Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον Seymour Duncan little 59 σε Stratocaster (θέση bridge)


bathan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν δεν υπαρχει η δυνατοτητα να εχεις οσες κιθαρες θες, με διαφορετικα χαρακτηριστικα, κανεις ο,τι θες για να φερεις το οργανο πιο κοντα στα γουστα σου. Για την ακριβεια κ 62αρα στρατ να εχεις, δικη σου ειναι, οτι θες κανεις. Αφηνοντας λοιπον τη συλλεκτικοτητα κ τις μη αναστρεψιμες μοντες στην ακρη, σε ολα τα αλλα, αν δουλεψει η μοντα δε σε νοιαζει καθολου τι σχολια θα ακουσεις.

 

Δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα, ουτε τις ιδιες αναγκες. 

Οποτε ολα οσα εχουν ειπωθει εχουν νοημα για αυτον που το ειπε κ ισχυουν  γι'αυτον.

Ακουγεται λιγο κλισε αυτο, αλλα ακριβως ετσι ειναι.

Ναι θα χασεις το χαρακτηρα κ την κλασσικη στρατιλα, αλλα αυτο εσενα μπορει να μη σε απασχολει καθολου.

Στο κατω κατω αν δουλεψει η αλλαγη, συστηνε την ως μοντερνα στρατ μετα ή ως σουπεστρατ 🙂 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Συμφωνώ 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μη αναστρεψιμες να ειναι οι μόντες, μια χαρά ειναι, αρκει να ξέρεις κάθε μόντα ποιο προβλημα θα σου λύσει και να μην κάνει κάποιος ότι του κατέβει στο κεφάλι. Αλλιώς και δεν θα λυσει κανένα προβλημα, και θα έχει ένα όργανο "πετσοκομμενο".

 

Το να αγοράζει κάποιος όργανο με την σκέψη οτι κάποτε θα το πουλήσει άρα ντάντεμα, προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Το να αγοράζει κάποιος όργανο σαν επένδυση, μπορει να μην το έχω κανει ποτέ αλλά το καταλαβαίνω. Εκει την αφηνεις στο case της και δεν την αγγιζεις. Αν θελεις να παίζεις το οργανο ομως...

 

Αν ηταν να περιμένω κάποια εταιρεία να βγάλει κάποιο μοντέλο με μπράτσο όπως το θέλω εγώ, χαιρέτα μου τον πλάτανο, let alone και όλα τα υπολοιπα που θέλω σε μια κιθάρα.

 

Φυσικά ξέχασα να ρωτησω τον @bathan , ψάχνεις κάποιους συγκεκριμένους ήχους? Απο΄SD μαγνήτες δεν έχω εμπειρία οπότε για τον little 59 δεν έχω άποψη, είμαι στους Dimarzio, αλλά το θέμα εκτος απο τον "όγκο" που είπες είναι, τι ψάχνεις ηχητικά (SC voicing πιο παχύ? Οχι scooped με μεσαια?).

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Freedom είπε

Και μη αναστρεψιμες να ειναι οι μόντες, μια χαρά ειναι, αρκει να ξέρεις κάθε μόντα ποιο προβλημα θα σου λύσει και να μην κάνει κάποιος ότι του κατέβει στο κεφάλι. Αλλιώς και δεν θα λυσει κανένα προβλημα, και θα έχει ένα όργανο "πετσοκομμενο".

 

Το να αγοράζει κάποιος όργανο με την σκέψη οτι κάποτε θα το πουλήσει άρα ντάντεμα, προσωπικά δεν μπορώ να το καταλάβω. Το να αγοράζει κάποιος όργανο σαν επένδυση, μπορει να μην το έχω κανει ποτέ αλλά το καταλαβαίνω. Εκει την αφηνεις στο case της και δεν την αγγιζεις. Αν θελεις να παίζεις το οργανο ομως...

 

Αν ηταν να περιμένω κάποια εταιρεία να βγάλει κάποιο μοντέλο με μπράτσο όπως το θέλω εγώ, χαιρέτα μου τον πλάτανο, let alone και όλα τα υπολοιπα που θέλω σε μια κιθάρα.

 

Φυσικά ξέχασα να ρωτησω τον @bathan , ψάχνεις κάποιους συγκεκριμένους ήχους? Απο΄SD μαγνήτες δεν έχω εμπειρία οπότε για τον little 59 δεν έχω άποψη, είμαι στους Dimarzio, αλλά το θέμα εκτος απο τον "όγκο" που είπες είναι, τι ψάχνεις ηχητικά (SC voicing πιο παχύ? Οχι scooped με μεσαια?).

Στις μη αναστρεψιμες μοντες υπαρχει ενα προβλημα. Κ θα το συνδυασω με αυτο που ειπες, το να αγοραζει καποιος κιθαρες με σκοπο να τις πουλησει. Υπαρχει καποια περιοδος στη "σταδιοδρομια" σου ως ιδιοκτητης κιθαρων 🙂, που θα το κανεις. Δοκιμαζεις δηλαδη διαφορετικα σπεξ, αλλα δεν παντρευεσαι. Οχι πως το κανουν ολοι, αλλα το κανουν πολλοι. Μπορει να βοηθησει στο να καταληξεις στα πραγματικα σου γουστα. Επειδη λοιπον καποιος μπορει να ειναι σε τετοια φαση, δε θα προτεινα ποτε μη αναστρεψιμη μοντα 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Στις μη αναστρεψιμες μοντες υπαρχει ενα προβλημα. Κ θα το συνδυασω με αυτο που ειπες, το να αγοραζει καποιος κιθαρες με σκοπο να τις πουλησει. Υπαρχει καποια περιοδος στη "σταδιοδρομια" σου ως ιδιοκτητης κιθαρων 🙂, που θα το κανεις. Δοκιμαζεις δηλαδη διαφορετικα σπεξ, αλλα δεν παντρευεσαι. Οχι πως το κανουν ολοι, αλλα το κανουν πολλοι. Μπορει να βοηθησει στο να καταληξεις στα πραγματικα σου γουστα. Επειδη λοιπον καποιος μπορει να ειναι σε τετοια φαση, δε θα προτεινα ποτε μη αναστρεψιμη μοντα 

 

Καταλαβαινω τι λες.

 

Τις μη αναστρεψιμες μοντες προσωπικα τις ξεκινησα (στο τρίτο μου οργανο) όταν εμφανιζοντουσαν ενα ενα τα "προβληματα". Σιγα σιγα και με το μαλακο. Ταστα, radius, neck profile και πολλα άλλα "βγηκαν" μετα απο πολυ παιξιμο με την τοτε στρατ μου. Αυτα προκύπτουν από την χρήση.

 

Στα πρωτα δύο, μονο μαγνητες και αυτό προφανως όχι απο την πρωτη μερα. Πάλι μετα από χρηση και εντοπισμό των "προβλημάτων".

 

Στο συγκεκριμένο θέμα το να καρφώσει έναν μαγνήτη δεν ειναι τιποτα...εκτος και αν η κιθαρα εχει SSS routing και θελει να βάλει full size hum.

 

Οπότε όλα καλα.

  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Freedom είπε

 

Φυσικά ξέχασα να ρωτησω τον @bathan , ψάχνεις κάποιους συγκεκριμένους ήχους? Απο΄SD μαγνήτες δεν έχω εμπειρία οπότε για τον little 59 δεν έχω άποψη, είμαι στους Dimarzio, αλλά το θέμα εκτος απο τον "όγκο" που είπες είναι, τι ψάχνεις ηχητικά (SC voicing πιο παχύ? Οχι scooped με μεσαια?).

 

Ως τωρα πέρασαν απο τα χέρια αρκετές κιθάρες που για διάφορους λόγους, ήρθαν έμειναν για λίγο ή περισσότερο και έφυγαν
4 Strats, 1 Tele, 1 LP, 1 ακουστική

 

Στο τέλος πάντα ήθελα κάτι άλλο απο αυτό που είχα με αποτέλεσμα να ειμαι συνεχώς σε αναζήτηση (άτιμο πράγμα το gas)
Αποτέλεσμα, τις πούλησα όλες και αυτήν την εποχή έχω μόνο την HW1 διότι είμαι απο πολύ παλιά ερωτευμένος με τις stratocaster. Το σχήμα τους με έχει σημαδέψει, θυμάμαι πιτσιρικάς στο σχολείο είχα μια αφίσα του Νόπφλερ με την κόκκινη strat !!!


Ο λόγος που τώρα έχω μόνο μια κιθάρα είναι πως λόγω περιορισμένου χρόνου δεν παίζω συχνά

 

Στην ερώτησή σου θα ήθελα πιο γεμάτο ήχο στο bridge ίσως κάτι κοντά στο set του Gilmour (αν δεν κάνω λάθος είναι EMG μονοί) ή στον Fender wide range στις Tele των 70's
Ωραίος στα αυτιά μου είναι και ο Chopper καθώς και ο Hot Rail

Επεξεργασμένο από bathan
  • Like 1

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bathan είπε

Στην ερώτησή σου θα ήθελα πιο γεμάτο ήχο στο bridge ίσως κάτι κοντά στο set του Gilmour (αν δεν κάνω λάθος είναι EMG μονοί) ή στον Fender wide range στις Tele των 70's

Ωραίος στα αυτιά μου είναι και ο Chopper καθώς και ο Hot Rail

 

Θεσπέσια!

 

Σίγουρα δεν μπορώ να βοηθήσω (ειμαι του καθαρά humbucking voicing) αλλά τώρα που το συγκεκριμενοποίησες πιστεύω οτι θα σου δώσουν ιδέες οι συνφορουμίτες.

 

Καλή τυχη με την αναζήτηση σου bathan.

Επεξεργασμένο από Freedom

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, bathan είπε

 

 

Στην ερώτησή σου θα ήθελα πιο γεμάτο ήχο στο bridge ίσως κάτι κοντά στο set του Gilmour (αν δεν κάνω λάθος είναι EMG μονοί) ή στον Fender wide range στις Tele των 70's
 

Θα μεινω στην αρχη της προτασης σου.

Αν απλα θες ενα πιο γεματο ηχο που να παιζει καλα με γκαζι, δοκιμασε κ το GASlite 61B plus μοντελο απο GAS pickups.

Μονος, αλλα οπως φανταζεσαι κ απο την περιγραφη (Gary Moore early 80's style) , πιο τσαμπουκαλεμενος κ παιζει κ πολυ καλυτερα απο την πλειοψηφια των μονων στα γκαζια. Σκεψου την AOR περιοδο του Γκαρυ, hard rock με στρατ. Παρολα αυτα ειναι μονος με ο,τι αυτο συνεπαγεται

 

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έναν GAS bridge στις αγγελίες. Τσεκαρε τον 

 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=529811

 

Επίσης, μην πας σε hot rails. Δεν θα δεσει ποτέ με τους μόνους σου, σαν eq και ένταση. Έχει πάρα πολύ gain, και πολλά μεσαία. 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ρίξω και εγώ λίγο νερό να γυρίσει η κουβέντα.

 

Όπως έχει ήδη γραφτεί αν βάλεις κάτι άλλο εκτός μονοπήνιου αλλάζει το όργανο. Προς τα που ; Γούστα είναι αυτά .

 

Στη γέφυρα Hot Rails & στο μπράτσο Little 59 για εμένα συνδυασμός που σκοτώνει με μεσαίο όσο πιο vintage γίνεται για να έχεις συνδυασμούς με ιδιαιτερότητα.

 

O Di Marzio Chopper κορυφαίος αλλά πιο στρογγυλός σε σύγκριση με Hot Rails ή κατά κάποιους πιο βουτυράτος.

 

 

Η πρόταση μου όσο και εάν ακούγεται ακριβή, κράτα την Strat ως Strat και πάρε μια άλλη να της αλλάξεις την φυσιογνωμία. Όλα σε ένα όργανο δεν γίνονται.

 

 

 

Καλές μουσικές σε όλους   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου