Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρόνια πολλά αρχικά και καλή χρονιά για όλους!

 

Η απορία μου λοιπόν: Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80s ή 90s με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023; 
 

Ας πούμε ότι αναφέρομαι σε μια super start made in Japan πχ. Πως σας "ακουγεται" σαν deal δεδομένου ότι σήμερα ακόμα και μία μεξικάνικη η made in indonesia κιθάρα των 1000+ ευρω, είναι πολύ πιθανό εώς και βέβαιο να έχει καλύτερη ποιότητα η εργονομία κλπ

 

Ας πούμε ότι δέχομαι μόνο τον όρο συλλεκτική αξία για μια τόσο παλιά κιθάρα αλλά πέρα από αυτό;

Παίρνεις ότι πληρώνεις;

Η πληρώνεις μόνο το γεγονός ότι κάποιος σε "επιασε" κορόιδο πχ επειδή "πατησε" πανω στον ρομαντισμό και στην ουτοπική σου σκέψη ότι: "ξέρεις κατι φίλε; Εφόσον το όργανο είναι παλιό, είναι και καλύτερο"!

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1000€ + ?

Αναλογα την κιθαρα.
Αλλο μια απαιχτη PRS του 1985 και αλλο μια απαιχτη Maya του 1985.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
18 λεπτά πριν, LightStringer είπε

δεδομένου ότι σήμερα ακόμα και μία μεξικάνικη η made in indonesia κιθάρα των 1000+ ευρω, είναι πολύ πιθανό εώς και βέβαιο να έχει καλύτερη ποιότητα η εργονομία κλπ

Δε θα το χαρακτήριζα πολύ πιθανό και σίγουρα όχι βέβαιο.

 

Δεν παίζονται οι Ιάπωνες, αλλά θα πρέπει να μας πεις και μάρκα, εργοστάσιο, χρονιά, κλπ. Δηλαδή αν μιλάμε για Tokai, Greco, Fender "Squier" και τέτοια, τότε αξίζουν τα χαρτιά. Ειδικά από εργοστάσια όπως Fujigen και Iida Gakki.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι μου αρέσουν πολύ οι κιθάρες αυτών των 10ετιων (80's-90's ).

Η πρώτη μου "καλή" και αγαπημένη  κιθάρα είναι μια strat made in Japan,  Ocean turquoise .

Είναι οι αγαπημένες μου 10 ετιες γιατί στα 80's άρχισα να ακούω μουσική και γι αυτό κάνω relate με αυτές τις κιθάρες. 

1. Οι Japan,  μου αρέσουν πολύ. 

2 .Όχι δεν θα έδινα 1000 ευρώ για μια τέτοια. 

3. Με 1000 ευρώ θα έπαιρνα μια καινούργια Αμερικανική strat.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, LK είπε

3. Με 1000 ευρώ θα έπαιρνα μια καινούργια Αμερικανική strat.

Έχεις δει πόσο κάνουν καινούργιες οι Fender USA Strats; 🤣

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

3. Με 1000 ευρώ θα έπαιρνα μια καινούργια Αμερικανική strat

 

Κάποτε έκαναν τόσο. Τώρα με 1000 αγοράζεις MIM...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

Κάποτε έκαναν τόσο. Τώρα με 1000 αγοράζεις MIM...

Έχω χάσει επεισόδια ε;

Έστω καινούργια mim

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

Δε θα το χαρακτήριζα πολύ πιθανό και σίγουρα όχι βέβαιο.

 

Δεν παίζονται οι Ιάπωνες, αλλά θα πρέπει να μας πεις και μάρκα, εργοστάσιο, χρονιά, κλπ. Δηλαδή αν μιλάμε για Tokai, Greco, Fender "Squier" και τέτοια, τότε αξίζουν τα χαρτιά. Ειδικά από εργοστάσια όπως Fujigen και Iida Gakki.

Μήπως όντως δε παιζόντουσαν κάποτε....και όχι σήμερα με τα "νέα" δεδομένα ειναι τό ερώτημα. Ειχα αρκετές εκείνης της 10ετίας. Και usa κ japan... αλλά δε νιώθω ότι ήταν "καλύτερες" σε κάτι απο μια "σημερινή" πχ charvel mexico των 1000 ευρώ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, BillTrantos είπε

Έχεις δει πόσο κάνουν καινούργιες οι Fender USA Strats; 🤣

Έχω χάσει επεισόδια λέμε...😝

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, LightStringer είπε

Μήπως όντως δε παιζόντουσαν κάποτε....και όχι σήμερα με τα "νέα" δεδομένα ειναι τό ερώτημα. Ειχα αρκετές εκείνης της 10ετίας. Και usa κ japan... αλλά δε νιώθω ότι ήταν "καλύτερες" σε κάτι απο μια "σημερινή" πχ charvel mexico των 1000 ευρώ....

Καθαρά προσωπική εμπειρία, αλλά 9 στις 10 που έχω παίξει από Ινδονησία/Μεξικό/Κορέα ήταν απογοήτευση για τα χρήματα και το hype. Αρνούμαι να δώσω πάνω από 600-700 για τέτοια όργανα.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου