Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για τον Seymour Duncan little 59 σε Stratocaster (θέση bridge)


bathan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά στην παρέα

τι γνώμη έχετε για τον Seymour Duncan little 59 σε θέση bridge σε Strato ;

Εχω μία Fender Highway One USA και ψήνομαι να τον βάλω αντί του μαμά Hot Alnico 3

Ευχαριστώ

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο ρυθμικός στη μπάντα που είχα πριν χρόνια είχε κάνει ακριβώς την ίδια τράμπα. 

 

Άλλαξε το όργανο και μπόρεσε επιτέλους να βγάλει εύκολα ροκ ήχο χωρίς θόρυβο. Χάνει λίγο τον στρατ χαρακτήρα το όργανο, αλλά κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τσεκαρε και τον chopper από dimarzio.

Διατηρεί περισσότερο τον στρατ χαρακτήρα. Ο 59 έχει κλασικό paf ήχο.

Εγώ αυτόν έχω στην τέλε, δε θα έλεγα ότι διατήρησε χαρακτήρα. 

 

Πιο πολύ hot rodded/tele on steroids έγινε η φάση. Δηλαδή άμα την ακούσεις blind δε λες ότι είναι tele. Βέβαια είναι και τα παιξίματα του καθενός, αλλά τώρα κουβέντα να γίνεται.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, αλλά εάν θα έβαζες lil59 στην τελε σου, θα είχες απομακρυνθεί ακόμα περισσότερο από τον ορίτζιναλ ήχο. Θ έχανες κι άλλα πρίμα, και θα είχες χειρότερα καθαρα.

 

Εγώ, από την άλλη, έβαλα τον fast track T, και δεν απομακρύνθηκα όσο θα ήθελα από τον τελε bridge ήχο. Έπρεπε να βάλω chopper.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις

Για να είμαι ειλικρινής ποτέ δεν μου άρεσε η θέση 1 (bridge) στην strato.

Κυρίως παίζω neck & middle, οπότε δεν θα με χαλάσει και ιδιαίτερα πιστεύω

Βασικά θέλω πιο πολύ όγκο που ο μαμά μαγνήτης δεν έχει, συν το γεγονός πως έχει πολύ θόρυβο όταν παίζεις με distortion/overdrive

 

 

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσεκαρε την γκαμα της dimarzio. Από fast track 1 και 2, μέχρι chopper, ώστε να μπορούν να δέσουν κάπως με τους μόνους. 

 

Οι seymour δε μου αρέσουν καθόλου. Όσοι high gain έχω δοκιμάσει είναι από ήχο χαλια, και σαν αίσθηση ακόμα χειροτερα. Δεν τους συμπαθω.

 

Βέβαια ο lil59 δεν είναι high gain, αλλά δεν έχει χαρακτήρα (κατά τη γνώμη μου). Σαν les laul θα ακούγεται.

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία. Γιατί χαλάτε τις κιθάρες σας. Υπάρχουν ένα σωρό λύσεις σε άλλες μάρκες αν δεν σας αρέσει ο strat ήχος. 

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Έχω μια απορία. Γιατί χαλάτε τις κιθάρες σας. Υπάρχουν ένα σωρό λύσεις σε άλλες μάρκες αν δεν σας αρέσει ο strat ήχος. 

 

Αυτό που λες δεν θα ήταν υπερβολικό, εάν ο κάτοχος άλλαζε το μανίκι με 16", άλλαζε τρέμολο, άλλαζε pickguard και διάταξη μαγνητών. 

 

Το να φέρεις μια κιθάρα στα μέτρα σου, και να βελτιώσεις/αντικαταστησεις κάποιο μέρος της, είναι απόλυτα φυσιολογικό και θεμιτό. Γιατί να πρέπει να αλλάξει κάποιος κιθάρα, εάν μόνο με την αλλαγή μαγνήτη κάνει τη δουλειά του και μπορεί να τη χαρεί σε όλες τις θέσεις?

 

Επιπλέον, δεν αγοράζει κάποιος στρατ μόνο για τον ήχο της. Είναι η αίσθηση στο χέρι και η λειτουργικότητα. Είναι η αναγνωρισιμότητα και η εύκολη μεταπώληση. Οι μισές κιθάρες είναι στρατ. Αλίμονο να είχαν όλοι οι κάτοχοι τις ίδιες ανάγκες και να βολεύονταν όλοι με μια τύπου γέφυρα και έναν τύπο μαγνητών...

 

 

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου