Προς το περιεχόμενο

VST covers


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οσους ξέρω και χρησιμοποιούν πνευστά σε ηχογραφήσεις επαγγελματικές,πληρώνουν έναν άνθρωπο να πάει σε ένα στούντιο να τους τα παίξει.Ακόμη και αν κάνουν ηλεκτρονική μουσική.

 

Εδώ ο Hans Zimmer βάζει ορχήστρες αληθινές με ανθρωπάκια,που στο κάτω κάτω γράφει και μουσική για ταινίες,δέν αναρωτιέστε γιατί?

 

Ali και Trolley  με κάλυψαν επαρκώς.Σηκώνω καλάμι με το κράνος επάνω να δώ αν φάει καμιά σφαίρα απο το απέναντι χαράκωμα,μην κουνήσει κανείς να δούμε τις διαθέσεις τους.

Ali άνοιξε ένα dacor να το χτυπήσουμε.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άμα ο κάθε συνθέτης κρεβατοκάμαρας είχε πρόσβαση σε ορχήστρα και τη δυνατότητα να τους λέει "εεε παλικάρι, εδώ στο F# θέλω να μου κάνεις πιο εκφραστικό το flautando", τότε να την κάναμε αυτή την κουβέντα.

 

Επειδή όμως αυτό είναι επιστημονική φαντασία (cue for Star Wars main theme), τα sample based και modelling VSTs είναι ό,τι καλύτερο έχουμε, με διαφορά.

 

1 λεπτό πριν, MGs είπε

Οσους ξέρω και χρησιμοποιούν πνευστά σε ηχογραφήσεις επαγγελματικές,πληρώνουν έναν άνθρωπο να πάει σε ένα στούντιο να τους τα παίξει.Ακόμη και αν κάνουν ηλεκτρονική μουσική.

Εγώ από την άλλη ξέρω επαγγελματίες σε indie παραγωγές παιχνιδιών και animations να χάνουν μέρες και νύχτες πειράζοντας τα CCs σε sample based βιβλιοθήκες, γιατί δεν παίζει σάλιο, όχι για ορχήστρα, αλλά ούτε solo κλαρίνο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και γιατι πας στους indie παραγωγους 😆 και δεν πας στον Hans Zimmer που αναφερθηκε; 😆

 

 Ειναι γνωστο οτι ο Zimmer, ο πιο επιτυχημενος μουσικος του hollywood στις μερες μας, εχει φανταστικες custom software βιβλιοθηκες σε αντιστοιχα φανταστικους υπολογιστες 😆

 

 Για χομπυ λετε καθησε και τις εφτιαξε;

 

 

 Ειναι πολλα τα λεφτα για κανονικη συμφωνικη ακομα και για το hollywood 😆  :-)

 

 Αλλωστε το θεμα με τα φυσικα οργανα ειναι αχυρανθρωπος, περι διαφορων hardware με software συνθετητων ειναι η συζητηση στο καταγωγι, και εκει εχει εντοπιστει η διαφορα στο consensus.

 

 Και στα φυσικα οργανα βεβαια η διαφορα εχει μικρυνει κατα πολυ, αλλα οχι τοσο οσο στα synth, ουτε εχει γινει βεβαια επικρατουσα αποψη οτι οι διαφορες ειναι μικρες.

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Εγώ από την άλλη ξέρω επαγγελματίες σε indie παραγωγές παιχνιδιών και animations να χάνουν μέρες και νύχτες πειράζοντας τα CCs σε sample based βιβλιοθήκες, γιατί δεν παίζει σάλιο, όχι για ορχήστρα, αλλά ούτε solo κλαρίνο.

Σωστός.Αν ακούσεις ρωσο ουκρανους τσεχους σλοβάκους σε μουσικές για διαφημήσεις η anime θα σου κρεμάσει το σαγόνι.Απλά άλλος τομέας,άλλες απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, manosx είπε

 Και γιατι πας στους indie παραγωγους 😆 και δεν πας στον Hans Zimmer που αναφερθηκε; 😆

 

 Ειναι γνωστο οτι ο Zimmer, ο πιο επιτυχημενος μουσικος του hollywood στις μερες μας, εχει φανταστικες custom software βιβλιοθηκες σε αντιστοιχα φανταστικους υπολογιστες 😆

Ευχαριστώ για την πάσα!

 

Το παρακάτω, όπως και όλα τα sketches για το Wonder Woman 1984 έχουν γραφτεί με την custom βιβλιοθήκη του Zimmer.

 

Αργότερα ηχογραφήθηκαν με ορχήστρα για την τελική παραγωγή.

 

3 λεπτά πριν, MGs είπε

Σωστός.Αν ακούσεις ρωσο ουκρανους τσεχους σλοβάκους σε μουσικές για διαφημήσεις η anime θα σου κρεμάσει το σαγόνι.Απλά άλλος τομέας,άλλες απαιτήσεις.

Σαφώς!

 

Εγώ θέλω να καταλήξω ότι αν ξέρεις τι κάνεις και έχεις περάσει ένα Χ διάστημα τριβής, μπορείς να κάνεις πολύ σοβαρή δουλίτσα με samples.

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, manosx είπε

Τωρα, τι κολλημα εφαγες εσυ, οτι ξαφνικα το εριξαν να ακουνε ολοι απο ηχεια 3ων ιντσων, δεν καταλαβαινω. Πιστευεις πραγματικα οτι ο μεσος πληκτρας του 2023, ειδικα καποιος που εχει και αφθονο hardware με καλα αναλογικα συνθια κλπ, τον εχει τον τροπο του δηλαδη, ακουει απο ηχεια 3ων ιντσων; Και μαλιστα ακουει ΤΩΡΑ, το 2023 απο εκει, ενω ξερω γω το 2000 ακουγε μονο απο Hi end συστηματα; Οτι σκατα ακουγε, και οσο σκατα ακουγε τωρα, ακουγε και τοτε.

 

 

Κανένα κόλλημα.

 

Πρώτον, μερικοί φωτογραφίζουν το στούντιάκι τους και βλέπουμε με τα ματάκια μας από τι ακούν (σόρυ για το κτύπημα κάτω από τη μέση, αλλά μπορεί και να έχω βαρεθεί).

 

Δεύτερον, υπάρχουν στατιστικά πωλήσεων,  ο Τόμαν τα έχει φάτσα-κάρτα, και γνωρίζω λόγω επαγγέλματος και τα στατιστικά από δύο ντόπιες επιχειρήσεις. Επίσης, μπορείς εύκολα, με τα χρόνια να δεις σε ποια ηχεία αναφέρονται τα μέλη εδώ.

 

Τρίτον (και σημαντικότερον, που λένε), γνωρίζω άριστα τη σχετική μυθολογία περί υπερ-τιμημένου ακριβού εξοπλισμού και το "έλα μωρέ, σιγά μην ακούσεις διαφορές" που διέπει τη νοοτροπία του 99% των ελλήνων ειδικά.

 

Τέταρτον, και πάλι σόρυ, ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ρε.

 

:)

 

Το 2000 (ή το 1999) υπήρχε ακόμη κάποια συναντίληψη ότι όντως υπάρχουν ΟΡΙΑ στο τι μπορείς να κάνεις με τον τάδε ή τον δείνα εξοπλισμό. Αυτή η συναντίληψη ξεθωριάζει (ή έχει ξεθωριάσει πλήρως). Άλλωστε, εσύ ξεκίνησες την κουβέντα επισημαίνοντας ότι έχει αλλάξει το ποσοστό ανθρώπων που πίστευαν κάτι, εγώ το μόνο που έχω προσθέσει είναι το διότι.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ali παράτα τις αντλίες και έλα να ανοίξεις το dacor,εχουν κάνει το κράνος ολο τρύπες,έχει πιαστεί το χέρι μου.

Βρέ έναν υπάλληλο δεν έχει?

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Trolley το τι μπορεις να κανεις με τα vst ( η τα hardware synth ) του 2023 σε σχεση με τα αντιστοιχα του 2000, αυτο εχει αλλαξει. Δηλαδη δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που δεν το ασπαζεται αυτο το πραγμα.

 

 Τωρα, αν δεν υπαρχουν ΑΛΛΕΣ προυποθεσεις για να αξιοποιησει καποιος τα καινουργια ορια, αν δεν εχει καλα ηχεια η αν δεν ξερει που ειναι το Ντο στα πληκτρα, αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι τα ορια αυτα ειναι πολυ πιο μακρυνα σημερα. Ουτε τον εμποδιζει αυτο να το ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ και ο ιδιος. Ειναι απλο: Το 2000 θα επαιζε δυο νοτες στο triton του, και μετα δυο νοτες στο ταδε soft vst και θα ελεγε "μετραει το triton". Τωρα εχει το triton ως vst 😆 αν δεν ειναι αυτο αλλαγη οριων, τι ειναι;

 

 Τωρα, αν καποιος πιστευει οτι με τα vst μπορει να φτασει τη συμφωνικη του Βερολινου, η ενα καλο jazz rock fusion ξερω γω φαση σχημα σαν το πολυ ωραιο που εβαλε το αρχηγοπουλο ο yameth, καλο κουραγιο του ευχομαι 😁 Εκει μετρανε οι ΠΑΙΚΤΕΣ, και εκει μιλαμε για ΠΑΙΞΙΜΟ και ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, δε μιλαμε ουτε για τα σκατοπρογραμματα του PC, ΟΥΤΕ για τα σκατοκυκλωματα του moog 😆

 

 

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη ρε τρολευ τι ηχεια εχουν και ποιοι?

Φιλοι εδω?

Οριστε εγω ακουω με 4 ιτζες.

Περναω?

Κι αν αθροισω τις ιτζες των 8 ζευγαριων ακουστικών ξεπερναω τις 12.

Και αληθεια ποσες ...ιτζες νομιζεις οτι σηκωνει ενα δωματιακι σαν το δικο μου με τα 9.5τμ?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, manosx είπε

Trolley το τι μπορεις να κανεις με τα vst ( η τα hardware synth ) του 2023 σε σχεση με τα αντιστοιχα του 2000, αυτο εχει αλλαξει. Δηλαδη δε νομιζω να υπαρχει ανθρωπος που δεν το ασπαζεται αυτο το πραγμα.

 

Ασφαλώς, έτσι είναι. Δεν είναι αυτό το θέμα της συζήτησής (μου). Άλλο πράγμα σου λέω (γράφω). Μην προσπαθείς να με πείσεις για κάτι που ήδη πιστεύω και είναι προφανές.

 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

Οριστε εγω ακουω με 4 ιτζες.

 

Ωραίος. Και εγώ έχω ακούσει (για πολύ καιρό) με 4, αλλά δεν έγραφα reviews για την πιστότητα διαφόρων plugins. Γνώθι.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου