Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον Seymour Duncan little 59 σε Stratocaster (θέση bridge)


bathan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Μια χαρα παιζει η θεση 1. Εκτος αν δεν εχεις βρει καλο ηχο ουτε στις αλλες θεσεις. Τουλαχiστον εγω παιζω και στην 1 με μονο, ειτε καθαρα ειτε βρωμικα και εχω καλο ηχο.
Ηχος διπλου φυσικα δεν ειναι, ειναι κατι αλλο (οχι χειροτερο, απλα διαφορετικο), για αυτο και ειπα οτι η μονη δικαιολογια ειναι να ειναι η μοναδικη σου κιθαρα ή να θελεις λογω επαγγελματος all around οργανο.
Στη δουλεια κι εγω τετοια all around χρησιμοποιουσα. Ποτε ομως στις στουντιο ηχογραφησεις που μπορουσα να εχω 2-3 κιθαρες.

ΥΓ Η θεση 2 δεν ειναι μονο το 20%, ειναι κατιτις παραπανω, σαν χαρακτηριστικο στον ηχο της στρατ. 🙃

Βρε Σπύρο μια χαρά παίζει η θέση 1 αν σου αρέσει ο ήχος μονου στη θέση ένα

 

Αν δε σου αρέσει δεν υπάρχει κάπου κανόνας ότι δε μπορείς να τον αλλάξεις.

 

Κ το 60% το είπα καθαρά σαν στατιστικό σκέτο. 3/5 ηχούς παραμένουν ίδιοι  

Ένας αλλάζει προς στο καλύτερο (αφού τον αλλάζεις τον μπριτζ, μάλλον δεν είναι του γούστου σου)  

Κ δυστυχώς ένας ήχος χάνει τον χαρακτήρα του (θέση 2)

 

Τώρα σε τι πραγματικό ποσοστό αντιστοιχεί αυτός ο ήχος, έχει να κάνει με τον παίχτη.

 

Εγώ όσες φορές έιχα στρατ με μπριτζ διπλό, πάντα γουσταρα τη θέση 1 κ πάντα ξενερωνα με τη δύο .

 

Το ιδανικό θα ήταν όπως λες να υπάρχει πάνω από μια κιθάρα.

Για εμένα το ιδανικό είναι να υπάρχει πάνω από μια στρατ. Μια με μόνο πίσω κ μια με διπλό (συν όσες άλλες κιθάρες έχει ο καθένας) 😁

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, bathan είπε

Φίλε @Nestoras δεν έχεις κάνει ποτέ modifa σε κιθάρα σου;

Φυσικά. Κι επειδή το αποτέλεσμα ήταν υποδεέστερο των προσδοκιών, κι έχανα και τα λ7 μου προσπαθώ να προειδοποιήσω τους νεότερους. Η μόνη μόντα που χρειάζεται η strat είναι το να βάλεις τον bridge μαγνήτη στο 2ο tone.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Εννοώ ότι οι fender stratocaster βγαίνουν από το εργοστάσιο κατευθείαν με διπλό μαγνήτη οπότε δεν το λες και μοντα. Τώρα αυτό που είπες εσύ για μονό σε μέγεθος διπλού δεν το ξέρω. 

Γραψε λαθος. Ο διπλος σε μεγεθος μονου ηθελα να πω.
 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vrasidas27 είπε

Βρε Σπύρο μια χαρά παίζει η θέση 1 αν σου αρέσει ο ήχος μονου στη θέση ένα

 

Αν δε σου αρέσει δεν υπάρχει κάπου κανόνας ότι δε μπορείς να τον αλλάξεις.

 

Κ το 60% το είπα καθαρά σαν στατιστικό σκέτο. 3/5 ηχούς παραμένουν ίδιοι  

Ένας αλλάζει προς στο καλύτερο (αφού τον αλλάζεις τον μπριτζ, μάλλον δεν είναι του γούστου σου)  

Κ δυστυχώς ένας ήχος χάνει τον χαρακτήρα του (θέση 2)

 

Τώρα σε τι πραγματικό ποσοστό αντιστοιχεί αυτός ο ήχος, έχει να κάνει με τον παίχτη.

 

Εγώ όσες φορές έιχα στρατ με μπριτζ διπλό, πάντα γουσταρα τη θέση 1 κ πάντα ξενερωνα με τη δύο .

 

Το ιδανικό θα ήταν όπως λες να υπάρχει πάνω από μια κιθάρα.

Για εμένα το ιδανικό είναι να υπάρχει πάνω από μια στρατ. Μια με μόνο πίσω κ μια με διπλό (συν όσες άλλες κιθάρες έχει ο καθένας) 😁

Συμφωνω. Δεν υπαρχει κανονος για τιποτα.

Απλα οπως λεει και ο Σερ πιο πανω "Κι επειδή το αποτέλεσμα ήταν υποδεέστερο των προσδοκιών, κι έχανα και τα λ7 μου προσπαθώ να προειδοποιήσω τους νεότερους."
Το χασιμο της 2ης θεσης ειναι το μειζον θεμα για μενα.

Προτιμω να εχω ηχου μονου στο bridge (ακομα κι αν μου αρεσει περισσοτερο ο humbacker εκει) παρα να χασω το 2 στην στρατ.
That's all.
 

1 ώρα πριν, Nestoras είπε

Φυσικά. Κι επειδή το αποτέλεσμα ήταν υποδεέστερο των προσδοκιών, κι έχανα και τα λ7 μου προσπαθώ να προειδοποιήσω τους νεότερους. Η μόνη μόντα που χρειάζεται η strat είναι το να βάλεις τον bridge μαγνήτη στο 2ο tone.

Εγω απλα βαζω master volume και master tone για ολους τους μαγνητες και σε καποιες strat που δεν χρειαζομαι tone, τα βγαζω τελειως τα tone απο το κυκλωμα και εχω μονο master volume.
Το μονο που κανω ειναι να πειραματιστω με διαφορετικους μονους μαγνητες για αλλες χροιες και αγριαδα.

Και φυσικα παντα treble bleed

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω αυτο το wiring, δεν ξέρω πως το λένε, με τριθέσιο, που μπλεντάρει τον μεσαίο με το ένα tone.

Οπότε έχω όλους τους συνδυασμούς 12345 και όλους και 1-5... και ένα γενικό tone....

το έχω συνηθίσει πιά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δώσε μου στρατ με έναν καλό humbucker στην γέφυρα (και ένα spark mini ή ένα micro amp ή κάποιο παρόμοιο καθαρό booster για να μην έχω διαφορά στο volume όταν παίζω με τους μονούς) και είμαι ευτυχισμένος. 

 

Την στρατ μου με τους τρεις μονούς έχω να την πιάσω πολύ καιρό. Αν ήταν η μοναδική μου φυσικά και θα άλλαζα τον bridge 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλά δεν είναι και καμιά καταστροφή να βάλεις διπλό στη γέφυρα της strat τώρα, ο μισός πλανήτης παίζει έτσι. Ούτε και χαλάει κάποιο όργανο. Αν θες να το πουλήσεις απλά την επαναφέρεις στην εργοστασιακή κατάσταση και τέλος.

 

Εγώ έχω άλλα προβλήματα με αυτή τη μόντα. Πρώτον, ποτέ δε μου άρεσαν οι διπλοί σε μέγεθος μονού σαν ήχος. Αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο.

 

Το δεύτερο είναι ότι για να παιξουν σωστα όλοι αυτοί οι μαγήτες, μονοί και διπλοί, πρέπει να βλέπουν σωστές αντιστάσεις απ τα ποτενσιόμεντρα στο κύκλωμα. Που σημαίνει ο διπλός να βλέπει 500k και οι μονοί 250k. Υπάρχουν τέτοια κυκλώματα στο net, όπως πχ της παλιάς Lone Star Strat. 

image.gif.d242496fd034d0b57ec96f7b5169a8c3.gif

 

Απλά με όλα αυτά αρχίζει και μπλέκει μετά το πράγμα και βαριέμαι. Γι αυτό όμως έχω 7 κιθάρες, πιάνω όποια θέλω και τέλος. Οπότε ναι, ας το μην τη μοντάρεις τη strat για να έχεις μια all around κιθάρα που να σου αρέσει. 

Καλύτερα πιάσε μια καλή δουλειά να μπορείς να αγοράζεις ότι σου ρθει, βρες σπίτι που να τα χωράει και γυναίκα που να τα ανέχεται και είσαι μια χαρά. Μόντες και χαζομάρες...

  • Χαχα 3
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

ηταν να βαλω μουστάκι στη Μονα Λιζα

Κορεκτεντ

21 ώρες πριν, Nestoras είπε

Η μόνη μόντα που χρειάζεται η strat είναι το να πάρεις Telecaster 

 

Corrected (2)

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα και τον lil59  αλλα και τον chopper.κατεληξα με f spaced low out hum γιατι στα καθαρα τον βρηκα πιο open και απο τους 2 αλλους.αλλα σιγουρα απο  lil59 και chopper θα κρατουσα τον 2ο

Επεξεργασμένο από funkysoul

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kpeyos είπε

… Καλύτερα a) πιάσε μια καλή δουλειά να μπορείς να αγοράζεις ότι σου ρθει, b) βρες σπίτι που να τα χωράει και c) γυναίκα που να τα ανέχεται και είσαι μια χαρά. Μόντες και χαζομάρες...


το c) το έχω λυμένο - δεν έχω 

Στο a) και το b) δυσκολεύομαι 

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου