Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον Seymour Duncan little 59 σε Stratocaster (θέση bridge)


bathan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο, αρκεί να μην ξεπεράσεις τα όρια

 

Φίλε @Nestoras δεν έχεις κάνει ποτέ modifa σε κιθάρα σου;

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η αλλαγή μαγνήτη είναι από τις πιο εύκολα αντιστρέψιμες μόντες. Πώς χαλάς κάτι όταν υπάρχει undo button;

 

Δεν είπε να βάλει και κάνα floyd πάνω στην κιθάρα ο άνθρωπος. 

  • Συμφωνώ 2

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την περιγραφή σου, ακούγεσαι περίπου σαν και μένα σε προτιμήσεις (προσωπικά λατρεύω τις τρεις θέσεις μιας Strat, μου αρέσει πού και πού να παίζω μόνο του και το μεσαίο για συγκεκριμένα πράγματα, και δεν τη βρίσκω καθόλου με την αίσθηση του bridge). Επομένως, θα σου έλεγα προχώρα άφοβα στην αλλαγή που θέλεις να κάνεις, μιας που κατ' αυτόν τον τρόπο εξακολουθείς να έχεις το φουλ ήχο Strat στις υπόλοιπες θέσεις, και φέρνεις το όργανο πιο κοντά στα θέλω σου, αλλάζοντας μόνο την προβληματική για σένα σε επίπεδο λειτουργικότητας θέση του bridge.

 

Για να ισορροπήσω λίγο και τα σχόλια περί μαρκών, ο Red Devil της Seymour Duncan που έβαλα στον bridge της Strat μου έχει πολύ ωραίο όγκο και ο Τεξανός χαρακτήρας του κάνει ωραίο ματσάρισμα με τους μονούς (Lollar). Αν σου αρέσει αυτό που ακούς στα ιντερνετικά κλιπ, τον συστήνω και αυτόν. Και ο Little '59 πάντως νομίζω θα σε πάει προς τα εκεί που θες, πιθανά και ο Little '78 επίσης.

Επεξεργασμένο από fusionakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του μονού μαγνήτη σε stratocaster είναι για κλάματα. Διπλός με αλλαγή pickguard ή τοποθέτηση διπλού σε μέγεθος μονού σαν αυτόν που θέλεις είναι μονόδρομος. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Λυπάμαι 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Nestoras είπε

Έχω μια απορία. Γιατί χαλάτε τις κιθάρες σας. Υπάρχουν ένα σωρό λύσεις σε άλλες μάρκες αν δεν σας αρέσει ο strat ήχος. 

H μονη δικαιολογια ειναι να μην εχουν 2η κιθαρα (που να εχει αυτη humbuckers).

 

3 ώρες πριν, bathan είπε

Φίλε @Nestoras δεν έχεις κάνει ποτέ modifa σε κιθάρα σου;

 

28 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο ήχος του μονού μαγνήτη σε stratocaster είναι για κλάματα. Διπλός με αλλαγή pickguard ή τοποθέτηση διπλού σε μέγεθος μονού σαν αυτόν που θέλεις είναι μονόδρομος. 

Απαντω και στους δυο εκ μερους του Σερ.

Εχω κανει απειρες μοντες και πειραματα.

Η χειροτερη ηταν να βαλω διπλο σε μέγεθος μονού σε στρατ και η αμεσως λιγοτερο χειροτερη ηταν να βαλω διπλο σε μεγεθος διπλου σε στρατ. 😁
Ειναι σαν να βαζεις μονο σε LP επειδη δεν εχεις στρατ.

ΥΓ Μια εξαιρεση ειναι μια σουπερ στρατ (με ολα τα μπιχλιμπιδια, floyd, διπλους), που λες θα φτιαξω μια στρατ που να μην ειναι στρατ. 😁

Και η αλλη εξαιρεση ειναι να εισαι επαγγελματιας και να θελεις ενα all around απροσωπο organo, που φυσικα δεν θα ειναι ουτε strat ουτε LP.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

H μονη δικαιολογια ειναι να μην εχουν 2η κιθαρα (που να εχει αυτη humbuckers).

 

 

Απαντω και στους δυο εκ μερους του Σερ.

Εχω κανει απειρες μοντες και πειραματα.

Η χειροτερη ηταν να βαλω διπλο σε μέγεθος μονού σε στρατ και η αμεσως λιγοτερο χειροτερη ηταν να βαλω διπλο σε μεγεθος διπλου σε στρατ. 😁
Ειναι σαν να βαζεις μονο σε LP επειδη δεν εχεις στρατ.

ΥΓ Η μονη εξαιρεση ειναι μια σουπερ στρατ (με ολα τα μπιχλιμπιδια, floyd, διπλους), που λες θα φτιαξω μια στρατ που να μην ειναι στρατ. 😁

 

 

.

Ο διπλός σε μέγεθος διπλού βγαίνει έτσι κι αλλιώς από το εργοστάσιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Ο διπλός σε μέγεθος διπλού βγαίνει έτσι κι αλλιώς από το εργοστάσιο. 

Και ο μονος σε μεγεθος διπλου, απο το εργοστασιο δεν βγαινει?

Δεν σε καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Και ο μονος σε μεγεθος διπλου, απο το εργοστασιο δεν βγαινει?

Δεν σε καταλαβα.

Εννοώ ότι οι fender stratocaster βγαίνουν από το εργοστάσιο κατευθείαν με διπλό μαγνήτη οπότε δεν το λες και μοντα. Τώρα αυτό που είπες εσύ για μονό σε μέγεθος διπλού δεν το ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

να θελεις ενα all around απροσωπο organo, που φυσικα δεν θα ειναι ουτε strat ουτε LP.

 

.

Γιατι? Θα χασεις τη θεση 1 (που δε σε νοιαζει γιατι γι'αυτο κανεις τη μοντα)

Θα χασεις τη θεση 2. Εδω συμφωνω μαζι σου. Πολυ χαρακτηριστικη θεση στρατ, που αν ειναι διπλος μπριτζ κ μεσαιος, ο ηχος μετα ειναι στο περιπου σε αυτην την επιλογη κ σιγουρα οχι ιδιος με 2 μονους.

Τις θεσεις 3,4 κ 5 δεν τις επηρρεαζει καθολου.

 

Οποτε αν το οργανο ηταν μια χαρα πριν κ οχι απροσωπο, κατα 60% θα ειναι ιδιο κ μετα χωρις καμμια μα καμμια ηχητικη διαφορα με πριν.

 

Βαλε οτι στο μυαλο οσων κανουν τη μοντα η θεση 1 (μπριτζ) ειναι μη χρησιμη, οποτε ουσιαστικα η θυσια ειναι η θεση 2

  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Γιατι? Θα χασεις τη θεση 1 (που δε σε νοιαζει γιατι γι'αυτο κανεις τη μοντα)

Θα χασεις τη θεση 2. Εδω συμφωνω μαζι σου. Πολυ χαρακτηριστικη θεση στρατ, που αν ειναι διπλος μπριτζ κ μεσαιος, ο ηχος μετα ειναι στο περιπου σε αυτην την επιλογη κ σιγουρα οχι ιδιος με 2 μονους.

Τις θεσεις 3,4 κ 5 δεν τις επηρρεαζει καθολου.

 

Οποτε αν το οργανο ηταν μια χαρα πριν κ οχι απροσωπο, κατα 60% θα ειναι ιδιο κ μετα χωρις καμμια μα καμμια ηχητικη διαφορα με πριν.

 

Βαλε οτι στο μυαλο οσων κανουν τη μοντα η θεση 1 (μπριτζ) ειναι μη χρησιμη, οποτε ουσιαστικα η θυσια ειναι η θεση 2

Μια χαρα παιζει η θεση 1. Εκτος αν δεν εχεις βρει καλο ηχο ουτε στις αλλες θεσεις. Τουλαχiστον εγω παιζω και στην 1 με μονο, ειτε καθαρα ειτε βρωμικα και εχω καλο ηχο.
Ηχος διπλου φυσικα δεν ειναι, ειναι κατι αλλο (οχι χειροτερο, απλα διαφορετικο), για αυτο και ειπα οτι η μονη δικαιολογια ειναι να ειναι η μοναδικη σου κιθαρα ή να θελεις λογω επαγγελματος all around οργανο.
Στη δουλεια κι εγω τετοια all around χρησιμοποιουσα. Ποτε ομως στις στουντιο ηχογραφησεις που μπορουσα να εχω 2-3 κιθαρες.

ΥΓ Η θεση 2 δεν ειναι μονο το 20%, ειναι κατιτις παραπανω, σαν χαρακτηριστικο στον ηχο της στρατ. 🙃

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου