Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Βάλτε like. Τίποτε άλλο. Όλα αυτά είνσι, ΟΛΑ. Αν δεν δω 34 like, αποχωρώ από το NOIZ 

Ευκολάκι:

 

34 like

 

Εντάξει είμαστε. 😉

 

Το SY77 ανήκει στην κατηγορία "vintage" άραγε;

 (σπάνιο δεν το λες ούτε αυτό)..

Είχε ποτέ κανείς ένα από τα SY22-SY55-SY99 (πανάκριβο);;;

Αυτά μπορεί να είναι πιο σπάνια..

Ακόμη δυσκολότερη κατηγορία:

SY77 με επισκευασμένο το drive belt και με νέα μπαταρία για τα preset! 😏

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

Είχε ποτέ κανείς ένα από τα SY22-SY55-SY99 (πανάκριβο);;;

Νομίζω κανένα δεν είναι σπάνιο. Είναι και τα τρία εντελώς διαφορετικά synths , το sy22 είναι vector synthesis, το sy55 sample based (AWM2 του '90), και το sy99 sample based , advanced FM και με αλληλεπίδραση των 2 αυτών μηχανών.  Έχω το SY77 , είναι σχεδόν ίδιο με το SY99 . H διαφορά στον ήχο είναι πως το sy99 βελτιώθηκε ως προς τη μετατροπή D/A , εφε και διπλάσια waverom. Με μία μονάδα εφε, το sy77 δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απο το sy99 ως προς τον ήχο(ίσως μόνο τη βελτιωμένη ευκρίνειά του) αφού το διπλάσιο μέγεθος των δειγμάτων δεν ειναι αρκετό για να σταθεί σε μια παραγωγή (μιλάμε για 8mb). Όμως η advanced FM του είναι τεραστίων δυνατοτήτων. Μειονέκτημά τους η δυσχρηστία και η έλλειψη διαχείρισης παραμέτρων σε πραγματικό χρόνο.  Aκόμα και πριν βγει το montage τα θεωρούσα τα καλύτερα FM keyboards (εξαιρείται το fs1r αφού είναι μόνο rack). Όμως εαν έχει ήδη μάθει κάποιος να δουλεύει επανω σε αυτά, θεωρώ πως έχει ακόμα και σήμερα να πάρει πολλά πράγματα απο αυτά. . 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, John Tzinieris είπε

Είχε ποτέ κανείς ένα από τα SY22

 

Το είχα εγώ, και νομίζω έχει αυτο-αναφερθεί ως κάτοχός του ο @Costas Siachamis.

Το θεωρώ ως το "poor man's Wavestation", το οποίο είχα και χρησιμοποιούσα την ίδια περίοδο.

Γλυκούλι όμως, το είχα λιώσει να παίζω και να γράφω για αρκετά χρόνια.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

 

Το είχα εγώ, και νομίζω έχει αυτο-αναφερθεί ως κάτοχός του ο @Costas Siachamis.

Το θεωρώ ως το "poor man's Wavestation", το οποίο είχα και χρησιμοποιούσα την ίδια περίοδο.

Γλυκούλι όμως, το είχα λιώσει να παίζω και να γράφω για αρκετά χρόνια.

Μάλιστα, κύριοι!

Χρήση του SY22 από ελληνικό σχήμα (κοιτάξτε σε 0:56 και 2:01).

Αν είναι αυτό που ακούγεται μια χαρά ταιριάζει στο συνολικό ήχο.

 

 

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

Νομίζω κανένα δεν είναι σπάνιο. Είναι και τα τρία εντελώς διαφορετικά synths , το sy22 είναι vector synthesis, το sy55 sample based (AWM2 του '90), και το sy99 sample based , advanced FM και με αλληλεπίδραση των 2 αυτών μηχανών.  Έχω το SY77 , είναι σχεδόν ίδιο με το SY99 . H διαφορά στον ήχο είναι πως το sy99 βελτιώθηκε ως προς τη μετατροπή D/A , εφε και διπλάσια waverom. Με μία μονάδα εφε, το sy77 δεν έχει να ζηλέψει και πολλά απο το sy99 ως προς τον ήχο(ίσως μόνο τη βελτιωμένη ευκρίνειά του) αφού το διπλάσιο μέγεθος των δειγμάτων δεν ειναι αρκετό για να σταθεί σε μια παραγωγή (μιλάμε για 8mb). Όμως η advanced FM του είναι τεραστίων δυνατοτήτων. Μειονέκτημά τους η δυσχρηστία και η έλλειψη διαχείρισης παραμέτρων σε πραγματικό χρόνο.  Aκόμα και πριν βγει το montage τα θεωρούσα τα καλύτερα FM keyboards (εξαιρείται το fs1r αφού είναι μόνο rack). Όμως εαν έχει ήδη μάθει κάποιος να δουλεύει επανω σε αυτά, θεωρώ πως έχει ακόμα και σήμερα να πάρει πολλά πράγματα απο αυτά. . 

Ωχ, μου βάλατε ιδέες να περάσω το SY77 από εξωτερική μονάδα εφέ!   🙄

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ωχ, μου βάλατε ιδέες να περάσω το SY77 από εξωτερική μονάδα εφέ!   🙄

Να πάρεις το V-synth και να συνδέσεις το SY*77 στις εισόδους του και θα το χρησιμοποιήσει το V SYNTH ως εξωτερικό ταλαντωτή. Τα υπόλοιπα περιορίζονται στις ικανότητες και τη φαντασία του χρήστη και ξεπερνούν την ανθρώπινη φαντασία. 

 Πάρτε το κινητό σας, κατεβάστε software και κάντε το ίδιο ή συνδέστε την κιθάρα σας. Το ίδιο. Το ίδιο πείραμα και η ίδια επαλήθευση. Αν το V-synth είναι η ατομική βόμβα εγώ είμαι ο OPPENHEIMER και την κάνω βόμβα υδρογόνου. Θα με σκοτώσουν οι πολυεθνικές. Η πώρωση μιλάει συγχωρέστε με, το βουλώνω δεν ξαναμιλάω για το V-synth. Θα παίξω κάνα κομμάτι μαζί του να ηρεμήσω. Αν μου πάρουν ποτέ τα σπίτια οι τράπεζες, το V-synth θα δώσω κάπου σε γνωστό να το φυλάξει να το σώσω. Εγώ ας ζήσω και στο δρόμο και να τρώω από συσσίτια ντυμένος με κουρέλια. Το V-synth μη χάσω γιατί θα νιώθω σαν να έχασα την αξιοπρέπειά μου και έτσι δεν θα μπορώ να ζήσω, θα νιώθω δυστυχισμένος 🤣 αυτά. 🤣

 

  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να πάρεις το V-synth και να συνδέσεις το SY*77 στις εισόδους του και θα το χρησιμοποιήσει το V SYNTH ως εξωτερικό ταλαντωτή. Τα υπόλοιπα περιορίζονται στις ικανότητες και τη φαντασία του χρήστη και ξεπερνούν την ανθρώπινη φαντασία. 

 Πάρτε το κινητό σας, κατεβάστε software και κάντε το ίδιο ή συνδέστε την κιθάρα σας. Το ίδιο. Το ίδιο πείραμα και η ίδια επαλήθευση. Αν το V-synth είναι η ατομική βόμβα εγώ είμαι ο OPPENHEIMER και την κάνω βόμβα υδρογόνου. Θα με σκοτώσουν οι πολυεθνικές. Η πώρωση μιλάει συγχωρέστε με, το βουλώνω δεν ξαναμιλάω για το V-synth. Θα παίξω κάνα κομμάτι μαζί του να ηρεμήσω. Αν μου πάρουν ποτέ τα σπίτια οι τράπεζες, το V-synth θα δώσω κάπου σε γνωστό να το φυλάξει να το σώσω. Εγώ ας ζήσω και στο δρόμο και να τρώω από συσσίτια ντυμένος με κουρέλια. Το V-synth μη χάσω γιατί θα νιώθω σαν να έχασα την αξιοπρέπειά μου και έτσι δεν θα μπορώ να ζήσω, θα νιώθω δυστυχισμένος 🤣 αυτά. 🤣

 

Δεν υπάρχει κάτι στη λογική του V-Synth αλλά να πουλιέται καινούργιο (και σε rack κατά προτίμηση);;;

Πολλά ζητάω, ε;

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Ωχ, μου βάλατε ιδέες να περάσω το SY77 από εξωτερική μονάδα εφέ!   🙄

 

Εννοείται θα περάσεις το sy77 απο ξεχωριστή μονάδα εφφε... ειναι άλλο όργανο. Η μονάδα εφε του sy77 είναι κακοσχεδιασμένη με αποτέλεσμα να δημιουργεί ακυρώσεις φάσεως και το τελικό αποτέλεσμα να είναι πολύ κακό. Αυτό το διόρθωσε στο sy99 εγκαθιστώντας μονάδα εφε ισοδύναμη με μια ξεχωριστή που κυκλοφορούσε σε rack εκείνη την εποχή. Είναι ένας μπελάς επιπλέον αλλά χωρίς αυτόν το όργανο αδικείται. Μία μεταχειρισμένη μονάδα με programm change θα ήταν ταιριαστή λύση, για να μην αναγκάζεσαι να αλλάζεις συνεχώς παραμέτρους καθε φορά που αλλάζεις patch όπως θα έκανες με αναλογικά πεταλ, που είναι πλέον της μόδας. 

4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Να πάρεις το V-synth και να συνδέσεις το SY*77 στις εισόδους του και θα το χρησιμοποιήσει το V SYNTH ως εξωτερικό ταλαντωτή.

Παίζεις σκληρά 😜 Και μου βάζεις κ μενα ιδέες 😅

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Στάθης Π. είπε

 

Εννοείται θα περάσεις το sy77 απο ξεχωριστή μονάδα εφφε... ειναι άλλο όργανο. Η μονάδα εφε του sy77 είναι κακοσχεδιασμένη με αποτέλεσμα να δημιουργεί ακυρώσεις φάσεως και το τελικό αποτέλεσμα να είναι πολύ κακό. Αυτό το διόρθωσε στο sy99 εγκαθιστώντας μονάδα εφε ισοδύναμη με μια ξεχωριστή που κυκλοφορούσε σε rack εκείνη την εποχή. Είναι ένας μπελάς επιπλέον αλλά χωρίς αυτόν το όργανο αδικείται. Μία μεταχειρισμένη μονάδα με programm change θα ήταν ταιριαστή λύση, για να μην αναγκάζεσαι να αλλάζεις συνεχώς παραμέτρους καθε φορά που αλλάζεις patch όπως θα έκανες με αναλογικά πεταλ, που είναι πλέον της μόδας. 

Παίζεις σκληρά 😜 Και μου βάζεις κ μενα ιδέες 😅

 

Έχω ήδη το Alesis MidiVerb4 που πρέπει να είναι ΟΚ. Τί λέτε;

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

 

Έχω ήδη το Alesis MidiVerb4 που πρέπει να είναι ΟΚ. Τί λέτε;

Ο,τι ακούγεται ωραία σε εσένα πιστεύω είναι το καταλληλο. Σίγουρα θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από το ενσωματωμένο του sy77. Εάν μιλάμε για περιπτώσεις παραγωγής και όχι πχ κάποιο live, πιστεύω ίσως η καλύτερη λύση είναι τα εφέ του daw,εκτός εάν μιλάμε για μια τεράστιων δυνατοτήτων μοναδα εφέ. 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου