Προς το περιεχόμενο

Mark Knopfler's Collection @ Christies


odis13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Mark Knopfler πουλαει μεγαλο μερος της κιθαροσυλλογης του (120κατι οργανα) μεσω του Christie's Auction House τον ερχομενο Γεναρη.
 


https://www.christies.com/en/stories/mark-knopfler-guitar-collection-a9058db914514f9b83516d99ff7c15f4

Πολλα διαλεχτα και ιστορικα οργανα φυσικα - η Les Paul με την οποια ηχογραφησε το Money For Nothing (και φαινεται και στo video clip), μια original 1959 Burst που λογικα θα παει κοντα στο μισο εκατομμυριο χωρις κοπο, πρωιμες '80ς Suhr (μια εκ των οποιων η περιεργη μωβ απο το βιντεοκλιπ του So Far Away και η πρωτη ΜΚ-1), το πρωτοτυπο της Fender Signature Strat του, ακουστικες vintage και μη...

Δεν βλεπω καπου πληρη καταλογο ολων των οργανων (ακομα) αλλα θα εχει ενδιαφερον να δουμε τι αλλο εχει εκει μεσα. Αφηνωντας εξω τα κλασσικα και αναμενομενα high-ticket items, εχει ενδιαφερον νομιζω να βλεπεις και τις πιο ταπεινες ή και περιεργες κιθαρες που επιλεγουν να εχουν στις συλλογες τους τετοιοι ανθρωποι με προσβαση κυριολεκτικα στα παντα.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ρε γμτ, όπως τον βλέπω, μου φαίνεται πολύ παππούς και αυτό με θλίβει λίγο.

Είναι 74 νομίζω, αλλά φαίνεται τουλάχιστον 10 χρόνια μεγαλύτερος.

 

Ίσως να είναι η ιδέα μου βέβαια, δεν ξέρω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Δεν ξέρω ρε γμτ, όπως τον βλέπω, μου φαίνεται πολύ παππούς και αυτό με θλίβει λίγο.

Είναι 74 νομίζω, αλλά φαίνεται τουλάχιστον 10 χρόνια μεγαλύτερος.

 

Ναι 74 είναι. Αυτό που σε παραξενεύει είναι ότι ο Knopfler δείχνει σαν ένας κοινός ηλικιωμένος και όχι ένας εβδομηνταπεντάχρονος ροκ σταρ. Καλώς ή κακώς, δεν είχε ποτέ τέτοιο προφίλ και ειδικά μετά τους dire straits,  έμεινε εντελώς εκτός show biz. Για την ακρίβεια, ένας από τους λόγους της διάλυσης των straits κατά τον ίδιο, ήταν ακριβώς αυτό. Τους φόβισε η υπερβολική δημοφιλία δηλαδή. Μια παρέα λαϊκών παιδιών από το Newcastle ήταν και παρέμειναν.

 

Και για να του πλέξω το εγκώμιο φυσικά, μια και είμαι ακραίος νοπφλερικός, ο άνθρωπος ακολούθησε μια καλλιτεχνική πορεία όπου "he let the music do the talking". Και ενώ έγραψε και ερμήνευσε μοναδικά αριστουργήματα στα νιάτα του, συνεχίζει να βγάζει εξαιρετική μουσική με πραγματικά διαμάντια εδώ κι εκεί.

  • Like 5

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

 

 Για την ακρίβεια, ένας από τους λόγους της διάλυσης των straits κατά τον ίδιο, ήταν ακριβώς αυτό. Τους φόβισε η υπερβολική δημοφιλία δηλαδή. Μια παρέα λαϊκών παιδιών από το Newcastle ήταν και παρέμειναν.

 

 

Noμιζω και η αιτια αποχωρησης του αδελφου του αυτη ηταν,  δεν αντεξε τις πιεσεις της αποτομης stardom, και το εξαντλητικο touring. Kαι αυτο λεει πολλα καθοτι οι straits εγιναν διασημοι σε σχετικα ωριμη ηλικια για τα δεδομενα της showbiz, οποτε θεωρητικα μπορουσαν να το διαχειριστουν καλυτερα σε αντιθεση με αλλους που εγιναν millionaires και ιναλματα στα 18.....

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Jazzjoker είπε

Αυτό που σε παραξενεύει είναι ότι ο Knopfler δείχνει σαν ένας κοινός ηλικιωμένος και όχι ένας εβδομηνταπεντάχρονος ροκ σταρ.

 

Όχι Σπύρο μου, δεν είναι κάτι τέτοιο.

Ποτέ δεν ήταν ροκ σταρ έτσι κι αλλιώς, τουλάχιστον όχι στα δικά μου μάτια.

Απλά μου φαίνεται πολύ καταβεβλημένος για την ηλικία του.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fenderiarhs είπε

Noμιζω και η αιτια αποχωρησης του αδελφου του αυτη ηταν,  δεν αντεξε τις πιεσεις της αποτομης stardom, και το εξαντλητικο touring. Kαι αυτο λεει πολλα καθοτι οι straits εγιναν διασημοι σε σχετικα ωριμη ηλικια για τα δεδομενα της showbiz, οποτε θεωρητικα μπορουσαν να το διαχειριστουν καλυτερα σε αντιθεση με αλλους που εγιναν millionaires και ιναλματα στα 18.....

απο όσο γνωρίζω ο Μαρκ είχε μπει για πολύ καλά στο κυνήγι της δόξας τον πρώτο καιρό.

Τοσο που τα προβλήματα με τους άλλους δύο εκτός από τον μπασίστα ήταν σημαντικά.

Πιθανότατα ο μικρός αδερφός να μην ήθελε την δόξα νωρίτερα.

Το αποτέλεσμα είναι να χωρίσουν τα τσανάκια τους οριστικά τότε.

Πιθανότατα αυτό να ζόρισε τον πεισματάρη Μαρκ που δεν έριξε ποτέ το φιλότιμό του.

Πάντως όπου διάβασα συνεντεύξεις άλλων, δεν ήταν και ο καλύτερος αρχηγός ή έστω συνεργάτης

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά το θέμα της διάλυσης των straits, υπάρχει στο youtube συνέντευξή του (σχετικά πρόσφατη) που λέει ότι είχαν φτάσει να παίζουν σε αρένες των 100.000 ατόμων και σε κάποια φάση σκέφτηκε από μέσα του "this has got to stop". Αν βρω τη συγκεκριμένη συνέντευξη, θα την ανεβάσω εδώ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Όσον αφορά το θέμα της διάλυσης των straits, υπάρχει στο youtube συνέντευξή του (σχετικά πρόσφατη) που λέει ότι είχαν φτάσει να παίζουν σε αρένες των 100.000 ατόμων και σε κάποια φάση σκέφτηκε από μέσα του "this has got to stop". Αν βρω τη συγκεκριμένη συνέντευξη, θα την ανεβάσω εδώ.

 

ναι αυτό ισχύει για τους straits της mega εποχής.

Εγω μιλάω για τους πρώτους 3 δίσκους όπου ήρθε η μεγάλη διαφωνία με τον μικρό και τον ντραμερ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπά, επειδή άλλο είναι το θέμα του νήματος και αλλού το πήγαμε ως συνήθως: Εγώ χαίρομαι που δε δίνει και την original την κόκκινη στρατ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

Τεσπά, επειδή άλλο είναι το θέμα του νήματος και αλλού το πήγαμε ως συνήθως: Εγώ χαίρομαι που δε δίνει και την original την κόκκινη στρατ.

Υπαρχει ολοκληρο βιντεο για την κοκκινη στρατ. Δυσκολα να δοθει

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου