Προς το περιεχόμενο

VST covers


manosx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα, είναι και ακριβά... που να τρέχεις τώρα.

Ασχολούνται με το να αναθρέφουν τύπους που δεν θα έχουν ακούσει τρομπέτα ποτέ, οπότε δεν θα τους λείπει κιόλας.

 

 

 

 

 Αν οντως τους απασχολει αυτο, εχουν αποτυχει οικτρα.

 

 Ειδικα αυτος ο Hans Zimmer, τους εχει γ@μησει τελειως.

 

 "Παμε να φυγουμε, τελειωνει το ονειρο"  ΦΡΟΟΥΥΥΥ η καραμουζα

 

 

 " Τρεχα Μπατμαν , θα σκασει πυρηνικη" ΦΡΟΥΟΥΥΥΥ το τρομπονι

 

 Μας εχει ζαλισει τα @@ ο ατιμος με τα χαλκινα, νησαφι

 

 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν ασχολούνται με τέτοια πράγματα, είναι και ακριβά... που να τρέχεις τώρα.

Ασχολούνται με το να αναθρέφουν τύπους που δεν θα έχουν ακούσει τρομπέτα ποτέ, οπότε δεν θα τους λείπει κιόλας.

Συμφωνώ, αλλά δε νομίζω ότι γίνεται επίτηδες. Απλά βγαίνει το μεροκάματο, δεν προλαβαίνουν να πουλάνε, όλα καλά.

 

Αν κάποια στιγμή στούμπωνε το πράγμα και δεν πουλούσαν, και μυριζόνταν ότι υπάρχει ψωμί στο "the real thing next level modeling 2.0", εκεί θα πήγαινε η ανάπτυξη με ρυθμούς γοργότατους.

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Μας εχει ζαλισει τα @@ ο ατιμος με τα χαλκινα, νησαφι

Ναι φίλος, αλλά όλα αυτά είναι τρομπέτες και τρομπόνια του instagram. Με φίλτρα. Δεν είναι τρομπέτες και τρομπόνια που ξυπνάς το πρωί και τα βλέπεις δίπλα στο μαξιλάρι και λες τι έκανα πάλι - δεν ξαναπίνω.😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι καθαρα συνομωσια. Ειναι ξεκαθαρα μια παγκοσμια συνομωσια, αυτοι που παιζουν φαγκοτο την εχουν κανει, βαρεθηκαν να τους λενε φαγκοτς οι υπολοιποι πνευστοι 😆

 

 Παντως, περα απο την πλακα, εχει προχωρησει το physical modelling αρκετα, π.χ.:

 

 

 

 

 Για περαιτερω εξελιξεις υπομονη, ερχονται οι κβαντικοι υπολογιστες :classic_love:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manosx είπε

Παντως, περα απο την πλακα, εχει προχωρησει το physical modelling αρκετα

Φοβερό στη μίξη, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Για κλωτσές στα κλασσικά, μου την έσπασε που το έχουν βάλει να παίζει σε ανορθόδοξες αρμονικές, πολύ καλό ότι έχουν Bb και C διαφορετικά όργανα μοντελάρει, πολύ πρίμο φλικόρνο ρε φίλε, γιατί; Θα το έπαιρνα αν είχα 167 για πέταμα επι πλακ φράτει, ή 250 όλο τον άλλον καιρό.

 

Θα στείλω τη μαμά μου να παίξει τζόκερ. Κι αν κερδίσει θα πάρω και breath controller.😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε ότι τα vst έχουν εξελιχθεί πάρα πολύ από παλαιότερα.

 

Παρ' όλα αυτά, να επισημάνω κάποια πράγματα που νομίζω ότι χρήζουν αναφοράς.

Είναι λοιπόν δυνατό σήμερα, να εξομοιωθεί σε πολύ μεγάλο βαθμό κάποιο φυσικό όργανο από vst.

Όμως ....

 

Όπως ανέφερε και ο κυρ Αλής, υπάρχουν ιδιαιτερότητες/artifacts στην ουσία, κάποιων οργάνων, στα οποία δεν έχει δοθεί μεγάλο βάρος στην εξομοίωση, αν και βλέπω κάποιες προσπάθειες και προς αυτή την κατεύθυνση (πχ υπάρχει η "χορδίλα" του μπάσου σε vst που εξομοιώνει μπάσο).

 

Είναι όμως πραγματικά ευκολότερη η χρήση των vst, για να εξομοιωθεί ένα όσο το δυνατόν πιο τέλειο αποτέλεσμα?

Σκεφτείτε έναν μαέστρο, που έχει το αισθητήριο και το αυτί του Καραγιάννη πχ.

Που τους είχε όλους σούζα στις ατέλειωτες πρόβες, και μπορεί να παίζανε 100 φορές ένα κομμάτι, για να τελειοποιηθεί ο τρόπος παιξίματος μιας και μόνο νότας από ένα βιολί.

 

Αν αυτός ο μαέστρος (που δεν είναι πραγματικός) είχε και τις ικανότητες/γνώσεις, στον midi προγραμματισμό, και ήθελε σώνει και καλά ένα αποτέλεσμα όσο πιο τέλειο γίνεται, πόσες ώρες/εβδομάδες/μήνες/χρόνια θα χρειαζόταν, να πειράζει μια-μια παράμετρο (από τις εκατοντάδες χιλιάδες) στα vst όργανα για να τα φέρει?

Σε όλα τα vst μιας ορχήστρας, νότα νότα.

Transient, curve, decay, sustain, φίλτρα, envelopes, velocities, συν μερικές εκατοντάδες ακόμα λεπτομέρειες, για να κάνει κάθε νότα να ακούγεται όσο πιο κοντά σε αυτό που έχει στο μυαλό του.

 

Νομίζω, ότι μετά από άπειρα μπινελίκια, θα έκανε το σκατό του παξιμάδι, θα πούλαγε το σπίτι του, να πάρει μια αληθινή ορχήστρα.

Γιατί εκεί τουλάχιστον θα του έβγαινε η πίστη να συντονίζει και να διορθώνει κάποιες λεπτομέρειες.

Οι μουσικοί θα μπορούσαν να κάνουν από μόνοι τους τα υπόλοιπα.

Δεν θα χρειαζόταν να τους μάθει να παίζουν κιόλας, όπως γίνεται στα vst.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

6 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Manos, σε τι monitors ακούς? 

image.gif.7d6d4e3209e1eb95207e3a844aa8c081.gif

 

 

 

 Το woofer ειναι απο τα κορνε που πεταγαν στο παλιο καραισκακη, το tweeter μια τρυπια δεκαρα απο την εποχη των τρυπιων δεκαρων, και ο ενισχυτης ειναι a class, κατι πρωτης ταξης ποντικια που γυριζουν τρεχοντας ροδακια.

 

 Αλλα τρωω πεντε πεντε τα κουμπια που εβαλε ο cos, και την ακουω στερεοφωνικα, dolby και surround αμα λαχει ναουμε.

  • Like 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Το παρακλάδι της συζήτησης όμως είναι ότι πλέον η δουλεία την οποία καλούνται να φέρουν εις πέρας αυτά τα VST γίνεται ΚΑΛΑ με αυτά. Οι ενορχηστρώσεις δηλαδή είναι τέτοιες ώστε τα VST να μην εκτίθονται. Θα φορτώσεις ένα cello ensemble spiccato, θα βαρέσεις μια τετράφωνη συγχορδία ΚΑ ΚΑ ΚΑ ΚΑ ΚΑ ΚΑ, να τη η σκηνή δράσης, έτοιμη, δεν θέλει τίποτα άλλο.

 

Δε σε νοιάζει αν το ένα ensemble το έκανες 4, ούτε θα πας να βάλεις 10 cello σόλο να τα κάνεις divisi και να γράψεις σε ένα ένα τα spiccato, με διαφορετικό σημείο επαφής στις χορδές, και διαφορετικό resonance στο σκάφος κάθε οργάνου, και 10 διαφορετικές μικροδυναμικές γιατί είναι 10 διαφορετικοί παίχτες με 10 διαφορετικά όργανα.

 

Είναι άλλο είδος δηλαδή. Ορχήστρα είναι, αλλά όχι η "παραδοσιακή" ορχήστρα.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Οι ενορχηστρώσεις δηλαδή είναι τέτοιες ώστε τα VST να μην εκτίθονται.

 

 

 

 

 Μπραβο ρε Αλι, αυτο ειναι.

 

 Ο εξυπνος μαγκας, θα συμβιβαστει με αυτα που εχει και με αυτα που του βγαινουν.

 

 Δηλαδη, ειναι τα λεγκατο στα strings σου ρεζιλικι; Ε ΤΑ ΞΕΧΝΑΣ, εκει γκα γκα γκα που λεει και ο Αλι.

 

 "Μα", θα πεις, "εγω εχω στο μυαλο μου μια cantabile μελωδια molto dolce amoroso, σελω τα βιολια να κλαψουν, σελω, σελω"

 

 Απαντηση:

 

9k.jpg.1762073930b7af4f3c64671ce1a225fc.jpg

 

 

 Η δουλεια πρεπει να γινει με οτι ειναι good enough, αν ενα εργαλειο δεν κανει το πεταμε και παμε στο επομενο. Και θα πεταξουμε και μαζι με τα απονερα και το μωρο, αν πρεπει να γινει η δουλεια θα το κανουμε και αυτο, αλλιως γραφουμε dolce amoroso πανω στην παρτιτουρα, την κλειδωνουμε στο ντουλαπι, και περιμενουμε να αναγνωρισουν τη μεγαλοφυια μας και να μας παιζουν στη σκαλα του Μιλανο και στο πλατυσκαλο της Ρωμης νυχθημερον.

 

 

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Είναι όμως πραγματικά ευκολότερη η χρήση των vst, για να εξομοιωθεί ένα όσο το δυνατόν πιο τέλειο αποτέλεσμα?

 

Το αν είναι φυσιολογικό να παριστάνεις τον ντράμερ, τρομπετίστα, μπασίστα, κουδουνιστρή, παίζοντας σε άσπρα-μαύρα πλήκτρα, δεν προβληματίζει; Υπάρχει κάποια λέξη στα ελληνικά, για όποιον προτιμά να κάνει μόνος του αυτά που κανονικά θα έκανε με άλλους... μου διαφεύγει τώρα... θα τη θυμηθώ... είμαι βέβαιος....

 

 

  • Χαχα 4

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου