Προς το περιεχόμενο

Trautonium, ένα σπάνιο και ιδιαίτερα εκφραστικό vintage synth.


Ioan Eko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα διαβάσει κάπου κατά τα φοιτητικά μου χρόνια για το συγκεκριμένο θρυλικό όργανο αλλά δεν έτυχε ποτέ ούτε να το δω ούτε να ακούσω τον ήχο του. 
Μέχρι που έπεσα στη μουσική του Ludowic (videos) που φαίνεται να το χρησιμοποιεί σα main instrument και κόλλησα.

Instead of a keyboard, its manual is made of a resistor wire over a metal plate, which is pressed to create a sound. Expressive playing was possible with this wire by gliding on it, creating vibrato with small movements. Volume was controlled by the pressure of the finger on the wire and board. The first Trautoniums were marketed by Telefunken from 1933 until 1935 (200 were made).

Περισσότερες πληροφορίες έτσι για την ιστορία: 
https://120years.net/the-trautoniumdr-freidrich-trautweingermany1930/
 

 

 

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ioan Eko changed the title to Trautonium, ένα σπάνιο και ιδιαίτερα εκφραστικό vintage synth.

(τωρα μην ανοιγω νεο θεμα, ας το συνδυασουμε!)! εγω, αν επρεπε να παρω ενα synth απο αυτα που εχω δει στο Youtube τον τελευταιο καιρο και, μου εκανε πολυ, πολυ ωραια εντυπωση , ειναι το Sequential Παρε5!!!!!

("Για μιλα καλυτερα")!!!!!

https://www.thomann.de/gr/sequential_take_5.htm?glp=1&gad_source=1&gclid=CjwKCAiAg9urBhB_EiwAgw88mSMaw9osFNlUU0xrlAT0r5e6DkckSO_n4NWe8OFyFqHkokViNWzDExoCHzsQAvD_BwE

το ξερω. Απλο

αλλα επισης, μου αρεσε και μια ατακα που ειδα σε ενα αλλο ποστ εδω! Το θεμα δεν ειναι τι παιζεις, αλλα πως το παιζεις!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό το πράγμα το ακούω πρώτη φορά- και σαν όργανο και σαν ήχο. Mε τον τρόπο του, εκπληκτικό.

Απ' ότι είδα ψάχνοντας, αυτό που ακούμε είναι ένα Trautonium Mixtur από τα '50s. Κομμάτι μουσικής ιστορίας.  

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, theoMusictech είπε

μου αρεσε και μια ατακα που ειδα σε ενα αλλο ποστ εδω! Το θεμα δεν ειναι τι παιζεις, αλλα πως το παιζεις!

Έτσι ακριβώς! Το θέμα είναι τι κάνει ο δημιουργός με ένα όργανο, που αρχικά τον εκφράζει, και πως το χρησιμοποιεί. Από και και μετά, και σε τελική ανάλυση, οι δυνατότητες του οργάνου έρχονται δεύτερες. 
Επίσης ναι, το ψήνω και γω για Take 5 καιρό! Δελεαστική και η τιμή θα έλεγα συγκριτικά με άλλα της ίδιας κατηγορίας/ποιότητας! 

 

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Απ' ότι είδα ψάχνοντας, αυτό που ακούμε είναι ένα Trautonium Mixtur από τα '50s

 Ωραία πληροφορία! Ενδιαφέρων στο συγκεκριμένο ότι έχει και 2 bars. Στο δεύτερο βίντεο έχει άλλο μηχάνημα απ'όσο μπορώ να δω με μονή μπάρα. 
 

5 ώρες πριν, theoMusictech είπε

Sequential Παρε5!!!

😆

Επεξεργασμένο από Ioan Eko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μιας και έπεσα σε σχετικό jam, όντως στο δεύτερο βίντεο χρησιμοποιεί άλλο μοντέλο. Πρέπει να είναι το ίδιο με αυτό. 
 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ioan Eko είπε

Έτσι ακριβώς! Το θέμα είναι τι κάνει ο δημιουργός με ένα όργανο, που αρχικά τον εκφράζει, και πως το χρησιμοποιεί. Από και και μετά, και σε τελική ανάλυση, οι δυνατότητες του οργάνου έρχονται δεύτερες. 
Επίσης ναι, το ψήνω και γω για Take 5 καιρό! Δελεαστική και η τιμή θα έλεγα συγκριτικά με άλλα της ίδιας κατηγορίας/ποιότητας! 

 

 Ωραία πληροφορία! Ενδιαφέρων στο συγκεκριμένο ότι έχει και 2 bars. Στο δεύτερο βίντεο έχει άλλο μηχάνημα απ'όσο μπορώ να δω με μονή μπάρα. 
 

😆

μου αρεσει το Sequential! εκτος απο τον ωραιο ηχο, πιανεις κουμπι βρε παιδι μου!!!!! κι αυτο, (απο οτι εχω καταλαβει τα τελευταια αρκετα χρονια) θα το πληρωσεις παραπανω!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρόνια να το ακούσω αυτό το πράμα. Είχα ακούσει δίσκο του Oskar Sala στο σπιτι φίλου. Πολύ ωραίο όργανο, και ενδιαφέρον. Αλλά φοβάμαι ότι θα ξενιζει τους περισσότερους λόγω διαφορετικού interface. Πάντως τα glissandi και το vibrato που μπορείς να κανεις με τα δαχτυλα είναι τρομερά.

  • Συμφωνώ 1

Beauty is in the ear of the beholder.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, theoMusictech είπε

πιανεις κουμπι βρε παιδι μου!!!!! κι αυτο, (απο οτι εχω καταλαβει τα τελευταια αρκετα χρονια) θα το πληρωσεις παραπανω


Στη προκειμένη περίπτωση μάλλον πληρώνουμε και το logo της Sequential καλώς ή κακώς. Πολυδιάστατο θέμα οι τιμές των synths. Παίζει ποιότητα ήχου, ποιότητα υλικών, όνομα, δυνατότητες, ζήτηση, που κατασκευάζεται, discrete components ή όχι κτλ.

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο (πολλοί θα διαφωνήσουν εδώ, είμαι σίγουρος): Γενικά, έχοντας μια μικρή εμπειρία από κατασκευή DIY synths και modules, στο όχι και πολύ μακρινό παρελθόν, αν υπολογίζεις το χρόνο που χρειάζεσαι, το κόστος τον υλικών και των εργαλείων, την έρευνα, και το κόπο σου σαν ιδιώτης να το φτιάξεις μόνος σου, τελικά μάλλον σε σχετικά normal τιμές τα αγοράζουμε. Δε μιλάμε για κάτι συλλεκτικά mono των 6k φυσικά, αυτά είναι υπερβολές. Βέβαια, μιλάμε για εταιρίες που έχουν εργοστάσια, αλλά αναλογικά αν το σκεφτείς πάλι φθηνότερα σου βγαίνει. Κάπου εκεί μπαίνει στο παιχνίδι και η Behringer όμως, οπότε το μόνο σίγουρο είναι ΄το έχουμε επιλογές την σήμερον ημέρα. 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, shelter είπε

Είχα ακούσει δίσκο του Oskar Sala


Τώρα που το αναφέρεις, γι' αυτόν είχα διαβάσει και έμαθα για το όργανο πρώτη φορά. Flash Back. Τότε διάβαζες κάτι στο εκάστοτε περιοδικό μουσικής και φανταζόσουν πως μπορεί να είναι η μουσική γιατί για να βρεις δίσκο που δεν ήταν σκυλάδικα έπρεπε να οδηγήσεις 100χιλιόμετρα, το λιγοτερο. Τώρα απλά έκανα ένα search στο youtube και να τος! Ομολογούμενος αλλιώς φανταζόμουν τη μουσική τόσα χρόνια :D 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου