Προς το περιεχόμενο

jazz amps...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

 

o ήχος της γενικά όμως είναι αυτός.

Δεν νομίζω ότι ασχολείται με άλλου είδους ήχους.

Και τα αμπάκια είναι για τζαζ. (αυτό που αυτή ονομάζει τζαζ)

και αυτό διότι η κυρία είναι by the book

 

 

Σε όλα συμφωνώ.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Στις τοσο χαμηλες εντασεις που τους εχει στο βιντεο οποιοσδηποτε solid state ενισχυτης ιδιος θα ακουστει αν πειραξεις το eq κυνηγωντας πανομοιοτυπο ηχο. Επειδη τους εχω παιξει ολους αυτους (τους τεσσερις στους πεντε τους ειχα), ακουγονται τελειως διαφορετικοι μεταξυ τους στην πραγματικοτητα. Ο Henriksen ειναι στυλ Polytone, ο AER ειναι ακουστικος ενισχυτης, και ο DV Mark μια φτηνη αλλα αξιοπρεπης λυση (που ομως δεν ειναι στο επιπεδο των αλλων δυο σε δυνατες εντασεις). Ο Quilter κυνηγαει ηχο Fender σε solid state εκδοχη, εδω ειναι σχεδον muted (δεν ειναι αυτος ο ηχος του), και ο Blues Junior ως λαμπα ειναι αλλο στυλ ενισχυσης εντελως.

Επεξεργασμένο από Alter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Alter είπε

Στις τοσο χαμηλες εντασεις που τους εχει στο βιντεο οποιοσδηποτε solid state ενισχυτης ιδιος θα ακουστει αν πειραξεις το eq κυνηγωντας πανομοιοτυπο ηχο. Επειδη τους εχω παιξω ολους αυτους (τους τεσσερις στους πεντε τους ειχα), ακουγονται τελειως διαφορετικοι μεταξυ τους στην πραγματικοτητα. Ο Henriksen ειναι στυλ Polytone, ο AER ειναι ακουστικος ενισχυτης, και ο DV Mark μια φτηνη αλλα αξιοπρεπης λυση (που ομως δεν ειναι στο επιπεδο των αλλων δυο σε δυνατες εντασεις). Ο Quilter κυνηγαει ηχο Fender σε solid state εκδοχη, εδω ειναι σχεδον muted (δεν ειναι αυτος ο ηχος του), και ο Blues Junior ως λαμπα ειναι αλλο στυλ ενισχυσης εντελως.

 

Αυτό ήταν και το δικό μου point.

Τους σιδέρωσε πάνω στον δικό της ήχο.

 

Νομίζω ότι προσπάθησε να πει, ότι όλοι αυτοί οι ενισχυτές, μπορούν να βγάλουν τον συγκεκριμένο ήχο που χρησιμοποίησε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτό ήταν και το δικό μου point.

Τους σιδέρωσε πάνω στον δικό της ήχο.

 

Νομίζω ότι προσπάθησε να πει, ότι όλοι αυτοί οι ενισχυτές, μπορούν να βγάλουν τον συγκεκριμένο ήχο που χρησιμοποίησε.

Αρα....

Ακυρο η Σαντρα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε solid state για jazz πάντως θα έβαζα και τον Katana ως καλή επιλογή πάντως στο clean κανάλι. Μία χαρά ήχο βγάζει 

Πολλά πάντως έγραψα πάνω 😁

Τάσος Πάντος ασούμε 😅

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Σε solid state για jazz πάντως θα έβαζα και τον Katana ως καλή επιλογή πάντως στο clean κανάλι. Μία χαρά ήχο βγάζει

 

Οι περισσότεροι solid state μπορούν να βγάλουν αυτό τον ήχο στο περίπου τουλάχιστον, δεν είναι κάτι το φοβερό.

 

Απλά η κυρία παρουσίασε κάποιους ενισχυτές που θεωρούνται jazz amps, γιατί εστιάζουν ιδιαίτερα εκεί.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Οι περισσότεροι solid state μπορούν να βγάλουν αυτό τον ήχο στο περίπου τουλάχιστον, δεν είναι κάτι το φοβερό.

 

Απλά η κυρία παρουσίασε κάποιους ενισχυτές που θεωρούνται jazz amps, γιατί εστιάζουν ιδιαίτερα εκεί.

Έχω έναν Marshall MG30 που μαζεύει σκόνη στο υπόγειο. Διαφωνεί με αυτό που είπες 😏

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχω έναν Marshall MG30 που μαζεύει σκόνη στο υπόγειο. Διαφωνεί με αυτό που είπες 😏

 

Μπορεί, μπορεί και όχι ...

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει κι αυτός ο μπαρμπούλης που παρακολουθώ επίσης

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου