Προς το περιεχόμενο

Πρόταση για strat neck pickup


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Γιατι κoστιζουν  οσο ενα boutique set 😅 και το γραφει και η ΟΥΓΙΑ custom shop κυρΓιε μου οχι παιΚσε γελασε..., αλλιως θα ελεγε ΜAZICAL PRODUCTION shop 😝

 

Με πρόλαβε ο απο πάνω...

 

Το ότι έχει απλές και premium σειρές, μια εταιρεία, δεν σημαινει οτι οι premium δεν είναι μαζικής παραγωγής.

Το marketing της fender χρησιμοποιεί τον όρο "custom shop" προς την κατεύθυνση αυτή, δηλαδή να δώσει παραπάνω αξία στο προϊόν. Τίποτα παραπάνω. 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

τεσπα, και μαμω τους μαγνητες ειναι οπως και να εχει...

 

To αν ειναι μαμώ ή οχι μαμώ, είναι υποκειμενικό, το θέμα ειναι οτι ειναι και αυτοι μαζικης παραγωγής, το οποιο οπως έχω ήδη αναφέρει, δεν μπορεί να πει τίποτα για τον ήχο ή αν κάνουν ή οχι για αυτά που θέλει ο OP.

 

Κοινώς δεν θα αγοραζα ποτέ μαγνήτη (ή οτιδήποτε άλλο) μονο και μόνο από το τι γράφει η ούγια.

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Με πρόλαβε ο απο πάνω...

 

Το ότι έχει απλές και premium σειρές, μια εταιρεία, δεν σημαινει οτι οι premium δεν είναι μαζικής παραγωγής.

Το marketing της fender χρησιμοποιεί τον όρο "custom shop" προς την κατεύθυνση αυτή, δηλαδή να δώσει παραπάνω αξία στο προϊόν. Τίποτα παραπάνω. 

 

 

ναι μπρε, το κΣερω και κανω πλακα....ομως ενα πηνιο με λιγο συρμα γυρω γυρω ειναι ο μαγνητης...... μην το κανουμε και rocket science (ακου εκει 600 ευρω για ενα σετ  μαγνητες tele για λαλακες ψαχνουν?) ..ειδικα οι Fender style μαγνητες ειναι οτι πιο απλο και αν δεν εχει η FENDER την συνταγη ποιος θα την έχει? Ο Μπάμπης ο Σουγιας? (μην ξεχναμε οτι το 90% της μουσικης που εχει παιχτει με κιθαρες Fender εχει παιχτει με τους ΣΤΟΚ μαγνητες.....)

 

οχι πως δεν εχω χρησιμοποιησει boutique μαγνητες ,ισα ισα εχω και ειχα πολλες κιθαρες με τετοιους μαγνητες ....αλλα μη τρελλαθουμε κι ολας......οτι μονο οι boutique μαγνητες ειναι "καλοι" και οτι η Fender, η DiMarzio & o SD δεν κανουν το ιδιο καλους μαγνητες... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ez είπε

Εάν η κιθάρα είναι καλή, με οιονδήποτε καλό μαγνήτη θα ακουστεί καλά.

Εγώ συμφωνώ με τον Ηλία. Ακόμα και με "κακούς" μαγνήτες να την ακούσεις, θα καταλάβεις ότι υπάρχει μια δυναμική από πίσω και οι μαγνήτες την περιορίζουν.

 

Γενικά και μιλώντας για strat single coils, προσωπικά θεωρώ ότι οι διαφορές ανάμεσα σε μοντέλα μαγνητών ιδίου τύπου (τουτέστιν περίπου ίδιας εξόδου και ηχητικού προσανατολισμού) είναι πολύ μικρές, είτε μιλάμε για Fralin, Fender, Tonerider ή ότι άλλο. Μιλάμε εν ολίγοις για ποιοτικές διαφορές που θα καταλάβει μόνο ο ίδιος ο παίχτης και όποιος βρίσκεται μαζί του σε ένα δωμάτιο και διαθέτει έμπειρα αυτιά. Αν μιλήσουμε για setting μπάντας (ηχογράφηση/live) το πιθανότερο είναι ότι ουδείς θα ακούσει κάποια διαφορά.

 

Όσον αφορά το αρχικό θέμα του ikon και όπως ανέφερε ο Ηλίας, ο μόνος τρόπος ουσιαστικά να κατασταλάξεις σε μαγνήτη, είναι να τον ακούσεις από τα δικά σου χέρια. Με λίγα λόγια πας σχεδόν στα τυφλά και με ελάχιστη προηγούμενη πληροφορία ως προς το τι θα ακούσεις. Και αυτό γιατί πλην της έντασης εξόδου, όλα τα άλλα ποιοτικά χαρακτηριστικά ενός μαγνήτη είναι τόσο τραγικά υποκειμενικά που ακόμα και η περιγραφή του ίδιου του κατασκευαστή μπορεί για κάποιον να είναι εντελώς off.

 

Συμπέρασμα: Αν είσαι αποφασισμένος να ξοδέψεις χρήμα σε αγορές σετ και τεχνίτη που θα σου κάνει τις αλλαγές, προχώρα άφοβα και το ταξίδι θα σου προσφέρει πολύ χρήσιμη εμπειρία. Αν έχεις περιορισμένο μπάτζετ, ξόδεψέ το σε κάτι άλλο που θα επηρεάσει πολύ δραστικότερα τον ήχο σου.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2023 στις 3:06 ΜΜ, ikon είπε

Με νοιάζει μόνο ο neck μαγνήτης και τον θέλω για ωραία γεμάτα (ούτε muddy ούτε ice-pick) καθαρά

Καλησπέρα. Νομίζω καταλβαινω τι εννοεις......

Και ενω γενικα συμφωνω με τους απο πανω , απο την αλλη ξερω οτι μερικες φορες ενας μαγνητης μπορει να σου ταιριαξει με συγκυριες. Δλδ αυτος ο χαρακτηρισμος που εδωσες μπορει σε καποιον να σημαινει τον χ και σε αλλον τον ψ μαγνητη.

Σε εμενα που γενικα προσπαθω να έχω ¨καλούς " μαγνητες αυτο τον ηχο μου τον εδωσε ο neck tonerider pure vintage που ειναι αποκαλυψη για τοσο φτηνος. Τόσο που ενω έπεσε αναβάθμιση στην συγκεκρκιμενη κιθαρα ο συγκεκριμενος νε κ δεν θα εξαφανιστει. θα μπει σε άλλη....Θα σου ελγα για αυτο που περιγραφεις να τον δοκιμασεις. το ρισκο ειναι πολυ μικρο ειναι πανφτηνος.

Ψαχνοντας ακριβως αυτο πηρα επισης τον gas lite 61 με εκπληκτικα αποτελεσματα.

Του nick silver στοιχηματιζω οτι ειναι εκπληκτικοι...υπαρχουν πολλα κλιπς και στο νοιζ

 

Γενικα νομιζω οτι δεν πρεπει να χει πολλα μεσαια να ειναι οπωσδηποτε low output και αν τον θες πιο μαλακο α2, αν τον θες λιγο πιο αγριο α5. 

¨οτι κοιταξεις σε αυτα τα χαρακτηριστικα ταιριαζει πανω κατω σε μαγνητες αρχες 60s μεχρι τελη 60s....

tonerider pure vintage, lollar blonde, gas 61 lite ( τον εχω και εγω αυτον), fender 57/62, fat 60s και αλλα πολλα....αν το τερματισεις σου ειπαν οι συνφορουμιτες για καποιους πανακριβους που δεν τους εχω δοκιμασει αλλα λεν τα καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα εχω πει κατά καιρούς και θα τα ξαναπώ και πάλι...
Μαγνήτη θέλεις...γιατί να μην τον ακούσεις πρώτα σε άλλη στρατ?
Γιατί να μην δοκιμάσεις άλλα δέκα μοντέλα μαγνητών να δεις τις διαφορές και να 
αποφασίσεις πως θα ήθελες τελικά να ακούγεται ακριβώς η κιθάρα σου??
Μονόδρομος φίλε....πάς, ακούς,δοκιμάζεις,αποφασίζεις....
https://www.gaspickups.gr/products/product/singles

Χρόνια πολλά σε όλους!!

Επεξεργασμένο από Satanas
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας αλλάξει και γω πολλούς μαγνήτες (και boutique κατασκευαστές) σε στρατ και όχι μόνο, και έχοντας ηχογραφήσει πολλά κομμάτια (και με ενισχυτή και με πολυεφφέ) θα σου πω το εξής:

 

Τον ήχο που έχει στο κεφάλι σου θα τον βρεις μετά την ηχογράφηση, αν θες να ακούσεις κάτι διαφορετικό από αυτό που ακούς τώρα (Live δηλαδή και όχι ηχογραφημένο) τότε παίξε πρώτα με τις ρυθμίσεις σου στον ενισχυτή και το πως χτυπάς τις χορδές (πχ πιο παχύ ήχο θα βγάλεις με δάχτυλα ή παίζοντας πιο κοντά στο μανίκι).

 

Αν δεν καλύπτεσαι και τότε, άλλαξε μαγνήτες και ετοιμάσου για πολλές απογοητεύσεις μέχρι να βρεις αυτούς που σου κάνουν κλικ... (παρεπιπτόντως οι Fat 50's είναι οι αγαπημένοι μου στρατ μαγνήτες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε μου @ikon σε τρώει η τσέπη σου απλά.

Προσωπικά θεωρώ πως οι μαγνήτες όπως και τα μικρόφωνα είναι θέμα γούστου.

Και να το υποστηρίζει κιόλας.

 

Δεν είναι καλύτεροι κατασκευαστικά (απο αυτό που έχει η κιθάρα σου) κάποιοι ακριβότεροι αλλά πιθανόν να σου αρέσει το ηχόχρωμα ενός άλλου σετ.

Αλλά δεν το ξέρεις.

Εκτός κι αν πάρεις 2-3 επώνυμα και υπερτιμημένα σετ (που φυσικά θα αναφέρονται σε κάποια σετ Fender) και τα δοκιμάσεις συγκριτικά ή παίξεις με άλλες στρατ που τους έχουν ήδη επάνω, στον ίδιο ενισχυτή.

 

Μαγνήτες ψάχνουμε συνήθως όταν αγοράσουμε μια φτηνή αλλά καλή κιθάρα και θέλουμε να αναβαθμίσουμε και τα ηλεκτρικά της γιατί συνήθως εκεί χωλαίνουν κατασκευαστικά λόγω κοστολογίου.

Η Std Strat δεν ανήκει σε αυτές.

 

Πήγαινε και δοκίμασε κιθάρες με άλλους μαγνήτες και κρίνε τότε. Όχι με την ούγια.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Φίλε μου @ikon σε τρώει η τσέπη σου απλά

😁 Yameth όλοι το έχουμε αυτό το πρόβλημα...

Μας τρώει όχι τόσο η τσέπη αλλά μη πω τι, για καινούργιο gear κτλ

 

Πάντως χαίρομαι που η κιθαρίτσα μου θεωρείται decent και ουσιαστικά δεν χρειάζεται σώνει και καλά αναβάθμιση (αν και έχω βάλει bone nut και θα αλλάξω και τα saddles). Σας ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις και το χρόνο σας,

τα λαμβάνω όλα πολύ σοβαρά υπόψη!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/12/2023 στις 6:50 ΠΜ, ez είπε

Εάν η κιθάρα είναι καλή, με οιονδήποτε καλό μαγνήτη θα ακουστεί καλά. Απο κει και πέρα είναι ζήτημα λεπτομερειών και "κουρδίσματος" του κάθε μαγνήτη για να σε ενθουσιάσει κάτι, οπότε οι δοκιμές (δυστυχώς) είναι μονόδρομος. Ακριβό κι επικίνδυνο σπορ αυτό.

 

 

Α γεια σου. Εάν δε σου αρέσει ο ήχος που έχεις άλλαξε κιθάρα. Εάν έχεις έναν αξιοπρεπή λαμπάτο ενισχυτή (ή ένα top modeller) ο ηχητικός χαρακτήρας που παίρνεις είναι 85% από την κιθάρα, και 5% από τους μαγνήτες. Γι αυτό και καμία Les Paul δεν έβγαλε ήχο στρατ με αλλαγή ενισχυτή.

 

Σε όσες κακές κιθάρες κι αν άλλαξα μαγνήτη η αλλαγή ήταν max αυτό το 5% που αναφέρω παραπάνω. Το ίδιο και σε ένα καλό ζωντανό όργανο που έχει τόνο και ανταποκρίνεται σε αυτό που του δίνεις (με τη βοήθεια ενός κανονικού ενισχυτή), με μάπα μαγνήτες θα χάσει 5%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου