Προς το περιεχόμενο

Yameth - At last. Νέο αλμπουμ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Αν και με καθυστέρηση μιας δεκαετίας, (τουλάχιστον) βρήκα την αφορμή να βάλω σε μια τάξη την καθημερινότητα μου και να κυκλοφορήσω το mini album μου Yameth - At last, με ανάλογη φωτογραφία της εποχής εκείνης φυσικά (να λείπουν τα σχόλια).

Πρόκειται για 5 κομμάτια "from rock to atmospheric new age with just enough jazz to cross genre" στα οποία παίζω όλα τα όργανα αλλά τη μεγάλη διαφορά κάνουν οι καλοί μου φίλοι που χωρίς να έχουν συναντηθεί ποτέ μεταξύ τους, σε βάθος χρόνου βοήθησαν να γίνει η δουλειά αυτή ξεχωριστή και να της δώσουν χρώμα.

Πρόκειται για τους Νίκο Σταμούλη, Δημήτρη Πλαγιάννη, Γιώργο Γεώργα (guess who) και Γεώργιο Μεταλληνό, όλοι τους καλύτεροι των καλύτερων και τους ευχαριστώ θερμά που μου έκαναν την τιμή.

Τα κομμάτια ηχογραφήθηκαν στα Βριλήσσια, Ψαθόπυργο, Πάτρα, Κυψέλη και στο Καλιάνι σε βάθος μιας εικοσαετίας! Εχουν ενορχηστρωθεί σε 3-4 διαφορετικές εκδοχές το καθένα (ο ορισμός της αποφασιστικότητας είμαι) και αυτές είναι απλά αυτές που είχα πανω-πάνω χωρίς απαραίτητα να είναι και οι καλύτερες.

Δεν ξέρω πως θα το κάνω και αν θα τα καταφέρω να μαζέψω τους ορίτζιναλ μουσικούς αλλά η μεγάλη μου χαρά θα έρθει όταν θα τα παίξω ζωντανά μιας και τα κομμάτια είναι φτιαγμένα γι αυτό. Είναι το ύφος βλέπετε. Το ελπίζω πάντως και θα το προσπαθήσω γιατί εγώ θα χαρώ πιο πολύ.

 

 

  • Like 48

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοτάξιδο Γιάννη.

Μήπως μπορείς να μου πεις όλα τα σχετικά με τον ήχο της κιθάρας στο 50km?

Μου άρεσε υπερβολικά.

 

Όλα τα κομμάτια είναι πολύ καλά (52km και Killer, personal favourites από αυτά που δεν είχα ξανακούσει).

 

Επίσης ποιος παίζει sax στο Killer?

 

20 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Γιώργο Γεώργα (guess who)

 

Έπαιζε ο κυρ Αλής στους Guess Who? :classic_biggrin:

  • Χαχα 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλούσα με τον Γιώργο Μ. και του έλεγα πόσο διαφορά κάνει ο ντράμερ στα κομμάτια. Καλά τα ήζι κλπ αλλά οι ανθρώπινες  δυναμικές είναι άλλο πράγμα.

52=10'. Καινούργια μαθηματικά ισάξια του ... ένας ήταν. 🤣

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
26 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Καλοτάξιδο Γιάννη.

Μήπως μπορείς να μου πεις όλα τα σχετικά με τον ήχο της κιθάρας στο 50km?

Μου άρεσε υπερβολικά.

 

Όλα τα κομμάτια είναι πολύ καλά (52km και Killer, personal favourites από αυτά που δεν είχα ξανακούσει).

 

Επίσης ποιος παίζει sax στο Killer?

 

 

Έπαιζε ο κυρ Αλής στους Guess Who? :classic_biggrin:

Κατ' αρχάς σε ευχαριστώ πολύ!

Χαίρομαι που σου αρέσουν.

sax στο Killer παίζει ο Fabian σκέτο. Πρόκειται για ένα απο τα δύο άτομα session που βρήκα online με τον ήχο που ήθελα και ενω ο πρώτος ήταν απογοήτευση, αυτός πήρε το κομμάτι πάνω του. 

Ο ήχος της κιθάρας πρέπει να είναι 335. Με τι τωρα... I will laugh you.

Αμα σου πω πως γράφω συνήθως με ότι έχω διαθέσιμο... είτε είναι ενισχυτής, είτε Boss ME-70, είτε συνδυασμός πεταλακίων με οτι να΄ναι προσομοίωση στο τέλος. Δεν σου κάνω πλάκα, γιατί είναι παλιό κομμάτι και ειλικρινά δεν θυμάμαι.

Απώλεια για τους Guess who ο @Ali Barout αυτό να λέγεται.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ και πόση ώρα το σαλόνι μου γεμίζει με αυτή την υπέροχη δουλειά με το τόσο εντυπωσιακό background  που νιώθω την ανάγκη να τη σχολιάσω εκτενέστερα, αλλά  αφού πρώτα την απολαύσω ολάκερη.

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

sax στο Killer παίζει ο Fabian σκέτο. Πρόκειται για ένα απο τα δύο άτομα session που βρήκα online με τον ήχο που ήθελα και ενω ο πρώτος ήταν απογοήτευση, αυτός πήρε το κομμάτι πάνω του. 

 

Σκοτώνει ο Fabian σκέτο.

Φοβερός.

 

1 λεπτό πριν, Yannis Methenitis είπε

Ο ήχος της κιθάρας πρέπει να είναι 335. Με τι τωρα... I will laugh you.

Αμα σου πω πως γράφω συνήθως με ότι έχω διαθέσιμο... είτε είναι ενισχυτής, είτε Boss ME-70, είτε συνδυασμός πεταλακίων με οτι να΄ναι προσομοίωση στο τέλος. Δεν σου κάνω πλάκα, γιατί είναι παλιό κομμάτι και ειλικρινά δεν θυμάμαι.

 

Το περίμενα να μην θυμάσαι.

Αλλά έχει "κάτι" ο ήχος, που δεν μπορώ να προσδιορίσω.

Κάτι που μου αρέσει πολύ.

Σίγουρα τρία τριανταπεντίζει, αλλά δεν είναι μόνο αυτό.

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Συγχαρητήρια! Καλοτάξιδο!

 

Καλά το 52 km γαζώνει. Άααααλλλη φάση...

 

 

Εσύ κύργιος, γιατί έφυγες απ' τους Guess Who?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Εσύ κύργιος, γιατί έφυγες απ' τους Guess Who?

Ήταν χοντροί εκεί. (Randy, Kurt, Gary). Δεν ταίριαζε εμφανισιακά.

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου