΠΟΤΕ άλλο.

Αυτό το "και από ΤΙΠΟΤΕ άλλο" δεν ισχύει, και όπως και να το γράψεις, ακόμα κι αν χρησιμοποιήσεις bold κεφαλαία και μέγεθος γραμματοσειράς 500, θα συνεχίσει να μην ισχύει. Λεπτομέρειες σε προηγούμενες απαντήσεις μου σε σένα, δεν μπορώ να γράφω ξανά και ξανά και ξαναμανά τα ίδια πράγματα, λυπήσου με.image.gif.d0533f86dfe13a818892b969a8607e64.gif Πάντως να σου ξαναπώ ότι πελάτες με τη δική σου νοοτροπία δημιουργούν οικονομικούς κολοσσούς (τρίτων😆).

 

2 ώρες πριν, trolley είπε

Σωστά, και αυτό που γράφεις κρατάει την τιμή του Montage στα 214 ευρώ x 18 μήνες (τι περιμένεις Καταρράκτη;)

Ζεστό cash περιμένω, με δόσεις δεν αγοράζω ποτέ (πλέον). Σε 18 μήνες btw θα'χει πέσει η τιμή του στα €3Κ (η Μ6 έκδοση) και θα έχει κυκλοφορήσει και η MO έκδοση του στα €1,400, κι εγώ θα πληρώνω ακόμα κερατιάτικα? Μπααα...
Δόξα τω Θεώ, για τα κάλαντα μού φτάνουν και αυτά που έχω ήδη.image.gif.d7c05922500e2ebd7a6f795175e4720c.gif

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Αυτό το "και από ΤΙΠΟΤΕ άλλο" δεν ισχύει, και όπως και να το γράψεις, ακόμα κι αν χρησιμοποιήσεις bold κεφαλαία και μέγεθος γραμματοσειράς 500, θα συνεχίσει να μην ισχύει.

 

Καταρράκτη μου, έχεις μπερδευτεί. Εγώ δεν είμαι πελάτης,  είμαι από αυτούς που ωφελούνται από την απόλυτη ισχύ αυτού του αξιώματος. Έτσι, κερδίζω τα προς το ζειν. Αλλοίμονο από τους πελάτες που δεν το γνωρίζουν αυτό, μην ανησυχείς για ´μένα.

 

Όμως, δεν αντιλαμβάνομαι πως σχετίζονται οι θεωρίες σου για τα Moog κλπ. (τις οποίες όντως μου έχεις εξηγήσει, και απ´οτι λες έχεις κουραστεί ακόμη και εσύ ο ίδιος), με το παραπάνω; Ίσα-ίσα, το παραπάνω επιβεβαιώνει τις θεωρίες σου. Για όσο καιρό η ζήτηση ήταν αρκετή, η - όποια - Moog, με όπλο κάποιου είδους μονοπώλιο, μπορούσε να κρατά ψηλά τις τιμές. Με την ζήτηση να μετατίθεται, κλείνει, απ' ότι μας ενημέρωσες.

 

Τα δε κεφαλαία, italics, bold κλπ, υπάρχουν για να χρησιμοποιούνται και να δίνουν έμφαση. Ποτέ δεν κάνω κατάχρησή τους, έχοντας μακρύ παρελθόν σαν αρθογράφος στη νεότητά μου, γνωρίζω τα όρια του πότε παύουν να λειτουργούν. Δεν έβαλα κεφαλαία για να σε πείσω, άλλωστε δεν ακούω και κάποια άλλη θεωρία - αν βρουν χρόνο να δουν το νήμα οι 3 ή 4 που ξέρουν από οικονομικά και διαφήμιση στο φόρουμ, θα σου πουν τα ίδια (και χειρότερα).

 

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Ζεστό cash περιμένω, με δόσεις δεν αγοράζω ποτέ (πλέον)

 

Με όλο το θάρρος, κάνεις λάθος - άλλη μία απόδειξη ότι τα "μετράς" λάθος κάποια πράγματα. Το να πας να δώσεις ζεστό cash για την καύλα σου (απ' ότι ξέρω δεν έχεις να βγάλεις κοντσέρτο στο ανασκευασμένο Ολυμπιακό Στάδιο), και μάλιστα αυτή την εποχή, είναι κουτούτσικη επιλογή. Δικά σου είναι βέβαια.

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

Καταρράκτη μου, έχεις μπερδευτεί. Εγώ δεν είμαι πελάτης

Όλοι είμαστε πελάτες.

10 λεπτά πριν, trolley είπε

Έτσι, κερδίζω τα προς το ζειν.

Το έκανα για πάνω από 20 χρόνια, μην λέμε τα ίδια...

11 λεπτά πριν, trolley είπε

Για όσο καιρό η ζήτηση ήταν αρκετή, η - όποια - Moog, με όπλο κάποιου είδους μονοπώλιο, μπορούσε να κρατά ψηλά τις τιμές. Με την ζήτηση να μετατίθεται, κλείνει, απ' ότι μας ενημέρωσες.

Η Moog δεν κλείνει, απλά αγοράστηκε από άλλη εταιρεία. Οι τιμές της παραμένουν το ίδιο αστείες και ο λόγος που πήρε οικονομικά τον πούλο (για 5η? 6η φορά?), οι ανίδεοι που αποτελούν τη βάση της πελατείας της παραμένουν κι αυτοί εκεί έξω, το ίδιο και η ζήτηση αναλογικών synths που παραμένει η ίδια, αν δεν αυξάνεται κιόλας, πλην όμως, υπάρχουν πολύ καλύτερες και πολύ φτηνότερες εναλλακτικές να καλύψουν αυτή τη ζήτηση, και όσο και αν η βλακεία έχει χτυπήσει κόκκινο προ πολλού, η τσέπη τελικά είναι αυτή που κάνει κουμάντο, και η Behringer θα μεγαλώνει όλο και πιο πολύ, ώσπου να αγοράσει ή κλείσει και τις εναπομείναντες μουγκοεταιρίες.

24 λεπτά πριν, trolley είπε

Το να πας να δώσεις ζεστό cash για την καύλα σου (απ' ότι ξέρω δεν έχεις να βγάλεις κοντσέρτο στο ανασκευασμένο Ολυμπιακό Στάδιο), και μάλιστα αυτή την εποχή, είναι κουτούτσικη επιλογή.

Αν ξέρεις εσύ καμιά καλύτερη εποχή για να δώσουμε χρήματα για τις καύλες μας, πες μας. Οι οιωνοί πάντως δεν δείχνουν να έρχονται οικονομικά καλύτερες εποχές στο άμεσο μέλλον, μάλλον τα χειρότερα έρχονται, οπότε με κάθε ευκαιρία κάνουμε αγορές. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Οι οιωνοί πάντως δεν δείχνουν να έρχονται οικονομικά καλύτερες εποχές στο άμεσο μέλλον, μάλλον τα χειρότερα έρχονται, οπότε με κάθε ευκαιρία κάνουμε αγορές. 

Κάνεις λάθος εδώ. Έρχεται ανάπτυξη και στην χώρα και την ΕΕ. 

 Ανεβήκαμε επενδυτική βαθμίδα εχθές. Πάμε πολύ καλά και θα έχουνε και έσοδα από τις φορολογικές μεταρρυθμίσεις. 

 

  • Μπερδεύτηκα 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Όλοι είμαστε πελάτες.

 

Έλα τώρα.. προφανώς χρησιμοποιείς το "πελάτες" με κάποιο συγκεκριμένα υποτιμητικό τόνο (το έγραψες άλλωστε ότι - και καλά - άνθρωποι σαν εμένα φτιάχνουν τις μεγάλες εταιρείες). Όχι λοιπόν, δεν είμαστε όλοι "πελάτες" με αυτή την έννοια, και σίγουρα όχι εγώ, που εδώ και χρόνια αγοράζω ελάχιστα πράγματα και ποτέ με τέτοια κριτήρια. Δηλαδή, δεν έχω ούτε σκέφτηκα ποτέ να αγοράσω Moog, έχω πετάξει οτιδήποτε γράφει Apple, και κάνω τη δουλειά μου με φθηνά φορητά PC.

 

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Αν ξέρεις εσύ καμιά καλύτερη εποχή για να δώσουμε χρήματα για τις καύλες μας, πες μας.

 

Υπήρξαν τέτοιες εποχές, αλλά όπως είπα "δικά σου είναι". Στην εξίσωσή σου (η οποία αυθαίρετα εννοεί πως θα έχει πέσει τόσο πολύ η τιμή σε 18 μήνες), δεν υπολογίζεις τον... χρόνο αναμονής... για κάποιο λόγο του αποδίδεις μηδενική αξία, ενώ είναι βέβαιο ότι δεν σκέπτεσαι τίποτε άλλο εδώ και εβδομάδες.  Η μόνη "δικαιολογία" που στέκει, είναι αν φοβάσαι ότι μπορεί να χάσεις τη δουλειά σου, αλλά δεν ξέρω τι δουλειά κάνεις οπότε δεν έχω γνώμη επ' αυτού. Νομίζω ότι απλά θα ήθελες να βγει το συντομότερο η "φθηνή" έκδοση και να πάρεις αυτή.

 

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Το έκανα για πάνω από 20 χρόνια, μην λέμε τα ίδια...

 

Δεν ξέρω τι έκανες για 20+ χρόνια, δεν ξέρω γιατί σταμάτησες να το κάνεις, δεν ανοίγω ποτέ πληγές με τέτοια πράγματα, δεν είμαστε δα και φίλοι. Εγώ, κάνω αυτή τη δουλειά 35 χρόνια, κατά καιρούς κάποιος εμφανίζεται με μία θεωρία σαν τη δική σου "όχι, δεν ισχύει αυτό" και μετά περιμένεις να σου πει τι ισχύει, αλλά δεν σου λέει! Και αν τον πιέσεις, είτε σε τσακώνεται, ή το ρίχνει στον Μαρξ, είτε του φταίει η Μέρκελ, είτε ο πόλεμος στην... Όπουνάναι, είτε "άστα τώρα, που να καταλάβεις".

 

Ας ξαναγραφτεί λοιπόν, όλο και κάποιον θα βοηθήσει:

"Το κόστος ενός προϊόντος ή μίας υπηρεσίας καθορίζεται από τη σχέση της προσφοράς με τη ζήτηση."

Χωρίς κεφαλαία.

Τελεία.

Παράγραφος.

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου