Προς το περιεχόμενο

Σπάνια, vintage, περίεργα/custom πληκτροφόρα όργανα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Στάθης Π. είπε

Ο,τι ακούγεται ωραία σε εσένα πιστεύω είναι το καταλληλο. Σίγουρα θα είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από το ενσωματωμένο του sy77. Εάν μιλάμε για περιπτώσεις παραγωγής και όχι πχ κάποιο live, πιστεύω ίσως η καλύτερη λύση είναι τα εφέ του daw,εκτός εάν μιλάμε για μια τεράστιων δυνατοτήτων μοναδα εφέ. 

 

Είναι ωραίο το MidiVerb4 αλλά τώρα το έχω και δίνει εφέ σε άλλο synth που δεν έχει τέτοια μονάδα εφέ δικιά του.

Άρα, πρέπει να μπει και μια μικρή κονσόλα στο παιχνίδι (θα παίρνει εισόδους και από τα 2 synth) αλλά έτσι αρχίζει και γίνεται περίπλοκο.

Άρα, είναι καλύτερη η άλλη λύση, πας στο τέλος, μετά την ηχογράφηση του SY77, και κάνεις όσες επεξεργασίες εφέ θέλεις στον Η/Υ.. Αρκεί το s/w εφέ να είναι ΟΚ.. Βασικά για κανένα ελαφρύ reverb μιλάμε μάλλον..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

Ντεν έχω καταλάβει κάτι μάλλον... έχει το SY77 ψηφιακή έξοδον;

έχει midi ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Το SY77 ανήκει στην κατηγορία "vintage" άραγε;

Φυσικά, είναι ένα όργανο 35 χρόνων.

 

8 ώρες πριν, John Tzinieris είπε

Είχε ποτέ κανείς ένα από τα SY22-SY55-SY99 (πανάκριβο);;;

Το SY22 το έχω παίξει, το είχε ένας φίλος. Το SY99 το έχει ακόμα ένας φίλος αλλά δεν το έχω παίξει ποτέ. Το SY55 το έχω ακόμα σε κάποια ντουλάπα, θέλει service καθώς κάποια πλήκτρα δεν ακούγονται και η μία έξοδος είναι νεκρή. Το SY77 το είχα εις διπλούν, το τελευταίο είχε αγοραστεί από μια Γερμανική εταιρεία που ειδικευόταν στο service και την πώληση μεταχειρισμένων synths. Το κράτησα ως το 2017.

 

image.thumb.png.5f93b8100ede70a362ed045b64eb5717.png


Η σύνδεση του σε κάποια εξωτερική μονάδα εφέ είναι αναγκαία, ιδιαίτερα για reverbs. 

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου