Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για strat neck pickup


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Δεν υπάρχει.

Αν θες καλύτερο ήχο πάρε καλύτερο ενισχυτή,μια και ΕΚΕΙ είναι ο ήχος.

ok

Τον ενισχυτή δεντον έχω πάρει ακόμα, τον διάλεξα γιατί θεωρείται πολύ καλός για ηχογράφηση, έχει καλά καθαρά και μπορείς να παίξεις και σπίτι σου (τέτοια specs ψάχνω, όχι για live) 


και αυτός μου έχει περάσει από το μυαλό ο οποίος είναι πολύ πιο ακριβός  https://www.thomann.de/gr/tone_king_imperial_mk_ii_bk.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βρεις πολλά μοντέλα που να σου κάνουν αυτό που θες στην αγορά. Τσεκαρε gas και nick silver.

Θες να μας βάλεις κάποιο βίντεο που να φαίνεται ο ήχος που θες?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα βρεις πολλά μοντέλα που να σου κάνουν αυτό που θες στην αγορά. Τσεκαρε gas και nick silver.

Θες να μας βάλεις κάποιο βίντεο που να φαίνεται ο ήχος που θες?

 

Αυτό το λύσαμε, ενισχυτή ψάχνουμε τώρα 😅

13 λεπτά πριν, ikon είπε

και αυτός μου έχει περάσει από το μυαλό ο οποίος είναι πολύ πιο ακριβός  https://www.thomann.de/gr/tone_king_imperial_mk_ii_bk.htm

 

Αυτός είναι όμως και πολύ καλύτερος.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν ψάχνεις αυτούς που σήμερα θεωρούνται καλύτεροι και best of the best σήμερα νομίζω είναι οι Ron Ellis στο all around και οι Don Mare σε vintage voiced. Δεν τους έχω ακούσει από κοντά, δεν έχω να πω κάτι άλλο γι αυτούς.

 

Oι Jason Lollar και Lindy Fralin είναι επίσης πασίγνωστες και δοκιμασμένες after market λύσεις. Έχω ακούσει διάφορα μοντέλα και των δύο, σίγουρα 4-5 κλάσεις πιο πάνω απ' οτιδήποτε Fender σε ευκρίνεια και feel για κλασικό μονοπήνιο ήχο.

 

Η εμπειρία μου από τους μαγνήτες του Suhr δεν είναι καλή, τους έχω ακούσει πάνω στις κιθάρες του. Flat και compressed, ίσως να οφειλόταν και στα όργανα βέβαια.

 

Με παράδειγμα ήχου συμφωνώ ότι θα μπορέσεις να βοηθηθείς περισσότερο.

 

 

 



 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως δεν αξίζει να αλλάξεις τον στοκ bridge σε strat διότι είναι ηχητικά απλά σούπερ και όπως διάβασα κάπου θαύμα της φύσης.  Εγώ αν το έκανα ίσως να το έκανα μόνο με καποιον lace sensor ή EMG single coil σαν του Gilmour

Επίσης δεν μου άρεσαν ποτέ οι Noiseless

Επεξεργασμένο από bathan

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οδηγίες προς ναυτιλλομένους:

 

1.Αγοράζουμε την κιθάρα που μας αρέσει 

2.αγοράζουμε τον ενισχυτή με τον οποίο θα παίζουμε με αυτή την κιθάρα.

3.ακουμε την κιθάρα με τον ενισχυτή μας 

4. αν μας αρέσει ο ήχος δεν κάνουμε τίποτα άλλο

5. αν δεν μας αρέσει παίζουμε με τις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ του ενισχυτή και φυσικά με τις ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ των μαγνήτων ,ύψος και γωνία.

6. Μόνο αν δεν μπορούμε να πετύχουμε τον ήχο που θέλουμε προχωράμε σε αγορά νέων μαγνητών, ειδικά αν το όργανο μας έχει εξαιρετικούς μαγνήτες από το εργοστάσιο,όπως του ΟΡ

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 3
  • Συμφωνώ 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, bathan είπε

Νομιζω πως δεν αξίζει να αλλάξεις τον στοκ bridge σε strat διότι είναι ηχητικά απλά σούπερ και όπως διάβασα κάπου θαύμα της φύσης.  Εγώ αν το έκανα ίσως να το έκανα μόνο με καποιον lace sensor ή EMG single coil σαν του Gilmour

Επίσης δεν μου άρεσαν ποτέ οι Noiseless

Διόρθωση

Εκ παραδρομής έγραψα για στοκ bridge σε strat  ενώ εννούσα τον στοκ neck που τον θεωρώ Θεϊκό σε ήχο

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, Αετός είπε

Οι "Ron Ellis"έχουν πάνω από 600 το σετ και γύρω στα 250 ο ένας.

Ο cs 69 στο neck με τους δύο fat είναι ωραίος συνδυασμός. 

 

O OP δεν έθεσε όριο budget, οπότε απλά ανέφερα αυτούς που σήμερα θεωρούνται οι κορυφαίοι.

Προσωπικά οι CS '69 δε μου αρέσουν, είναι υπερβολικά mid scooped για μένα. Αλλά σίγουρα έχουν το κοινό τους.
 

@Superfunk

 

Για να μην παρεξηγηθώ, κι εγώ πιστεύω ότι μια καταπληκτική υλοποίηση ενός κλασικού σχεδίου ηλεκτρικής κιθάρας θα παίζει καλά με ένα μεγαλύτερο εύρος μαγνητών και μια χάλια υλοποίηση, δε θα σωθεί αναγκαστικά από ένα πανάκριβο σετ. Επίσης πιστεύω ότι οι ενισχυτές και τα μεγάφωνα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο στον ήχο.

 

Αλλά:

 

Ο OP δε ρώτησε αν αξίζει η αλλαγή μαγνητών, ούτε ζήτησε οδηγίες επιλογής ηλεκτρικής κιθάρας και ενισχυτή. 

Πέραν αυτού, η ίδια η τεράστια αγορά aftermarket μαγνητών με κάποιους κατασκευαστές τους να έχουν φτάσει σε legendary status στον κιθαρόκοσμο και με σετ να κοστίζουν πιο ακριβά και από την ίδια την κιθάρα, καταρρίπτει από μόνη της τη θέση αυτού του post. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εάν η κιθάρα είναι καλή, με οιονδήποτε καλό μαγνήτη θα ακουστεί καλά. Απο κει και πέρα είναι ζήτημα λεπτομερειών και "κουρδίσματος" του κάθε μαγνήτη για να σε ενθουσιάσει κάτι, οπότε οι δοκιμές (δυστυχώς) είναι μονόδρομος. Ακριβό κι επικίνδυνο σπορ αυτό.

Ο μουσικός που παίζει δεν ακούει μόνο, αισθάνεται στο χέρι, κι αυτό κανένας δεν μπορεί να προεξοφλήσει πως θα σου ¨κάτσει" - ούτε ανιχνεύεται σε τεστ του Utube.

Σαν γενικό κανόνα πάντως, κράτα πως μετά την κατηγορία των φθηνών μαγνητών, υπάρχουν αμέτρητες καλές επιλογές, πχ ο Duncan SSL-1 θεωρητικά ανταποκρίνεται σε όσα ζητάς, όπως και μοντέλα των Fralin & Lollar, μετά όμως αν ανέβεις κατηγορία τα πράγματα ξεφεύγουν οικονομικά, αν και όχι πάντα, πχ Budz, Rumpelstiltskin, OC Duff, Klein είναι εξαιρετικές επιλογές σε λογικά χρήματα, οι Ellis όπως αναφέρθηκε είναι πολύ καλοί αλλά πανάκριβοι, όπως και οι Foley, Sliders και πολλοί άλλοι.

Ακόμα να προσθέσω (κάτω απο κατακραυγή φαντάζομαι 😁 ) πως κάθε φθηνό ή ακριβό μπουτίκ σετ είναι καλύτερο απο Φέντερ μαζικής παραγωγής. Ορίστε, το είπα.

Σε ό,τι με αφορά ως στυλ παιξίματος και γούστο, οι καλύτεροι ίσως μαγνήτες στρατ που έχω παίξει είναι αυτοί που τύλιγε ο αείμνηστος Peter Florance.

Επεξεργασμένο από ez
  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου