Προς το περιεχόμενο

Θα αγοράζατε ποτέ μία κιθάρα της δεκαετίας 80 ή 90 με τιμή 1000+ ευρώ εν έτη 2023;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Κάποτε έκαναν τόσο. Τώρα με 1000 αγοράζεις MIM...

Οκ αυτό ειναι θέμα πληθωρισμού και όχι ισως αντικειμενικής αξίας ( αν υπάρχει τέτοιος όρος δλ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η απομίμηση, strat που πήρα πριν μια εβδομάδα με 150 ευρώ....μου ακούγεται strat...100%.

Και πολύ καλό μανίκι. 

Αν μπορεί κάποιος να αγνοήσει το τι γράφει το headstock...εγώ θα έλεγα το 1000 να το σπάσει σε 3 διαφορετικές (π.χ μια strat μια Tele και μια Lp)...φθηνές..

Ή ακόμα σε πιο πολλές φθηνότερες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LightStringer είπε

Οκ αυτό ειναι θέμα πληθωρισμού και όχι ισως αντικειμενικής αξίας ( αν υπάρχει τέτοιος όρος δλ )

 

Δεν είναι μόνο ο πληθωρισμός. Μια χαρά πληθωρισμό είχε και μέχρι το 2017-18 που κόστιζαν 900 ευρώ οι US special strat. Δεν κόστιζαν λιγότερα τα προηγούμενα χρόνια, νομίζω.

Έχουν να κάνουν πολλοί παράγοντες, όπου επιδρούν στα κόστη της παρασκευής του προϊόντος (πχ ενέργεια), και της μεταφοράς μεχρι το κατάστημα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξερταται απο το με ποσα βρισκεις αντιστοιχα μοντελα στην αγορα

 

Απο Γιαπωνεζικες σουπερστρατ εχω πουλησει κ αγορασει μπολικες Ibanez την τελευταια δεκαετεια στα 350-550.

 

Οι μοντερνες διπλα διπλα με τις late 80's early 90's δε στεκουν inho. 

Αλλα αυτο εχει να κανει με τα ξυλα κ τα φινιρισματα που επελεξε η Ιμπανεζ για τα συγκεκριμενα μοντελα κ την αισθηση που αυτα αφηνουν. Ηχητικως κ οι μεν κ οι δε θελουν μαγνητες κ παιχτικως κ οι παλιες κ οι καινουργιες παιζουν πανευκολα 

 

Τωρα αν η σουπερστρατ που περιγραφεις ειναι ας πουμε ESP της ιδιας περιοδου, λογικο ειναι να κανει ζηταει τοσα (κ περισσοτερα) αφου τοσο ειναι οι τιμες τους στην αγορα.

 

Αντικειμενικα δεν ειναι πολλα, αλλα μιλαμε για ενα καθαρα υποκειμενικο ζητημα κ ποσα εισαι διατεθειμενος να δωσεις εσυ.

 

Εγω ας πουμε στις σουπερστρατ εχω ταβανι τα 550-600 (υπολογιζω κ αναβαθμιση μαγνητων αλλα 200) κ κοιταω μονο Ibanez Japan early 90's. Οι γιαπωνεζες ESP που ειχα παλιοτερα ηταν καλυτερα οργανα για εμενα, με μπρατσα πιο κοντα στα γουστα μου, αλλα τοσα λεφτα για σουπερστρατ (για τους ηχους που τη θελω) δεν δινω

 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε superstrat  με ενα χιλιαρικο παιζει π.χ. αυτο:

 

 https://www.thomann.de/gr/ibanez_rg550_rf.htm

 

 

 Super Wizard, Edge, Made in Japan και εγγυηση 3 χρονια.

 

 Γιατι να τρεχεις και να ψαχνεσαι με παλιατζουρες;

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ότι είναι Japan προσωπικά δε μου λέει τίποτα. Η χώρα προέλευσης είναι ένα δεδομένο, η χρονολογίες ένα άλλο, το εργοστάσιο ένα τρίτο και πάει λέγοντας. Και φυσικά κάποια όργανα είναι σήμερα overhyped κατά την ταπεινή μου γνώμη επειδή ήταν πολύ καλά στην εποχή τους. 
 

Εκείνες τις εποχές οι mid level κιθάρες ήταν επιπέδου Harley Benton και πολύ λέω. Gibsons με τάστα χωρίς crowning τετράγωνα και διακόσια κιλά η μία, κάτι Fender (αυτές που το "Made In Mexico"φαίνεται από μπροστά στο headstock) με τάστα που εξείχαν και σου έκοβαν τα χέρια, κιθάρες από ασπρόξυλα και κόντρα πλακέ ή από 3-4 κομμάτια "ποιοτικού ξύλου", φινιρίσματα λες και την έβαψες την κιθάρα με το ρολό για το ταβάνι κλπ...

Οπότε οι MIJ κιθάρες που ήταν πιο προσεγμένες σε κάποιες τέτοιες λεπτομέρειες απέκτησαν φήμη. Εκεί που είναι η αγορά όμως σήμερα γι' αυτές τις κιθάρες, δεν αξίζουν τον κόπο.

 

Και ερχόμενος στις superstrat, ακόμη και σε μια top of the line ESP των 80s, τί πληρώνεις σήμερα ακριβώς; Η ταστοδουλειά που είχε, πιθανότατα δεν υπάρχει πλέον. Το τρέμολο χιλιοπαιγμένο. Οι μαγνήτες της, τίποτα το ιδιαίτερο. Άρα κατά βάση hype και συλλεκτικότητα. 

Τί καλύτερο θεωρείται ότι έχουν αυτές οι κιθάρες από μια σημερινή Schecter ή  Charvel αυτής της κατηγορίας τιμής; Ρωτάω κι εγώ μπας και καταλάβω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kpeyos είπε


Τί καλύτερο θεωρείται ότι έχουν αυτές οι κιθάρες από μια σημερινή Schecter ή  Charvel αυτής της κατηγορίας τιμής; Ρωτάω κι εγώ μπας και καταλάβω. 

 

 

 

 Εχουν το καλο οτι μπορεις να τις βρεις ενιοτε σε σκοτωμενες τιμες, και να τις μεταπωλησεις σε αρκετα υψηλοτερες λογω "hype" και του "they don't make them like they used to". Σε αντιθεση με τις κλασσικες μαρκες fender, gibson κλπ, που τα περιθωρια για τετοια "τυχερα" ειναι πολυ πιο στενα.

 

 Υπαρχουν καποια εντυπωσιακα παλια μοντελα superstrat, αλλα ειναι αυτο που λες, οταν εχουν περασει δεκαετιες πανω απο ενα οργανο, που ο σχεδιασμος του μαλιστα ΔΕΝ ειναι τυπου "δεν σπαει- δε χαλαει", ε δεν αξιζει τον κοπο για best buy αγορα, μονο για αρρωστακια και συλλεκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

 

Και ερχόμενος στις superstrat, ακόμη και σε μια top of the line ESP των 80s, τί πληρώνεις σήμερα ακριβώς; Η ταστοδουλειά που είχε, πιθανότατα δεν υπάρχει πλέον. Το τρέμολο χιλιοπαιγμένο. Οι μαγνήτες της, τίποτα το ιδιαίτερο. Άρα κατά βάση hype και συλλεκτικότητα. 

Τί καλύτερο θεωρείται ότι έχουν αυτές οι κιθάρες από μια σημερινή Schecter ή  Charvel αυτής της κατηγορίας τιμής; Ρωτάω κι εγώ μπας και καταλάβω. 

 

Θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια.

Θεωρω αυτες τις σουπερστρατ που περιγραφω πιο πανω απιστευτο vfm.

Με μια λεπτομερεια.

Να ειναι σε αψογη κατασταση το τρεμολο.

Θελει λιγο παραπανω ψαξιμο, αλλα οσες εχω παρει το τρεμολο ηταν σουπερ (καποια ηταν αλλαγμενο με πιο καινουριο, αλλα το ιδιο μοντελο).

 

Οποτε αν προσεξεις κ πετυχεις αυτο σημαινει πως παιρνεις μια κιθαρα με τρμολο 250-300 ευρω.

Κ την αγορασες 550... (μιλαω μονο για edge κ lopro edge). 

 

Επειδη λοιπον το τρεμολο σε σουπερστρατ παιζει τεραστιο ρολο κ επειδη τα δυο τρεμολα που εγραψα ειναι top of the line μαζι με τα οριτζιναλ floyd rose, κοιταω κατευθειαν προς τα εκει.

 

Ενας αλλος λογος ειναι πως τα φινιρισματα στα μανικια ειναι worn πλεον κ αυτο εχει απιστευτη αισθηση

 

  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Θα σου πω απο προσωπικη εμπειρια.

Θεωρω αυτες τις σουπερστρατ που περιγραφω πιο πανω απιστευτο vfm.

Με μια λεπτομερεια.

Να ειναι σε αψογη κατασταση το τρεμολο.

Θελει λιγο παραπανω ψαξιμο, αλλα οσες εχω παρει το τρεμολο ηταν σουπερ (καποια ηταν αλλαγμενο με πιο καινουριο, αλλα το ιδιο μοντελο).

 

Οποτε αν προσεξεις κ πετυχεις αυτο σημαινει πως παιρνεις μια κιθαρα με τρμολο 250-300 ευρω.

Κ την αγορασες 550... (μιλαω μονο για edge κ lopro edge). 

 

Επειδη λοιπον το τρεμολο σε σουπερστρατ παιζει τεραστιο ρολο κ επειδη τα δυο τρεμολα που εγραψα ειναι top of the line μαζι με τα οριτζιναλ floyd rose, κοιταω κατευθειαν προς τα εκει.

 

Ενας αλλος λογος ειναι πως τα φινιρισματα στα μανικια ειναι worn πλεον κ αυτο εχει απιστευτη αισθηση

 


Απόλυτα λογικό, αλλά άλλο τα 550€ και άλλο τα 1000€. Στα 550€ με τα specs αυτά αξίζει. Οριακά αξίζει ακόμη κι αν πρέπει να τις κάνεις μια καλή ταστοδουλειά.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
26 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τί καλύτερο θεωρείται ότι έχουν αυτές οι κιθάρες από μια σημερινή Schecter ή  Charvel αυτής της κατηγορίας τιμής; Ρωτάω κι εγώ μπας και καταλάβω.

Έχουν περάσει από τα χέρια μου και Schecter και Charvel, νομίζω τη Schecter την είδες στο άλλο thread με τις throwback photos.

 

Πιο "νεκρά" ξύλα δεν έχω ξαναπετύχει. Δεν ένιωθε τίποτα η κιθάρα. Η Tokai (MIJ 2015) που έχω τώρα (τη βλέπετε στο avatar) έκανα ένα γκραααν μόλις ήρθε από κιθαρομάγαζο στην Εσθονία και είδα το φως το αληθινό. Η Schecter 1000 ευρώ το 2012, η Tokai 650 ευρώ το 2018.

 

Εννοείται πάντα ότι μιλάω για μεμονωμένα περιστατικά, του τύπου 10-15 κιθάρες από κάθε εταιρία γιατί τόσες πέτυχα όταν έκανα έρευνα αγοράς. Αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία όμως.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου