Προς το περιεχόμενο

Λευκη κιθαρα που κιτρινιζει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εδώ η πρώτη μου κιθάρα, την οποία έχω ακόμα φυσικά και την χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Σκεφτόμουν να την πάω για rifinish γιατί στα 27 χρόνια έχει φάει πολύ ξύλο (και ράγισμα headstock) και μετράει πολλά λάιβ. Μέχρι που μια μέρα μου λέει η γυναίκα: ''Πήγα σε ένα λάιβ και ο κιθαρίστας έπαιζε με μια ίδια με την δικιά σου αλλά ήταν ΠΟΛΥ άσπρη... σε παρακαλώ ΜΗΝ την ξανακάνεις άσπρη''

 

(Η φωτό είναι από μουσικό κατάστημα που είχαμε πάει για πρόβα).

 

image.thumb.jpeg.faac6eff1db994ec510801c49ca949b6.jpeg

είναι κρίμα να βάψεις αυτή την κιθάρα, έχει παλιώσει πολύ ωραία

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Lord_Goumis Ωραίος! Γιατί δεν είχα καταλάβει για τι απόχρωση μιλάμε.

 

Δεν φαίνεται άσχημα στην κιθάρα. Καθόλου άσχημα. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι μου αρέσει τα μάλα.

 

(Στα πλήκτρα από την άλλη... Που είναι σαν χρώμα κρακελέ νικοτινί μακιάτο με τόνους σκουλαμέντρας, σαν πύργος από 386 που έμεινε στην ταράτσα...🤢)

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εδώ η πρώτη μου κιθάρα, την οποία έχω ακόμα φυσικά και την χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Σκεφτόμουν να την πάω για rifinish γιατί στα 27 χρόνια έχει φάει πολύ ξύλο (και ράγισμα headstock) και μετράει πολλά λάιβ. Μέχρι που μια μέρα μου λέει η γυναίκα: ''Πήγα σε ένα λάιβ και ο κιθαρίστας έπαιζε με μια ίδια με την δικιά σου αλλά ήταν ΠΟΛΥ άσπρη... σε παρακαλώ ΜΗΝ την ξανακάνεις άσπρη''

 

(Η φωτό είναι από μουσικό κατάστημα που είχαμε πάει για πρόβα).

 

image.thumb.jpeg.faac6eff1db994ec510801c49ca949b6.jpeg

Ειναι κ αυτη μια αποψη!! 😁 Αλλα θα προτιμουσα ασπρη!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε παιδια, αλλο το κιτρινισμα του λευκου πλαστικου που ειδικα αν ειναι κανα φτηνο υλικο καταληγει να μοιαζει σαν μπιχλα και αλλο το κιτρινισμα στο φινιρισμα της κιθαρας. Που δεν ειναι οτι το ασπρο εγινε μπεζ - το διαφανο clearcoat ειναι που σκουραινει, απλα σε αλλα χρωματα ειναι πολυ λιγοτερο εμφανες απο ο,τι στις λευκες για προφανεις λογους. Η μπεζ LP δειχνει ωραιοτατη, ουτε να το σκεφτεσαι το refin...
 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Στα πλήκτρα από την άλλη... Που είναι σαν χρώμα κρακελέ νικοτινί μακιάτο με τόνους σκουλαμέντρας, σαν πύργος από 386 που έμεινε στην ταράτσα

Φαντάζομαι στη φωτό που ανέβασα αναφέρεσαι. Στην πραγματικότητα φαίνονται πιο άσπρα απ'ότι φαίνονται στην συγκεκριμένη φωτό, παίζει και ο φωτισμός ρόλο. 9 στις 10 φορές κανείς δεν καταλαβαίνει ότι δεν είναι άσπρα όπως στα περισσότερα πληκτροφόρα, πρέπει να τα δουν πλάι πλάι με κάποιο synth πχ για να καταλάβουν τη διαφορά. 

image.png.33c1bde52fee9cd15f31a123ebc317ee.png

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Φαντάζομαι στη φωτό που ανέβασα αναφέρεσαι.

Όχι. Δεν με χάλασε η φωτό, γιατί φαίνεται... ομοιόμορφο, δεν μπορώ να το πω αλλιώς. Και στη δεύτερη τώρα, μια χαρά φαίνεται με άλλον φωτισμό. Άλλα πλήκτρα είχα στο μυαλό μου, πλαστικούρες φθηνές. Δεν ξερω, μάλλον είναι και ανάλογα με το υλικό το ίδιο. Και πιάνο έχω δει κιτρινισμένα, που ήταν αηδία. Άλλα πάλι δεν ήταν αηδία. Δεν ξέρω. Είναι πώς θα κάτσει, και αν υπάρχει ομοιομορφία ή αν αντιθέτως φαίνεται σαν λέκιασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Όχι. Δεν με χάλασε η φωτό, γιατί φαίνεται... ομοιόμορφο, δεν μπορώ να το πω αλλιώς.

Φαίνεται ομοιόμορφο γιατί...είναι ομοιόμορφο.😛 Όπως έγραψα προηγουμένως, επίτηδες είναι έτσι φτιαγμένα για να φέρνουν στο look κάπως στο πολυκαιρισμένο-κιτρινισμένο χρώμα που αποκτούσαν τα vintage Hammonds. Στα vintage Hammonds βέβαια τα πλήκτρα δεν ήταν και ό,τι το καλύτερο από θέμα κατασκευής, μάλιστα η απόφαση τα πλήκτρα να είναι waterfall στα μεγάλα μοντέλα πάρθηκε γιατί κόστιζαν πιο φτηνά από τα πλήκτρα τύπου πιάνου.

Στα σύγχρονα Hammond μοντέλα όπως το παραπάνω κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει, τα περισσότερα μοντέλα χρησιμοποιούν keybed από την Fatar, και συγκεκριμένα το Fatar TP 8o, το οποίο χρησιμοποιείται και από άλλες εταιρείες που κατασκευάζουν Hammond clones (Clavia, Viscount, Studiologic, Crumar κ.α.) και το παίξιμο του είναι πραγματικά απόλαυση. Το έχω ξαναπεί, μακάρι όλα μου τα synths να είχαν αυτό το keybed.🙏

 

image.thumb.jpeg.9d61c59a71fab40f27c2c6e8665637ae.jpeg

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
52 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εδώ η πρώτη μου κιθάρα, την οποία έχω ακόμα φυσικά και την χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Σκεφτόμουν να την πάω για rifinish γιατί στα 27 χρόνια έχει φάει πολύ ξύλο (και ράγισμα headstock) και μετράει πολλά λάιβ. Μέχρι που μια μέρα μου λέει η γυναίκα: ''Πήγα σε ένα λάιβ και ο κιθαρίστας έπαιζε με μια ίδια με την δικιά σου αλλά ήταν ΠΟΛΥ άσπρη... σε παρακαλώ ΜΗΝ την ξανακάνεις άσπρη''

 

(Η φωτό είναι από μουσικό κατάστημα που είχαμε πάει για πρόβα).

 

image.thumb.jpeg.faac6eff1db994ec510801c49ca949b6.jpeg

Και τι ωραία που ματσάρει το κρεμ με το hardware και τα knobs.

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου